Προς το περιεχόμενο

Σε μια μίνι παρουσίαση του Moto 360 προχωράει η Motorola


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

περα για περα χρησιμο. χωρις αυτο το smart-watch η ζωης μας θα ηταν μια κολαση. θα λεμε ιστοριες για αυτο το ρολοι στα εγγονια μας.

Τα ίδια άκουγα κι όταν πρωτομπήκαν κάμερες στα κινητά. Κι όταν πρωτομπήκαν GPS ,δέκτες 3G και bluetooth

Είμαι σίγουρος ότι τα ίδια έλεγαν και κάποιοι για τους πρώτους φούρνος μικροκυμάτων, τα πρώτα κλιματιστικά και τα πρώτα ασύρματα τηλέφωνα. Παλιότερα, το ίδιο ίσχυε για τα πρώτα πλυντήριa και τα πρώτα ψυγεία. Για τις πρώτες φωτογραφικές μηχανές η εκκλησία έλεγε ότι "ο άνθρωπος είναι κατ' εικόνα και ομοίωση δημιουργία του Θεού και μια μηχανή δεν μπορεί να αποτυπώσει τον Θεό".

 

Η δική μας κοντοφθαλμία δεν μπορεί να στέκεται εμπόδιο στην πρόοδο και στην αγορά. Για όσους τεχνοφοβικούς, υπάρχουν ακόμη κοινότητες όπως οι Άμις που ενδεχομένως να σας ταιριάζουν περισσότερο.

Οι υπόλοιποι, θα περιμένουμε το παιδί του Google Glass με το Occulus Rift που θα μαίνει σε φακό επαφής κτλ...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι διευκολύνει την ζωη μας ειναι ευπρόσδεκτο για μενα.

ποσες φορες μου εχει τυχει στο σινεμα να βαραει το κινητο και να μην μπορω να το βγαλω απο την τσεπη;εδω swipe και του το κλείνεις στην μαπα.

(ή χειροτερα μια γυναίκα που πεταει το κινητό μες στην τσαντα της και το ψαχνει, μπορει να βαλουν pager οπως εχει π.χ. το ασυρματο τηλέφωνο του σπιτιου μου για να το βρισκεις.)

 

edit:

απλο σεναριο που μου ηρθε τωρα γιατι σημερα επεσε το ρευμα.

ειναι βραδυ, πέφτει το ρευμα, αντε βρες το κινητο σου τωρα για να παρεις τηλεφονο, το κανεις να βαραει απο το smartwatch και εαν εχει και φλας ακομα καλύτερα. found it.

 

δεν ειναι αναγκαίο. ναι. μπορουμε να ζήσουμε και χωρις αυτο. αλλα οπως ειπα, ότι διευκολύνει την ζωη μας ειναι ευπρόσδεκτο για μενα.

να και μια ακομα περιπτωση. εισαι με την γκομενα και χαμουρευεσαι ξαφνηκα χτυπαει το κινητο αλλα ειναι μακρια πας να το σηκωσεις και η γκομενα σου λεει μην πας μωρο μου κατσε διπλα μου. εχεις λοιπον αυτο το πανχρησημο ρολοι και το κλεινεις στην μαπα του σπασοκλαμπανια που σε επερνε τηλ. και αν η γκομενα ειναι μπαζο μπορεις επισης να βγαλεις απο το χερι σου αυτο το πανχρησημο ρολοι και να της το πεταξεις στην μαπα να της την φτιαξεις. ΤΑ ΣΠΑΕΙ Η ΜΟΤΟΡΟΛΑ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-) Δε με έχουν πείσει τα smartwatch για ένα και μόνο λόγο: ότι μου είναι εύκολο να βάλω το χέρι στην τσέπη. Σίγουρα θα βολεψουν καποιες ειδικές περιπτώσεις αλλά προς το παρόν αδυνατώ να δω τί προσφέρουν στους πολλούς.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι προσπαθούν να βρουν ένα τρόπο να καταλάβουν τη πολύ εργονομική θέση (αλλιώς... real estate) στο καρπό του χεριού μας. Είναι μια εξαιρετική θέση και δεν είναι δυνατόν να την καταλαμβάνει πάντα ένα ταπεινό CASIO! Είναι σίγουρο ότι με κάτι  παραπάνω μπορεί να αξιοποιηθεί. Και αυτό αναζητείται.

 

Προσωπικά ψάχνω για κάτι καλύτερο γι'αυτή θέση από το CASIO που έχω τώρα. Το οποίο έχει κομπιουτεράκι που είναι άχρηστο πλέον και ούτως ή άλλως πολύ δύσκολο στη χρήση. Επίσης διαθέτει και data bank, γενικά και αυτή δύσχρηστη αλλά πολλά χρόνια τώρα (πάνω από 30 και όχι δεν πρόκειται για το ίδιο ρολόι αλλά αντίστοιχων λειτουργιών μοντέλα της CASIO, το τελευταίο το αγόρασα το 2008 και το πρώτο το 1983) κρατώ κάποια βασικά στοιχεία σε αυτό. Π.χ. ΑΦΜ, τηλέφωνα, κωδικούς κτλ. Σίγουρα με έχει εξυπηρετήσει. Αλλά όλα αυτά δεν τα χρειάζομαι πλέον καθώς κουβαλώ πάντα μαζί μου, στη ζώνη μου, ένα smartphone 4.7''.

 

Ε, είναι σίγουρο ότι σε αυτή τη θέση υπάρχουν μεγάλα περιθώρια για καινοτομία. Να δούμε πότε αυτή θα είναι όντως γεγονός.

 

Πάντως το motorola σίγουρα μου αρέσει. Φαίνεται ως μια πολύ καλή προσπάθεια  σε σχέση με τα υπόλοιπα. Και το καντράν στη φωτογραφία, πολύ ρεαλιστικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτά είναι ρολόγια!! Αν το έβλεπα και δεν ήξερα ότι είναι "έξυπνο", τεχνολογικό επίτευγμα, θα σκεπτόμουν ότι πρόκειται για ένα πολύ όμορφο κλασικό ρολόι χειρός.

  Έτσι δείχνει αυτή η εταιρεία πόσα χρόνια ύπαρξης μετράει στον χώρο της τεχνολογίας. Οι άλλοι, άρχισαν να υπάρχουν, χρόνια μετά την Motorola!

 

  Υπέροχο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι μιλάτε χωρίς να έχετε αγοράσει και δουλέψει ένα smartwatch -όπως καταλαβαίνω από τα γραφόμενα- να σας πω ότι οι περιπτώσεις που θα σου φανεί χρήσιμο είναι πολλές περισσότερες από όσες πιθανότατα έχετε σκεφτεί, και μερικές φορές δεν έχει καν να κάνει με τα όσα φαντάζεστε ότι θα κάνει ΕΠΙΠΛΕΟΝ, γιατί τα περισσότερα είναι πράγματα που θα κάνει και θα αλλάξει το πως δουλεύετε ΣΗΜΕΡΑ.

 

Προφανώς δεν είναι για όλους, προφανώς δεν απευθύνεται σε μικρά παιδιά, γέρους ή οικοκυρές. Αυτοί όμως που το χρειάζονται -και δεν το ξέρουν ακόμα- θα το καταλάβουν μόλις δουλέψουν λίγο με ένα από αυτά.

 

Και λόγω design, το 360 είναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο που έρχεται, ενώ μπορεί να κάνει όλα όσα χρειάζεται ένα smartwatch. Γι'αυτό και ήδη δίνω το SW2 μου για να πάρω αυτό ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ρολοι για να λεγεται ευχρηστο πρεπει: 

1.Να ειναι αδιαβροχο 5bar

2.Tζαμι αχαρακτο

3. Λειτουργεια kinetic Seiko φορτιση με κινηση

4. Να λεει παντα την ωρα και ας εχει αδειασει η μπαταρια

5.Να μπορει να κανει κληση ως κινητο τουλαχιστον το 112

6.Να εχει bluetooth &wifi & Gps & πυξιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι ο τόσος αρνητισμός.

 

Ωραία, το πιάσαμε, δεν έχετε επιθυμίες (όχι ανάγκες) που μπορεί να σας καλύψει ένα smartwatch (ίσως ούτε κι εμένα, είναι νωρίς να πω).

Αλλά ποιός ο λόγος να κατηγορούμε την ύπαρξή του;;; Υπάρχουν αρκετά άτομα που ακόμα δεν έχουν καν smartphone, διότι πολύ απλά δεν το χρειάζονται. Δεν ακούω όμως κανέναν να υπερασπίζεται τη γνώμη αυτών, ακριβώς επειδή βολεύονται με smartphone και δε βρίσκουν περισσότερα τα αρνητικά τους από τα θετικά τους.

 

Εγώ λέω ό,τι καινούριο είναι καλοδεχούμενο. Μπορεί να το θάβουμε τώρα, αλλά σε 3 χρόνια να έχει εξελιχθεί σε κάτι πιο χρήσιμο ή πιο όμορφο ή πιο λειτουργικό κλπ.

 

Προσωπικά, πάντως, εμένα για ένα smartwatch τα θετικά μου ακούγονται περισσότερα από τα αρνητικά. Γι' αυτό και θα του δώσω ευκαιρία να με πείσει, αν όχι τώρα όταν μπορέσω να αγοράσω ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια άκουγα κι όταν πρωτομπήκαν κάμερες στα κινητά.

 

..οι οποιες τελικα παραμενει ενα μυστηριο για ποιο λογο θεωρουνται τοοοοσο χρησιμες και αναγκαιες πια πανω σε συσκευες ομιλιας, ειδικα πριν απο 10 χρονια μπηκαν για τα καλα στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ρολοι για να λεγεται ευχρηστο πρεπει: 

1.Να ειναι αδιαβροχο 5bar

2.Tζαμι αχαρακτο

3. Λειτουργεια kinetic Seiko φορτιση με κινηση

4. Να λεει παντα την ωρα και ας εχει αδειασει η μπαταρια

5.Να μπορει να κανει κληση ως κινητο τουλαχιστον το 112

6.Να εχει bluetooth &wifi & Gps & πυξιδα

Και να μην ξεχναμε μιας και θα ειναι αδιαβροχο στα 5 bar να εχει και δονηση πολυ δυνατη ωστε να το βαζουμε μεσα στο ποτηρι και να φτιαχνει και καφε!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...