Προς το περιεχόμενο

τα "δωρεάν" της nova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι συνδρομητής στο πακέτο 3ple play της nova/forthnet με τα 29,90 ευρώ/μήνα

Σήμερα με πήραν και μου έκαναν προσφορά (ή και "προσφορά" όπως θα δείτε παρακάτω).

Αυτή είναι ως εξής:

Μπορώ για τους επόμενους 3 μήνες να έχω δωρεάν όποιο πακέτο της nova θέλω (αθλητικό ή κινηματογραφικό) πέρα από το βασικό που έχω, έτσι για να το γνωρίσω. Και αν μετά τους 3 μήνες με ικανοποιήσει το κρατάω και πληρώνω +15 ευρώ/μήνα αλλιώς μπορώ να το ακυρώσω πριν το πέρας του τριμήνου και να μην χρωστάω τίποτα.

Καλό;

Πολύ καλό (για καλοκαιράκι).

Επειδή όμως για την ακρίβεια ακουγόταν "too good to be true" (ειδικά αυτό το "δωρεάν") το συζήτησα λίγο παραπάνω με τον άνθρωπο που με πήρε τηλέφωνο και προέκυψε το εξής:

Ναι, μπορώ να διακόψω πριν τη λήξη του τριμήνου και να μην πληρώσω τίποτα αλλά αυτό ισχύει μόνο ως προς το ότι δεν θα πληρώσω κάτι για την χρήση.

Επειδή όμως αυτό που γίνεται είναι στην ουσία αναβάθμιση πακέτου (και μάλιστα με ορίζοντα 12μηνο), αν θελήσω να διακόψω στο τρίμηνο και να γυρίσω στο υπάρχον δικό μου, υπάρχει "τέλος υποβάθμισης πακέτου" το οποίο είναι 65 ευρώ.

Αν βέβαια το διακόψω αργότερα το τέλος είναι μικρότερο.

Αυτά προς γνώσιν κάποιων που ίσως το σκεφτούν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος. Δηλαδή δεν είναι δωρεάν. Δωρεάν βγαίνει αν συνεχίσεις μιας και δεν θα έχεις πληρώσει αυτούς τους 3 μήνες και δεν θα πληρώσεις το τέλος υποβάθμισης.

Μου θυμίζει τις προσφορές που κάνουν οι πισταρίες.
"Αν αγοράσεις δύο μεγάλες πίτσες έχεις έκπτωση 50% σύνολο 12€" Γιατί κανονικά θα είχε 12€ η πίτσα; Χαχαχα! Καταρχάς δεν είναι μεγάλη μία πίτσα με 8 κομμάτια. Είναι κανονική. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παδια...αναβαθμιστε με 39,90 με ολα τα novasports ή novacinema συν 12 ωρες κινητα και ολα καλα.....σου δινουν kai hd καναλια για ενα χρονο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μου εριξαν κεμενα ενα τετιο τηλ .... και το σκεφτομουν... μουφα οποτε?

 

Μούφα δεν θα το έλεγα αφού είναι μια πρόταση για να γνωρίσεις κάτι νέο (και ενδεχομένως να το κρατήσεις).

Σε αυτή την περίπτωση (που δηλαδή κρατήσεις την αναβάθμιση) όλα καλά αφού έχεις σαν δώρο τους 3 μήνες που δεν το πληρώνεις.

Εκείνο που βρίσκω λάθος είναι ότι δεν σου λένε με την μία τα "ψιλά γράμματα" (φαντάζομαι γι' αυτό τα λένε και "ψιλά").

Και η πραγματικότητα δεν είναι ότι "πάρε 3 μήνες δωρεάν και αν σου αρέσει κάνουμε συμβόλαιο" αλλά "σου κάνω συμβόλαιο από το οποίο οι 3 μήνες είναι δωρεάν αλλά αν το σπάσεις (το συμβόλαιο) πρέπει να πληρώσεις".

Μάλιστα, με δεδομένο ότι το μηνιαίο κόστος είναι 15 ευρώ (αν κρατήσεις την "αναβάθμιση") το δώρο που σου κάνουν στους 3΄μήνες είναι 45 ευρώ αλλά η τιμωρία σου αν σκεφτείς να "αλλαξοπιστήσεις" είναι 65 ευρώ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "ψιλά" (γι' αυτό άλλωστε λέγονται και "ψιλά") δεν λέγονται.

Αν είναι γραπτό κείμενο είναι όντως "ψιλά γράμματα" και θέλεις γυαλιά και μεγεθυντικό φακό για να τα διαβάσεις.

Αν είναι διαφήμιση στην τηλεόραση, περνάνε σφαίρα και δεν υπάρχει περίπτωση να τα δεις.

Και τέλος, αν είναι προφορική επικοινωνία, δεν λέγονται στην αρχή (για να μην στραβώσεις) και αν πεις οκ τότε, μέσα στο κατεβατό που θα σου αραδιάσουν, σίγουρα θα το πουν αλλά με τρόπο που θα είναι καλυμένοι νομικά αλλά εσύ δεν θα έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα.

Και δεν μιλάω για την συγκεκριμένη εταιρία αλλά γενικότερα για το μαρκετιγκ της εποχής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παρόμοιο περιστατικό με άλλου είδους προσφορά, κατέληξε σε καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.Έχει πολύ ψωμί η υπόθεση......

Προσοχή σε όλους και καλό είναι κάποια στιγμή να ξεκαθαριστεί από τις αρμόδιες αρχές και να το αντιληφθούν και οι εταιρίες, πως από 13/6 για οποιαδήποτε νέα δέσμευση απαιτείται νέο γραπτό συμβόλαιο μιας και δεν αρκεί η τηλεφωνική επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...