Προς το περιεχόμενο

Το Facebook έκανε κρυφά, ψυχολογικά πειράματα σε 600.000 χρήστες του


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε διαφωνουμε καθολου ! 

το να βρεις σεξ τυπου οικου ανοχης στο φεις ειναι οτι πιο ευκολο μπορεις να κανεις στην ζωη σου !

το δυσκολο - το πραγματικα δυσκολο - ειναι να βρεις ανθρωπο  ..

Δεν το είπα για σένα, στους μπηχτες αναφερομουν, μην παρεξηγείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το FB πλέον μπορεί να κάνει οτι θέλει. Βλέπετε να υπάρχει καμία αντίδραση σε οτιδήποτε κάνει; Ακόμα και πειράματα με τους χρήστες του κάνει και κανείς δεν ενδιαφέρεται. Λογικό είναι δυστυχώς αφού παίζει ουσιαστικά μόνο του αυτή τη στιγμή.

 

Τουλάχιστον όσοι επιλέγουν να αυτοφακελωθούν ας έχουν επίγνωση του τι κάνουν και ποιοί διαχερίζονται τα δεδομένα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συναίσθημα πάντως που μου βγάζει το γεγονός ότι θίγεται τόσο πολύ ή ακεραιότητα και η υπερηφάνεια του μέσου ιντερνετάκια έλληνα εξαιτίας του όποιου φακελώματος, είναι πολύ περίεργο. Από την μια θέλω να διασκεδάσω και να γελάσω με την όλη κατάσταση, από την άλλη απογοητεύομαι για το ανθρώπινο είδος.

 

Και να πω ρε πούστη μου πως είσαι ο Ομπάμα και ΌΝΤΩΣ την χρειάζεσαι την ασφάλεια να πω εντάξει. ΑΛΛΑ guess what. ΑΝ είσαι ο Ομπάμα πολύ απλά δεν θα χρησιμοποιείς το Facebook εξαιτίας αυτού του λόγου. Γιατί θα έχεις ψαχτεί και θα έχεις ενημερωθεί για το τι παίζει. Όταν όντως η ασφάλεια σου, είναι ζήτημα και όχι κάλος στον εγκέφαλο για να βρίσκουμε προβλήματα από το πουθενά για να περνάει η ώρα στην μίζερη ζωή μας, τότε κάνεις και τις κατάλληλες ενέργειες.

 

Άντε κάντε κανα τσεκ ιν στο Facebook τώρα, διοργανώστε και καμία ειρηνική πορεία για τα δικαιώματα των ανθρώπων και αφήστε καθαρή όσο είναι δυνατόν την γωνία της τεχνολογίας να ανθίσει όπως πρέπει.

...Τουλάχιστον ο χιμπατζής στην pic φαίνεται να στοχάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τουλάχιστον ο χιμπατζής στην pic φαίνεται να στοχάζεται...

Και ο άνθρωπος στοχάζεται και στοχάζεται και στοχάζεται και στοχάζεται και στοχάζεται και ......!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελως ετσι για την συζητηση εμενα η κοπελα μου ειναι 6 χρονια μαζι μου κ δεν την εχω γνωρισει απο το φεις ! οχι οτι λεει κατι αυτο απλα αν ηταν μεσω φεις θα περναγε καποια στιγμη απο το μυαλο μου μηπως οπως εκανε ''τυχαιο'' add  μαζι μου εχει κανει κ με μερικους αλλους .. σαν σκεψη ρε παιδι μου  ..  πως δε περναει απο σενα σαν σκεψη ουτε καν για την κοπελα σου , να  ετσι απο μενα θα περνουσε λεω εγω τωρα .

 edit

καμμια τρολια και καμμια ανασφαλια ειναι η αληθεια κ εθεροτυφλεις αν δε την βλεπεις ..

την πηρες την απαντηση του μπαρμπα ,δε ξερω αν σ αρεσε αλλα ειναι 100% αληθινη ..

για ανασφαλες ατομο ψαξε αλλου ..

Επειδη τη κοπελα σου δεν τη γνωρισες απο φεις δηλαδη αποδυκνυει το γεγονος να εκανε τυχαιο "add" (και οχι στο facebook) και με αλλους?

... What in the actual fuck did I just read? O.o

Τι λέει ρε φίλε, τζάμι, μια χαρά, το θέμα είναι πως δεν μπορεί να κάνει ΤΊΠΟΤΑ το θύμα γιατί ουσιαστικά είναι 'παγιδευμένο' από τους όρους που ήταν αναγκασμένο να πατήσει, 'ΔΈΧΟΜΑΙ', τι να πει κανείς, αντί να πάει ο κόσμος σε massive επίθεση κατά αυτού του του καλού μα κατά τα άλλα άπληστου και απάνθρωπου Zuckerberg κάθονται μπροστά από την TV, ένα καναπέ κι δεν τους νοιάζει τίποτα γιατί απλά έχουν ζωοποιηθεί.

Εσυ το post το γραφες απτο κινητο σου σε μια ξαπλωστα στην Ibiza?

Μαιστα. Αρα λοιπον εαν το Facebook βαλει στο policy του οτι μπορει να σου παρει το σπιτι, δεν βλεπεις κατι μεμπτο επειδη εγινε με την συγκαταθεση σου η εγγραφη. Και απο πότε το policy ενος site ειναι πιο πανω απο τους νομους ή μπορει να πεταει μεσα σε αυτο οτι του κατεβει? Ή να το μεταφραζει σε οτι του κατεβει?

 

Ασφαλως και δεν ειναι πανω απο τους νομους. Να την πας δικαστηριο λοιπον, αντι να σπαταλας το χρονο σου στο Insomnia. Καλη τυχη

 

Να υποθεσω πως εχεις ενα post doc επι του θεματος ή τουλαχιστον ενα τιποτενιο διδακτορικο και εκφερεις αποψη ελαφρα τη καρδια, χαρακτηριζοντας τα βλακειες ε? Ο κυριος που εκανε την ερευνα ξοδευει τη ζωη του ερευνωντας θεματα οπως emotion expression, psycholinguistics and statistical methods, σπουδασε σε ενα "αγνωστο" πανεπιστημιο ονοματι Carnegie Mellon και πηρε ενα διδακτορικο απο το πανεπιστημιο του Oregon. Και για μια ακομα φορα, δουλευει στο Facebook ως data scientist. Τον εχεις ανετα?

 

Και μια και το συζηταμε, το ατιμο το paper το διαβασες προφανως. Για κανε τον κοπο να τεκμηριωσεις που ειναι οι βλακειες και γιατι ειναι βλακειες.

Η βλακεια βρισκεται στο οτι παιρνουν ως δεδομενο οτι 

 

1)κοιταω το newsfeed

2)Δινω σημασια σε αυτα που κοιταω στο newfeed

 

Δεν ξερω για τον υπολοιπο κοσμο, αλλα ειναι τοσο σπανιο να κοιταξω το newsfeed, παιζει να το κανω μια φορα το μηνα, και ακομα και να το κοιταξω, συνηθως το ματι δεν "focusari" σε οτι βλεπω, απλα παω και στεκομαι μονο σε κατι που με ενδιαφερει

 

''σορρυ δεν εχω καμμια διαθεση να σου κανω παρατηρηση η να επεμβω στον τροπο που εχεις επιλεξει  να ζησεις την ζωη σου  ,καλα κανεις κ δε το συζηταμε αυτο  , απλα θελω να κανω μια επισημανση πανω σε αυτο που λες, 

με το να εισαι ολη μερα ον λαιν και με το να μιλας με τα ατομα απο ισπανια αμερικη κτλ   αυτο ισως σου στερει τον χρονο , τον οποιο θα μπορουσες να αξιοποιησεις για να κανεις  φιλιες και γνωριμιες  με ανθρωπους που μενουν στον βυρωνα στην γλυφαδα η στην κηφισια και που μαζι τους θα μπορουσες να κανεις πραγματικη και ισως πολυ καλυτερη παρειτσα ...''

 

και εννω αυτος που απευθύνομαι (ο μονος που θα μπορουσε να θιχτει) μου απανταει ομορφα  αυτο

 

''εχεις απολυτο δικιο , πολλες φορες σκεφτομαι ακριβος το ιδιο πραμα . Αλλα μαλλον δεν το εθεσα σωστα εξ αρχης . το πιο σωστα θα ηταν  =οταν ειμαι σπιτι , το πισι ειναι συνεχεια ανοιχτο , και μαζι με αυτο παντα και ενα tab με το facebook ''

 

Σορρυ αλλα καλα σου απαντησε. Το οτι ειναι ΣΠΙΤΙ του μπροστα στο PC δεν σημαινει οτι δεν βγαινει εξω, ουτε σημαινει οτι αμα δεν υπηρχε facebook δεν θα ηταν παλι σπιτι του μπροστα στο PC κανωντας κατι αλλο. Αυτη η νοοτροπια ΕΙΝΑΙ του μπαρμπα. Μας λεγανε τα ιδια και παλαιοτερα, για τα msn / mirc, οτι χαλαει η επικοινωνια και οτι δεν επικοινωνουμε αμεσα με τους φιλους μας και χιλιες δυο αηδιες, και καλυτερα να μιλαμε απτο τηλεφωνο. Λες και αμα δεν υπηρχε το mirc ξαφνικα θα ημασταν με ενα κινητο 24/7 στο αυτι σε συνδιασκεψη με ολη τη παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η βλακεια βρισκεται στο οτι παιρνουν ως δεδομενο οτι 

 

1)κοιταω το newsfeed

2)Δινω σημασια σε αυτα που κοιταω στο newfeed

 

Δεν ξερω για τον υπολοιπο κοσμο, αλλα ειναι τοσο σπανιο να κοιταξω το newsfeed, παιζει να το κανω μια φορα το μηνα, και ακομα και να το κοιταξω, συνηθως το ματι δεν "focusari" σε οτι βλεπω, απλα παω και στεκομαι μονο σε κατι που με ενδιαφερει

Αυτες οι αφιλοτιμες 689.000 ανθρωπων του πειραματος φανταζομαι δεν ειναι επαρκης αποδειξη, οποτε πρεπει να κανουμε συγκριση με τον εαυτο μας για να δουμε εαν ισχυει το αποτελεσμα του. Οk, here goes: Εσυ δεν κοιτας και δεν σε επηρεαζει το newsfeed και εγω δεν εχω λογαριασμο στο Facebook απο καταβολης Facebook.

Βλακεια πρεπει να ειναι η ερευνα οντως, αποκλειεται να παρακολουθει ο κοσμος το newsfeed ή να επηρεαζεται απο αυτο. Βασικα αποκλειεται να εχει λογαριασμο στο Facebook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως, δεν θα κατσω να αναλυσω αν το FB  ειναι χρησιμο η οχι. 

 

εμενα μια προταση μου εκανε ιδιατερη εντυπωση στο αρθρο. παρακατω παραθετω το τμημα.

 

"Η πολιτική χρήσης δεδομένων του Facebook του δίνει ευρεία πρόσβαση για να εκτελεί τέτοιου είδους πειράματα, αναφέροντας πως ο οι χρήστες συμφωνούν σε ανάλυση, έλεγχο, έρευνα των δεδομένων τους όταν εγγράφονται σε αυτό, ενώ το ανωτέρω πείραμα έγινε από υπολογιστή και δεν υπήρξε ανθρώπινη πρόσβαση στα δεδομένα των 600.000 χρηστών που έγιναν εν αγνοία τους πειραματόζωα."

 

αν αυτο αληθευει, τοτε μιλαμε για πραγματικη A.I.....!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι αφιλοτιμες 689.000 ανθρωπων του πειραματος φανταζομαι δεν ειναι επαρκης αποδειξη, οποτε πρεπει να κανουμε συγκριση με τον εαυτο μας για να δουμε εαν ισχυει το αποτελεσμα του. Οk, here goes: Εσυ δεν κοιτας και δεν σε επηρεαζει το newsfeed και εγω δεν εχω λογαριασμο στο Facebook απο καταβολης Facebook.

Βλακεια πρεπει να ειναι η ερευνα οντως, αποκλειεται να παρακολουθει ο κοσμος το newsfeed ή να επηρεαζεται απο αυτο. Βασικα αποκλειεται να εχει λογαριασμο στο Facebook.

Καταρχας στα αληθεια δεν εχεις καταλαβει τι κανανε (μαλλον), η εχεις καταλαβει και το παιζεις τρελιτσα. Δεν εξηγειται αλλιως.

 

Πηραν τις ειδησεις που ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΟΣ θα βλεπανε στο newsfeed και αλλαξανε τη σειρα των αποτελεσματων, για να δουν αν επηρεαζεται η ψυχολογια καποιου αναλογα με το τι διαβαζει. Ξερεις ποιος το κανει αυτο καθε μερα ολη μερα τα τελευταια 20 χρονια, και οχι απλα για πειραμα? Ειδησεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο το ενστικτο μου λειπει οντως τελικα και δεν καταλαβαινω γρι.

 

Cheers

 

Υ.Γ. Τα "τρελιτσα" και τα σχετικα κρατησε τα για τον εαυτο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τη κοπελα σου δεν τη γνωρισες απο φεις δηλαδη αποδυκνυει το γεγονος να εκανε τυχαιο "add" (και οχι στο facebook) και με αλλους?

 

Σορρυ αλλα καλα σου απαντησε. Το οτι ειναι ΣΠΙΤΙ του μπροστα στο PC δεν σημαινει οτι δεν βγαινει εξω, ουτε σημαινει οτι αμα δεν υπηρχε facebook δεν θα ηταν παλι σπιτι του μπροστα στο PC κανωντας κατι αλλο. Αυτη η νοοτροπια ΕΙΝΑΙ του μπαρμπα. Μας λεγανε τα ιδια και παλαιοτερα, για τα msn / mirc, οτι χαλαει η επικοινωνια και οτι δεν επικοινωνουμε αμεσα με τους φιλους μας και χιλιες δυο αηδιες, και καλυτερα να μιλαμε απτο τηλεφωνο. Λες και αμα δεν υπηρχε το mirc ξαφνικα θα ημασταν με ενα κινητο 24/7 στο αυτι σε συνδιασκεψη με ολη τη παρεα.

ό,τι του φανεί, του Λωλοστεφανή

 

διαβασες  οτι την κοπελα μου δε την γνωρισα μεσω φεις δε διαβασες (η μαλλον διαβασες αλλα το προσπερασες) οτι συνεχισα λεγοντας ''δε λεει κατι βεβαια αυτο''

μιλας για βλακες , για μενα αυτο που κανεις  ειναι ο ορισμος της βλακειας και της κουτοπονηριας !

για το δευτερο που λες  , εξηγησε ο ανθρωπος οτι δε το διατυπωσε σωστα , και οτι δεν ειναι ολη μερα ον λαιν !

το μηνυμα μου πηγαινε σε καποιον που ειναι ολη μερα ον λαιν '(οπως εγραψε στο πρωτο μηνυμα του) κ ξεχναει να βγει εξω !  ασε τους μπαρμπαδες λοιπον  τα χω μια χαρα με την επικοινωνια μεσω φεις κατι παιχνιδια οπως το social me και το taggalicious  τα παιζα στα δακτυλα  πριν μαθεις ακομη εσυ τι ειναι το φεις ,  και μου εχουν δωσει πολυ φαι ετοιμο στο πιατο , αστο .. 

ηθελες να μπεις δυναμικα να γραψεις τα δικα σου αλλα αποτυχες παταγωδως , κανε αλλη προσπαθεια , παμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι του φανεί, του Λωλοστεφανή

 

διαβασες  οτι την κοπελα μου δε την γνωρισα μεσω φεις δε διαβασες (η μαλλον διαβασες αλλα το προσπερασες) οτι συνεχισα λεγοντας ''δε λεει κατι βεβαια αυτο''

μιλας για βλακες , για μενα αυτο που κανεις  ειναι ο ορισμος της βλακειας και της κουτοπονηριας !

για το δευτερο που λες  , εξηγησε ο ανθρωπος οτι δε το διατυπωσε σωστα , και οτι δεν ειναι ολη μερα ον λαιν !

το μηνυμα μου πηγαινε σε καποιον που ειναι ολη μερα ον λαιν '(οπως εγραψε στο πρωτο μηνυμα του) κ ξεχναει να βγει εξω !  ασε τους μπαρμπαδες λοιπον  τα χω μια χαρα με την επικοινωνια μεσω φεις κατι παιχνιδια οπως το social me και το taggalicious  τα παιζα στα δακτυλα  πριν μαθεις ακομη εσυ τι ειναι το φεις ,  και μου εχουν δωσει πολυ φαι ετοιμο στο πιατο , αστο .. 

ηθελες να μπεις δυναμικα να γραψεις τα δικα σου αλλα αποτυχες παταγωδως , κανε αλλη προσπαθεια , παμε ..

Μα τι σχεση εχει το οτι ειναι ολη μερα ονλαιν με το facebook. Ειναι ολη μερα ονλαιν (αν ειναι) γιατι γουσταρει να ειναι ονλαιν και δεν γουσταρει να βγαινει εξω. Αυτο του αρεσει να κανει. Αμα δεν υπηρχε το facebook, θα ηταν ολη μερα στο youtube, αλλιως θα επαιζε games, αλλιως θα εβλεπε ταινιες, κλπα κλπα. Επειδη εσυ δεν εγκρινεις το πως γουσταρει ο αλλος να περναει το χρονο του δεν σημαινει οτι εσυ τον "σπαταλας" καλυτερα.

 

Ναι, συμφωνω, καλο ειναι με τους φιλους να επικοινωνεις απο κοντα. Το facebook ομως ΔΕΝ σε κανει να επικοινωνεις λιγοτερο. Οσο εβγαινες πριν το facebook, θα βγαινεις και τωρα, απλα τωρα μπορεις ανα πασα ωρα και στιγμη να τους μιλησεις, ενω παλια οχι. 

Αυτο το ενστικτο μου λειπει οντως τελικα και δεν καταλαβαινω γρι.

 

Cheers

 

Υ.Γ. Τα "τρελιτσα" και τα σχετικα κρατησε τα για τον εαυτο σου.

Ρε φιλε, δεν φτιαξανε δικιες τους ψευτικες ειδησεις για να πειραματιστουν πανω στους αλλους. Πηραν τις ειδησεις που ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ, και προσπαθησαν να βγαλουν συμπερασμα κατα ποσο αυτες μας επηρεαζουν η οχι.  Το οτι εγινε χωρις τη συγκαταθεση μας, ναι ειναι μεμπτο, αλλα δεν με απασχολει ιδιαιτερα γιατι δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο που κανανε. Αμα μου πλασαρανε ψευτικες ειδησεις για να επηρεαστω τοτε ναι, να τους παρει ο διαολος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πηραν τις ειδησεις που ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ, και προσπαθησαν να βγαλουν συμπερασμα κατα ποσο αυτες μας επηρεαζουν η οχι.  

Kαι μετα εγω ειμαι αυτος που δεν καταλαβε τι λεει η ερευνα :-D

 

(Final) Cheers ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...