Προς το περιεχόμενο

Με τα Windows 9, η Microsoft θέλει να κερδίσει τους χρήστες των Windows 7. Ενοποιεί Windows Phone και RT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ειχα βαλει το skype. Και το ιδιο συνεβαινε με το mail . Οποτε ειχα ειδοποιηση σε καποιο απο τα δυο με πετουσε απο το game (LoL, Lineage κλπ) . 

 

Οτι και να λες παντως, αυτο θα αλλαξει. Οποτε μεινε με τις δυο οθονες σου και εγω με την μια να κανω τη δουλεια μου.

Αρα παιρνεις ενα λειτουργικο που εχει Metro, το χρησιμοποιεις ενω καλλιστα μπορεις να το παραβλεψεις και να μη σε ενοχλησει ποτε, και μετα παραπονιεσε οτι...σε ενοχλει το metro. Aφου σε ενοχλει το metro γιατι κατεβασες skype για metro....

 

Προφανως τις δυο οθονες δεν της πηρα για το Metro, τις ειχα απο πριν. Αλλα το Metro απογειωσε τη χρηση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα παιρνεις ενα λειτουργικο που εχει Metro, το χρησιμοποιεις ενω καλλιστα μπορεις να το παραβλεψεις και να μη σε ενοχλησει ποτε, και μετα παραπονιεσε οτι...σε ενοχλει το metro. Aφου σε ενοχλει το metro γιατι κατεβασες skype για metro....

 

Προφανως τις δυο οθονες δεν της πηρα για το Metro, τις ειχα απο πριν. Αλλα το Metro απογειωσε τη χρηση τους. 

Γιατι οταν το ιδιο το modern ειναι στην ουσια το start button δεν μπορεις να το παραβλεψεις. Φυσικα και τις εβγαλα μετα και εβαλα legacy , αλλα οταν ηθελα να κανω απλες βασικες ενεργειες επρεπε να ψαχνω στις γωνιες , δεν αντεξα, λύγισα . Στην ουσια το Modern στα 8 ειναι η βασικη επιφανεια εργασιας και το παλιο desktop μια αναγκαστικη λυση υποστηριξης legacy εφαρμογων στο σχεδιο που ειχε στο μυαλο της η ms αλλα δεν επιασε.

Αλλα συνεχιζω να λεω. Γιατι το ζοριζεις; Η ms μας ακουσε. εσυ συνεχισε να τα δουλευεις οπως τα δουλευεις και εμεις θα κανουμε το λογικο, να αναβαθμιστουμε και να δουλευουμε μονο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν προκειται να τα κανει proprietary open source, δεν προκειται να δει προκοπη η MS.

το λαθος της ειναι οτι θελει να γινει Apple, αντι να ακολουθησει το παραδειγμα της Google..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οταν το ιδιο το modern ειναι στην ουσια το start button δεν μπορεις να το παραβλεψεις. Φυσικα και τις εβγαλα μετα και εβαλα legacy , αλλα οταν ηθελα να κανω απλες βασικες ενεργειες επρεπε να ψαχνω στις γωνιες , δεν αντεξα, λύγισα . Στην ουσια το Modern στα 8 ειναι η βασικη επιφανεια εργασιας και το παλιο desktop μια αναγκαστικη λυση υποστηριξης legacy εφαρμογων στο σχεδιο που ειχε στο μυαλο της η ms αλλα δεν επιασε.

Αλλα συνεχιζω να λεω. Γιατι το ζοριζεις; Η ms μας ακουσε. εσυ συνεχισε να τα δουλευεις οπως τα δουλευεις και εμεις θα κανουμε το λογικο, να αναβαθμιστουμε και να δουλευουμε μονο desktop.

Start is back / disable win key και οσα λες δεν ισχυουν. Το desktop των windows 8 ειναι μαρκαν ανωτερω των 7, οποτε και τα υπολοιπα που λες ΔΕΝ ισχυουν (οτι υπαρχει απλα για να υπαρχει).

 

Το λογικο δεν ειναι να δουλευεις με start menu. Εγω θα συνεχισω να κανω οτι κανω, εσυ θα κανεις το παραλογο να αναβαθμιστεις για να δουλευεις με start menu. Γιατι λοιπον ζοριζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DPC latency ειναι για αρχή.

δε το παθαίνουν όλοι.. εγώ παίζω στο στούντιο και live εδώ και 1.5 χρόνο με 8, 8.1 και δεν έχω θέματα.

 

ανανέωσε το intel rapid storage technology και κανε verify τους drivers.

 

κλείσε το usb suspend mode και στρώνει κατά πολύ.

μην ξεχνάς οτι είναι και θέμα πόσο καλος ειναι ο asio που γράφει η κάθε εταιρία.

 

Αυτό. 

 

Ούτε εγώ έχω προβλήματα latency με ASIO drivers της Presonus, usb 2.0 interface και Reaper. Όλα αυτά μάλιστα σε PC - χρέπι με Phenom II x3 720 5ετίας. Βασικά παρατηρώ το ίδιο latency με τα 7ρια.

 

Το buffer βέβαια δεν μπορώ να το ρίξω κάτω από 256 χωρίς dropouts, φαντάζομαι όμως πως γι' αυτό ευθύνεται ο αργός επεξεργαστής.

 

By the way, μιλάω και για κιθάρες μέσω VST, όπου όσο να 'ναι, αν υπήρχε αισθητό latency θα το καταλάβαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Start is back / disable win key και οσα λες δεν ισχυουν. Το desktop των windows 8 ειναι μαρκαν ανωτερω των 7, οποτε και τα υπολοιπα που λες ΔΕΝ ισχυουν (οτι υπαρχει απλα για να υπαρχει).

 

Το λογικο δεν ειναι να δουλευεις με start menu. Εγω θα συνεχισω να κανω οτι κανω, εσυ θα κανεις το παραλογο να αναβαθμιστεις για να δουλευεις με start menu. Γιατι λοιπον ζοριζεσαι?

εγω ζοριζομαι; Εγω θα συνεχίσω να δουλεύω στα 9 οπως δούλευα τόσα χρονια τα windows .Άλλοι ζοριζονται μου φαινεται που τους άδειασε η ms.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ζοριζομαι; Εγω θα συνεχίσω να δουλεύω στα 9 οπως δούλευα τόσα χρονια τα windows .Άλλοι ζοριζονται μου φαινεται που τους άδειασε η ms.

1) δεν με αδειασε η ms. αφου το ειπα ηδη οτι δεν χρησιμοποιω το metro

2)αρα τοσο καιρο που σε ειχε αδειαση η ms, εσυ σφιγγοσουν. οκ

 

ignored και καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν με αδειασε η ms. αφου το ειπα ηδη οτι δεν χρησιμοποιω το metro

2)αρα τοσο καιρο που σε ειχε αδειαση η ms, εσυ σφιγγοσουν. οκ

 

ignored και καλη συνεχεια

1 εσυ είπες ότι εχεις το modern σε δεύτερη οθόνη. Εγω ούτε σε τριτη.

2 δεν σφιγγομουν εγω αλλά η ms που εκατομμύρια δεν αναβαθμίσαμε στα 8.

 

Ignored στα μούτρα σου (:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 ποσο latency εχεις?

ειναι παντα αναλογα την καρτα που εχεις.

 

πχ. εγω στο live λαπτοπ (lenovo u300 pentium b980 4g ram.. πολυ basic λαπτοπ) με την native instrumets traktor 2 και την native instruments komplete audio 6 παιζω με 6ms max χωρις dropouts και παρατραγουδα με 2 στερεο Out sto traktor η με 1 στερεο out kai 1 in και ενα midi controller.

 

στο στουντιο με την rme ff400 ειμαι με 2ms χαλαρα με τον ι7 3770 και στο σπιτι με τον fx8350 και την steinberg ur22 me 4ms σε προτζεκτ που χαλαρα εχουν πανω απο 60-70%cpu (70+ tracks και δε ξερω και εγω ποσα vst/vsti kai automation tracks)

 

διαφορες σε latency απο τα win 7 δεν ειδα. σε cpu ειδα ενα μικρο.. περιπου 5% στην καλυτερη το οποιο δεν ειναι κακο γιατι αν κρινο με το osx στο audio εκει πανε απο το κακο προς το χειροτερο με καθε update εδω κερδισαμε και ενα μικρο ποσοστο..

 

εχω παρατηρήσει και το εξής εδώ και τόσα χρόνια φτιάχνοντας πισι για studio με abit κάποτε και gigabyte τα τελευταία 7 χρόνια είχα τα λιγότερα θέματα με dpc latency kai audio dropouts, ίσως να είναι τυχαίο αλλά είναι ένα δείγμα 100+ υπολογιστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωταω γιατι με την onboard καρτα ηχου της πλακας και i7 4770 (αλλα και με τον i7 920 d0 που ειχα παλια), πιανω ανετα 11ms (και πιο κατω αν θελησω) χωρις dropouts.

 

αρα, μαλλον, παιζει ρολο και το OS/software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 ποσο latency εχεις?

 

Με sr 44.1 kHz, 24 bit wav και 256άρι buffer, σύμφωνα πάντα με το Reaper, έχω 9.7 ms, τιμή που θεωρώ αποδεκτή δεδομένων των αναγκών μου και του σχετικά low end hardware που διαθέτω. Ως interface χρησιμοποιώ την Audiobox 22vsl της Presonus με τον τελευταίο επίσημο ASIO driver της εταιρείας (1.2.1 νομίζω). Αν θες δοκιμάζω και με μια παλιά Yamaha Audiogram που έχω και ASIO4ALL οδηγό.

 

Με 512άρι buffer, το latency εκτοξεύεται στα 15 ms. Πάντως ακόμα κι έτσι είναι πρακτικά αδύνατο να το παρατηρήσω στα ακουστικά, ενώ δεν έχω πετύχει και χρονικά λάθη στο ηχογραφημένο υλικό (δηλαδή π.χ. οι ατάκες των κυμματομορφών να είναι εκτός ρυθμού - με σημείο αναφοράς πάντα midi τύμπανα ή μετρονόμο) . Αν και υποθέτω, πως τέτοια προβληματάκια ενδεχομένως διορθώνονται από το latency compensation του Reaper.

 

Προσωπικά πάντα γράφω με 256άρι buffer, παρότι βέβαια υποχρεώνομαι λόγω αργής CPU, να κάνω freeze αρκετά βαριά tracks (π.χ. αυτά που έχουν πάνω προσομοιωτές όπως το Guitar Rig), έτσι ώστε να αποφύγω dropouts κατά την ηχογράφηση. Στη μίξη ανεβάζω το buffer χωρίς προβλήματα.

 

Όπως και να 'χει, δεν έχω ως τώρα διακρίνει σημαντικές πρακτικές διαφορές σε σχέση με τα Win7. Δηλαδή παρότι δε θυμάμαι τις ακριβείς τιμές latency που είχα στα 7ρια (ίσως ήταν μερικά ms χαμηλότερες), δεν ακούω κάποια διαφορά.

 

Το σύστημα (Win 8.1 Pro x64 με Update 1) γενικά είναι καθαρό και με όλα τα updates εγκατεστημένα. Ως antivirus χρησιμοποιώ τον Windows Defender και για καβάτζα την pro έκδοση του Malwarebyte's Antimalware. Στο δεύτερο βέβαια κλείνω το real time scanner κατά την ηχογράφηση.

 

Άλλο optimization (π.χ. scheduling της CPU) δεν έχω κάνει. Ούτε καν τις ρυθμίσεις για το power saving των USB συσκευών δεν έχω πειράξει. Υποθέτω πως τέτοια πραγματάκια θα βοηθήσουν στην καλύτερη απόδοση του συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωταω γιατι με την onboard καρτα ηχου της πλακας και i7 4770 (αλλα και με τον i7 920 d0 που ειχα παλια), πιανω ανετα 11ms (και πιο κατω αν θελησω) χωρις dropouts.

 

αρα, μαλλον, παιζει ρολο και το OS/software.

εκεί είσαι με τον asio4all λογικά που είναι software accelerated.

 

έχεις κίνηση μόνο με ένα στέρεο out, εδώ μιλάμε να κάνεις multichannel recording/tracking με πάνω απο 30-40 vsti kai 40-50 vst in real time όλα αυτά με 2-4ms.

 

γιαυτό και επαναλαμβάνω παίζει ρόλο ο asio vendor και η ποιότητα τον drivers.

 

και ποτέ δεν είπα ότι δεν έχουν μερικοί θέματα.. θέματα είχαν και στα win 7 άλλοι όμως.

έχω πάει ουκ ολίγες φορές να σώσω κάποιον φρικαρισμένο producer επειδή έκανε upgrade και οχι clean install τα win 8 και έκραζε 2 μέρες στα φόρα πόσο χάλια είναι τα 8.

Η άλλες φορές με αρχαίο hardware που θέλει είτε καιρό να βγουν drivers της προκοπής είτε είναι απλά not compatible.. shit do happen και η microsoft δεν είναι πάντα αθώα φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν προκειται να τα κανει proprietary open source, δεν προκειται να δει προκοπη η MS.

το λαθος της ειναι οτι θελει να γινει Apple, αντι να ακολουθησει το παραδειγμα της Google..

 

Πες μου τα θετικα της προσεγγισης αυτης.

 

Και πες μου αν αντισταθμιζουν το γεγονος οτι θα χασει μονομιας ολη την αγορα windows server στην οποια στηριζεται σε μεγαλο βαθμο τα τελευταια χρονια

 

Η MS δεν ειναι Google ουτε προκειται να γινει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...