Προς το περιεχόμενο

ASUS VivoTab Note 8 (M80TA)


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για browsers πάντα δοκίμαζα (αλλά τα τελευταία χρόνια) όλο στον Chrome γυρνούσα. Βέβαια, στο Android ήμουν συνέχεια ανάμεσα σε chrome, dolphin, opera, fast και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Πάντως δεν πιστεύω ότι οι developers του Chrome δεν μπορούν να του κάνουν καλύτερο touch optimization.

Επειδή σ'αρεσουν τα πολλα plugin,γι'αυτο!Εγω στο desktop τα τελευταια χρονια μονο ie και όταν χρησιμοποιουσα και τους αλλους firefox,δε χρησιμοποιουσα τα plugins!

Δε μαρεσει να φορτωνω πραγματα που θα τα χρησιμοποιησω μια,αντε δυο φορες!Οσο πιο απλο τοσο πιο βολικο για μενα!Με ενδιαφερει κυριως η ταχυτητα παρα οι εξτρα δυνατότητες!Αυτές φυσικα είναι προσωπικες προτιμήσεις.

 

Σε android μονο το chrome χρησιμοποιω και παλι δε το πειραζω ιδιαιτερα!

Εγώ πάντως πιστεύω ότι και η ίδια η Microsoft ψάχνεται προς ποια κατεύθυνση θα κινηθεί το metro. Εννοώ τι αλλαγές θα γίνουν και πόσο θα βοηθήσουν την εμπειρία χρήσης. Ένα είναι σίγουρο, ότι οι ταμπλέτες με πλήρη τα Windows, αρχίσουν και δημιουργούν μια ειδική κατηγορία, το οποίο θα φανεί ιδιαίτερα στο μέλλον. Εξάλλου η Microsoft δεν είναι κάποια χτεσινή εταιρία και ήδη δείχνει ότι έχει αποκτήσει εμπειρία (σπάζοντας τα μούτρα της μερικές φορές) στις touch devices.

Το metro ui ΠΡΕΠΕΙ να μπορει να καλυψει και τις δυο ανάγκες.Και touchscreen και mouse/keyboard κατι που ΔΕΝ επιβάλλεται και για το desktop ui(να το βελτιώσει με καποιες εξτρα πινελιες,που θα βοηθουν τη touch χρηση,οκ,αλλα όχι μεγαλες αλλαγες,γιατι δε τις σηκωνει και δε χρειαζεται)!

Από την άλλη,το metro ui εξελίσσεται σαν ένα ολοκληρο multimedia οικοσυστημα,δεν είναι μονο για να βολεψει της ταμπλετες(xbox&desktop δεν εχουν touch οθονες)!

Γι'αυτο βλεπεις να προσπαθει η  ms,να το κανει πιο friendly και για τα λαπτοπ/ντεσκτοπ!

 

Με αλλα λογια το στοίχημα είναι το metro ui να ερθει πιο κοντα στο desktop ΧΩΡΙΣ να επιρεασει το touch χαρακτήρα του!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει, με τα plugins από παλιότερα είχα ένα κόλλημα, αλλά επειδή είδα πολλές φορές τον Chrome να σέρνεται, έγινα πιο συνετός στις χρήση τους. Για παράδειγμα, το hover zoom, το να ζουμάρεται ένα thumbnail χωρίς  να πατήσω την εικόνα, μου είναι απαραίτητο, ειδικά στο facebook (σήμερα γέλασα πολύ γιατί το έκανε αυτό και βάζοντας το stylus πάνω από το thumbnail). Επειδή δεν είμαι και ο καλύτερος γνώστης τον αγγλικών, έχω ένα plugin που με κλικ στη λέξη την κάνει μετάφραση. Λόγω του Android είχα και κάποια που είχαν σχέση με αυτό (για παράδειγμα το Dolphin connect για να συγχρονίζονται τα αγαπημένα του Chrome στον dolphin των συσκευών μου). Τελικά, μάλλον είναι καλή λύση να τα απενεργοποιήσω όλα εκτός 2-3 που τα χρησιμοποιώ και μου είναι απαραίτητα.

 

Δεν ξέρω ποια εντύπωση έχεις αποκομίσει, πάντως εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το metro στον υπολογιστή. Και στην ταμπλέτα δεν έχω, εκτός από κάποια πράγματα που είχα πρόβλημα επειδή δεν ήξερα τη λύση τους. 

Πάντως, πραγματικά δεν ξέρω αν θα πρέπει να πλησιάσει το metro πιο κοντά στο desktop ή αν πρέπει να γίνει το αντίθετο. Δεν εννοώ να γίνουν τρομακτικές αλλαγές στο desktop, αλλά δε θα ήταν πολύ δύσκολο να βρουν κάποιο τρόπο χειρισμού του desktop σε touch devices με καλύτερο τρόπο. Έχω την ταμπλέτα 3 μέρες, και ενώ στην αρχή έλεγα ότι μια χαρά και με το δάχτυλο, έχω ήδη αρχίσει να πιάνω τον εαυτό μου ασυναίσθητα να πάω να βγάλω το πενάκι. 

 

Είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός για το κατά πόσο γίνεται αυτό που περιγράφεις στην τελευταία σου πρόταση. Αυτό που μπορεί να γίνει κατά τη γνώμη μου είναι οι metro apps να μην τρέχουν αποκλειστικά σε πλήρη οθόνη και ίσως να υπήρχε επιλογή, να εκτελούνται και σε παράθυρο στο desktop. Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για πραγματική προσέγγιση του metro στο desktop. Πιστεύω ότι η αλλαγή έγινε και δεν είναι άλλη από το να μπορείς να καρφιτσώσεις metro apps στη γραμμή εργασιών και από την άλλη να εμφανίζεται η γραμμή εργασιών με hover του ποντικιού στο metro ui. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυνατοτητα να τρεχεις εφαρμογες σε παραθυρο υπαρχει εδώ και 1.5 χρονο,αν ηθελε καποιος να την δοκιμασει ή να την αγορασει(3.5ευρω)!

Υπαρχει εικονιδιο που το κανει fullscreen ή σε παραθυρο!

 

ModernMix™

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το ξέρω, το έχω δει το πρόγραμμα. Αλλά δεν εννοώ να γίνει με πρόγραμμα τρίτων, αλλά να υπάρχει native υποστήριξη των Windows.

Kαπως ετσι θα είναι και αυτό που θα βαλει η ms ή στο επομενο update ή στα 9!

Απλα μπορεις να το δοκιμασεις δωρεαν ένα μηνα,να παρεις μια γευση πως θα είναι το επομενο σταδιο!

Όπως βλέπεις το metro ui για desktop/laptop χρηση θα φαινεται και θα είναι πιο oμοιογενη με το ντεσκτοπ ,ενώ σε tablet χρηση θα δουμε ένα metro ui με περισσοτερες δυνατότητες,ωστε η χρηση του desktop να μην είναι τοσο απαραιτητη,εκτος όταν κοτσαρεις στο tablet σου το αποσπομενο keyboard και το κανεις λαπτοπ!

Μη ξεχναμε,ότι τα windows tablet,αυτό είναι=2σε1!Τα 7&8αρια ξεφευγουν λιγο από την υβριδικη χρηση αλλα και παλι μπορει να χρησιμοποιησεις keyboard mouse ή και να το συνδεσεις σε ένα μόνιτορ ή tv!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ακριβώς και 7&8; Εννοείς ότι υπάρχει και το desktop κομμάτι; Αν καταφέρουν στις ταμπλέτες να κάνουν κάποιες επιπλέον παραμετροποιήσεις ώστε να ελαχιστοποιηθεί και άλλο η χρήση του desktop, πιστεύω κάτι τέτοιο θα είναι πολύ βολικό. Εδώ μέχρι χτες δεν υπάρχει διαχειριστής αρχείων (και δεν ξέρω αν μπορεί να εγκατασταθεί σε ταμπλέτες ή είναι μόνο για κινητά). Η γνώμη μου είναι ότι ο βασικότερος παράγοντας για περισσότερη ποσοστιαία χρήση του metro είναι η αύξηση των προγραμμάτων και η βελτίωση των υπαρχουσών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοίξατε μεγάλη κουβέντα για τα windows σε αφή,εμένα νούμερο ενα πρόβλημα ειναι οι σοβαρή έλλειψη browser με εξαίρεση τον explorer σε αφή που και αυτός εχει ελλείψεις κυρίως θα έλεγα στην δομή του και στην σχεδόν μηδενική παράμετροποιηση.<br> Ο explorer του desktop οπτικά και περιβάλλον εργασίας μου ειναι πολυ καλύτερος αλλα γιατί δεν υπάρχει το αυτόματο του πληκτρολογίου όταν ειναι να γράψεις οτιδήποτε σε οποίο πεδίο θες όπως επίσης γιατί δεν υπάρχει η προβλέψη λέξεων και ο πολυ καλός ελληνικός ορθρογράφος του metro explorer.<br><br> Πρέπει επιτέλους να μπει και ποσοστό μπαταρίας σε metro περιβάλλον,όπως και η ώρα επίσης και αυτά τα 2 να εινςι μόνιμα ανεξάρτητα εφαρμογής να βάλει swype επίσης στο πληκτρολόγιο.<br> Αυτές ειναι ελλείψεις που δεν πρέπει να υπάρχουν καν.<br> Είμαι περίεργος να δω με τα 9αρια του χρόνου τι αλλαγές θα γίνουν.<br><br> Επίσης στο desktop θέλει πιο touch friendly λογική στα παντα,file explorer,control panel,εικονίδιο,ακόμα και το απλές λειτουργίες πχ copy-paste θέλουν βελτίωση ώστε πιο φιλικά να γίνουν με χρηςη αφής.<br><br> Το μόνο θετικό οτι σε όσους έχουν γραφίδα ειναι παρά πολυ χρήσιμη ιδιαίτερα στο desktop κομμάτι των windows.<br><br> Επίσης να δούμε το project με τα interactive live title πως ακριβώς θα μας εξυπηρετήσει και θα δέσει καλύτερα στην αφή πλευρά του λειτουργικου.<br> <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.pcworld.com/article/2142582/microsoft-research-mulls-more-widget-like-interactive-live-tiles.html'>http://www.pcworld.com/article/2142582/microsoft-research-mulls-more-widget-like-interactive-live-tiles.html</a><br><br>

Στο hardware και στο form factor βλέπω τρομερή βελτίωση να υπάρχει και έρχονται οι Broadwell/Cherry Trail να δέσει το γλυκό,αλλα στο software εχει περισσότερη δουλειά και προσπάθεια απο τη MS.

Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το metro ui είναι μισοτελειωτο και φαίνεται έντονα αυτό!Χρειαζονται ένα καρο προσθήκες και αλλαγές και αυτό ειναι δεδομενο.

Το desktop UI ειναι το βαρύ επαγκελματικο κομμάτι που εκτός από μικρές πινελιές βελτίωσης όπως αυτό με το keyboard και λίγο στις ρυθμίσεις όσο αφορά το μεγεθος κάποιων εντολών,δε πρέπει να επέμβει περισσότερο.

Εξάλλου γιατι μπήκε το metro UI,αν ήταν να γίνει touch friendly το desktop???

Το touch περιβάλλον στηρίζεται κυρίως στην απλότητα και το βολικό μεγεθος των διαφόρων εντολών,ενώ η desktop χρήση που προορίζεται κυρίως για ποιο επαγγελματική ή πιο εκτεταμένη χρήση με περισσότερες επιλογές και εργαλεία και όσο το δυνατό μεγαλύτερο χώρο στο περιβάλλον εργασιας!

Η ms εβαλε το δεύτερο UI γι'αυτο ακριβώς το σκοπό,να μην πειράξει και να χαλασει την επαγγελματική ταυτότητα και τις δυνατότητες των windows και του desktop!

Θέλουμε ενα πολύ πιο πλήρες και παραμετροποιησιμο metro UI για touch χρήση και ενα πιο ομοιογενή περιβάλλον(desktop&metro) σε mouse/keyboard χρήση!

Μη ξεχναμε προς το παρον τις ταμπλέτες μας τις θέλουμε για multimedia σκοπούς,αν εναι να τις χρησιμοποιήσουμε για επαγγελματικό λόγο,ακομη και σε ios&android ψάχνουμε θηκες-keyboards ή ξεχωριστά bt-keyboards!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύοντας τον explorer σήμερα περισσότερο διαπίστωσα ακριβώς τη γνώμη του alex. Δηλαδή ότι ναι μεν σε touch feeling είναι καλύτερος o Explorer αλλά λίγο παραμετροποιήσιμος (είχα πολλές καρτέλες ανοιχτές και για να μπορέσω να μικρύνω τη μπάρα διευθύνσεων, αν δεν είχα το πενάκι με τίποτα) και αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό το κομμάτι, θα είμαστε με τον explorer και ό,τι χαρακτηριστικά θα μας δίνει η Microsoft. Όλα αυτά σε desktop mode, σε metro θα τον δοκιμάσω περισσότερο αύριο. Επίσης, σε 8αρα οθόνη, πολύ μικρά τα μενού και χωρίς πενάκι δυσκολεύεται πολύ η δουλειά (πριν πατήσεις είσαι σε δίλημμα αν θα πατήσεις τη σωστή επιλογή).

Alex δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά με το πληκτρολόγιο. Άλλες φορές στο desktop εμφανίζεται μόνο του μόλις πατήσω σε κάποιο text box και άλλες φορές θέλει να το κάνω εγώ χειροκίνητα. Επίσης, άλλες φορές (πάντα σε desktop) εμφανίζεται η πρόβλεψη λέξεων και άλλες φορές όχι (συγκεκριμένα έστειλα ένα μήνυμα στο insomnia για το Nexus 5 32 gb και είχε κανονικά πρόβλεψη λέξεων). Η μη ύπαρξη άλλων πληκτρολογίων δεν ξέρω αν είναι ζήτημα Microsoft ή δεν θέλησαν να κάνουν port κάποιο πληκτρολόγιο που υπάρχει για android (swiftkey, swype, fleksy κλπ.).

 

Το να είναι μισοτελειωμένο το μετρό, δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση. Εντύπωση θα μου προκαλούσε το αντίθετο. Είναι δύο ετών περιβάλλον και για το χρόνο ζωής του πιστεύω ότι έχουν γίνει πολλά πράγματα. Δεν αντιλέγω ότι πρέπει να γίνουν και άλλα, αλλά αυτά παίρνουν χρόνο και εγώ πιστεύω ότι θα δούμε πολύ καλές αλλαγές. Εδώ, ήθελα να αναφέρω για τις ρυθμίσεις στο metro (της charmed bar), εχτές το ανακάλυψα ότι αν είσαι σε κάποια εφαρμογή σου βγάζει τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Νόμισα ότι έχει τις στάνταρτ ρυθμίσεις του metro πάντα. Αυτό μου θύμισε mac με τη γραμμή μενού από πάνω.

 

Μα για αυτό εγώ πιστεύω ότι δίνει full windows. Να έχεις την touch εμπειρία του metro όταν τη χρησιμοποιείς σαν ταμπλέτα, αλλά παράλληλα να χρησιμοποιείς (με κάποιες δυσκολίες, ειδικά σε μικρές οθόνες το desktop), και όταν θα χρειαστείς σύνδεση οθόνης, πληκτρολογίου και ποντικιού, να έχεις την πλήρη εμπειρία ενός σταθερού υπολογιστή. 

 

Όπως προανέφερα, δοκίμασα τον explorer αρκετά σήμερα στο desktop και με καλύπτει κατά πολύ. Πολύ γρήγορος, γρήγορο zoom in / zoom out και σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλός (βέβαια πολλές φορές χρήση του stulys). Αύριο θα λειτουργήσω τον explorer σε metro για να έχω μια πιο πλήρη εικόνα που με βολεύει περισσότερο σύμφωνα και με τις δικές μου ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύοντας τον explorer σήμερα περισσότερο διαπίστωσα ακριβώς τη γνώμη του alex. Δηλαδή ότι ναι μεν σε touch feeling είναι καλύτερος o Explorer αλλά λίγο παραμετροποιήσιμος (είχα πολλές καρτέλες ανοιχτές και για να μπορέσω να μικρύνω τη μπάρα διευθύνσεων, αν δεν είχα το πενάκι με τίποτα) και αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό το κομμάτι, θα είμαστε με τον explorer και ό,τι χαρακτηριστικά θα μας δίνει η Microsoft. Όλα αυτά σε desktop mode, σε metro θα τον δοκιμάσω περισσότερο αύριο. Επίσης, σε 8αρα οθόνη, πολύ μικρά τα μενού και χωρίς πενάκι δυσκολεύεται πολύ η δουλειά (πριν πατήσεις είσαι σε δίλημμα αν θα πατήσεις τη σωστή επιλογή).

Alex δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά με το πληκτρολόγιο. Άλλες φορές στο desktop εμφανίζεται μόνο του μόλις πατήσω σε κάποιο text box και άλλες φορές θέλει να το κάνω εγώ χειροκίνητα. Επίσης, άλλες φορές (πάντα σε desktop) εμφανίζεται η πρόβλεψη λέξεων και άλλες φορές όχι (συγκεκριμένα έστειλα ένα μήνυμα στο insomnia για το Nexus 5 32 gb και είχε κανονικά πρόβλεψη λέξεων). Η μη ύπαρξη άλλων πληκτρολογίων δεν ξέρω αν είναι ζήτημα Microsoft ή δεν θέλησαν να κάνουν port κάποιο πληκτρολόγιο που υπάρχει για android (swiftkey, swype, fleksy κλπ.).

 

Το να είναι μισοτελειωμένο το μετρό, δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση. Εντύπωση θα μου προκαλούσε το αντίθετο. Είναι δύο ετών περιβάλλον και για το χρόνο ζωής του πιστεύω ότι έχουν γίνει πολλά πράγματα. Δεν αντιλέγω ότι πρέπει να γίνουν και άλλα, αλλά αυτά παίρνουν χρόνο και εγώ πιστεύω ότι θα δούμε πολύ καλές αλλαγές. Εδώ, ήθελα να αναφέρω για τις ρυθμίσεις στο metro (της charmed bar), εχτές το ανακάλυψα ότι αν είσαι σε κάποια εφαρμογή σου βγάζει τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Νόμισα ότι έχει τις στάνταρτ ρυθμίσεις του metro πάντα. Αυτό μου θύμισε mac με τη γραμμή μενού από πάνω.

 

Μα για αυτό εγώ πιστεύω ότι δίνει full windows. Να έχεις την touch εμπειρία του metro όταν τη χρησιμοποιείς σαν ταμπλέτα, αλλά παράλληλα να χρησιμοποιείς (με κάποιες δυσκολίες, ειδικά σε μικρές οθόνες το desktop), και όταν θα χρειαστείς σύνδεση οθόνης, πληκτρολογίου και ποντικιού, να έχεις την πλήρη εμπειρία ενός σταθερού υπολογιστή. 

 

Όπως προανέφερα, δοκίμασα τον explorer αρκετά σήμερα στο desktop και με καλύπτει κατά πολύ. Πολύ γρήγορος, γρήγορο zoom in / zoom out και σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλός (βέβαια πολλές φορές χρήση του stulys). Αύριο θα λειτουργήσω τον explorer σε metro για να έχω μια πιο πλήρη εικόνα που με βολεύει περισσότερο σύμφωνα και με τις δικές μου ανάγκες.

Αν δεν δοκιμασες τον μέτρο ιέ δεν έκανες τίποτε ακόμη......

Σου ειχα πει νομίζω ότι desktop και 8 ίντσες είναι μαλωμενοι προς το παρόν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν είναι και τόσο μαλωμένοι. Εγώ έβαλα το stulys ως διαμεσολαβητή!  :-D Έχω δοκιμάσει τον explorer σε metro, απλά όχι τόσο πολύ όσο στο desktop. Απλά, θέλω να συνηθίσω λίγο και τα μενού του στο metro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο metro ui,δοκιμαστε αν θελετε και τον UC BrowserHD!

μολις τον δοκιμασα!ωραιος φενεται με smooth scrolling σαν το ie αλλα δεν μπορω να βαλω τους σελιδοδεικτες μου απο τον explorer....

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εβαλα και εγω τωρα από περιεργεια.....και τον εσβησα....ουτε full screen ουτε ζουμ στην web page....

Παραμενω στον metro ie.....δεν ξερω για εσας αλλα σχεδόν ολο μου τον χρονο εκει τον περναω....ελαχιστα ανοιγω το desktop....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...