Προς το περιεχόμενο

HummingBoard, και έχεις στα χέρια σου ένα ταχύτερο Raspberry Pi που αλλάζει CPU


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πάρα πολλοί όσοι ασχολούνται -και από χόμπυ- με τον κόσμο των μίνι υπολογιστών. Σαν να μην έφταναν οι επιλογές που είχαν -Arduino, Raspberry Pi, Beaglebone και άλλες λίγο μεγαλύτερες όπως τo Intel NUC κ.ά- ήρθε και το HummingBoard, που αποτελεί μία ισχυρή εναλλακτική πρόταση για το Raspberry Pi.Βασίζεται στην ίδια πλατφόρμα, ωστόσο το HummingBoard υπόσχεται υψηλότερη απόδοση -ενσωματώνει 1.0GHz ARM v7 αντί 700MHz ARM v6- και ταιριάζει στα ίδια cases τρίτων κατασκευαστών που δημιουργήθηκαν για τον αντίπαλό του.

 

Ένα ακόμη σημαντικό χαρακτηριστικό, είναι ότι επιτρέπει την αλλαγή του επεξεργαστή ή του αρθρώματος της μνήμης, σε περίπτωση που χρειαστείτε ισχυρότερο hardware μελλοντικά. Η βασική μονάδα με 512MB RAM κοστίζει περίπου $45 -επιπλέον $10 κοστίζει ο power adapter, ενώ μία υψηλότερων προδιαγραφών μονάδα με 1GB RAM και ταχύτερο επεξεργαστή κοστίζει $100.

 

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή πρόταση δεν λέω αλλά επειδή στην Ελλάδα,τα 45$ θα τα κάνουν 45++ ευρώ (όπως και με το Raspberry Pi) δεν λέει ιδιαίτερα αν και η μαγκιά αυτή με την αλλαγή CPU/RAM είναι αρκετά καλή και ελκυστική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η αγορά έχει "αγκαλιάσει" το συγκεκριμένο είδος και πολύ μου αρέσει. Προχθές ήρθε και το πρώτο μου RPi για media center. Τώρα κοιτάω σε λυσεις για mount πίσω από οθόνη και δημιουργία ενός PC χωρίς cables.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω το

http://hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G138745696275&tab_idx=1

για ποιό λόγο να πάρω αυτό;

 

 

Επ, πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση σου, έχεις δοκιμάσει να το προγραμματίσεις ή το έχεις σαν media center?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν μπορούνε να του βάλουν ενα πλαστικό case ετσι το πουλάνε ?  

 

Ε, και η Motherboard σου χωρίς κουτί ήρθε, φαντάζομαι :P

 

Μειώνει το κόστος και έχεις και επιλογές για θήκες, με το να το πουλάει έτσι σκέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζω ένα amd kabini itx combo με 120ευρώ καλήτερα ή ένα AMD Beema σε λίγο καιρό!

 

καλα δεν μπορούνε να του βάλουν ενα πλαστικό case ετσι το πουλάνε ?  

 

Noμίζω πως πρέπει να καταλάβουμε κάποτε πως δεν προορίζονται όλα τα προιόντα για οικιακή χρήση, ε?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να βγαλουμε μια σταθερά αυξημενου ελληνικού κόστους με την οποία θα πολλαπλασιάζουμε τις τιμές που δίνοντε στα εκαστοτε αρθρα προκειμένου να υπολογίσουμε τη κατα προσέγγιση τελική τιμή του προιόντος όταν θα έρθει Ελλάδα;

 

η ακόμα καλυτερα ..να κάνουμε ενα mobile app, Θα χεστουμε στο τάληρο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το raspberry pi πάντως που έχω,είναι άλλη φάση..το λέω σε όσους δεν έχουν επαφή με το αντικείμενο.

Έχω περάσει το xbmc πάνω,και είναι το απόλυτο media center..Με ελάχιστο κόστος,και ένα μικρο overclock σου αποδίδει όσο ένα s2.

 

Μακάρι να βλέπουμε και άλλες υλοποιήσεις έτσι φτηνές,οι αυτοματισμοί είναι ότι καλύτερο δίνει η πληροφορική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το raspberry pi πάντως που έχω,είναι άλλη φάση..το λέω σε όσους δεν έχουν επαφή με το αντικείμενο.

Έχω περάσει το xbmc πάνω,και είναι το απόλυτο media center..Με ελάχιστο κόστος,και ένα μικρο overclock σου αποδίδει όσο ένα s2.

 

Μακάρι να βλέπουμε και άλλες υλοποιήσεις έτσι φτηνές,οι αυτοματισμοί είναι ότι καλύτερο δίνει η πληροφορική!

Αποκλείεται ο ARMv6 ακόμα και με OC να φτάνει τον dual core ARMv7 του S2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...