Προς το περιεχόμενο

mac mini και clean install


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα μακ μινι midle 09 και θελω να του κανω clean install τα μαβερικς αλλα μου εχει χαλασει το drive μπορει καποιος να μου πει πως Θα κανω clean install μεσω usb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα μακ μινι midle 09 και θελω να του κανω clean install τα μαβερικς αλλα μου εχει χαλασει το drive μπορει καποιος να μου πει πως Θα κανω clean install μεσω usb 

ρίξε μια ματιά εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα μακ μινι midle 09 και θελω να του κανω clean install τα μαβερικς αλλα μου εχει χαλασει το drive μπορει καποιος να μου πει πως Θα κανω clean install μεσω usb

 

Αν είσαι σε 10.7 και πάνω υπάρχει και το Disk Maker X για πιο εύκολη δημιουργία του bootable disk. http://liondiskmaker.com/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται να χρωστάς στο App Store?

Δεν σε αφήνει ούτε free να κατεβάσεις;

Κανένας γνωστός σου με Mac?

ειχα αγορασει ενα απ και δεν εφταναν τα χρηματα στη χρεωστικη με αφησε να το κατεβασω αλλα μου τα χρεωσε και τωρα εγω δεν εβαλα απο τοτε λεφτα στη καρτα οποτε εκρεμει και δεν μπορω να κατεβασω τιποτα ουτε update μλκς της αππλε

τεσπα.

απο τορρεντ πειραζει να το κατεβασβ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις άλλη επιλογή απόφυγέ το ή ψάξτο πολύ καλά. Αν είναι λίγα τα λεφτά θα σου πρότεινα να τα δώσεις να ησυχάσεις.

Θα μπορούσες επίσης να κάνεις ένα νέο email και ένα νέο Apple ID (τα οποία δεν χρειάζεται να τα ξαναχρησιμοποιήσεις) μονο και μόνο για να κατεβάσεις το OS και να φτιάξεις το bootable disk. Λογικά θα σε αφήσει να το κάνεις. Πρόσεχε μόνο να ακολουθήσεις την διαδικασία που σου δίνει την επιλογή "none" στις κάρτες. (Ξεκινάς με το App Store signed out και επιλέγεις να κατεβάσεις μια free εφαρμογή. Θα σου προτείνει να κάνεις sign in ή να δημιουργήσεις νέο Apple ID. Κάνεις νέο Apple ID και στα payment information επιλέγεις "none".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σε 10.7 και πάνω υπάρχει και το Disk Maker X για πιο εύκολη δημιουργία του bootable disk. http://liondiskmaker.com/

το δοκιμασα αυτο αλλα κολαει στη διαδικασια κανει παρα πολυ ωρα και στο τελος σταματαει δεν ξερω βεβαια αν φταει το αρχειο των μαβερικς το κατεβασα απο τορρεντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να ξέρεις γιατί σταματάει αλλά δεν είναι καλό σημάδι για το αρχείο που κατέβασες. Πώς λέγεται το αρχείο;

φιλε μου το αφησα και εκανα αυτο που με ειπες με free account στο app store τωρα περιμενω να κατεβει.

μια ερωτηση ακομη εκανα backup με time machine μετα απλα κανω επαναφορα και ειναι ολα οπως πριν? πρεπει να προσεξω κατι?

μηπως επαναφερει ρυθμισεις που δεν ειναι καλο να υπαρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα του clean install είναι να ξαναστήσεις τον υπολογιστή απ´ την αρχή. Δηλαδή να ξαναεγκαταστήσεις τα προγράμματα απ´ την αρχή και να μεταφέρεις χειροκίνητα τα αρχεία σου απ´ το Timemachine. Αν επαναφέρεις αυτόματα το Timemachine θα επαναφέρεις και προβλήματα αν υπάρχουν. Δεν ξέρω τι OS τρέχεις και γιατί θέλεις clean install.

Αν δεν ξέρεις ή δεν θέλεις να το κάνεις και δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του υπολογιστή αλλά θέλεις να αναβαθήσεις το λειτουργικό, όταν κατέβει ο installer και ΠΡΙΝ πατήσεις continue, εντόπισέ τον στα application και κάνε ένα copy οπουδήποτε αλλού θέλεις. Μετά συνέχισε την εγκατάσταση κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...