Προς το περιεχόμενο

Το Facebook έκανε κρυφά, ψυχολογικά πειράματα σε 600.000 χρήστες του


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι σχετικά απλό.

 

Όσοι όντως έχουν το Facebook για επικοινωνία, όπως κραδαίνουν σε κάθε post που αφορά το Facebook στο Ιnsomnia, ασχολούνται μόνο με το chat, πράγμα που δε το ακουμπάει το παρόν πείραμα. Άτομα σαν κι εμένα δηλαδή, που ο μόνος λόγος που έχω profile σε αυτή τη σελίδα είναι η ευκολία επικοινωνίας με φίλους μου. Ανεβάζω 1 post στους 3 μήνες, και είναι κάτι σαν το paper αυτού του πειράματος. Αυτόματα λοιπόν, δεν τους κάνω για guinea pig.

 

Όσοι απ' την άλλη ξημεροβραδιάζονται βλέποντας το news feed τους και κάνοντας άσκοπα refresh στο browser τους....αυτοί αξίζει να συμμετέχουν σε τέτοια πειράματα, πρέπει να μελετηθούν :P

 

Παιδιά το facebook είναι μια πολύ χρήσιμη πλατφόρμα και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις όπως λένε και πιο πάνω είτε για να ενημερώνεσαι για σχολές, είτε για να μιλάς με τους φίλους σου είτε οτιδήποτε παρεμφερές ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Δεν είναι ανάγκη να κάνουμε σαν 15χρονα κοριτσάκια ΑΜΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ. Ποίος σε ανάγκασε να βάλεις photo; Να δώσεις το αληθινό σου όνομα; Να γράψεις αληθινά πράγματα για σένα; Συμπλήρωσε εκεί ότι να 'ναι και κάνε τη δουλειά σου (άμα το χρειάζεσαι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν είχα βρει το σκύλο μου μέσω του FB θα το χα ήδη κλείσει, αλλά από τότε το χω σε κάποια εκτίμηση και το χρησιμοποιώ μόνο σαν εργαλείο.

Άντε και για να δω κανα κώλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κάνω αποτοξίνωση από το facebook εδώ και 3 χρόνια! Μόνο για ευχές κτλ δηλαδή σαν messaging application! Υπάρχω και νιώθω καλά ή καλύτερα και χωρίς αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gi0

 

 

 συμφωνω απολυτα με το οφ τοπικ που αναφερεις ομως αυτο πιστευω συμβαινει για δυο λογους κυριως !
πρωτον γιατι σε οποιοδηποτε θεμα υπαρχει μεσα  η λεξη facebook  πιστευω πως θα ξεπεραστουν ολα  και αμεσως η συζητηση θα καταληξει στο ποια ειναι τα  θετικα και τα αρνητικα του φεις στο αν εχει η δεν εχει καποιος κτλ

και δευτερον και σημαντικοτερο διοτι  οταν πχ  σε αυτο το μηνυμα

Καλος η κακος , τα facebook εχει πλεον γινει ο πιο αμεσος τροπος να επικοινωνησεις με καποιον . Εγω προσωπικα ειμαι ολη μερα σχεδον ονλαιν , καθημερινα μιλαω με 5-6 ατομα απο αμερικη , ισπανια , κτλ κτλ , ατομα τα οποια εχω γνωρισει μεσω των παιχνιδιων του facebook , και δεν μετανιωνω για κανενα λογο . 

 

Συνεπως απτην στιγμη που "κανω την δουλεια μου " δεν υπαρχει καποιος λογος να ανησυχω . Υπαρχουν ομως και χρηστες οι οποιοι δεν εχουν και την καλυτερη νοητικη κατασταση , ενδεχομενος σε αυτους να εχουν αποτελεσμα τα οποιαδηποτε θετικα η αρνητικα μηνυματα .... 

 επιχειρω  να απαντησω  πολυ ομορφα  και πολιτισμενα -ασχετα αν ειναι σωστο η λαθος αυτο που πιστευω-

(μαυριζω τα παρακατω για να δεις το υφος της απαντησης μου)

 

''σορρυ δεν εχω καμμια διαθεση να σου κανω παρατηρηση η να επεμβω στον τροπο που εχεις επιλεξει  να ζησεις την ζωη σου  ,καλα κανεις κ δε το συζηταμε αυτο  , απλα θελω να κανω μια επισημανση πανω σε αυτο που λες, 

με το να εισαι ολη μερα ον λαιν και με το να μιλας με τα ατομα απο ισπανια αμερικη κτλ   αυτο ισως σου στερει τον χρονο , τον οποιο θα μπορουσες να αξιοποιησεις για να κανεις  φιλιες και γνωριμιες  με ανθρωπους που μενουν στον βυρωνα στην γλυφαδα η στην κηφισια και που μαζι τους θα μπορουσες να κανεις πραγματικη και ισως πολυ καλυτερη παρειτσα ...''

 

και εννω αυτος που απευθύνομαι (ο μονος που θα μπορουσε να θιχτει) μου απανταει ομορφα  αυτο

 

''εχεις απολυτο δικιο , πολλες φορες σκεφτομαι ακριβος το ιδιο πραμα . Αλλα μαλλον δεν το εθεσα σωστα εξ αρχης . το πιο σωστα θα ηταν  =οταν ειμαι σπιτι , το πισι ειναι συνεχεια ανοιχτο , και μαζι με αυτο παντα και ενα tab με το facebook ''

 

εχει πεταχτει  ενας ασχετος - ακυρος οπως θελεις χαρακτηρισε τον ,  και απο κομπλεξ η  δε ξερω και γω απο τι αλλο , ερχεται να μου πει αυτο

 Υπάρχουν μόνο μπάρμπες που κάνουν επισημάνσεις.

τοτε καταλαβαινεις ποσο ευκολα βγαινει οφ ενα θεμα - τι προκληση παιζει εδω κτλ κτλ δε θελω να επεκταθω αλλο.

ξερω , θα μου πεις το πρωτο μνμ που απαντησα ηταν ηδη οφ - ομως γι αυτο φταιει πιστευω ο πρωτος λογος που σου ανεφερα ..

αυτα και σορρυ για το οφ - τελευταιο απο μενα ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω FB και ουτε ντρεπομαι, ουτε ειναι περηφανος γιατι απλα ειναι μια σελιδα, και πολυ απλα θα παρει οτι θελω ΕΓΩ να παρει...

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Όταν εσύ δίνεις μια πληροφορία π.χ. ότι δεν περνάς καλά στις διακοπές αυτό θα αναλύσει από που ποστάρεις, τι μέρα, ώρα και εποχή είναι, ποιοι από τους φίλους σου βρίσκονται κοντά σου και χίλιες άλλες πληροφορίες βασισμένες στο προφίλ που σου έχει δημιουργήσει όλο τον καιρό που είχες αλληλεπίδραση στο fb και θα βγάλει συμπεράσματα που ούτε μπορείς να φανταστείς.

Το fb είναι ο καλύτερος ψυχαναλυτής που υπήρξε ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εσύ δίνεις μια πληροφορία π.χ. ότι δεν περνάς καλά στις διακοπές αυτό θα αναλύσει από που ποστάρεις, τι μέρα, ώρα και εποχή είναι, ποιοι από τους φίλους σου βρίσκονται κοντά σου και χίλιες άλλες πληροφορίες

 

Νομιζω ότι εισαι λαθος, όπως και οποιος άλλος το σκεφεται ετσι το θεμα.

Τι εννοω?

Βλέπεις συχνα "δυστυχισμενο" ατομο που να ποσταρει στο fb την μιζερια του?

 

Στο fb... ολοι είναι ευτυχισμένοι!

Παντου likes, φωτογραφιες με χαμογελα, γελια, φλερτ, "παιχνίδια" παντως είδους κλπ.

 

Πιο δηθεν κατασταση από αυτην που μολις περιεγραψα, δυσκολα βρισκεις!

 

Να περιμενεις τις μικρες κοκκινες ειδοποιήσεις, για να χαρεις...

Αρρωστημένες καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το κουραζουμε λιγο το θεμα? Ουτε ενεσεις εκαναν, ουτε τεστ IQ! Aπλα μετρησαν αντιδρασεις σε καποια ποστ, σιγα τα ωα, και διαφιμησεις εχουν και σιγουρα θα μετρανε ποιοι τις εκλεισαν και ποσο αποδοχη ειχε!

 

δεν μέτρησαν τις αντιδράσεις...επηρέασαν τους χρήστες μέσω των news feed και πήραν ως feedback τις αντιδράσεις τους μέσω των posts που εν συνεχεία οι ίδιοι έκαναν...έχει χαοτική διαφορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι ειναι κακο που χρησιμοποιησαν το εργαλειο τους για ερευνητικους σκοπους? Αμα εγω εχω μια πλατφορμα που παιζει μουσικη προτεινοντας τραγουδια , και την χρησιμοποιησω για να δω πως μπορει να επιρρεασει η μουσικη την ψυχολολογια θα πειτε οτι κανω πειραματα σε ανθρωπους?

  Ουτε ζωακια θυσιαζουνε ουτε παιδακια. Και ο μονος τροπος να γινει σωστα ενα τετοιο πειραμα ειναι χωρις την γνωση των συμμετοχοντων ωστε να μην υπαρχει το placebo effect. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Facebook είναι το θέμα, για ποιο πράγμα μιλάς εσύ?

Για το φβ φυσικα, γιατι να ειναι κακο να χρησιμοποιειτε σαν εργαλειο επιστημονικης αναλυσης? Πολυ καλυτερη χρησιμοτητα απο γκομενες που ανεβαζουνε φωτο με μαγιο, προωθηση μαγαζιων και ικανοποιηση ματαιοδοξιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός το FB δε συστήνεται ως εργαλείο επιστημονικής ανάλυσης αφετέρου διεξάγει έρευνα εν αγνοία κάποιων και κυριότερο απ όλα τους επηρεάζει ψυχολογικά όπως γράφει η μελέτη.

Σου φαίνονται νόμιμα - σωστά όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και; Τι θα γίνει και αν τα πάρει όλα αυτά τα στοιχεία;

Τίποτα που να σε επηρεάζει... άμεσα.

Απλά ένα ψιλό-φακέλωμα και μια μικρο-παρακολούθηση των συνηθειών σου. Ίσως στο μέλλον και ένας χαζό-επηρεασμός. Τίποτα φοβερό μωρέ.

Γιατί να προσπαθούμε να δούμε την μεγαλύτερη εικόνα; Ας βολευτούμε στη μικρή γωνίτσα όπου βρισκόμαστε.

Όποιος νιώθει οκ με αυτά είναι, μπορώ να πω, ευτυχισμένος.

 

Σου φαίνονται νόμιμα - σωστά όλα αυτά?

Νόμιμα είναι αφού για να γραφτείς στο fb πρέπει να συμφωνήσεις ότι τα αποδέχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός το FB δε συστήνεται ως εργαλείο επιστημονικής ανάλυσης αφετέρου διεξάγει έρευνα εν αγνοία κάποιων και κυριότερο απ όλα τους επηρεάζει ψυχολογικά όπως γράφει η μελέτη.

Σου φαίνονται νόμιμα - σωστά όλα αυτά?

 Σαφεστατα μου φαινονται, και μαλιστα εχεις συμφωνισει απο τους ορους χρησης. Δεν κατι τιποτα διαφορετικο απο την γοογλε που μαζευει δεδομενα για διαφημιστικους σκοπους. 

 

  Δεν σου μεταδιδει ψευτικες ειδησεις αλλωστε.

 

Τίποτα που να σε επηρεάζει... άμεσα.

Απλά ένα ψιλό-φακέλωμα και μια μικρο-παρακολούθηση των συνηθειών σου. Ίσως στο μέλλον και ένας χαζό-επηρεασμός. Τίποτα φοβερό μωρέ.

Γιατί να προσπαθούμε να δούμε την μεγαλύτερη εικόνα; Ας βολευτούμε στη μικρή γωνίτσα όπου βρισκόμαστε.

Όποιος νιώθει οκ με αυτά είναι, μπορώ να πω, ευτυχισμένος.

 

Νόμιμα είναι αφού για να γραφτείς στο fb πρέπει να συμφωνήσεις ότι τα αποδέχεσαι.

Αμα δεν θελεις νο φβ. Στο χερι σου ειναι αμα επιρρεαστεις η οχι. Δικαιωμα του να προσπαθησει να σε επιρρεασει. Μπορει στην τελικη να βοηθησει καποιους συνανθρωπους μας που πασχουνε απο ορισμενες διαταραχες, μελετωντας πως επιρρεαζεται η ψυχολογικη τους κατασταση απο αλλους ανθρωπους. 

 

   Και ειναι η μεγαλη εικονα συμφωνα με σενα. Αυτην την στιγμη κανεις αυτο που κατηγορεις το φβ οτι κανει, οτι προσπαθει να επιρρεασει την γνωμη του κοσμου. Φτιαξε και εσυ κατι παρομοιο με το φβ και περνα το μηνυμα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...