Προς το περιεχόμενο

Διατροφή σε κουτάβι


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηγαινε σε ενα πετ σοπ , και παρε κανα δυο κουνελακια .. γυρω στα 30 ευρω το ενα κανουν αν εχω δει καλα

 

θα αμολας ενα την βδομαδα και θα βαζεις το ντουκι της φωτο να το πιανει ....να γινει αξιος κυνηγος και ιχνηλατης :)

 

και αστο να τρωει το κουνελι , να γλυτωνεις λεφτα απο τροφες :) :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πανεμορφο! σα ψευτικο!!!

 

Να δινεις για καιρο τη χιλς και βλεπεις πως θα παει. Στα κουταβια δεν ειναι καλο ν αλλαζουμε τροφες, ειναι ευαισθητα. Ασε να περασει κανα 3μηνο 4 μηνο και το ξαναβλεπεις :) Εγω στο λαμπραντορ μου δινω ακανα, και στο γιορκσαιρ ρογιαλ κανιν. Υπαρχουν γενικα πολλες επιλογες για ολα τα βαλαντια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε σε ενα πετ σοπ , και παρε κανα δυο κουνελακια .. γυρω στα 30 ευρω το ενα κανουν αν εχω δει καλα

 

θα αμολας ενα την βδομαδα και θα βαζεις το ντουκι της φωτο να το πιανει ....να γινει αξιος κυνηγος και ιχνηλατης :)

 

και αστο να τρωει το κουνελι , να γλυτωνεις λεφτα απο τροφες :) :)

 

Προς το παρόν γελάω/κλάιω με την κόρη μου γιατί το φοβάται ακόμα. Αυτό να παίξει θέλει και με το που το βλέπει από πίσω της να την κυνηγάει ανεβαίνει σε τραπέζια , καρέκλες , καναπέδες. Απο την άλλη ο γιος μου δεν το αφήνει σε ησυχία. Το προσέχει , το ταίζει , το παίρνει αγκαλιά . Εδώ έχει σταματήσει να ασχολείται με τον υπολογιστή η να βλέπει ταινίες και videos στο youtube για να παίξει με την έμμα. Αυτό ειναι το καλό της υπόθεσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κουταβάκια μικρός σπάνια είχα, έχω μεγαλώσει όμως δεκάδες γατια.

Κατα 70% ωμοφαγία, και όταν ξέμενα ξηρα τροφή-κονσέρβα. Λοιπόν, τα Φρίσκις τα προτιμούσαν όλα,

ενω άλλες ακριβοτερες πιο σπέσιαλ (θεωρητικά) τροφές πολλες φορές δεν τα άγγιζαν.

 

Από τότε είχα την αίσθηση πως είναι καλύτερα τα Φρίσκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι ρε συ αφου βαζουνε ενα καρο ουσιες για να τα κανουν πιο θελκτικα για τα ζωα. Δεν υπαρχει σκυλι που να μη τρωει τροφες τετοιου τυπου. Σκεψου...ενα παιδι θα προτιμουσε να φαει γκουντις ή ενα φιλετο κοτοπουλο? ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 20 και κάτι χρόνια είχα ένα σκύλο πόιντερ με κουρτσχαρ . Το έδωσε τότε η μάνα μου γιατί είχε φτάσει 6 μηνών και ήταν θηρίο οπότε δεν έκανε για σπίτι. Αυτό το σκυλί είχε το εξής καλό. Έτρωγε ότι τρώγαμε και εμείς . Ακόμα και φακές είχε φάει. Ειδικά το καλοκαίρι ετρωγε το φαγητό του και μετά έτρωγε φρούτο...

Απο κει και πέρα . Οι γάτες που είχα στο πατρικό μου για 15 χρόνια έτρωγαν κονσέρβες και λίγο ξηρά τροφή. Βέβαια όταν είχαμε κρέας τους δίναμε να φάνε. Ζήσαν 15 χρόνια και κάτι και οι δύο χωρίς προβλήματα.

 

Στο θέμα μας. Το μικρό είδα χτες ότι δεν πολυπροτιμάει το γάλα. Και ξηρά τροφή δεν έτρωγε μουσκεμένη στο γάλα παρά μόνο ψωμάκι και αυτό του το δίναμε στο στόμα.

Χτες το βράδυ εκεί που καθόμασταν άρχισε τις επιθέσεις και τα δαγκώματα και δεν σταμάταγε. Εύχομαι να το έβλεπε σαν παιχνίδι αν και το μάλωσα και του φώναξα αρκετές φορές να μην το κάνει.

Μετά από λίγο σκέφτηκαν ότι μπορεί και να πεινάει οπότε πήρα την ξηρά τροφή (μισή χούφτα) , την μούσκεψα και επειδή αν και είναι μικρά τα κομματάκια φοβάμαι ακόμα μην πνιγεί , την έβαλα σε ένα πανί και την χτύπησα με το σφυρί για να γίνει ακόμα πιο μικρή.

 

Αποτέλεσμα ήταν να την τσακίσει . Το άφησα κανά δεκάλεπτο και έφαγε τα 3/4 , ήπιε λίγο νερό και άραξε.

 

Σήμερα το πρωί τα ίδια. Την τσάκισε πάλι.

 

Οπότε αποφάσισα να σταματήσω το γάλα μιας και τρώει την τροφή του και χορταίνει. Νεράκι του αλλάζουμε συχνά λόγω της ζέστης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Hills και η Royal θεωρούνται απο τις καλύτερες τροφές.

Εγώ έχω γάτες και αυτό που κάνω παράλληλα με την Hills που τους αγοράζω

 

είναι να φτιάχνω

  • ψητό κοτόπουλο στήθος 100 γραμάρια ,
  • μισή κούπα βραστό ρυζάκι
  • και να τα αλλέθω μαζί με ενα αυγό βρασμένο 
  • 4 κουταλίες τς σουπα λάδι ( φυτικό λίπος)
  • και μισο δακτυλάκι καρότο βραστό ,για να έχω ενα υγιεινό γεύμα παράλληλα με τις κροκέτες που δεν ξέρουμε τι αηδίες βάζουν μέσα.

 

η πάστα που γίνεται την βάζω σε ενα μπολάκι με ζελατίνα και στο ψυγείο και κρατάει 4 μέρες.

Ετσι μαθαινω τον μικρο γιατι η μεγάλη έχει μάθει μόνο κροκέτες.

 

Οι σουπερ πρέμιουμ ντούπερ τροφές όπως και να το κάνεις προορίζονται για ζώα με ότι συνεπάγεται αυτό.

Εδώ πλέον πουλάνε ληγμένα στα σουπερμαρκετ τις ζωοτροφές θα προσέξουν. Οποιος το πιστεύει είναι τουλάχιστον καλόπιστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • ψητό κοτόπουλο στήθος 100 γραμάρια ,
  • μισή κούπα βραστό ρυζάκι
  • και να τα αλλέθω μαζί με ενα αυγό βρασμένο 
  • 4 κουταλίες τς σουπα λάδι ( φυτικό λίπος)
  • και μισο δακτυλάκι καρότο βραστό ,για να έχω ενα υγιεινό γεύμα παράλληλα με τις κροκέτες που δεν ξέρουμε τι αηδίες βάζουν μέσα.

 

Θέλω να μου κρατήσεις λίγο γιατί μου αρέσει η συνταγή...για μένα , όχι για το pet μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χτες το βράδυ εκεί που καθόμασταν άρχισε τις επιθέσεις και τα δαγκώματα και δεν σταμάταγε. Εύχομαι να το έβλεπε σαν παιχνίδι αν και το μάλωσα και του φώναξα αρκετές φορές να μην το κάνει.

 

ειναι οπως τα μωρα που βγαζουν δοντια και τους τρωνε τα ουλα και δαγκωνουν ...ετσι και τα κουταβια...

 

θυμαμαι το δικο μας το πιντσερ οταν ηταν μια σταλια..σκεψου οτι χωραγε και καθοταν ολοκληρο πανω στο κουντουπιε του ποδιου και περπαταγαμε και δαγκωνε το παντελονι μας....σερνοταν μαζι του....απλα γουσταρε να δαγκωνει οτι υπηρχε στο υψος του :)

 

μεχρι και σημερα συνεχιζει να δαγκωνει χερια , στο πλαισιο του παιχνιδιου απλα ωρες ωρες το παιρνει πιο σοβαρα :) και φευγω με γραντζουνιες ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

  • και μισο δακτυλάκι καρότο βραστό ...

 

 

Κατ'αρχας πολυ καλα κανεις για τα αυγα και το λάδι, το ιχθυέλαιο για την ακρίβεια είναι ιδανικό.

Αλλα να αποφύγεις τα λαχανικα. Είναι μεν πολυ μικρη ποσότητα, αλλα οι γατες δεν είναι φτιαγμένες για κάτι τέτοιο.

 

 

Μου προκαλει και στα σκυλια απορια όταν τα βλέπω να τρωνε φρούτα.

Έχω δει σκυλάκι να τρώει σταφύλι ή καρπούζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας πολυ καλα κανεις για τα αυγα και το λάδι, το ιχθυέλαιο για την ακρίβεια είναι ιδανικό.

Αλλα να αποφύγεις τα λαχανικα. Είναι μεν πολυ μικρη ποσότητα, αλλα οι γατες δεν είναι φτιαγμένες για κάτι τέτοιο.

 

 

Μου προκαλει και στα σκυλια απορια όταν τα βλέπω να τρωνε φρούτα.

Έχω δει σκυλάκι να τρώει σταφύλι ή καρπούζι.

το γνωρίζω και καλά κανεις και το αναφέρεις για το σταφύλι και τα φρούτα γενικότερα είναι απαγορευτικά όπως και το άμυλο πατάτες για τις γάτες. Φυσικά μπαχάρια σάλτσες κτλ δεν το συζητάμε.

 

Το καρότο εχω διασταυρώσει απο αρκετές πηγές οτι  επιτρέπετε σε μικρή ποσότητα όπως βάζω κι εγώ για τις φυτικές ινες.

Δεν είναι απαραίτητο φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαγορευτικα τα φρουτα :) καποια απαγορευονται, οπως το σταφυλι που ειναι τοξικο. Εμενα τρωει μηλα και μπανανες, τις αρεσουν παρα πολυ. Αλλα δε θελει πολλες ποσοτητες, λογω των σακχαρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...