Προς το περιεχόμενο

Το Facebook έκανε κρυφά, ψυχολογικά πειράματα σε 600.000 χρήστες του


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Ελάτε καρτνάσια, σε λίγο θα τις βγάλετε και απέξω να τις συγκρίνετε ποιός την έχει πιο μεγάλη. Και μετά εσείς οι ίδιοι γκρινίαζεται και για σαιτς όπως το Facebook.

 

2. Όσο για την έρευνα. Καταρχήν από την στιγμή που έχουμε δώσει όλοι την συγκατάθεση μας με την εγγραφή μας στο σάιτ, δεν βλέπω να κάνει κάτι μεμτό η εταιρία. Τώρα για ηθικές και πράσινους δράκους, μιλάμε για μια από τις πιο επικερδής εταιρίες εν έτη 2014. Θέλει παραπάνω σχολιασμό; Επίσης δεν μπορώ να διαβάζω βλακείες του στυλ, μας κατευθύνουν με ένα κλικ. Δηλαδή πόσο υποτιμάται τον εαυτό σας και την νουμοσύνη σας;

Πλανήτης των πιθήκων....?μάλλον έχεις δίκιο επρεπε να φέρω ως παράδειγμα τους χιμπατζήδες και όχι τα ποντίκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαιστα. Αρα λοιπον εαν το Facebook βαλει στο policy του οτι μπορει να σου παρει το σπιτι, δεν βλεπεις κατι μεμπτο επειδη εγινε με την συγκαταθεση σου η εγγραφη. Και απο πότε το policy ενος site ειναι πιο πανω απο τους νομους ή μπορει να πεταει μεσα σε αυτο οτι του κατεβει? Ή να το μεταφραζει σε οτι του κατεβει?

Ειναι απο τις πιο επικερδης εταιρειες, αρα δεν υφισταται ο ορος ηθικη στο λεξικο της, αρα το αποδεχομαστε χωρις σκεψη, αρα σκυβουμε και περιμενουμε να μαστε ετοιμοι στην περιπτωση που στο μελλον μας το ζητησει. Επειδη ειναι επικερδης εταιρεια.

Sounds legit.

Να υποθεσω πως εχεις ενα post doc επι του θεματος ή τουλαχιστον ενα τιποτενιο διδακτορικο και εκφερεις αποψη ελαφρα τη καρδια, χαρακτηριζοντας τα βλακειες ε? Ο κυριος που εκανε την ερευνα ξοδευει τη ζωη του ερευνωντας θεματα οπως emotion expression, psycholinguistics and statistical methods. Και για μια ακομα φορα, δουλευει στο Facebook ως data scientist. Τον εχεις ανετα?

 

Και μια και το συζηταμε, το ατιμο το paper το διαβασες προφανως. Για κανε τον κοπο να τεκμηριωσεις που ειναι οι βλακειες και γιατι ειναι βλακειες.

1. Μα ο νόμος σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι το policy του σάιτ; Επίσης φυσικά και μπορεί να πετάει ότι θέλει. Εσύ και εγώ θα κάνουμε κουμάντο στο πως θα πλασάρει ο άλλος το προιόν του;

 

2. Βλακείες από μεριάς των χρηστών. Ο κύριος καλά κάνει και εφαρμόζει όλα αυτά που λες. Επειδή τα έκανε δεν σημαίνει ότι είναι καθολικά και ότι πρέπει απλά να τα δεχτούμε. Για τους χρήστες λέω. Δεν ξέρω για σένα αν και μόνο από τον τίτλο του Facebook data scientist γίνεσαι πρόβατο, εγώ μια φορά πάντως δεν θα μου αλλάξουν την καθημερινότητα μου τα Facebook status γιατί ξέρω για ποιόν λόγο τα διαβάζω, τι περιμένω από αυτά και τι βλακεία κρύβεται πίσω από αυτά. Και όχι δεν έχω πτυχίο που τα αποδεικνύουν όλα αυτά, λυπάμαι. Νουμοσύνη και ένστικτο λέγεται.

 

3. Δεν το διάβασα. Όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα που σχολίασαν φαντάζομαι !!!! (μήπως θες να γίνει καμία έρευνα και σε αυτό για να μην με χρεώνεις αερολογίες;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη δηλαδή όλοι εσείς που σας τρόμαξε το άρθρο, δεν το περιμένατε ξέρω γω;;; Γι αυτό δεν ποστάρω το δράμα μου στο FB. Όπως επίσης ΠΟΤΕ search στην μπάρα αναζήτησης. Κρατάει Log, και σου βιάζει τον εγκάφαλο με τα άτομα που ψάχνεις (που ενδεχομένως οι περισσότεροι από εμάς το κάνουμε αυτό με τις πρώην μας)

Αν θες να ψάξεις άτομο, κάντο με κλικ κλικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο fb ισχυει ότι και στην κανονική ζωή, όπως το διαχειριστείς αναλόγως θα έχεις τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Κανείς δεν επιβάλει σε κανέναν να κάνει check in για το που βρίσκεται ανά πάσα στιγμή, να λέει σε τι κατάσταση βρίσκεται, αν έχει σχέση κλπ. Όποιος τα κάνει αυτά δε μπορεί μετά να κλαιγεται ότι δεν έχει προσωπική ζωή μιας και ο ίδιος τα δημοσιοποίησε εν γνώση του. Σαφώς και κάποιος μπορεί να παρασυρθεί, όταν όμως είναι το πολύ μέχρι 18 χρονών γιατί από κει και μετά δεν υπάρχει δικαιολογία.

Οπότε το fb δεν είναι κάτι το εγκληματικό ούτε κάτι κακό, μια χαρά εργαλέιο είναι για πολλά πράγματα, για επικοινωνία, αναμνήσεις , ενημέρωση, διαφήμηση επιχείρησης και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1. Μα ο νόμος σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι το policy του σάιτ; Επίσης φυσικά και μπορεί να πετάει ότι θέλει. Εσύ και εγώ θα κάνουμε κουμάντο στο πως θα πλασάρει ο άλλος το προιόν του;

Νομος = policy ενος site? Πρεπει να στο εξηγησω οτι εισαι τραγικα λαθος ή δεν χρειαζεται?

Δεν ξέρω για σένα αν και μόνο από τον τίτλο του Facebook data scientist γίνεσαι πρόβατο,

:blink:

Και όχι δεν έχω πτυχίο που τα αποδεικνύουν όλα αυτά, λυπάμαι. Νουμοσύνη και ένστικτο λέγεται.

Right. Και γι αυτο παμε κατα διαολου. Επειδη η "νουμοσυνη" και το ενστικτο για καποιο λογο ειναι πιο πανω απο τη γνωση σε θεματα για τα οποια δεν ξερουμε που πανε τα δεκατεσσερα.

 

3. Δεν το διάβασα. Όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα που σχολίασαν φαντάζομαι !!!! (μήπως θες να γίνει καμία έρευνα και σε αυτό για να μην με χρεώνεις αερολογίες ;)

Δεν το διαβασες αλλα το χαρακτηρισες βλακεια χωρις να το ψαξεις. Και το επιχειρημα? Δεν το διαβασαν και οι υπολοιποι.

Το χειροτερο? Δεν βλεπεις την τεραστια τρυπα της οποιας λογικης σου.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όλοι γνωρίζουν και με δημοσιεύματα στις ΗΠΑ ότι πίσω από το φατσοβιβλίο κρύβεται η CIA... οπότε τι κάνει νιάου νιάου στο διαδίκτυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν καταλάβεις τι αποκάλεσα βλακεία τότε ίσως μπορέσουμε να συνεχίσουμε την κουβέντα.

Μου λειπει το ενστικτο προφανως.

 

Cheers

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν μπορείς εξήγησε μου για το policy ενός σάιτ γιατί όντως δεν γνωρίζω. Έχω την εντύπωση πως από την στιγμή που καταγράφεται κάτι εκεί πέρα, μέτα έχει κάθε δικαίωμα η ιστοσελίδα να το εφαρμόσει. Ο νόμος είναι μαζί της δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν μπορείς εξήγησε μου για το policy ενός σάιτ γιατί όντως δεν γνωρίζω. Έχω την εντύπωση πως από την στιγμή που καταγράφεται κάτι εκεί πέρα, μέτα έχει κάθε δικαίωμα η ιστοσελίδα να το εφαρμόσει. Ο νόμος είναι μαζί της δηλαδή.

 

Ω ναι, ας πουμε μπορει να φτιαξει ενα μεγαλο human centipede....

 

:blink:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το κουραζουμε λιγο το θεμα? Ουτε ενεσεις εκαναν, ουτε τεστ IQ! Aπλα μετρησαν αντιδρασεις σε καποια ποστ, σιγα τα ωα, και διαφιμησεις εχουν και σιγουρα θα μετρανε ποιοι τις εκλεισαν και ποσο αποδοχη ειχε! Θελει και πολυ ερευνα υπαρχουν πχ παμπολα γιδια που αναπαραγουν συνεχεια λινκς που θελουν λαηκ για να ανοιξουν, ενω με μια απλη αναζητηση το βρισκεις κατεθιαν στο youtube... Υπαρχουν και πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθουμε (ακομα και στο ιντερνετ) απο τις βλακειουλες που κανει το FB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πειράματα αυτα δωσανε νεο data στους μεγαλο ψυχιατρους/ψυχολογους/ερευνητικες ομαδες κτλπ

Ισως να βγηκε κατι καλο απο αυτο το "βρωμικό" παιχνίδι.

Δεν νομιζω οτι μια μερα το αποφασίσανε ετσι για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...