Προς το περιεχόμενο

Αγορά Gaming PC budget 1000€ max


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους τους insomniacs! Ήρθε λοιπόν και η σειρά μου να αλλάξω το "σαράβαλο" της υπογραφής μου και να πάω σε κάτι που θα με συνοδεύσει ελπίζω για όλη τη σταδιοδρομία μου στο πανεπιστήμιο.

 

Λοιπόν συμπληρώνοντας τον παρακάτω οδηγό του rowain:

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 1000€ max

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή: Κυρίως Gaming. Ενδέχεται να ασχοληθώ και με video editing ερασιτεχνικά.

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Για την ώρα όπως είπα gaming. Αργότερα ίσως και κάποια video editing προγράμματα ή και photoshop.

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Οθόνη υπάρχει αυτή τη στιγμή μια LG IPS235V, δηλαδή 23αρι IPS monitor. Το Σεπτέμβριο (αν δεν τα καταφέρω με την αγορά του PC) θα αγοράσω μια DELL U2414H.

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Υπάρχουν όλα.

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν υπάρχει περιορισμός στα καταστήματα. Απλά να συμφέρει λίγο και με τα μεταφορικά. Εδώ υπάρχει μόνο κατάστημα you που μπορώ να αγοράσω χωρίς μεταφορικά.

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν έχω κάτσει ποτέ να ασχοληθώ με συναρμολόγηση συστήματος αλλά αυτή τη φορά θα το κάνω μόνος. Θα κοιτάξω βίντεο στο youtube, tutorials, πιστεύω θα βγάλω άκρη. Ήδη ξέρω κάποια πράγματα (θεωρητικά).

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Θα περάσω μόνος μου Windows 7 64bit

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? To Crossfire δεν το αποκλείω αλλά σίγουρα δεν αποτελεί προτεραιότητα για να εστιάσουμε εκεί την προσοχή. Το ιδανικό θα ήταν κάποια στιγμή σε 3-4 χρόνια να πουλήσω μόνο την κάρτα γραφικών που θα πάρω τώρα και να πάρω μια καλύτερη.

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) Εδώ είναι που θέλω τη συμβουλή σας. Σε επεξεργαστή έχω αποφασίσει να πάω σε i5. Το θέμα είναι ξεκλείδωτο ή όχι. Είδα πως το OC μπορεί να βοηθήσει αρκετά και σε κάποια παιχνίδια που στηρίζονται στον cpu. Το θέμα είναι για να πάω στα 4.5Ghz για παράδειγμα θα πρέπει να σκάσω ένα κάρο λεφτά για ψύκτρα και άλλα τόσα για μια καλή μητρική από την αρχή? Γιατί αν είναι έτσι συμφέρει περισσότερο να πάρω τώρα i5 4690 που έχει turbo mode έως 3.9Ghz και στο μέλλον να πουλήσω το πακέτο cpu-mob-ram και να πάρω καινούργια.

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω. Τώρα αν η σχολή με βοηθήσει στο να μάθω περισσότερο (ΗΜΜΥ) τότε ναι ίσως ασχοληθώ σοβαρά. Δεν αποτελεί όμως προτεραιότητα σε αυτήν την αγορά. Ίσως στην επόμενη.

 

Υπόψιν πως δεν παίζω ΜΜΟ και για την ώρα ούτε strategy. Ασχολούμαι γενικά με διάφορα παιχνίδια, περισσότερο single player αλλά και κάποια online. (ξέρω πως αυτά παίζουν ρόλο στην επιλογή cpu).

 

Μέχρι στιγμής έχω αποφασίσει πως η πιο vfm επιλογή είναι η Asus R9 280X 3GB DirectCU II, τόσο λόγω της μεγαλύτερης vRAM από την gtx 770 αλλά όσο και των 40 ευρώ χαμηλότερης τιμής. Επίσης θα ήθελα αν γίνεται να προταθεί κάποιο άλλο κουτί εκτός από το Corsair 200R, γιατί όσο καλό και να είναι, μου φαίνεται κακάσχημο :P

 

Περιμένω λοιπόν προτάσεις και συμβουλές. Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά! :)

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

post-283067-0-73411300-1404126754_thumb.png

 

Με την κάρτα που κοιτάς, έρχεται ακριβώς 1000€. Ενδεικτική η σύνθεση. Κουτιά μπορείς να δείς και άλλα σε αυτά τα χρήματα (65-75€)

https://www.skroutz.gr/s/3730366/CoolerMaster-N400-Fan-LED-Window.html

https://www.skroutz.gr/s/4119910/BitFenix-Shinobi-Core-Window.html

https://www.skroutz.gr/s/428670/Corsair-Carbide-300R.html

https://www.skroutz.gr/s/2837401/Thermaltake-Chaser-A31.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοτικο σ' ενα απ' τα δυο να πας: 

 

1. Cooler Master G650M 650W 

2. PSU 650W XFX P1-650S-NLB9 Core Ed

 

Αν πληρωσεις με PayPal εχει δωρεαν μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις:

 

1) Από μνήμες μήπως συμφέρει να πάω σε Corsair Vengeance? Ή καλύτερα σε G Skill που είπε ο φίλος pnick?

2) Από κουτιά έχω και άλλες επιλογές ή μόνο αυτά που προτάθηκαν αξίζουν?

3) Από τροφοδοτικά το Corsair RM750 μου φαίνεται λίγο υπερβολή για το σύστημα. Περισσότερο αξίζει το XFX ή το Coolermaster?

4) Επίσης, μήπως θα ήταν καλύτερο να πάω σε Asus μητρική? Γιατί ακούω πολλά αρνητικά για τις Gigabyte.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες! Από σκληρούς, cpu και gpu έχω αποφασίσει.

 

EDIT: Μήπως να πάω καλύτερα σε αυτό το τροφοδοτικό που έχει και περισσότερα Watt μήπως χρειαστεί για το OC στο μέλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις:

 

3) Από τροφοδοτικά το Corsair RM750 μου φαίνεται λίγο υπερβολή για το σύστημα. Περισσότερο αξίζει το XFX ή το Coolermaster?

 

EDIT: Μήπως να πάω καλύτερα σε αυτό το τροφοδοτικό που έχει και περισσότερα Watt μήπως χρειαστεί για το OC στο μέλλον?

Και τα δυο ειναι τοπ με 5 χρονια εγγυηση. 650W ειναι υπεραρκετα πιστευω αλλα για τοσο μικρη διαφορα ισως αξιζει να πας στα 750W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1) Από μνήμες μήπως συμφέρει να πάω σε Corsair Vengeance? Ή καλύτερα σε G Skill που είπε ο φίλος pnick?

Από μνήμες δες αυτές που σου πρόετεινε ο duck. Aπο τροφοδοτικά σου φτάνουν τα 650W αν δεν κάνεις οc στην κάρτα ή αν δεν κάνεις τελικά crossfire/sli ή δεν βάλεις καμμιά πιο ενεργοβόρα κάρτα αργότερα, γιατί και ένα oc να κάνεις στον i5 δεν θα καταναλώνει πολύ καθώς ήδη από μόνος του δεν τρώει πολλά watt. Εκτός και αν θες να τον ξεσκίσεις. Aν είναι μικρή η διαφορά βέβαια όπως είπε και ο σαϊνόμπι, τότε αξίζουν και τα 750W και το καλό είναι ότι στα 750W υπάρχουν και άλλα psu που είναι haswell compatible.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μνήμες δες αυτές που σου πρόετεινε ο duck. Aπο τροφοδοτικά σου φτάνουν τα 650W αν δεν κάνεις οc στην κάρτα ή αν δεν κάνεις τελικά crossfire/sli ή δεν βάλεις καμμιά πιο ενεργοβόρα κάρτα αργότερα, γιατί και ένα oc να κάνεις στον i5 δεν θα καταναλώνει πολύ καθώς ήδη από μόνος του δεν τρώει πολλά watt. Εκτός και αν θες να τον ξεσκίσεις. Aν είναι μικρή η διαφορά βέβαια όπως είπε και ο σαϊνόμπι, τότε αξίζουν και τα 750W και το καλό είναι ότι στα 750W υπάρχουν και άλλα psu που είναι haswell compatible.

 

Επειδή για OC στην κάρτα ή για crossfire ή ακόμη και για μια μεγαλύτερη κάρτα δεν γνωρίζω στα σίγουρα, νομίζω θα ήταν καλύτερα να πάω στα 750. Τι άλλες επιλογές έχω εδώ εκτός από το Coolermaster?

 

Επίσης μητρική? Μήπως είναι καλύτερα να κοιτάξω προς Asus ή ASRock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή για OC στην κάρτα ή για crossfire ή ακόμη και για μια μεγαλύτερη κάρτα δεν γνωρίζω στα σίγουρα, νομίζω θα ήταν καλύτερα να πάω στα 750. Τι άλλες επιλογές έχω εδώ εκτός από το Coolermaster?

 

Επίσης μητρική? Μήπως είναι καλύτερα να κοιτάξω προς Asus ή ASRock?

 

Kατ'αρχήν σε ποιο chipset θα πας τελικά; Θα κάνεις σίγουρα oc? Γενικά η asus έιναι κορυφή. Εκτός από το coolermaster έχεις και το XFX core edition στα 750 και το thermaltake smart 750M που είναι επίσης πολύ καλό. Απο εκεί και πέρα ανεβαίνουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχήν σε ποιο chipset θα πας τελικά; Θα κάνεις σίγουρα oc? Γενικά η asus έιναι κορυφή. Εκτός από το coolermaster έχεις και το XFX core edition στα 750 και το thermaltake smart 750M που είναι επίσης πολύ καλό. Απο εκεί και πέρα ανεβαίνουν οι τιμές.

 

Το Thermaltake ξεφεύγει λίγο άρα κοιτάμε τα άλλα 2. Εσύ λες XFX ή Coolermaster? Τo XFX είναι κάτι ευρώ πιο ακριβό.

 

Τελικά θα πάω στον 4690k στα 210€, με τα μεταφορικά 216€. νομίζω συμφέρει αρκετά. Ποια μητρική προτείνεις? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Thermaltake ξεφεύγει λίγο άρα κοιτάμε τα άλλα 2. Εσύ λες XFX ή Coolermaster? Τo XFX είναι κάτι ευρώ πιο ακριβό.

 

Τελικά θα πάω στον 4690k στα 210€, με τα μεταφορικά 216€. νομίζω συμφέρει αρκετά. Ποια μητρική προτείνεις? :)

 

Πόσο oc θα κάνεις? Το XFX φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο oc θα κάνεις? Το XFX φυσικά.

 

Αυτό εδώ δεν είναι το τροφοδοτικό? http://www.e-shop.gr/xfx-pro-series-750w-psu-p-PER.664005

 

Πόσο OC δεν ξέρω ακόμα. Αρχικά πάντως θα το αφήσω έτσι. Όταν θελήσω θα κάνω. Αναλόγως και πόσο πηγαίνει με την ψήκτρα που θα του έχω πάνω. Αν θελήσω να κάνω πολύ overclock τότε θα αλλάξω και ψήκτρα σίγουρα. Τελικά σε ποια ψήκτρα να πάω? Επειδή βλέπω προτάθηκαν διάφορες.

 

Επίσης επειδή τα περισσότερα βλέπω πως συμφέρουν από e-shop, μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτά πως είναι από την επίσημη αντιπροσωπεία και όχι παραεισαγωγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Thermaltake ξεφεύγει λίγο άρα κοιτάμε τα άλλα 2. Εσύ λες XFX ή Coolermaster? Τo XFX είναι κάτι ευρώ πιο ακριβό.

 

Τελικά θα πάω στον 4690k στα 210€, με τα μεταφορικά 216€. νομίζω συμφέρει αρκετά. Ποια μητρική προτείνεις? :)

πιστεύω πως δν ξεφεύγει αν λες για τα w...  κάτι που έμαθα σε καφετερίες που δουλευα όταν βάζαμε κάβα το πρωί είναι οτι καλύτερα να σου περισεψουν πάρα να έχεις λιγότερα και να ψαχνεσαι... κ απο τα 120 το παιρνεις 80 vfm, ποιοτικά είναι πολύ κάλο, άψογο θα έλεγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 750w για σένα μπορεί να είναι υπερβολή.Στο λέω σε περίπτωση που σκεφτείς να δώσεις αρκετά παραπάνω για τα 750.Για κουτί που ρωτάς στα 75-80 παίρνεις μια χαρά κουτί αλλά πρέπει και να ξέρεις τι ζητάς αν το ψειρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...