Προς το περιεχόμενο

Με τα Windows 9, η Microsoft θέλει να κερδίσει τους χρήστες των Windows 7. Ενοποιεί Windows Phone και RT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα Windows 8 είναι μια χαρά λειτουργικό, ελαφρώς πιο γρήγορα από τα 7αρια, που βρίσκουν τα πάντα (συσκευές) άμεσα και γρήγορα, που τρέχουν όλες τις εφαρμογές (100% backward compatibility), και που μπορούν να εγκατασταθούν ακόμα και σε πιο "ελαφριά" PCs/netbooks/laptops.

 

Το βασικό πρόβλημα των 8αριων (που δημιούργησε μόνη της από το πουθενά η MS) είναι η εντελώς βλαμμένη σύγχυση μεταξύ metro και classic, και η καταναγκαστική κατάργηση του start menu, χωρίς καμία σοβαρή εναλλακτική λύση για desktop PCs. Το πρώτο δεν λύνεται εύκολα, ενώ το δεύτερο λύνεται άμεσα και τζάμπα. Γι'αυτό και θα το επαναφέρουν στο Update2.

 

Όπως έχω πει εδώ και αρκετούς μήνες, η MS προσπαθεί να ενοποιήσει τα λειτουργικά της, έτσι ώστε να υπάρχει μια ενιαία πλατφόρμα για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές: από το τηλέφωνο μέχρι το desktop. Κάτι που προσπαθούν να κάνουν τόσο η Apple, όσο και η Canonical (ενώ τελευταία το ίδιο φαίνεται ότι προσπαθεί και η Google). Προς τα εκεί πάει το πράγμα, και αυτό το βήμα της MS θα είναι μάλλον το πρώτο αναγκαίο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για desktop pc (γιατι δεν εχω) αλλα για υβδιδια τυπου t100 είναι μια χαρα τα win8 :-)

Ναι αλλά με τα 9,μπορεί να φύγει το desktop σε atom tablet και να ενοποιηθου με την rt&WP!

Κάτι τέτοιο πάει να παιχτεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω και εγω για οχι μετρο windows 9 παρα εγινε αυτο με την ταμπλετοποιηση των desktop..Επισης τα 8 αν και αυθεντικα σε 2 υπολογιστες που τα εχω εχουν πολλα bugs.Εμενα ας πουμε το ποιο ενοχλητικο ειναι οτι ενω κανω τερματισμο λειτουργιας,δε κλεινουν και κανει επανεκινηση..την εχω πατησει και με το λαπτοπ..πολυ αναξιοπιστα.οπως και το ντιζαιν τους δε μου αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή του store είναι να σου ανοίγει σε παράθυρο,όπως και οι metro εφαρμογές!

Μην επιμένεις,θα κατεβάσεις και θα χρησιμοποιείς τις metro εφαρμογές!

Απλα θα σου φαινονται σαν desktop εφαρμογες αν ειναι στο παραθυρο!Έχουν και αυτές τα πλεωνεκτηματα τους και θα το δεις μολις περάσεις στα 9!

Και δε θα χρειαστεί να το παραδεχτείς σε κανένα,μόνο στον εαυτό σου! ;)

Οπως θα χρησιμοποιουσα με το ετσι θελω της ms και το Modern μονο που τωρα με τα 9 δεν θα ανοιξει καν στα pc μου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα χρησιμοποιουσα με το ετσι θελω της ms και το Modern μονο που τωρα με τα 9 δεν θα ανοιξει καν στα pc μου ;)

Μεγάλη μπουκιά φάε,μεγάλη κουβέντα μην πεις!

Αν μπεις στα 9,τελείωσε η ιστορία!Θα πεισμωσεις τον πρώτο,χρόνο,αλλά μολις χαλαρώσεις και ξεχάσεις τι υποστηριζες στα φόρουμ,θα αρχίσει να κανείς βολτιτσες στο store για να δεις τι είναι και τι έχει,θα δοκιμάσεις μια,δυο εφαρμογουλες γνωστές ή που θα σου γυαλισαν και τη συνέχεια μπορείς να την φανταστείς ή να την υπολογίσεις!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 χρονια στα τεχνολογικα φορουμ δεν εχω αλλαξει αποψεις και δεν βλεπω να το κανω και τωρα. Δεν ειμαι ατομο που βαζω βγαζω εφαρμογες στις συσκευες μου καθε μερα. Αυτες που χρησιμοποιω να δουλευουν και να ανανεωνονται θελω. Και με μια βολτα που εκανα στο store , πραγματικα αυτη τη στιγμη δεν εχει τιποτα που να με ενδιαφερει. Εκτος αν αλλαξει κατι στα 9. Πχ να εξαφανιστουν οι modern εφαρμογες. Μην κρινεις τις δικες σου επιλογες ως κοινο παρονομαστη για ολους. Τα 9 ειναι μεγαλη κωλοτουμπα για την ms για να τραβηξει τους τακτικους πελατες της πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουραστήκαμε..  κιόλας.

Αν δεν καταλαβαίνουν ότι ο κόσμος αρνείται να βάλει για πρώτη φορά γρηγορότερο λειτουργικό στον υπολογιστή του,τότε είναι άξιοι της μοίρας τους..

Το απλό θα κερδίσει γιατί πλέον χρήστες δεν είμαστε μόνο εμείς εδώ στο  Insomnia που ξέρουμε να κουλαντρισουμε 3 πράγματα,χρήστες πια είναι 10.000.000 εκατομμύρια άνθρωποι που καλούνται να έχουν επαφή με ένα Pc για την καθημερινότητα τους και την εξυπηρέτηση τους.

Τώρα εσύ άντε να τους ζωγραφίζεις metros η να τους βάλεις να επιλέγουν ανάμεσα σε 3,για να κάνουν την ίδια δουλειά που έκαναν μέχρι χτες με 3 κλικ.

Τι πιο φωτεινό παράδειγμα ότι δεν παίρνουν χαμπάρι την πραγματικότητα γύρω τους από τον Internet Explorer,και την ιστοσελίδα τους,τα οποία δεν έχουν κ την σημαντικότητα ενός λειτουργικού,ούτε την δυσκολία.και όπως σωστά έχει γράψει στο παρελθόν ένας φίλος εδώ μέσα η μόνη χρησιμότητα του IE είναι να κατεβάσεις τον FFox η τον Chrome.

Πραγματικά απορώ τι καλούνται ν'αποδειξουν κ σε ποιον τελικά.

Δεν χρειαζεται να "μαθεις" να δουλευεις windows 8, μιας και δεν εχει κατι για να μαθεις. Το desktop ιδιο και απαραλαχτο ειναι. Τωρα οποιου του λειπει το start menu, μαλλον θα πρεπει να μαθει να δουλευει τα 7 πρωτα, μιας και το start menu ηταν μακρα ο πιο αντιπαραγωγικος τροπος να δουλευεις ενα PC. 

 

 

Φανταστείτε έναν μέσο χρήστη να πρέπει να μάθει Android για το τηλέφωνο του,καινούρια windows για την καθημερινότητα του,ένα τρίτο πρόγραμμα η λειτουργικό για την εξειδίκευση του,και λίγο δίκτυα για την Smart Tv τα tablet των παιδιών και όλες αυτές τις κατά τ'αλλα έξυπνες συσκευές.. .. οκ πηδάει από το παράθυρο του 5ου,χωρίζει την γυναίκα του και απαρνείται το παιδί του για να βρει λύση η χρόνο,και όλο αυτό μέσα στην καθημερινή όλο και πιο σκληρά ανταγωνιστική ζωή γεμάτη άγχος.

Εγω ειμαι ο μεσος χρηστης, ξερω αυτα και ακομα περισσοτερα (εχω μαθει να δουλευω και τα wp της μανας μου, καθως και linux στο PC) και αν και smart tv δεν εχω, δεν βλεπω κατι δυσκολο σε ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να απενεργοποιειται με καποιο τροπο, αλλιως η MS ειναι για σφαιρες. Κανει κατι καλο στα 8 και επειδη γκρινιαζουν 5 παππουδες το ξαναχαλαει. Ωραια λογικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην απενεργοποιειται με καποιο τροπο, αλλιως η MS ειναι για σφαιρες. Κανει κατι κακο στα 8 και επειδη γκρινιαζουν εκατομμυρια πελατες το ξαναφτιαχνει. Ωραια λογικη

fixed! Συμφωνω. Ωραια λογικη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να απενεργοποιειται με καποιο τροπο, αλλιως η MS ειναι για σφαιρες. Κανει κατι καλο στα 8 και επειδη γκρινιαζουν 5 παππουδες το ξαναχαλαει. Ωραια λογικη

Βαση των φημών η επιλογή κάποιου άλλου UI,από το default θα γίνεται manual,ανάλογα ποιο UI ή startmenu προτιμάς!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...