Προς το περιεχόμενο

Με τα Windows 9, η Microsoft θέλει να κερδίσει τους χρήστες των Windows 7. Ενοποιεί Windows Phone και RT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fixed! Συμφωνω. Ωραια λογικη!

 

Θα έγραφα κάτι ανάλογο, αλλά με πρόλαβε ο φίλος....μερικοί φαίνεται αδυνατούν να συλλάβουν και κατανοήσουν το προφανές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που που βλέπει η Microsoft (και άργησε πολύ να το δει γι αυτό τρέχει τώρα),είναι ότι το "desktop" κομμάτι των χρηστών αργοπεθαίνει.

Σε λίγα χρόνια το 90% του πλανήτη θα χρησιμοποιεί για τη δουλίτσα - διασκέδασή του φορητά μέσα και θα μείνουμε κάποιοι δεινόσαυροι με τα τέρατα λόγω αναγκαιότητας στην δουλειά. Ο πιτσιρικάς του σήμερα είναι εθισμένος - προετοιμασμένος να κάνει τις δουλίτσες του με ένα αντικείμενο που κουβαλάει μαζί του 24/7. Και σιγά μη χρειάζεται να κάθεται μπροστά σε ένα μπαούλο στο γραφείο για να γράψει ένα Excel ή Word. Το πολύ πολύ να κουβαλάει ένα πτυσσόμενο πληκτρολόγιο ή όποια άλλη γκατζετιά θα έχει εμφανιστεί.

 

Όσοι μείνουμε μπροστά από τα μπαούλα, με τις εφαρμογές να μετακομίζουν η μία μετά την άλλη στο "cloud" και τα GΒ να σώζονται στο "cloud" θα γινόμαστε όλο και λιγότεροι.

Η Adobe είναι το καλύτερο παράδειγμα. Έκανε ολόκληρο ταρατατζούμ για το Photoshop σε tablet - κινητά και δεν ίδρωσε καν για το βρισίδι που έφαγε ότι εγώ (ο heavy destop user) δεν μπορώ καν να αγοράσω αυτό που πληρώνω. Δηλαδή το ίδιο το πρόγραμμα! Δεν σ' αρέσει; Δεν πειράζει, κάτσε με το περυσινό Photoshop. Αλλού είναι τα φράγκα πια.

Ακολουθεί σε λίγο η Autodesk.

 

Αυτό είναι το κοινό που διεκδικεί -γιατί αν δε το καταλάβατε το έχασε- τώρα πια η Microsoft.

Και χέστηκε για το τι πιστεύουν 5 user για το start menu ή αν δεν τους αρέσουν τα πλακάκια.

Αυτό που καίγεται είναι να έχει ένα ανταγωνιστικό λειτουργικό και εφαρμογές στο κομμάτι της μεγάλης πίτας που λέγεται φορητές συσκευές.

Η οικονομική επιτυχία της Apple δεν συνέβη επειδή το desktop λειτουργικό της είναι 6GB αντί για 20 ή επειδή φορτώνει 2" πιο γρήγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προεξοφλείς πολύ εύκολα και εξαιρετικά γρήγορα το τι πρόκειται (?) να συμβεί....αυτό με τις άυλες αγορές έχει συμβεί ήδη, έχεις δίκιο, όπως επίσης και για την ενοποίηση και mobilization των συσκευών. Αλλά το ότι θα μεταφερθούμε σε αυτό το μέλλον τόσο γρήγορα και τόσο δραστικά, μου φαίνεται λιγότερο πιθανό από π.χ. να υπάρξει μια σημαντική μεταβατική περίοδος της τάξης των 5-10 ετών. Κοινώς εμείς οι "δεινόσαυροι" λογικά θα φτάσουμε μέχρι το τέλος της παραγωγικής μας διάρκειας ζωής όντας λίγο-πολύ ακόμα σε θέση να εκτελέσουμε τις διεργασίες μας με τον παλιό τρόπο (ή έστω κάτι που να προσομοιάζει σε αυτόν). Δηλαδή με φυσικά desktops, εγκατεστημένα προγράμματα σε φυσικά μέσα που να είναι προσβάσιμα ή/και ελέγξιμα άμεσα από εμάς κλπ κλπ.....

 

Η ενοποίηση των λειτουργικών -την οποία υποστηρίζω και εγώ- δεν σημαίνει αυτόματη μετάβαση σε αυτό το μέλλον και ταυτόχρονη κατάργηση των legacy συστημάτων και πρακτικών. Σημαίνει οπωσδήποτε μια μεταβατική / δοκιμαστική περίοδο προσαρμογής και "beta testing", η οποία θα διαρκέσει κάποιο ικανό χρονικό διάστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έγραφα κάτι ανάλογο, αλλά με πρόλαβε ο φίλος....μερικοί φαίνεται αδυνατούν να συλλάβουν και κατανοήσουν το προφανές...

To oποιο προφανες ποιο ειναι? Οτι μερικοι εχουν αγκιστρωθει στο εμετικο start menu, το οποιο και πιο αργο ειναι και αντιαισθητικο ειναι? Και ολα αυτα, ενω σε 1 λεπτα μπορουν να το εχουν πισω με απλα προγραμματα, οπως το start is back, και να συνεχιζουν να κανουν τη δουλεια τους το ιδιο αργα και αντιαισθητικα με πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oποιο προφανες ποιο ειναι? Οτι μερικοι εχουν αγκιστρωθει στο εμετικο start menu, το οποιο και πιο αργο ειναι και αντιαισθητικο ειναι? Και ολα αυτα, ενω σε 1 λεπτα μπορουν να το εχουν πισω με απλα προγραμματα, οπως το start is back, και να συνεχιζουν να κανουν τη δουλεια τους το ιδιο αργα και αντιαισθητικα με πριν?

 

Επειδή επιδεικνύεις την ίδια συμπεριφορά σε όλα τα threads, να ρωτήσω αν τουλάχιστον είσαι ενήλικας ? Επειδή υποθέτω ότι δεν είσαι, να σου πω ότι είναι εντελώς προσβλητικό αυτό που λες (πρακτικά "εγώ έχω δίκιο, όλοι οι υπόλοιποι -τα "μερικά εκατομύρια" που λέμε πιο πάνω- είστε ηλίθιοι και άσχετοι). Προφανώς όλοι όσοι λέμε ότι λέμε για το Start menu το έχουμε ήδη επιλύσει από τις πρώτες κιόλας μέρες. Αυτό που επίσης λέμε -και φαίνεται ότι αποτυγχάνεις να συλλάβεις, εσύ και μερικά ακόμα άτομα εδώ μέσα- είναι ότι αυτό που αρέσει/βολεύει εσένα δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι αρέσει/βολεύει και τα άλλα εκατομμύρια χρήστες Windows, και ότι η Microsoft έβαλε αυτογκόλ από τα αποδυτήρια με αυτές τις ξαφνικές και εντελώς αναίτιες αλλαγές.

 

Και ο λόγος που τόσα εκατομμύρια χρήστες και χιλιάδες επαγγελματικά blogs/forums διαμαρτύρονται είναι γιατί ακριβώς έκαναν μια χαρά, ταχύτατα και όμορφα τη δουλειά τους τα τελευταία 10-15 χρόνια, και ξαφνικά χωρίς λόγο και αιτία η MS αφαίρεσε ένα από τα βασικότερα features των Windows, χωρίς εγγενή εναλλακτική λύση και χωρίς καν να ρωτήσει ή να αξιολογήσει το feedback που έλαβε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oποιο προφανες ποιο ειναι? Οτι μερικοι εχουν αγκιστρωθει στο εμετικο start menu, το οποιο και πιο αργο ειναι και αντιαισθητικο ειναι? Και ολα αυτα, ενω σε 1 λεπτα μπορουν να το εχουν πισω με απλα προγραμματα, οπως το start is back, και να συνεχιζουν να κανουν τη δουλεια τους το ιδιο αργα και αντιαισθητικα με πριν?

Το προφανές που πεισματικά αρνείσαι να καταλάβεις είναι ότι οι χρήστες δεν είναι δυο δηλαδή εγώ και εσύ.αν ήμασταν εμείς οι δυο θέλω να πιστεύω θα τα βρίσκαμε,όταν λοιπόν για πρώτη φορά στα χρονικά ο εθισμένος Ελληνας στην ταχύτητα όλων των επιπέδων (και ας μην την εκμεταλλεύεται πολλές φορές)( αλλά θέλει πολύ να την έχει),απαρνείται για πρώτη φορά να ξεφύγει από τα 7 και να πάει στα 8 αυτό κάτι πρέπει να σε κάνει ν'ακουσεις.. αν δεν το ακούσεις και ακούς μόνο εσένα τι σου λες έχεις απόλυτο δίκιο αλλά κ εντελώς προσωπικό που όμως όπως εσύ δεν ενστερνίζεσαι την άποψη των πολλών πόσο μάλλον δεν είναι υποχρεωμένοι οι υπόλοιποι να ενστερνιστούν την δική σου.. 

και εγω 8 έχω το γράφω και στην υπογραφή μου αλλά το κριτήριο μου δεν αρχίζει και τελειώνει σε εμένα,σκέφτομαι και τον διπλανό που υποχρεωτικά πρέπει να κάνει την φορολογική του δήλωση μέσα απο ενα Pc δωρεάν χωρίς να πληρώσει έναν λογιστή γι'αυτο.. (ένα παραδειγμα)

Αν η Ms δεν ηταν μονοπώλιο ειναι σίγουρο απολύτως οτι θα είχε πολυ πολυ μικρότερο μερίδιο αγοράς απο τα λάθη που διαρκώς κάνει,τα μπρος - πισω - πανω - κατω κατι που είναι αυταπόδεικτο όπως έγραψα κ προηγουμένως απο την ναυαρχίδα του κάθε λειτουργικού σήμερα που είναι ο Explorer της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα έχω να πω,ότι σαν απλός χρήστης μου έχουν λύσει τα χέρια τα 8.1.Ποτέ πριν δεν ήταν τόσο εύκολο να περάσω/χρησιμοποιήσω προγράμματα-hardware,να μην μιλήσω στο ότι ανοίγει ο κομπιούτορας στα 15" max.

 

Από εκεί και πέρα όσοι δεν τους αρέσει μπορούν πολύ εύκολα να μείνουν με ότι λειτουργικό θέλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή επιδεικνύεις την ίδια συμπεριφορά σε όλα τα threads, να ρωτήσω αν τουλάχιστον είσαι ενήλικας ? Επειδή υποθέτω ότι δεν είσαι, να σου πω ότι είναι εντελώς προσβλητικό αυτό που λες (πρακτικά "εγώ έχω δίκιο, όλοι οι υπόλοιποι -τα "μερικά εκατομύρια" που λέμε πιο πάνω- είστε ηλίθιοι και άσχετοι). Προφανώς όλοι όσοι λέμε ότι λέμε για το Start menu το έχουμε ήδη επιλύσει από τις πρώτες κιόλας μέρες. Αυτό που επίσης λέμε -και φαίνεται ότι αποτυγχάνεις να συλλάβεις, εσύ και μερικά ακόμα άτομα εδώ μέσα- είναι ότι αυτό που αρέσει/βολεύει εσένα δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι αρέσει/βολεύει και τα άλλα εκατομμύρια χρήστες Windows, και ότι η Microsoft έβαλε αυτογκόλ από τα αποδυτήρια με αυτές τις ξαφνικές και εντελώς αναίτιες αλλαγές.

 

Και ο λόγος που τόσα εκατομμύρια χρήστες και χιλιάδες επαγγελματικά blogs/forums διαμαρτύρονται είναι γιατί ακριβώς έκαναν μια χαρά, ταχύτατα και όμορφα τη δουλειά τους τα τελευταία 10-15 χρόνια, και ξαφνικά χωρίς λόγο και αιτία η MS αφαίρεσε ένα από τα βασικότερα features των Windows, χωρίς εγγενή εναλλακτική λύση και χωρίς καν να ρωτήσει ή να αξιολογήσει το feedback που έλαβε.

Kαταρχας διαβασε το πρωτο post μου σε αυτο το thread και τι απαντηση πηρα. To "fixed" του φιλου ηταν ακριβως αυτο που επισημαινεις οτι κανω εγω, οτι αυτος εχει δικιο και ολοι οι αλλοι να....

 

Αφου λοιπον οσα θεματα εχετε με το start menu τα εχετε λυσει απο τις πρωτες μερες (επειδη η MS σας εδωσε τη δυνατοτητα να τα λυσετε απο τις πρωτες μερες) ποιο ειναι το προβλημα, πραγματικα δεν καταλαβαινω.

Απο κει και περα, το οτι το start menu ειναι αργο ΔΕΝ ειναι αποψη, ειναι πραγματικοτητα. Για το αντιαισθητικο αντε να το δεχτω, γουστα ειναι αυτα.

 

Τοσα εκατομμυρια χρηστες και χιλιαδες επαγγελματικα blogs / forums δουλευουν εδω και 15 χρονια με το start menu? Αντε, ας πουμε οτι ετσι ειναι. Μετα απο 15 χρονια δυσκολευτηκαν να βαλουν το start is back?

Το προφανές που πεισματικά αρνείσαι να καταλάβεις είναι ότι οι χρήστες δεν είναι δυο δηλαδή εγώ και εσύ.αν ήμασταν εμείς οι δυο θέλω να πιστεύω θα τα βρίσκαμε,όταν λοιπόν για πρώτη φορά στα χρονικά ο εθισμένος Ελληνας στην ταχύτητα όλων των επιπέδων (και ας μην την εκμεταλλεύεται πολλές φορές)( αλλά θέλει πολύ να την έχει),απαρνείται για πρώτη φορά να ξεφύγει από τα 7 και να πάει στα 8 αυτό κάτι πρέπει να σε κάνει ν'ακουσεις.. αν δεν το ακούσεις και ακούς μόνο εσένα τι σου λες έχεις απόλυτο δίκιο αλλά κ εντελώς προσωπικό που όμως όπως εσύ δεν ενστερνίζεσαι την άποψη των πολλών πόσο μάλλον δεν είναι υποχρεωμένοι οι υπόλοιποι να ενστερνιστούν την δική σου.. 

και εγω 8 έχω το γράφω και στην υπογραφή μου αλλά το κριτήριο μου δεν αρχίζει και τελειώνει σε εμένα,σκέφτομαι και τον διπλανό που υποχρεωτικά πρέπει να κάνει την φορολογική του δήλωση μέσα απο ενα Pc δωρεάν χωρίς να πληρώσει έναν λογιστή γι'αυτο.. (ένα παραδειγμα)

Αν η Ms δεν ηταν μονοπώλιο ειναι σίγουρο απολύτως οτι θα είχε πολυ πολυ μικρότερο μερίδιο αγοράς απο τα λάθη που διαρκώς κάνει,τα μπρος - πισω - πανω - κατω κατι που είναι αυταπόδεικτο όπως έγραψα κ προηγουμένως απο την ναυαρχίδα του κάθε λειτουργικού σήμερα που είναι ο Explorer της.

Kαι μενα ξερεις ποσο καιρο με πηρε να βαλω τα 8? ΠΑΡΑ πολυ. Ξερεις γιατι? Γιατι διαβαζαμε απο μερικα κολλημενα μυαλα ποσο χαλια και δυσχρηστα και μπλα μπλα ειναι. Οταν τα εβαλα λεω, wtf, αλλα 8 εβαλα εγω?

 

Εγω ειμαι σιγουρος οτι απο τους μισους στο forum που κραζουν τα 8 και μιλανε για μπλε οθονες, κρασαρισματα και το αργο / ασχημο / αβολο start menu δεν τα εχουν χρησιμοποιησει, απλα αναπαραγουν οτι διαβασαν / ακουσαν απο αλλους κολλημενους, οπως εκανα και γω πριν βαλω τα 8αρια, που νομιζα οτι ειναι χαλια.

 

Το start menu ΗΤΑΝ δυσχρηστο, αβολο, αργο και ασχημο. Δεν το χρησιμοποιουσα ακομα και πριν τα 8, μιας και μπορεις να εχεις taskbar / toolbar και το desktop για ΟΛΕΣ τις συντομευσεις σου, που τις κατηγοροποιεις πολυ πιο ευκολα απο οτι στο start menu. Το να μου πει καποιος οτι βολευτηκα με το start menu και γιαυτο το θελω, οκ, το να μου γραφουν ομως οτι ηταν γρηγορο και τωρα θελουν περισσοτερα κλικ ε ΟΧΙ ρε αδερφε, εχουν αδικο τι να κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα εκατομμυρια χρηστες και χιλιαδες επαγγελματικα blogs / forums δουλευουν εδω και 15 χρονια με το start menu? Αντε, ας πουμε οτι ετσι ειναι. Μετα απο 15 χρονια δυσκολευτηκαν να βαλουν το start is back?

 

To ότι το Start menu είναι αργό είναι επίσης προσωπική σου αντίληψη/άποψη, κάποιος που έχει συνηθίσει να δουλεύει έτσι 15 χρόνια προφανώς θα έχει την ακριβώς αντίθετη, όπως εγώ, το οποίο και ανέλυσα διεξοδικά σε άλλα παρόμοια threads.

 

Επίσης ξαναρωτάς αυτό το οποίο έχω ήδη απαντήσει και βάλει σε bold ακριβώς για να διακρίνεται. Όλοι όσοι είχαμε πρόβλημα/θέμα με το Start menu, το λύσαμε εντός ολίγων ημερών και δουλεύουμε μια χαρά με τα 8αρια. Αυτό που λέμε δεν έχει να κάνει με τα 8αρια αυτά καθ'αυτά, έχει να κάνει (α) με αυτή την αδικαιολόγητη στάση/κίνηση της MS, και (β) με την άποψη ότι "όλοι όσοι δεν βολεύεστε με το metro/modern, είστε άχρηστοι, άσχετοι, ηλίθιοι, ή κολλημένοι παππούδες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχας διαβασε το πρωτο post μου σε αυτο το thread και τι απαντηση πηρα. To "fixed" του φιλου ηταν ακριβως αυτο που επισημαινεις οτι κανω εγω, οτι αυτος εχει δικιο και ολοι οι αλλοι να....

 

Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε η ολη φιλοσοφια του modern UI. Δεν ειχε να κανει μονο με το start. Απο τη στιγμη που την προσωπικη μου αποψη βλεπω να την υλοποιει η ms δινοντας πισω κατι που πηρε, μαλλον δεν ειμαι ο μονος και μαλλον οχι η μειοψηφία. Οποτε δεν ειναι ολοι οι αλλοι να ... Αλλα ισως αυτοι οι λιγοι που δεν τους ενδιαφερει οι παραγωγικοτητα των πολλων.

Και στην τελικη οπως εμεις κραζαμε την ms για την επιλογη της και εσεις κραζατε εμας τους "παππουδες". Τωρα βαλτα με την ms που αλλαζει παλι. Εμεις δεν θα ασχοληθουμε με εσας παντως, να ειστε σιγουροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι το Start menu είναι αργό είναι επίσης προσωπική σου αντίληψη/άποψη, κάποιος που έχει συνηθίσει να δουλεύει έτσι 15 χρόνια προφανώς θα έχει την ακριβώς αντίθετη, όπως εγώ, το οποίο και ανέλυσα διεξοδικά σε άλλα παρόμοια threads.

 

Το οτι δουλευεις πιο γρηγορα με το start menu επειδη ετσι εχεις συνηθισει δεν κανει το start menu γρηγορο. Αυτος αντιστοιχα που συνηθισε 15 χρονια να δουλευει απο την taskbar ειναι πιο γρηγορος απο σενα, γιατι και οι δυο εισαι εξικοιωμενοι με εναν τροπο λειτουργιας, αλλα ο 2ος τροπος ειναι defacto πιο γρηγορος. Ειναι σα να μου λες οτι επειδη εχεις συνηθισει να οδηγεις αμαξι και δυσκολευεσαι να οδηγησεις παπακι (δεν το χεις συνηθισει οποτε πας αργα), το αμαξι κινειται πιο γρηγορα εντος πολης. Εμ, οχι.

 

 

Επίσης ξαναρωτάς αυτό το οποίο έχω ήδη απαντήσει και βάλει σε bold ακριβώς για να διακρίνεται. Όλοι όσοι είχαμε πρόβλημα/θέμα με το Start menu, το λύσαμε εντός ολίγων ημερών και δουλεύουμε μια χαρά με τα 8αρια. Αυτό που λέμε δεν έχει να κάνει με τα 8αρια αυτά καθ'αυτά, έχει να κάνει (α) με αυτή την αδικαιολόγητη στάση/κίνηση της MS, και (β) με την άποψη ότι "όλοι όσοι δεν βολεύεστε με το metro/modern, είστε άχρηστοι, άσχετοι, ηλίθιοι, ή κολλημένοι παππούδες".

 

Η αδικαιολογητη σταση της MS ειναι οτι αφησε οσους δε βολευονται να βαλουν ξανα το start menu?

 

Σου εξηγω οτι ΔΕΝ χρειαζεται να βολευτεις με το moden start menu γιατι πολυ απλα, ΔΕΝ χρειαζεται να το βλεπεις. Τοσο καιρο εχω windows 8 και ΔΕΝ το εχω βρει μπροστα μου ΠΟΤΕ. Και σε καθε thread επιμενετε να παπαγαλιζετε τα ΙΔΙΑ, τα οποια ΞΑΝΑΑΠΑΝΤΑΜΕ, και μετα απο λιγο ξαναγραφετε τα ιδια. 

 

Το start menu ΕΙΝΑΙ ο πιο αργος τροπος για να χρησιμοποιησεις το PC σου. Αν παρολαυτα βολευτηκες, υπαρχει το start is back για σενα, μιας και η MS σε αφηνει να το χρησιμοποιεις. Εναλακτικα μενεις στα 7. 

Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε η ολη φιλοσοφια του modern UI. Δεν ειχε να κανει μονο με το start. Απο τη στιγμη που την προσωπικη μου αποψη βλεπω να την υλοποιει η ms δινοντας πισω κατι που πηρε, μαλλον δεν ειμαι ο μονος και μαλλον οχι η μειοψηφία. Οποτε δεν ειναι ολοι οι αλλοι να ... Αλλα ισως αυτοι οι λιγοι που δεν τους ενδιαφερει οι παραγωγικοτητα των πολλων.

Και στην τελικη οπως εμεις κραζαμε την ms για την επιλογη της και εσεις κραζατε εμας τους "παππουδες". Τωρα βαλτα με την ms που αλλαζει παλι. Εμεις δεν θα ασχοληθουμε με εσας παντως, να ειστε σιγουροι.

Δεν σου αρεσε η φιλοσοφια του modern UI το οποιο δεν χρειαζεται καν να ξερεις οτι υπαρχει. Ε γιαυτο σε λενε κολλημενο παππου ομως. Τοσο καιρο που εχω τα 8, δεν εχω δει modern ui παρα μονο στη 2η οθονη μου την οποια την εχω γιαυτο ακριβως το σκοπο. 

 

Μου θυμιζεις τον τυπο απο τη διαφημιση, που ενω ηταν κουφος, πηγε και διωξε τα παιδια που παιζαν μουσικη γιατι...ετσι. Να φυγετε, να πατε αλλου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν σου αρεσε η φιλοσοφια του modern UI το οποιο δεν χρειαζεται καν να ξερεις οτι υπαρχει. Ε γιαυτο σε λενε κολλημενο παππου ομως. Τοσο καιρο που εχω τα 8, δεν εχω δει modern ui παρα μονο στη 2η οθονη μου την οποια την εχω γιαυτο ακριβως το σκοπο. 

 

Μου θυμιζεις τον τυπο απο τη διαφημιση, που ενω ηταν κουφος, πηγε και διωξε τα παιδια που παιζαν μουσικη γιατι...ετσι. Να φυγετε, να πατε αλλου :D

Lol . Με την εγκατασταση, καλημερα, metro UI στη μαπα. Εκει που επαιζες ενα game , τσακ ειδοποιηση μια εφαρμογης σε full screen και σε πετουσε απο το game. Ασε μας με το μαρτυριο. Εσυ βολεψου με το Modern και ασε τους υπολοιπους τωρα που θα εχουν την επιλογη να μεινουν στο desktop. Δεν φευγουμε, απλα τωρα θα εχετε την δικια σας παραλια να παιζετε με το modern.

 

ΥΓ Σιγα μην ειχα και οθονη μονο για το modern...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Security updates , υποστηριξη νεοτερου hardware. Σταθεροτητα και καλυτερη διαχειρηση πορων. Και πολλα αλλα. Αλλα συνηθως εγω προσπερναω μια εκδοση windows οποτε τα 9 θα ειναι καλο φρεσκαρισμα.

 

Αυτά είναι τα συνήθες που συμβαίνουν και έτσι το λες υποθέτοντας ότι θα έρθουν με το νέο λειτουργικό ?

Φυσικά τέτοια πράγματα μπορεί να τα δώσει και με patches / updates, αλλά το θέμα όπως το σκέφτομαι ξέρεις ποιο είναι ?

 

Ας σκεφτούμε παλαιότερες εκδόσεις των Windows. Τα 95 ξεχώρισαν λόγο του ότι έφεραν ένα μοναδικό γραφικό περιβάλλον που έκανε την ενασχόληση με υπολογιστές πιο εύκολη προς τον νέο χρήστη. Στα 98 βελτιώθηκε η αισθητική απεικόνηση και μπορούσαν να παίζουν CD-ROM,και τα βάλαμε για αυτό. Τα XP τα βάλαμε γιατί ήταν τα πρώτα που υποστήριζαν DVD playback,mp3s,και ερχόντουσαν από τη μαμά έτοιμα να συνδεθούν με USB μηχανήματα. Τα Vista τα προσπεράσαμε. Τα 7 τα βάλαμε λόγο δυνατότητας να χρησιμοποιήσουν περισσότερους πυρήνες,υποστήριξης για ssds,και directX 11. Τα 8 είχαν ιδιαίτερα βελτιωμένο user interface για συσκευές με touch screens και τα προσπεράσαμε γιατί δεν είχαμε touchscreen. Τα 9 τι θα έχουν ?

 

Από ότι καταλαβαίνεις,προσπερνάω εκδόσεις Windows που δεν προσφέρουν σημαντικά πλεονεκτήματα προσφέροντας μοναδικές δυνατότητες σε σχέση με κάποια προηγούμενη έκδοση. Γιατί και κατά την άποψη μου τότε αξίζει  πραγματικά να αλλάζει κανεις - όταν το νέο ταυτόχρονα σημαίνει πως με κάποιο τρόπο θα μου παρέχει και κάτι που δεν μου παρείχε το προηγούμενο. Και όταν η MS λέει ότι θα βγάλει μια νέα έκδοση χωρίς αυτή να προσφέρει πραγματικά σημαντικά νέα features,μου δίνεται η εντύπωση πως απλά αλλάζει το look και ξαναπασάρει το ίδιο προιόν για να αγοραστεί ξανά με νέα λέφτα.

 

Στην παρούσα φάση το hardware που υπάρχει είναι ήδη συμβατό με τα λειτουργικά συστήματα και δουλεύει άψογα,και εκτός αυτού κάθεται και δεν χρησιμοποιείται τις περισσότερες φορές,γιατί δεν είναι το software φτιαγμένο έτσι ώστε να το χρησιμοποιήσει.

 

Αλλά μου φαίνεται η MS αδιαφορεί για το τι θέλουν οι πελάτες της και κάνει τα δικά της,αυτά που νομίζει αυτή ότι είναι σωστά αδιαφορόντας για το τι ζητάει ο κόσμος. Εγώ για παράδειγμα θα ήθελα από νέα έκδοση των Windows να κάνει ΌΛΕΣ τις εφαρμογές των Windows multi-threaded. Και το media player,και το image viewer,και το wordpad,όλα να χρησιμοποιούν πάνω από ένα πυρήνα. Και 2,και 4 να μη σου πω.

 

Ξέρεις τι ενοχλητικό είναι όταν πας να ανοίξεις μεγάλες φωτογραφίες ? Αν έχεις πχ μια σειρά φωτογραφιών 8000x8000 pixels και θες να τις δεις με τον image viewer των windows ? Κάνει μια ώρα να ανοίξει την κάθε μια. Είναι ενοχλητικό αυτό. Και ο λόγος που είναι ενοχλητικό είναι επειδή το software χρησιμοποιεί 1 μονάχα core,ενώ έχω σύνολο 8 cores και τα υπόλοιπα 7 κάθονται...

 

Παρομοίως και το disc defrag των windows για τον ίδιο λόγο κάνει μια αιωνιότητα,και για αυτό το έχω αντικαταστήσει με 3rd party tool "Auslogics Disc Defrage" το οποίο κάνει την ίδια δουλειά πολύ πιο γρήγορα...

 

 

Τη στιγμή λοιπόν που τα Windows έχουν τέτοια προβλήματα και τα εργαλεία του έχουν μείνει τόσο πίσω που τα αντικαθιστούμε με διαφορετικά που τα έχουν φτιάξει τρίτες επιχειρήσεις,η Microsoft βγάζει ξανά και ξανά νέα Windows ζητώντας νέα λεφτά,και το μόνο που κάνει είναι να παίρνει μια επιλογή από το Start Menu και να τη βάζει στο Δεξί Κλικ,για να μας κάνει να ψαχνόμαστε που είναι το κάθε τι και αυτό να μας δίνει την εντύπωση πως έχουμε καινούριο 'σύστημα'...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol . Με την εγκατασταση, καλημερα, metro UI στη μαπα. Εκει που επαιζες ενα game , τσακ ειδοποιηση μια εφαρμογης σε full screen και σε πετουσε απο το game. Ασε μας με το μαρτυριο. Εσυ βολεψου με το Modern και ασε τους υπολοιπους τωρα που θα εχουν την επιλογη να μεινουν στο desktop. Δεν φευγουμε, απλα τωρα θα εχετε την δικια σας παραλια να παιζετε με το modern.

 

ΥΓ Σιγα μην ειχα και οθονη μονο για το modern...

Και μετα την εγκατασταση, αντιο metro UI. Για τα υπολοιπα περι ειδοποιησων, μια ερωτηση. Τα εχεις χρησιμοποιησει η καπου το διαβασες? Για games το εχω το μηχανημα και τετοιο θεμα με ειδοποιησεις δεν ειχα ποτε. Και προφανως, για να σου ερχονται ειδοποιησεις για ενημερωση εφαρμογων metro σημαινει οτι....πηγες στο metro store και κατεβασες εφαρμογες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα την εγκατασταση, αντιο metro UI. Για τα υπολοιπα περι ειδοποιησων, μια ερωτηση. Τα εχεις χρησιμοποιησει η καπου το διαβασες? Για games το εχω το μηχανημα και τετοιο θεμα με ειδοποιησεις δεν ειχα ποτε. Και προφανως, για να σου ερχονται ειδοποιησεις για ενημερωση εφαρμογων metro σημαινει οτι....πηγες στο metro store και κατεβασες εφαρμογες :D

Ναι ειχα βαλει το skype. Και το ιδιο συνεβαινε με το mail . Οποτε ειχα ειδοποιηση σε καποιο απο τα δυο με πετουσε απο το game (LoL, Lineage κλπ) . 

 

Οτι και να λες παντως, αυτο θα αλλαξει. Οποτε μεινε με τις δυο οθονες σου και εγω με την μια να κανω τη δουλεια μου.

 

@Alithinos συμμεριζομαι το σκεπτικο σου. Εμενα τα 9 ελπιζω να μου δωσουν ολα τα καλα των 8 χωρις τα περιττα τους. Ειναι οντως ελαφρυτερα απο τα 7, ταχυτερους χρονους εκκινησης σε HDD  και το συστημα που εχω αν και παλιο συμπεριφερονταν πιο σταθερα απο οτι με τα 7. Απλα δεν την παλευα με την νεα φιλοσοφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...