Προς το περιεχόμενο

MICROSOFT SURFACE PRO 10.6'' INTEL CORE I5 4GB 128GB 459.00€ @e-shop


leo06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή παρέλαβα σήμερα (το προϊόν δουλεύει άψογα) οφείλω να προειδοποιήσω τους υπόλοιπους αγοραστές οτί στην περίπτωσή μου προφανώς το eshop έκανε παραεισαγωγή από ιταλία/ισπανία/προρτογαλία - φαίνεται κιόλας απο την συσκευασία και τις λεπτομέρειες πίσω. Τα εγχειρίδια ειναι ΜΟΝΟ σε αυτές τις γλώσσες όπως και η αρχική εγκατάσταση. Βέβαια από τα settings των win8 αλλάζεις τη γλώσσα αργότερα αλλά για κάποιον που δεν είναι γνώστης θα είναι ιδιαίτερα επίπονο. Το κακό είναι αν ω μη γέννειτω χρειαστώ ποτέ service (το eshop δίνει 1 χρόνο ενώ η ms 2) τι άκρη 8α βγάλω με αυτές τις αλχημείες του eshop. Καλή τιμή πλην παραπλανητική προσφορά.

 

Μα η συσκευή δεν ήρθε και δεν θα έρθει ποτέ στην Ελλάδα από την επίσημη αντιπροσωπεία. Γιατί λοιπόν σε παραπλάνησαν; Που σου είπαν ψέμματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η συσκευή δεν ήρθε και δεν θα έρθει ποτέ στην Ελλάδα από την επίσημη αντιπροσωπεία. Γιατί λοιπόν σε παραπλάνησαν; Που σου είπαν ψέμματα; 

 

Και μόνο το γεγονός οτι δεν έχει αγγλικά windows και πρέπει αργότερα να κατεβάσεις τo language pack δε θα έπρεπε να αναφέρεται στην περιγραφή του προϊόντος? Επίσης όσοι έχουν-σκέφτονται να αγοράσουν οποιοδήποτε surface καλό είναι να κάνουν extract με το ανάλογο πρόγραμμα του OEM windows 8 pro key (ειναί encrypted στο UEFI), να δημιουργήσουν usb recovery drive πριν τα windows updates και να απενεργοποιήσουν το bitlocker (σε μένα από default ήταν απενεργοποιημένο). Ήδη μου brickαράν τα win τη πρώτη φορά που κάναν update... Κάποιος που δε θα προσέξει είναι πολύ εύκολο να χάσει το recovery partition και μετά να τρέχει και να μη φτάνει. Το μηχάνημα είναι αστέρι εκτός απο το πρόβλημα με την θερμοκρασία. Το wireless για internet usage είναι άψογο τόσο σε win8 και win8.1 με bluetooth on και off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι ακριβως το προβλημα με την θερμοκρασια; Ζεσταινεται με 5 λεπτα νορμαλ χρηση;

 

Γενικα τώρα το καλοκαίρι ζεσταίνεται, αν είσαι κοντά σε ac η ανεμιστήρες είναι ok αλλιώς καλό είναι στο 2ώρο ένα standby just in case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimosfc, on 09 Jul 2014 - 2:26 PM, said:dimosfc, on 09 Jul 2014 - 2:26 PM, said:dimosfc, on 09 Jul 2014 - 2:26 PM, said:dimosfc, on 09 Jul 2014 - 2:26 PM, said:dimosfc, on 09 Jul 2014 - 2:26 PM, said:

Εγώ, παντος δεν σκοπευω να το διακινδυνεψω...πλ κοσμος εχει αυτο το προβλημα ειδικα στο pro. ..τα ίδια μου έλεγαν και για το asus transformer book t100 και τελικα με το παραμικρό κουνημα του tablet εχανε την συνδεση με την βαση

Τι σχεση εχει η βαση του keyboard με το Bluetooth και το wifi??? 

Και ποιος σου ελεγε οτι στο t100 δε χανει ευκολα επαφη με το tablet.Στο αντιστοιχο θεμα και σε αλλα,αναφερεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι η συντριπτική πλειοψηφια,εχει αυτο το προβλημα!!!

 

Oσο για την εγγυηση η ms,αν δε κανω λαθος μονο 1 χρονο εγγυηση δινει για τα surface!

H δυνατοτητα της επιλογης γλωσσας ειναι αρκετα απλη διαδιαδικασια,φτανει να εχεις τις στοιχειώδεις  γνωσεις των windows 7 και ιδιως των ultimate.Γιατι απο τα windows 8.x η δυνατοτητες πολλαπλων γλωσσων και bitlocker επαψαν να ειναι δυνατοτητα μονο για τις professional/ultimate εκδοσεις του λογισμικου! 

Η απενεργοποιηση του bitlocker ειναι απλα ενα κλικ στα νεα settings.

Αν χασεις το recovery,το μονο που εχεις να κανεις ειναι να κατεβασεις την ιδια εκδοση του λογισμικου που εχεις,να το περασεις σε bootable usb και το laptop/tablet θα βρει αυτοματα το κλειδι και θα σου εγκαταστησει και ενεργοποιησει τα windows αυτοματα!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός οτι δεν έχει αγγλικά windows και πρέπει αργότερα να κατεβάσεις τo language pack δε θα έπρεπε να αναφέρεται στην περιγραφή του προϊόντος? Επίσης όσοι έχουν-σκέφτονται να αγοράσουν οποιοδήποτε surface καλό είναι να κάνουν extract με το ανάλογο πρόγραμμα του OEM windows 8 pro key (ειναί encrypted στο UEFI), να δημιουργήσουν usb recovery drive πριν τα windows updates και να απενεργοποιήσουν το bitlocker (σε μένα από default ήταν απενεργοποιημένο). Ήδη μου brickαράν τα win τη πρώτη φορά που κάναν update... Κάποιος που δε θα προσέξει είναι πολύ εύκολο να χάσει το recovery partition και μετά να τρέχει και να μη φτάνει. Το μηχάνημα είναι αστέρι εκτός απο το πρόβλημα με την θερμοκρασία. Το wireless για internet usage είναι άψογο τόσο σε win8 και win8.1 με bluetooth on και off.

Καλησπέρα με όλα τα update σε win8.1 με bluetooth on (και συσκευή συνδεδεμένη σε αυτό) λειτουργεί κανονικά το wifi??An σου είναι εύκολο δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι με μεγάλη ταχύτητα και πες μου αν to bluetooth λειτουργεί ακόμα φυσιολογικά (ποντίκι πληκτρολόγιο)..αν μπορείς τρέξε και ένα speedtest με  bluetooth on και off...τέλος για φορητή συσκευή για να το παίρνω στην σχολή μαζί με bluetooth keyboard,mouse πως το βλέπεις βολεύει?γιατί το θέλω για χρήση ποιο πλ σαν ultrabook...τι router έχεις?? 2,4ghz η 5ghz? αν ξέρεις 

 

Τι σχεση εχει η βαση του keyboard με το Bluetooth και το wifi??? 

καμία παράδειγμα είναι...απλά πολλές φορές αγοράζεις κάτι και δεν λειτουργεί όπως περιμένεις...στο t100  ήταν πρόβλημα για μένα που έχανε την βάση όπως και τώρα είναι πρόβλημα αν το bluetooth kai το wifi δεν λειτουργούν σωστά στα 2,4ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός οτι δεν έχει αγγλικά windows και πρέπει αργότερα να κατεβάσεις τo language pack δε θα έπρεπε να αναφέρεται στην περιγραφή του προϊόντος? Επίσης όσοι έχουν-σκέφτονται να αγοράσουν οποιοδήποτε surface καλό είναι να κάνουν extract με το ανάλογο πρόγραμμα του OEM windows 8 pro key (ειναί encrypted στο UEFI), να δημιουργήσουν usb recovery drive πριν τα windows updates και να απενεργοποιήσουν το bitlocker (σε μένα από default ήταν απενεργοποιημένο). Ήδη μου brickαράν τα win τη πρώτη φορά που κάναν update... Κάποιος που δε θα προσέξει είναι πολύ εύκολο να χάσει το recovery partition και μετά να τρέχει και να μη φτάνει. Το μηχάνημα είναι αστέρι εκτός απο το πρόβλημα με την θερμοκρασία. Το wireless για internet usage είναι άψογο τόσο σε win8 και win8.1 με bluetooth on και off.

Ευχαριστούμαι για της πληροφορίες. Εγώ σίγουρα θα έκανα τα updates πρώτα και μετά θα το δούλευα το μηχανάκι δεν είχα φανταστεί πως πρόκειται να πάει κάτι στραβά Τώρα σίγουρα θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Αναμένω και εγώ να παραλάβω, σε μια τηλεφωνική συζήτηση που είχα με το eshop σήμερα με ενημέρωσαν για το πρόβλημα που είχαν με τις γλώσσες και θα καθυστερήσω να παραλάβω ιδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimosfc, on 10 Jul 2014 - 3:10 PM, said:dimosfc, on 10 Jul 2014 - 3:10 PM, said:

καμία παράδειγμα είναι...απλά πολλές φορές αγοράζεις κάτι και δεν λειτουργεί όπως περιμένεις...στο t100  ήταν πρόβλημα για μένα που έχανε την βάση όπως και τώρα είναι πρόβλημα αν το bluetooth kai το wifi δεν λειτουργούν σωστά στα 2,4ghz

Το θεμα με το t100,ειμασταν αρκετα ξεκαθαροι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια ειχε αυτο το προβλημα!Δεν αφησαμε ουτε υπόνοιες οτι δε θα εχεις αυτο τοπροβλημα και ουτε οτι θα διορθωθει.

Ηταν καθαρη κατασκευαστικη περιπτωση και δε λυνεται με κανενα firmware update,σε αντιθεση με το Bluetooth&wifi που λυνεται με updates!

 

Αν εχεις τις αμφιβολιες σου για ενα προιον,ειμαι 100% συμφωνος μαζι σου καλο ειναι να το αποφευγουμε,απλα σου λεω εδω στο insomnia,τα ξεκαθαριζουμε απο την αρχη αυτα τα θεματα,για να ξερει ο αλλος τι θα αντιμετοπησει και τι παιρνει με τα λεφτα που δινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με το t100,ειμασταν αρκετα ξεκαθαροι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια ειχε αυτο το προβλημα!Δεν αφησαμε ουτε υπόνοιες οτι δε θα εχεις αυτο τοπροβλημα και ουτε οτι θα διορθωθει.

Ηταν καθαρη κατασκευαστικη περιπτωση και δε λυνεται με κανενα firmware update,σε αντιθεση με το Bluetooth&wifi που λυνεται με updates!

 

Αν εχεις τις αμφιβολιες σου για ενα προιον,ειμαι 100% συμφωνος μαζι σου καλο ειναι να το αποφευγουμε,απλα σου λεω εδω στο insomnia,τα ξεκαθαριζουμε απο την αρχη αυτα τα θεματα,για να ξερει ο αλλος τι θα αντιμετοπησει και τι παιρνει με τα λεφτα που δινει.

Για το t100 δεν είχα ρωτήσει στο insomnia απλά τώρα με τόσα που διάβασα αρχίζω να το φοβάμαι μην δώσω τόσα λεφτά και τελικά μου βγάλει αυτό το πρόβλημα γιαυτό και έγραψα και αυτό παραπάνω "Καλησπέρα με όλα τα update σε win8.1 με bluetooth on (και συσκευή συνδεδεμένη σε αυτό) λειτουργεί κανονικά το wifi??An σου είναι εύκολο δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι με μεγάλη ταχύτητα και πες μου αν to bluetooth λειτουργεί ακόμα φυσιολογικά (ποντίκι πληκτρολόγιο)..αν μπορείς τρέξε και ένα speedtest με  bluetooth on και off...τέλος για φορητή συσκευή για να το παίρνω στην σχολή μαζί με bluetooth keyboard,mouse πως το βλέπεις βολεύει?γιατί το θέλω για χρήση ποιο πλ σαν ultrabook...τι router έχεις?? 2,4ghz η 5ghz? αν ξέρεις " 

όποιος έχει παραλάβει και μπορεί ας με βγάλει από το δίλημμα :P κάτι τελευταίο αν βγει κάποιο πρόβλημα στις πρώτες μέρες ξέρετε αν έχει το e shop επιστροφή χρημάτων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το t100 δεν είχα ρωτήσει στο insomnia απλά τώρα με τόσα που διάβασα αρχίζω να το φοβάμαι μην δώσω τόσα λεφτά και τελικά μου βγάλει αυτό το πρόβλημα γιαυτό και έγραψα και αυτό παραπάνω "Καλησπέρα με όλα τα update σε win8.1 με bluetooth on (και συσκευή συνδεδεμένη σε αυτό) λειτουργεί κανονικά το wifi??An σου είναι εύκολο δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι με μεγάλη ταχύτητα και πες μου αν to bluetooth λειτουργεί ακόμα φυσιολογικά (ποντίκι πληκτρολόγιο)..αν μπορείς τρέξε και ένα speedtest με  bluetooth on και off...τέλος για φορητή συσκευή για να το παίρνω στην σχολή μαζί με bluetooth keyboard,mouse πως το βλέπεις βολεύει?γιατί το θέλω για χρήση ποιο πλ σαν ultrabook...τι router έχεις?? 2,4ghz η 5ghz? αν ξέρεις " 

όποιος έχει παραλάβει και μπορεί ας με βγάλει από το δίλημμα  :P κάτι τελευταίο αν βγει κάποιο πρόβλημα στις πρώτες μέρες ξέρετε αν έχει το e shop επιστροφή χρημάτων? 

Εισαι σε μια κατηγορια που ουσιαστικα ειναι laptop,συνηθως τα πρωτα μοντελλα εχουν τα θεματα τους που μερικα λυνονται με updates και αλλα οχι!

Το surface pro 1,ειναι μεσα σ'αυτα τα προιοντα και εχει ρισκο η αγορα!Στην περιπτωση του asus t100,το ρισκο κρυβοταν στο οτι ηταν αρκετα low budget για αυτα που προσφερε και καταλαβαινεις γιατι καποιος ρισκαρει σ'αυτα τα μηχανηματα,ακομη και στα καθημερινα λαπτοπς.

Συμφωνω να μην θες να ρισκαρεις οσο δελεαστικη και αν ειναι η τιμη,απλα εγω αναφερα οτι δε προσπαθουμε να κρυψουμε το προβλημα κατω απο το χαλι,για να παραπλανησουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σε μια κατηγορια που ουσιαστικα ειναι laptop,συνηθως τα πρωτα μοντελλα εχουν τα θεματα τους που μερικα λυνονται με updates και αλλα οχι!

Το surface pro 1,ειναι μεσα σ'αυτα τα προιοντα και εχει ρισκο η αγορα!Στην περιπτωση του asus t100,το ρισκο κρυβοταν στο οτι ηταν αρκετα low budget για αυτα που προσφερε και καταλαβαινεις γιατι καποιος ρισκαρει σ'αυτα τα μηχανηματα,ακομη και στα καθημερινα λαπτοπς.

Συμφωνω να μην θες να ρισκαρεις οσο δελεαστικη και αν ειναι η τιμη,απλα εγω αναφερα οτι δε προσπαθουμε να κρυψουμε το προβλημα κατω απο το χαλι,για να παραπλανησουμε!

Δεν είπα ποτέ ότι προσπαθείτε να παραπλανήσετε!απλά ακριβώς επειδή εγώ θα το χρησιμοποιήσω σαν "laptop" και επειδή έχει μια μόνο usb θέλω να σιγουρευτώ ότι όλα είναι οκ...γιαυτό και τα ρωτάω με λεπτομέρειες ποιο πάνω...όποιος έχει παραλάβει και μπορεί ας μου απαντήσει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bluetooth έχω μονο ακουστικά οπότε δε μπορώ να είμαι σίγουρος για όλες τις συσκευές. Αυτο με το recover από οποιοδήποτε win8 pro USB boot drive δε ξέρω κατά ποσο ισχύει αφού το OEM key στο uefi είναι για it/es/pr win 8 pro .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις ενα USB hub και να εχεις απειρα USB 3...

Ομως για να το μεταφερεις θα πρεπει αναγκαστικα να παρεις το πληκτρολογιο καλυμα της microsoft.

Το προβλημα που ειδα εγω στο μηχανημα ειναι οτι θελει πολλα περιφεριακα για να δουλεψει σωστα (πληκτρολογιο, καλωδια, οθονη κλπ) και οτι δεν ειναι δυνατον ουσιαστικα να ανοιχτει και να συντηρηθει (πχ αλλαγη παστας)...

 

Κατα τα αλλα φαινεται καλο μηχανημα και αν ειχα ηδη οθονη και πληκτρολογιο θα το δοκιμαζα με usb hub. Ομως σε καθε περιπτωση ενα μεγαλυτερο ultrabook θα εκανε καλυτερα για αυτο που το θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bluetooth έχω μονο ακουστικά οπότε δε μπορώ να είμαι σίγουρος για όλες τις συσκευές. Αυτο με το recover από οποιοδήποτε win8 pro USB boot drive δε ξέρω κατά ποσο ισχύει αφού το OEM key στο uefi είναι για it/es/pr win 8 pro .

με τα ακουστικά δεν είχε κανένα πρόβλημα στις ταχύτητες?τι router έχεις?

Μπορεις να παρεις ενα USB hub και να εχεις απειρα USB 3...

Ομως για να το μεταφερεις θα πρεπει αναγκαστικα να παρεις το πληκτρολογιο καλυμα της microsoft.

Το προβλημα που ειδα εγω στο μηχανημα ειναι οτι θελει πολλα περιφεριακα για να δουλεψει σωστα (πληκτρολογιο, καλωδια, οθονη κλπ) και οτι δεν ειναι δυνατον ουσιαστικα να ανοιχτει και να συντηρηθει (πχ αλλαγη παστας)...

 

Κατα τα αλλα φαινεται καλο μηχανημα και αν ειχα ηδη οθονη και πληκτρολογιο θα το δοκιμαζα με usb hub. Ομως σε καθε περιπτωση ενα μεγαλυτερο ultrabook θα εκανε καλυτερα για αυτο που το θελω.

το σκέφτηκα και αυτό να σου πω την αλήθεια αλλά μετά μαζεύονται πολλά τα καλώδια  για φορητή συσκευή...και αυτό που λες είναι ένα θέμα για κάποιον που ξέρει.. σε ένα ultrabook έχεις πρόσβαση σε σκληρό μνήμες κλπ  ενώ εδώ όχι..ωστόσο η διαφορά τιμής είναι μεγάλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μην το σκεφτεσαι και κανε παραλαβη. Το θεμα ειναι τι θα τρεξεις σε αυτο.

 

Αν ειναι μονο για να βλεπεις λιγο το ιντερνετ και μια φθηνη ταμπλετα το κανει.

 

Αν το θελεις για φουλ πι σι τοτε δεν αποφευγεις τα καλωδια και τις εξωτερικες οθονες. Σε ενα βαθμο προτιμω να δωσω περισσοτερα χρηματα για να μην εχω πολλα περιφεριακα και καλωδια αν και εξαρταται. Μερικες φορες ειναι καλυτερα να εχεις περιφεριακα γιατι μπορεις να βαλεις και κατι αλλο. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

 

Εγω αποφασισα να περιμενω και σε μερικους μηνες να δωσω αρκετα παραπανω για ενα μακ μπουκ ή καποιο αλλο ultrabook απλα γιατι αυτην την στιγμη δεν θελω να αγοραζω οθονες και καλωδια και πληκτρολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...