Προς το περιεχόμενο

ASUS VivoTab Note 8 (M80TA)


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και με μία γρήγορη αναζήτηση δε βρήκα άλλο θέμα για το συγκεκριμένο Tablet, αποφάσισα να ανοίξω εγώ ένα καινούριο θέμα όπου να μπορούν να συζητήσουν οι (μελλοντικοί) κάτοχοι για τη συσκευή τους.

Μετά την αγορά του και τις πρώτες εντυπώσεις που αποτύπωσα εδώ με προβληματίζει το γεγονός ότι και μετά το μεγάλο update των Windows 8.1 (αλλά και των άλλων updates), από τα 32gb μου έμειναν ελεύθερα τα 10,3. Οπότε είναι επιβεβλημένη η αγορά κάρτας μνήμης. Όμως, επειδή θέλω να αγοράσω μαζί με την κάρτα και mini usb hub, για σύνδεση σε οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι, θα το καθυστερήσω λίγο (και επειδή με πιέζει ο χρόνος λόγω διακοπών την άλλη εβδομάδα). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να αποθηκεύσω το recovery, που υπάρχει στην κάρτα μνήμης, στον υπολογιστή και να χρησιμοποιήσω αυτήν την κάρτα μνήμης για τις πρώτες μου ανάγκες.

Κατά τα άλλα, είμαι ενθουσιασμένος με την ταμπλέτα (λίγο μεγάλη μου φαίνεται σε σχέση με τη Nexus που είχα, αλλά κάπου μου αρέσει αυτό κιόλας) και επίσης, δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχει foul Windows. 

Λίγο με τους browsers δεν είμαι ικανοποιημένος γιατί δεν έχουν text flow.

Αυτά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή δεν ειστε και παρα πολλοι,αν θες βοηθεια ή εχεις καποια απορεια γραψε εδώ!

Αν θες να ψαξεις ή να προτείνεις ή να ρωτήσεις για μια metro εφαρμογή κοιτας εδώ!

 

Το text flow τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ, απλά υπέθεσα να γινόταν συζήτηση για τη συγκεκριμένη ταμπλέτα εδώ. Τέλος πάντων, το πρώτο link ήδη το παρακολουθώ αρκετό καιρό και υπέθεσα ότι ήταν περισσότερο για νέα πάνω στα Windows tablets. Όσο για το δεύτερο link θα το κοιτάξω γιατί θέλω να πάρω ιδέες για εφαρμογές του metro ui.

 

Text wrapping ήθελα να γράψω, όχι text flow. 

Επεξ/σία από ostvarivanje
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τώρα που έπεσε στα 249€ και έγινε ένα πολύ vfm windows tablet θα μαζευτούμε πολλοί.

+1 για το thread.

 

Όσο για την κάρτα που λες λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Υπάρχουν εργαλεία που μπορείς να πάρεις ακριβές image της κάρτας/δίσκο έτσι νομίζω είναι πιο ασφαλές. Δεν ξέρω όμως αν για 8Gb αξίζει να το ρισκάρεις.

 

δες και αυτό:http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

 

Εγώ προσωπικά περιμένω μπας και βγει καμιά προσφορά αλλιώς θα παραγγείλω την επόμενη βδομάδα μία 64ρα.

μέχρι τότε no downloads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ουσιαστικά σε αυτά τα λεφτά είναι η πιο φθηνή 8άρα ταμπλέτα (φετινή). Όσο για την κάρτα, mdimitr, έχεις απόλυτο δίκιο, θα την αφήσω ως έχει. Ή θα πάρω μια 16άρα, ίσως και σήμερα και αν δω ότι δε μου φτάνει, θα κάνω μια ανταλλαγή με την 32gb που έχω στη φωτογραφική (έτσι κι αλλιώς εκεί, μόλις τραβήξω κάποιες φωτογραφίες τις περνάω στον υπολογιστή).

Μια άλλη ερώτηση: ξυπνητήρι μπορούμε να βάλουμε ή λόγω hibernation δε λειτουργεί (προτείνετέ μου και κάποιο).

ektor7, εγώ νόμισα ότι ήδη με το μεγάλο update των windows 8.1 μπορούσες να βάζεις metro στην κάρτα. Άρα στην κάρτα μόνο αρχεία και προγράμματα του dektop προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ουσιαστικά σε αυτά τα λεφτά είναι η πιο φθηνή 8άρα ταμπλέτα (φετινή). Όσο για την κάρτα, mdimitr, έχεις απόλυτο δίκιο, θα την αφήσω ως έχει. Ή θα πάρω μια 16άρα, ίσως και σήμερα και αν δω ότι δε μου φτάνει, θα κάνω μια ανταλλαγή με την 32gb που έχω στη φωτογραφική (έτσι κι αλλιώς εκεί, μόλις τραβήξω κάποιες φωτογραφίες τις περνάω στον υπολογιστή).

Μια άλλη ερώτηση: ξυπνητήρι μπορούμε να βάλουμε ή λόγω hibernation δε λειτουργεί (προτείνετέ μου και κάποιο).

ektor7, εγώ νόμισα ότι ήδη με το μεγάλο update των windows 8.1 μπορούσες να βάζεις metro στην κάρτα. Άρα στην κάρτα μόνο αρχεία και προγράμματα του dektop προς το παρόν.

Ξυπνητηρι εχει δικο του app(alarm,λεγεται) που μπορεις να το ορισεις εσυ ποτε θες να κτυπα!

Επισης πρεπει να το ορισεις να τρεχει στην lockscreen για να είναι ενεργοποιημενο σε κατασταση sleep(μη το κανεις shutdown,δε χρειαζεται)!

Δικαιουσε μεχρι 7 εφαρμογες που υποστηριζουν αυτή την δυνατοτητα(να τρεχουν σε sleep mode) και διαλέγεις αυτές που θες!

post-192952-0-52137200-1403873727_thumb.png

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Βασικά αναφέρεσαι ως alarm στις ειδοποιήσεις (γιατί έχω ελληνικά windows). Πρέπει να ήταν στις εφτά αυτές εφαρμογές, αλλά απλά δεν κατάλαβα κάτω κάτω που λέει" "Επιλέξτε μια εφαρμογή για εμφάνιση ειδοποιήσεων", αυτό τι κάνει, δεν αρκεί να είναι μία από τις εφτά; 

Επίσης, σε μία ειδοποίηση (ως πούμε μήνυμα από viber), αν δεν το ανοίξεις τότε, πώς φαίνεται αργότερα τι ειδοποιήσεις έχω;

Και τέλος για το πληκτρολόγιο στο desktop, σήμερα ανακάλυψα ότι μετακινείται. Αν και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από το πληκτρολόγιο. Και δεν έχω καταλάβει πότε βγάζει συνιστώμενες λέξεις και πότε όχι.

Το να μην κάνω shutdown δεν το κατάλαβα.

Ωφ... χρειάζεται προσαρμογή, γιατί διαφορετικά χρησιμοποιώ τον υπολογιστή στο σπίτι, διαφορετικά την ταμπλέτα και είμαι προς το παρόν λίγο σε σύγχυση. 

Τώρα θέλω λίγο να δουλέψω τον Explorer στον υπολογιστή, να τροποποιήσω τα αγαπημένα, γιατί δε βολεύομαι στην ταμπλέτα με τον Chrome. Λόγω του ανταγωνισμού Google vs Microsoft, μου φαίνεται την πληρώνουμε εμείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ. Βασικά αναφέρεσαι ως alarm στις ειδοποιήσεις (γιατί έχω ελληνικά windows). Πρέπει να ήταν στις εφτά αυτές εφαρμογές, αλλά απλά δεν κατάλαβα κάτω κάτω που λέει" "Επιλέξτε μια εφαρμογή για εμφάνιση ειδοποιήσεων", αυτό τι κάνει, δεν αρκεί να είναι μία από τις εφτά; 

Επίσης, σε μία ειδοποίηση (ως πούμε μήνυμα από viber), αν δεν το ανοίξεις τότε, πώς φαίνεται αργότερα τι ειδοποιήσεις έχω;

Όταν είναι στις 7,μπορει να τρεχει και να ενημερώνεται,οταν το tablet είναι σε sleep.

Όταν εχεις ειδοποιηση θα εμφανηστει αρχικα στην lock screen και όταν ξεκλειδώσεις και μπεις στο λογισμικο,θα δεις την ειδοποιηση και στο live title της εφαρμογης!

Οι άλλες δυο επιλογες,απλα σου δινουν πιο πληρη περιγραφή της ειδοποίησης στην lock screen.Δεν σου λενε απλα ότι εχεις δυο μυνηματα,αλλα σου περιγραφουν το μηνυμα!

Επισης αν εχει μια εφαρμογή ραδιοφώνου,για παράδειγμα,μεσα σ'αυτες τις εφαρμογες και το tablet πεσει σε sleep η εφαρμογή αν είναι ανοιχτη θα συνεχιζει να παιζει και να ακους τον σταθμο ή την μουσικη σου!

Αν για παράδειγμα το tablet είναι σε sleep και καποιος σου κτυπησει στο Skype,τοτε θα αρχισει να παιζει το κουδουνισμα του Skype για να το απαντησεις.

Και τέλος για το πληκτρολόγιο στο desktop, σήμερα ανακάλυψα ότι μετακινείται. Αν και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από το πληκτρολόγιο. Και δεν έχω καταλάβει πότε βγάζει συνιστώμενες λέξεις και πότε όχι.

Το να μην κάνω shutdown δεν το κατάλαβα.

Ωφ... χρειάζεται προσαρμογή, γιατί διαφορετικά χρησιμοποιώ τον υπολογιστή στο σπίτι, διαφορετικά την ταμπλέτα και είμαι προς το παρόν λίγο σε σύγχυση.

Αυτος του desktop θελει λιγο δουλεια ακομη και εγω μερικες φορες τον πιανω να μην δουλευει όπως πρεπει!Και υπαρχει επιλογή πανω δεξια για να προσαρμόζεται σωστα και να μην μετακινητε και να μην κρυβει τα σημεια που γραφεις!

 

Στο nexus7 το κλεινεις τελειως ή πατας το κουμπι να μπει σε sleep,όταν δε το χρησιμοποιεις?

Τώρα θέλω λίγο να δουλέψω τον Explorer στον υπολογιστή, να τροποποιήσω τα αγαπημένα, γιατί δε βολεύομαι στην ταμπλέτα με τον Chrome. Λόγω του ανταγωνισμού Google vs Microsoft, μου φαίνεται την πληρώνουμε εμείς!

Ανεκαθε στο θεμα touch screen στα windows,η εμπειρια του chrome&firefox ηταν αθλια και αυτό πολύ πριν να εμφανιστεί καν το android!Απλα δεν μπορουν να φτιαξουν κατι σμουθ στο desktop των windows,σε αντιθεση με τον ie που ηταν πολύ ευχριστος από τα vista!

Απλα στο touch περιορίζεσαι στον ie!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ έτσι κι αλλιώς το πρόγραμμα Ειδοποιήσεις το θέλω μόνο να το χρησιμοποιώ ως ξυπνητήρι. Δηλαδή ενώ θα είναι σε sleep mode να αρχίσει να χτυπάει, τίποτα άλλο (προς το παρόν). 

 

Για το πληκτρολόγιο, ευτυχώς που μετακινείται. Δηλαδή, στη dektop εφαρμογή του Viber, αν πας να γράψεις δε μετακινείται το viber πάνω από το πληκτρολόγιο ώστε να βλέπεις τι γράφεις. Οπότε, θέλει να μετακινήσεις το πληκτρολόγιο πάνω από αυτό που γράφεις για να βλέπεις. Επίσης, είναι ότι να 'ναι το πληκτρολόγιο του dektop. Άλλες φορές, αν πατήσεις κάπου για να γράψεις (ας πούμε μια διεύθυνση), πετάγεται μόνο του και άλλες φορές πρέπει να το πατήσεις εσύ για να εμφανιστεί. Επίσης, αυτό με τις συνιστώμενες λέξεις, τι κουλό είναι άλλες φορές να τις εμφανίζει και άλλες φορές όχι.

 

Στους browsers, τουλάχιστον για τον chrome, δεν πιστεύω ότι δεν μπορούν να το κάνουν. Πιστεύω ότι δε θέλουν. Και εγώ πρόσεξα στον chrome στο desktop ότι αργεί πολύ να ολοκληρωθεί η φόρτιση της σελίδας.

 

Τώρα μόλις δοκίμασα τις Ειδοποιήσεις και λειτουργούν κανονικά. Απλά δεν ξέρω αν παίρνει άλλους ήχους γιατί προς το παρόν δεν έχω περάσει εγώ κανένα αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πιο αδυναμους επεξεργαστες όπως αυτος του t100,φαινεται εντονα η διαφορα στην ταχυτητα του ie από το chrome και γι'αυτο σου κανει τοση εντυπωση,σε αντιθεση με τους ισχυρούς cpu των λαπτοπ/ντεσκτοπ μας!

 

Μπορεις να κατεβασεις άλλο ξυπνητηρι από το store με περισσοτερες επιλογες αν θες,δε χρειαζεται να μεινεις μ'αυτο της ms!

 

Δε νομιζω να το κανουν επίτηδες,γιατι αν καποιος θελει windows tablet,δε θα τον σταματησει ο αθλιος chrome σε touch χρηση και στο τελος ο χρηστης θα εξοικιωθει/μεταφερθει στον ie,όπως επαθες εσυ τωρα!

 

Υ.Γ.Σε προειδοποιησα ότι θα είναι μια πολύ διαφορετικη εμπειρια και θα θελει περισσοτερο χρονο να προσαρμοστεις και να ψαχτείς!Μαζι με τα καλα θα βρεις και κακα και θα πρεπει να τα αντιμετοπισεις/διορθωσεις ή να βρεις αναλλακτικες!;)

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ πως ο explorer με ξάφνιασε ευχάριστα. Μπορώ να πω ότι προσφέρει καλύτερη εμπειρία από τον chrome στο android. iPad δεν έχω δουλέψει αρκετά να συγκρίνω. Γενικά όλα τα θέματα που έχει είναι γιατί πρέπει να παντρέψει το touch περιβάλλον με το desktop χάνοντας και από τα δυο αλλά κάνοντας περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A δηλαδή είναι ζήτημα επεξεργαστή λες για το χρόνο φορτώματος του Chrome. Είναι γεγονός πάντως, ότι στον Chrome έχω πολλά plugins στο σταθερό (τα οποία μεταφέρθηκαν και στην ταμπλέτα). Μάλλον, θα απενεργοποιήσω κάποια μήπως και δω κάποια βελτίωση. Πάντως, αύριο σκέφτομαι να εγκαταστήσω Firefox και Opera (η πρώτη μου αγάπη με το που ανακάλυψα ότι υπάρχουν και άλλοι browsers εκτός του explorer, από τότε που ήταν με διαφημίσεις) να δω πώς πάνε, έτσι για την εμπειρία. Ο explorer με τους επιταχυντές klp. στο λαιμό μου κάθεται (για τον υπολογιστή μιλάω, στην ταμπλέτα δεν έχω τόσο μεγάλες απαιτήσεις).

 

Για το ξυπνητήρι εκεί προσανατολίζομαι. Προφανώς, αυτό που έχει είναι για υπενθυμίσεις και όχι για κλασικό ξυπνητήρι.

 

Για browsers πάντα δοκίμαζα (αλλά τα τελευταία χρόνια) όλο στον Chrome γυρνούσα. Βέβαια, στο Android ήμουν συνέχεια ανάμεσα σε chrome, dolphin, opera, fast και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Πάντως δεν πιστεύω ότι οι developers του Chrome δεν μπορούν να του κάνουν καλύτερο touch optimization.

 

Προς Θεού, όλα αυτά που γράφω, δε σημαίνει ότι μετάνιωσα για την ταμπλέτα που αγόρασα. Αλλά από τότε που την παρέλαβα, μου προέκυψαν κάποια άλλα ζητήματα (και κάποιες roms που ήθελα να περάσω στα κινητά  :-D ) και δεν ασχολήθηκα πολύ με την ταμπλέτα. Από εκεί και πέρα, είμαι συνειδητοποιημένος ότι η τέλεια ταμπλέτα δεν υπάρχει (βασικά, πουθενά δεν υπάρχει το τέλειο), οπότε απλά σχολιάζω τα αρνητικά, γιατί αυτά βρήκα μέχρι τώρα που με απασχολούν. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν απολαμβάνω την ταμπλέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ πως ο explorer με ξάφνιασε ευχάριστα. Μπορώ να πω ότι προσφέρει καλύτερη εμπειρία από τον chrome στο android. iPad δεν έχω δουλέψει αρκετά να συγκρίνω. Γενικά όλα τα θέματα που έχει είναι γιατί πρέπει να παντρέψει το touch περιβάλλον με το desktop χάνοντας και από τα δυο αλλά κάνοντας περισσότερα.

Το παντρεμα είναι παντα δυσκολο!:P

To desktop εκτος από το start menu,ουσιαστικα δεν εχει χασει κατι και το metro ui είναι 2 χρονων και συνεχεια αναβαθμίζεται μεχρι να φτασει σε επιθυμητα επίπεδα και σε χρηση και σε ομοιογενια σε σχεση με το άλλο μισο(desktop)!

Το desktop δε πρεπει να αλλακτει ιδιαιτερα γιατι επιρεαζει τη επαγγελματικη χρηση του!Αυτό που πρεπει να κουμανταρει σωστα touchscreen και mouse/keyboard χρηση είναι το metro ui!

Εξαλλου αν φυγεις τωρα από τα 8 και πας στα 7,θα μεινεις με ανοιχτο το στομα ποση είναι η διαφορα του desktop ui,σε touch χρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι και η ίδια η Microsoft ψάχνεται προς ποια κατεύθυνση θα κινηθεί το metro. Εννοώ τι αλλαγές θα γίνουν και πόσο θα βοηθήσουν την εμπειρία χρήσης. Ένα είναι σίγουρο, ότι οι ταμπλέτες με πλήρη τα Windows, αρχίσουν και δημιουργούν μια ειδική κατηγορία, το οποίο θα φανεί ιδιαίτερα στο μέλλον. Εξάλλου η Microsoft δεν είναι κάποια χτεσινή εταιρία και ήδη δείχνει ότι έχει αποκτήσει εμπειρία (σπάζοντας τα μούτρα της μερικές φορές) στις touch devices.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...