Προς το περιεχόμενο

Διατροφή σε κουτάβι


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω υπαρχουν ακομα ατομα που ταΐζουν στα ζωα κόκκαλα , ωμά κρέατα , γεμιστά,μακαρόνια,φακές και ψωμοτύρια , αντί για φυσιολογική τροφή

Τα φρούτα ειναι το τελευταίο πράγμα που θα με έκανε να απορήσω .

 

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω υπαρχουν ακομα ατομα που ταΐζουν στα ζωα κόκκαλα , ωμά κρέατα , γεμιστά,μακαρόνια,φακές και ψωμοτύρια , αντί για φυσιολογική τροφή

Τα φρούτα ειναι το τελευταίο πράγμα που θα με έκανε να απορήσω .

 

 

Τι το θέλουν τον σκύλο τότε; Από τη τσιγκουνιά τους τους δίνουν ό,τι περισεύει σαν να είναι σκουπιδοφάγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα adοn1s επειδή προσωπικα μεγάλωσα επαρχία, και το κρέας, το αυγο, το ψάρι ήταν ολόφρεσκα, η ωμοφαγία ήταν ιδανική λύση, και όλα έζησαν πολλα χρόνια ( συν ότι κυνηγούσαν στη φύση, συνέχεια μου φέρναν τα θηράματα στα πόδια μου :P ).

 

Τώρα Αθήνα δεν θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο. Απο σουπερ μαρκετ, κρεοπωλεία, ψαράδικα κτλ δεν ξέρεις τι ποιότητας και σε τι κατάσταση είναι.

 

Άλλο γατια όμως και άλλο σκυλια. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με σκύλους.

Τα φρούτα μου κάνουν αίσθηση, γιατι κανονικα ο σκύλος δεν θα έπρεπε να έχει όρεξη για κάτι τέτοιο.

Αυτο φαντάστηκα μέχρι που είδα ένα να τρώει. Σε γατο τουλάχιστον δεν μπορεις να τους μαθεις κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα adοn1s επειδή προσωπικα μεγάλωσα επαρχία, και το κρέας, το αυγο, το ψάρι ήταν ολόφρεσκα, η ωμοφαγία ήταν ιδανική λύση, και όλα έζησαν πολλα χρόνια ( συν ότι κυνηγούσαν στη φύση, συνέχεια μου φέρναν τα θηράματα στα πόδια μου :P ).

 

Τώρα Αθήνα δεν θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο. Απο σουπερ μαρκετ, κρεοπωλεία, ψαράδικα κτλ δεν ξέρεις τι ποιότητας και σε τι κατάσταση είναι.

 

Άλλο γατια όμως και άλλο σκυλια. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με σκύλους.

Τα φρούτα μου κάνουν αίσθηση, γιατι κανονικα ο σκύλος δεν θα έπρεπε να έχει όρεξη για κάτι τέτοιο.

Αυτο φαντάστηκα μέχρι που είδα ένα να τρώει. Σε γατο τουλάχιστον δεν μπορεις να τους μαθεις κάτι τέτοιο.

τα γατιά τρελαίνονται για μπανάνα ροδάκινο κοκ.. Φυσικά και δεν δίνεις στα ζώα φρούτα.

Απλά προσέξτε λίγο με τις τροφές και αντι για τις παλιοκονσέρβες να τους φτιάχνετε κάτι σπιτικό όπως έγραψα πιο πρίν για λιγουχιδια.

Με βάση το κοτόπουλο γαλοπούλα . ΟΛΑ καλά ψημένα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικα μου πάλι όχι. Αν είχα φρούτο-λαχανικο στο χέρι μου, το μύριζαν και δεν δοκίμαζαν ποτε.

Λογικα έχει να κάνει με το πως έχει μάθει το κάθε κατοικίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το American Staffordshire Terrier που είχα έτρωγε τα πάντα. Ακόμα και καρπούζια το καλοκαίρι αλλά και σταφύλια. Θυμάμαι πεταγα τα σταφύλια στον αέρα και αυτό τα έπιανε. Πάντα όμως όλα αυτά σε μικρές ποσότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά μια ερώτηση. Την παρασκευή τα παιδιά μου έπαιρναν το φαγητό του σκύλου το απόγευμα και το θεωρούσαν σαν παιχνίδι. Φυσικά δεν τον έχουν ξανακουμπήσει από τοτε .

Από τότε λοιπόν τρώει μόνο από το χέρι μου την ξηρά τροφή και σήμερα με πηρε η γυναίκα μου και μου είπε ότι δεν έφαγε καθόλου .

 

Το κουταβι πρέπει να είναι 1.5 μηνός τώρα και 1,5 κιλό. Μπορώ να της δίνω κάτι άλλο σε συνδυασμό με την ξηρά τροφή? Δηλαδή καμιά κονσέρβα 2-3 κομματάκια κάθε φορά να της την ανακατεύω με την ξηρά τροφή για την δελεάσω κάπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κουταβια πρεπει να σπαμε την τροφη που αναλογει στο καθενα σε 3 γευματα τη μερα


Βρε παιδιά μια ερώτηση. Την παρασκευή τα παιδιά μου έπαιρναν το φαγητό του σκύλου το απόγευμα και το θεωρούσαν σαν παιχνίδι. Φυσικά δεν τον έχουν ξανακουμπήσει από τοτε .

Από τότε λοιπόν τρώει μόνο από το χέρι μου την ξηρά τροφή και σήμερα με πηρε η γυναίκα μου και μου είπε ότι δεν έφαγε καθόλου .

 

Το κουταβι πρέπει να είναι 1.5 μηνός τώρα και 1,5 κιλό. Μπορώ να της δίνω κάτι άλλο σε συνδυασμό με την ξηρά τροφή? Δηλαδή καμιά κονσέρβα 2-3 κομματάκια κάθε φορά να της την ανακατεύω με την ξηρά τροφή για την δελεάσω κάπως

μην δινεις κονσερβα ειναι οτι χειροτερο σαν τροφη(μεγαλη ποσοτητα υγρασιας ,μικρη κρεατος,δημιουργει προβληματα στα δοντια κ.α) ακομα κ αυτους που την πουλανε να ρωτησεις, τι να παρεις θα σου πουν ξηρα

απλα αλλαξε τη σταδιακα με αλλη μαρκα ξηρας τροφης  μαλλον δεν του αρεσει η παρουσα, οταν του αρεσει η τροφη θα το καταλαβεις,ασ το να διαλεξει μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα χτες μια βόλτα από την γιατρό να την ρωτήσω επί του θέματος. Μου έδωσε ένα δοσομετρητή γιατί δεν είχα και μου είπε αντί να του δίνω πχ 30 γραμμάρια ξηρά τροφή τη φορά να του δίνω πχ 25 και να βάζω μέσα 2 κουταλιές του γλυκού κονσέρβα.

Πήγα και του πήρα κάτι κονσερβούλες μικρές από μαγαζί ειδικές για κουτάβια. Μούλιασα την τροφή όπως κάνω πάντα και μετά ανακάτεψα την κονσέρβα (ήταν σαν πατέ) με όλη την ξηρά τροφή . Κοιμόταν όλο το βράδυ από το φαγοπότι. Τελικά του άρεσε. Σιγά σιγά θα δω μήπως του μειώνω την κονσέρβα για να τρώει πιο πολυ ξηρά τροφή μέχρι να φτάσει να τρώει μόνο ξηρά τροφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω σιγά σιγά να του ελαττώσω την κονσέρβα η να δω αν του δίνω μόνο ξηρά τις καθορισμένες ώρες. Γενικά είναι καλόβολο τώρα στην αρχή και ακούει όταν του μιλάμε και γενικότερα στις προσταγές "κάτσε κάτω" "δεν ανεβαίνεις στον καναπέ να κοιμηθείς" . Εύχομαι να είναι και καλόβολο σχετικά με το φαί και να συνηθίσει την ξηρά. Απο κει και πέρα το μόνο θέμα τώρα στην αρχή ειναι με τα τσίσια και τα κακά που κάνει όπου βρει. Εκεί πραγματικά θέλω βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...