Προς το περιεχόμενο

Noctua NH-D15 Review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις καλύτερες ψύκτρες οι noctua και με πραγματικά αθόρυβα ανεμιστηράκια. Φυσικά το τίμημα σε αυτή την ποιότητα είναι η τσιμπημένη τιμή αλλα αν κάποιος θέλει αθόρυβους ανεμιστήρες η noctua είναι μονόδρομος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τολμω να πω πως ενα μονο PC εχω στο σπιτι αλλα το εχω για περιπου 5-7 χρονια τωρα.

 

Ακομα απο τοτε που το πηρα ειχε τις ιδιες μνημες, ιδιο cpu, gpu, psu αλλα η ψυκτρα το cpu αλλαξε απο νωρις γιατι η stock εκανε σαν παλαβιαρα μελισσα καθε φορα που φορτωνα κατι λιγακι πιο... βαρυ!

Οποτε πηρα μια αντιστοιχη σαν την παραπανω αλλα σε μια πολυ χαμηλη τιμη (20-50 ευρω νομιζω. Το σχεδιο της εταιριας ειναι κατι δρεπανια) η οποια ακομα ζει και βασιλευει! η αναβαθμιση τετοιων ειδων αξιζουν αρκει να ξερεις τι θα παρεις. Αλλα το κλασικο που ισχυει παντου: οτι πληρωνεις παιρνεις (εκτος αν εισαι ασχετος σαν εμενα και παιρνεις στην τυχη τετοια κομματια :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τολμω να πω πως ενα μονο PC εχω στο σπιτι αλλα το εχω για περιπου 5-7 χρονια τωρα.

 

Ακομα απο τοτε που το πηρα ειχε τις ιδιες μνημες, ιδιο cpu, gpu, psu αλλα η ψυκτρα το cpu αλλαξε απο νωρις γιατι η stock εκανε σαν παλαβιαρα μελισσα καθε φορα που φορτωνα κατι λιγακι πιο... βαρυ!

 

Οποτε πηρα μια αντιστοιχη σαν την παραπανω αλλα σε μια πολυ χαμηλη τιμη (20-50 ευρω νομιζω. Το σχεδιο της εταιριας ειναι κατι δρεπανια) η οποια ακομα ζει και βασιλευει! η αναβαθμιση τετοιων ειδων αξιζουν αρκει να ξερεις τι θα παρεις. Αλλα το κλασικο που ισχυει παντου: οτι πληρωνεις παιρνεις (εκτος αν εισαι ασχετος σαν εμενα και παιρνεις στην τυχη τετοια κομματια :P )

 

δρεπάνια = scythe! επίσης πολύ καλες ψύκτρες-ανεμιστήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οποιος ψαχνει καλη ψυκτρα, πρεπει να ριξει αρκετα λεφτα..Σε καμια περιπτωση ομως αυτα τα λεφτα δεν τα αξιζει η Noctua..

 

Στην αγορα υπαρχει η R1 ultimate και R1 universal της Cryorig, που με 20+ ευρω λιγοτερα εχει και πιο ωραιο look και σχεδον τις ιδιες επιδοσης με τη D15, με διαφορα μικροτερη των 3 βαθμων κελσιου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σκέφτεστε την τιμή έχετε απλά υπόψην πως με αυτά τα λεφτά, στο bundle υπάρχουν και δύο κορυφαίοι (και πανάκριβοι) ανεμιστήρες ;)

 

Δειτε πόσο κάνουν αν τους αγοράσει κάποιος ξεχωριστά

http://www.skroutz.gr/s/3076414/Noctua-NF-A15-PWM.html?keyphrase=noctua+A15

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι σκέφτεστε την τιμή έχετε απλά υπόψην πως με αυτά τα λεφτά, στο bundle υπάρχουν και δύο κορυφαίοι (και πανάκριβοι) ανεμιστήρες ;)

 

Δειτε πόσο κάνουν αν τους αγοράσει κάποιος ξεχωριστά

http://www.skroutz.gr/s/3076414/Noctua-NF-A15-PWM.html?keyphrase=noctua+A15

 

Το παίρνεις πολύ λάθος. Φυσικά και οι ανεμιστήρες δεν αξίζουν τόσο. Είναι το παλιότερο κόλπο marketing για να φανεί πως όλη η ψήκτρα έχει "κάτι σαν vfm". Ναι, πολύ καλά fans αλλά παραμένουν fans. Ένα ανεμηστηράκι το κοστολογούν στα 26ευρώ και με 25 παίρνεις κοτζάμ θηρίο...

3246bbf8f5b52fae71b25c13bfd4e06d_0.png

Επεξ/σία από MavroManitari
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την απόδοση, το θόρυβο που παράγουν (ή μάλλον που δεν παράγουν) και τη διάρκεια ζωής τους και εδώ είμαστε.

 

Γενικά μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Γενικά τα χρήματα που ζητάει η Noctua για τα προϊόντα της και εν προκειμένω τη D15 τα αξίζει μέχρι τελευταίου cent κατά τη γνωμη μου.

 

Και το αποδεικνύει περα από την ποιότητα των προίόντων της, το γεγονός (ένα τυχαίο λέω) ότι για παράδειγμα κάθε φορά που εμφανίζεται κάποιο νέο socket μοιράζει δωρεάν retention kits στους πελάτες της.

Αυτό είναι δείγμα σεβασμού προς το κοινό και δείγμα εταιρείας που αν μη τι άλλο σέβεται τον εαυτό της και τα λεφτά που ζητάει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν καποιος ομως παει να δώσει τοσα λεφτα για την nd15 παίρνει την Η100ι που ειναι λιγο καλύτερη και εχει και καλύτερη χωροταξια και ποιο μαζεμένο κουτι.Link.png Site: NH-D15

Επεξ/σία από nikos1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και ποσα χρονια την V10 απο την CoolerMaster,
λίγο θορυβώδης και ογκώδης άλλα τον χειμώνα με απενεργοποιημένα τα coolers είχα 47 Βαθμούς με το BF4 να τρεχει στο pc.Τώρα είμαι στους 37C κάνοντας απλα surfing.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και ποσα χρονια την V10 απο την CoolerMaster,

λίγο θορυβώδης και ογκώδης άλλα τον χειμώνα με απενεργοποιημένα τα coolers είχα 47 Βαθμούς με το BF4 να τρεχει στο pc.Τώρα είμαι στους 37C κάνοντας απλα surfing.

 

την ετρεχες χωρις ανεμιστηρακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κορυφαία ψήκτρα..αλλά σε υλοποιήσεις με miti-ATX...είναι όσο το mobo!!!

Για αυτό και μόνο τον λόγο έχω μείνει με την xigmatec dark knight 2 στο bitfenix prodigy!!

Μια άριστη ψήκτρα με πολύ καλές επιδόσεις πάνω σε 3770k...definitely vfm!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...