Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη διαφορά μεταξύ δυο συνθέσεων


BmwdakiasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνει μεγάλη διαφορά η vga σε τέτοια παιχνίδια, π.χ. εδώ με sli/cross καταστάσεις βλέπεις αρκετή διαφορά

http://gamegpu.ru/action-/-fps-/-tps/battlefield-4-naval-strike-test-gpu.html

Εδώ με μια και καλή vga βγάζουν όλες το ίδιο.

http://www.techspot.com/review/734-battlefield-4-benchmarks/page6.html

ναι το έχω δει το δεύτερο... κοίταξε δεν θα κάνω ποτέ sli/cf οπότε το πρώτο δεν το βλέπω καν... αλλά αν και βγαίνει 30 ευρώ παραπάνω ο fx πιστεύω στη τελική αξίζει γιατί θα μπορώ να αναβαθμίσω gpu στο μέλλον χωρίς να υπάρχει bottleneck (άμα βάλω ασπούμε πολύ καλή gpu) και τα παιχνίδια ήδη χρησιμοποιούν 6-8 πυρήνες κάποια καινούρια οπότε στο μέλλον θα μου βγει ξινός ο 750κ πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το future proof εξαρτάτε πως το βλέπει κανείς,αν σκεφτεί κανείς ότι στα τελευταία assasins creed/thief και παρόμοια παιχνίδια ήδη φτάνει στα όρια του ο 6300 τι θα κάνει και στα επόμενα που θα βγουν με αυτόν τον τρόπο;;;;

Γιατί προφανώς στα «next gen» δεν είδαμε μέχρι τώρα να κάνουν τεράστια διαφορά. 

Δε διαφωνώ σ'αυτά που λες! Δε θεωρώ τον 6300 future proof, των θεωρώ πιο future proof από έναν 750k.

 

ωραία! λοιπόν καταλήγω δηλαδή σε κάτι τέτοιο: http://gyazo.com/cdd7c09c271e2e5fa8d942ba4e1d1faf

 

επίσης ότι η άσους έχει 4+2 power phase μόνο σε σχέση με την gigabyte 8+2 δεν παίζει μεγάλο ρόλο ε; επειδή έχω ακούσει ότι υπάρχουν διαφορές σε overclock (που αυτή τη στιγμή δεν με ενδιαφέρει) και θερμοκρασίας (έβαλα την themis οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα...και είναι και λίγο καλύτερη από την evo 212... έτσι λέει αυτό το review http://www.techpowerup.com/reviews/Raijintek/Themis/6.html )

Πρόσεξε στην themis, και εγώ τη θεωρώ καλύτερη αλλά κάποιο μέλος είπε πρόσφατα ότι δε μπαίνει κανονικά σε AM3+ αλλά μόνο οριζόντια, πράγμα που θα μπορούσε να σου παρουσιάσει προβλήματα στα RAM slots, άσε που θα παίρνει μεγάλο ποσοστό ζεστού αέρα από τη GPU. Ψάξτο πρώτα.

 

Όσο για τα power phases, δεν έχει να κάνει μόνο με τον αριθμό αλλά και την ποιότητα των VRMs και mosfets, καθώς και την τεχνολογία που έχουν. Για παράδειγμα το 8+2 που βλέπεις, δεν είναι clean 8+2, είναι 4+1 με split power plane. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε διαφωνώ σ'αυτά που λες! Δε θεωρώ τον 6300 future proof, των θεωρώ πιο future proof από έναν 750k.

 

Πρόσεξε στην themis, και εγώ τη θεωρώ καλύτερη αλλά κάποιο μέλος είπε πρόσφατα ότι δε μπαίνει κανονικά σε AM3+ αλλά μόνο οριζόντια, πράγμα που θα μπορούσε να σου παρουσιάσει προβλήματα στα RAM slots, άσε που θα παίρνει μεγάλο ποσοστό ζεστού αέρα από τη GPU. Ψάξτο πρώτα.

 

Όσο για τα power phases, δεν έχει να κάνει μόνο με τον αριθμό αλλά και την ποιότητα των VRMs και mosfets, καθώς και την τεχνολογία που έχουν. Για παράδειγμα το 8+2 που βλέπεις, δεν είναι clean 8+2, είναι 4+1 με split power plane. 

 

το e-shop θα το συναρμολογήσει οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού αυτοί κάτι παραπάνω από εμάς θα γνωρίζουν...

 

αλλά το θέμα είναι... χωράει στο k280 ή θα πρέπει να πάρω άλλο κουτί; γιατί είδα το zalman z3 plus όπου χωράει νομίζω και έχει και 5 ανεμιστηράκια προεγκατεστημένα... οπότε πολύ καλό airflow αλλά κάνει 18 ευρώ παραπάνω... όσο πάει ανεβαίνει η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωράει μέχρι 162mm το k-280, καλά είσαι. Εγώ δε προτείνω οριζόντια τοποθέτηση της ψύκτρας. Στο e-shop, αν την επιλέξεις θα στη βάλλουν ακόμη και αν χρειαστεί να βάλουν τις RAM στα δυο τελευταία slots (χάνοντας το dual channel). Ψάξε πρώτα για τοποθέτηση Themis σε AM3+ να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωράει μέχρι 162mm το k-280, καλά είσαι. Εγώ δε προτείνω οριζόντια τοποθέτηση της ψύκτρας. Στο e-shop, αν την επιλέξεις θα στη βάλλουν ακόμη και αν χρειαστεί να βάλουν τις RAM στα δυο τελευταία slots (χάνοντας το dual channel). Ψάξε πρώτα για τοποθέτηση Themis σε AM3+ να δεις.

μήπως υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους το ρωτήσω πριν κάνω την παραγγελία; γιατί δεν βρίσκω τίποτα για τη τοποθέτηση themis σε am3+ mobo... δεν φαίνεται να την χρησιμοποιούν πολλοί αυτή τη ψύκτρα στο εξωτερικό...

 

 

EDIT: σε μητρική fm2+ θα έχει πρόβλημα η ψύκτρα (1); και χωράει στο κουτί  coolermaster n200 (2);

 

γιατί σκέφτομαι τώρα ότι δεν αξίζει 50 ευρώ η διαφορά 750k---fx 6300 με άλλη μητρική οπότε λέω να πάω σε Link.png Site: αυτή ...απλά είναι όλα συμβατά μεταξύ τους (3);

 

Επεξ/σία από BmwdakiasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όχι

 

2) Ναι

 

3) Ναι

 

 

Δεν έχεις γράψει budget πάντως.Στο fm2+ θα μπορείς να βάλεις ξεκλείδωτους με βελτιωμένο ipc+έχει κάποια παραπάνω features.Αν δεν ασχοληθείς με αρκετό oc μπορείς να κόψεις από τροφοδοτικό και ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όχι

 

2) Ναι

 

3) Ναι

 

 

Δεν έχεις γράψει budget πάντως.Στο fm2+ θα μπορείς να βάλεις ξεκλείδωτους με βελτιωμένο ipc+έχει κάποια παραπάνω features.Αν δεν ασχοληθείς με αρκετό oc μπορείς να κόψεις από τροφοδοτικό και ψύκτρα.

ωραία ευχαριστώ!

 

μπορείς να μου προτείνεις τροφοδοτικό; τη themis λέω να μη τη αλλάξω γιατί φαίνεται πολύ καλή, μόνο τη blizzard βλέπω που υπάρχει μια διαφορά στα λεφτά (αλλά μειονέκτημα στο θόρυβο και στη ψύξη...)

 

EDIT: budget: 600

 

Θα πάρω μια τηλεόραση από έναν φίλο που είναι 32άρα όπως είπα και πιο πριν, είναι full hd και έχει 100 hz νομίζω... κάνει αυτή για gaming; διαφορετικά θα πρέπει να ρίξω gpu, ψύκτρα και τροφοδοτικό για να πάρω και μια οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html

 

Από φθηνότερες και η aidos υπάρχει και η freezer 7 pro που την έχω δοκιμάσει σε αντίστοιχο και είναι οκ αν τη βρεις φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πιάσει 100Hz στη σύνδεση με τον υπολογιστή, 60 θα πιάσει. Σίγουρα θα χρειαστείς οθόνη, πιστεύεις ότι μπορείς να είσαι μπροστά σε 32" για pc gaming; :D

αν είσαι κοντά θα είναι άσχημο το αποτέλεσμα, θα βλέπεις pixels. 1080p μέχρι 24" για τέτοια χρήση, τραβηγμένα 27" - αν και εκεί ενδείκνυται 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πιάσει 100Hz στη σύνδεση με τον υπολογιστή, 60 θα πιάσει. Σίγουρα θα χρειαστείς οθόνη, πιστεύεις ότι μπορείς να είσαι μπροστά σε 32" για pc gaming; :D

 

αν είσαι κοντά θα είναι άσχημο το αποτέλεσμα, θα βλέπεις pixels. 1080p μέχρι 24" για τέτοια χρήση, τραβηγμένα 27" - αν και εκεί ενδείκνυται 1440p.

ναι αλλά μετά θα πρέπει να πάω σε r7 260x, ψύκτρα blizzard και να πάρω μια 21,5 ίντσες οθόνη...

 

διαφορετικά μένω με αυτό το σύστημα για μισό-1 χρόνο μέχρι να πάρω οθόνη... αλλά αφού λες ότι θα φαίνονται pixels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά μετά θα πρέπει να πάω σε r7 260x, ψύκτρα blizzard και να πάρω μια 21,5 ίντσες οθόνη...

 

διαφορετικά μένω με αυτό το σύστημα για μισό-1 χρόνο μέχρι να πάρω οθόνη... αλλά αφού λες ότι θα φαίνονται pixels...

Δες την από κοντά πρώτα και αποφασίζεις για την οθόνη. Αν μπορέσεις και τη βολέψεις και βολευτείς και εσύ ο ίδιος με λίγο πιο μακριά από το πληκτρολόγιο ποντίκι (δηλαδή να είσαι μακριά από την οθόνη) ίσως να είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AM3+/FM2+ και Raijintek μονο ετσι:

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Lancool/Dragonlord_K58/images/install.jpg

 

Και επειδη το ανοιγμα της ειναι ~12 ποντους φτανει και καλυπτει το 1ο slot και "χτυπαει" το δευτερο. Με ultra low ram ισως να ειναι κωλοφαρδος κανεις και περασει ξυστα πανω απο την μνημη η ψυκτρα του.

 

 

 

Το future proof εξαρτάτε πως το βλέπει κανείς,αν σκεφτεί κανείς ότι στα τελευταία assasins creed/thief και παρόμοια παιχνίδια ήδη φτάνει στα όρια του ο 6300 τι θα κάνει και στα επόμενα που θα βγουν με αυτόν τον τρόπο;;;;

Γιατί προφανώς στα «next gen» δεν είδαμε μέχρι τώρα να κάνουν τεράστια διαφορά. 

 

Οπως τα λεει εδω ο φιλος μου ο intelakias ειναι. Ο 6300 φτανει στα ορια του, πανωλεθρια ολικη, ενω ο i3, λεω εγω τωρα (τυχαια επιλογη), θα δουλευει στο 20% και αυτο με το ζορι. Ασχετα με το τι καρτα θα οδηγησουν ετσι ειναι τα πραγματα. Το λεω εγω και ο φιλος μου ο TheELF, αρα εγγυηση. Τι αλλη αποδειξη να θελει κανεις περα απο το οτι το γραφουμε παντου οπου μπορουμε και παντα λεμε τα ιδια και τα ιδια?? Να πω οτι λεγαμε διαφορετικα πραγματα να τα αμφισβητησει κανεις...

Θα βαλεις i3 σε μητρικη των 45€ maximum- μη σε πιανουν κοροιδο. Αν εχει και με 1 χρονο εγγυηση, ορμα. Και λενε τους amd vfm μετα οι fans. Γατακια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πιστευω πως θα του φτασει και ενα τροφοδοτικο Link.png Site: τετοιο  ή Link.png Site: κατι τετοιο

κερδιζει 10 με 15 ευρω και ειναι επωνυμα, ετσι κι αλλιως δεν προκειται να χρησιμοιποιησει τα 550w... επισης προτεινω να παρει την r9 270 αντι της r9 280 και αμα μπορει να ανεβει απο budget να παρει μια 21,5 ιντσες lg με ips...

πιστευω καλυτερα μικροτερο τροφοδοτικο και λιγο πιο κατωτερη gpu και μια οθονη 21,5 ιντσες με full hd παρα μια r9 280 με 32 ιντσες οθονη... που ειναι και τηλεοραση και full hd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...