Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας ήχου λόγο νέων ακουστικών.


g.shock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παίδες.

Θα χρειαστω την βοήθεια σας γιατί εγω δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα.

Το τελευταίο διάστημα μου έφαγε τα αυτιά φίλος και μέλος του insomnia,ο fallen4ngel, να πάω να αγοράσω ακουστικά για να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι παρέα.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο χθες παρέλαβα τα κρουστικά της roccat την σειρά kave http://www.roccat.org/Products/Gaming-Sound/ROCCAT-Kave-5-1/

Και απο χθες αρχίζουν τα προβλήματα...!!!

 

Εχω το σύστημα της υπογραφής, με τα ηχεία της Logitech, και για να συνδέσω τα ακουστικά θα πρέπει να τα αποσυνδέσω τα ηχεία ....πρώτο σφάλμα.

Το δεύτερο προβλημα ειναι ότι με το που συνδέω τα ακουστικά στην on board καρτα. Τα ακουστικά μου βγάζουν ένα θόρυβο σαν φύσημα και ακόμα δεν μπόρεσα να τα δουλέψω (δεν το πολυ έψαξα κιόλας γιατί μου το κάνει αυτο).

Λόγο των ανωτέρο προβλημάτων θα ήθελα να μου προτείνετε μια καρτα ήχου για να εχω τα ακουστικά μου επάνω και να αποφύγω όλη αυτή την ταλαιπωρία.

 

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι τα ακουστικά αν τα συνδέσω στο front panel δεν μου βγάζει κανένα προβλημα και παίζει μια χαρά.....τώρα γιατί μου το κάνει αυτο με την on board καρτα δεν μπορώ να το καταλάβω.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παίδες.

Θα χρειαστω την βοήθεια σας γιατί εγω δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα.

Το τελευταίο διάστημα μου έφαγε τα αυτιά φίλος και μέλος του insomnia,ο fallen4ngel, να πάω να αγοράσω ακουστικά για να παίξουμε κανένα παιχνιδάκι παρέα.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο χθες παρέλαβα τα κρουστικά της roccat την σειρά kave http://www.roccat.org/Products/Gaming-Sound/ROCCAT-Kave-5-1/

Και απο χθες αρχίζουν τα προβλήματα...!!!

 

Εχω το σύστημα της υπογραφής, με τα ηχεία της Logitech, και για να συνδέσω τα ακουστικά θα πρέπει να τα αποσυνδέσω τα ηχεία ....πρώτο σφάλμα.

Το δεύτερο προβλημα ειναι ότι με το που συνδέω τα ακουστικά στην on board καρτα. Τα ακουστικά μου βγάζουν ένα θόρυβο σαν φύσημα και ακόμα δεν μπόρεσα να τα δουλέψω (δεν το πολυ έψαξα κιόλας γιατί μου το κάνει αυτο).

Λόγο των ανωτέρο προβλημάτων θα ήθελα να μου προτείνετε μια καρτα ήχου για να εχω τα ακουστικά μου επάνω και να αποφύγω όλη αυτή την ταλαιπωρία.

 

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι τα ακουστικά αν τα συνδέσω στο front panel δεν μου βγάζει κανένα προβλημα και παίζει μια χαρά.....τώρα γιατί μου το κάνει αυτο με την on board καρτα δεν μπορώ να το καταλάβω.

Σας ευχαριστώ.

 

 

Πού συνδέεις τα ακουστικά; Σε ποια έξοδο; Επίσης, το βύσμα των ακουστικών είναι με 3 μέρη; 

 

 

Σε κάθε περίπτωση κάνε αυτό που προτείνει ο selianx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουστικά έχουν 4 βυσματα και ένα USB.

Επίσης δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να το περάσω στο front panel και να χάνω την αίσθηση του 5.1...αν ήταν δεν θα έδινα τόσα χρήματα για να ακούω στερεοφωνικα.

Πολυ πιθανών να εχω κάνει κάποια π@π@ρια με τς καλώδια αλλα ότι και να ειναι θα ήθελα να προσθέσω μια ξεχωριστή καρτα για να μπορώ να εχω συνδεδεμένα και τα ακουστικά αλλα και τα ηχεία. Οπότε βάση αυτών των αναγκαίων σίγουρα θα χρειαστω να μου προτείνετε κάποια καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρειαστω να μου προτείνετε κάποια καρτα.

 

στα 50-60Ε καταλαβαίνεις διαφορά απ'την onboard κ δεν ξέρω αν θέλεις να δαπανήσεις τέτοιο ποσό. 

 

απ'τα 30 ως τα 50 είσαι σε μεσαίες υλοποιήσεις με πολύ καλό ήχο για το μέσο χρήστη.

 

αν ανέβεις στα 70-80+ φτάνεις σε εξαιρετικές λύσεις αλλά μάλλον αχρείαστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 50-60Ε καταλαβαίνεις διαφορά απ'την onboard κ δεν ξέρω αν θέλεις να δαπανήσεις τέτοιο ποσό. 

 

απ'τα 30 ως τα 50 είσαι σε μεσαίες υλοποιήσεις με πολύ καλό ήχο για το μέσο χρήστη.

 

αν ανέβεις στα 70-80+ φτάνεις σε εξαιρετικές λύσεις αλλά μάλλον αχρείαστες.

Νομίζω ότι στα 70-80€ ειναι μια καλη τιμη.

Έψαξα λίγο στον γούγλη και εχω καταλήξει σε 2

1) http://www.skroutz.gr/s/60131/Asus-Xonar-D1.html

2) http://www.skroutz.gr/s/60138/Asus-Xonar-DX.html

Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορα τους....μάλλον θέλει λίγο διάβασμα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η z εκτος του οτι ειναι καρταρα, σιγουρα θα σου μεινει και για μελλοντικη χρηση. 

 

Απο την αλλη, η dx αν και με καλη προενισχυση και με καλους πυκνωτες, για να παιξει σωστα θελει moded drivers, οτι και αν σημαινει αυτο...Η asus εχει μεινει εδω και ποσο καιρο χωρις drivers ενω παντα ηταν beta..Λογικη "0"..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η z εκτος του οτι ειναι καρταρα, σιγουρα θα σου μεινει και για μελλοντικη χρηση. 

 

Απο την αλλη, η dx αν και με καλη προενισχυση και με καλους πυκνωτες, για να παιξει σωστα θελει moded drivers, οτι και αν σημαινει αυτο...Η asus εχει μεινει εδω και ποσο καιρο χωρις drivers ενω παντα ηταν beta..Λογικη "0"..:)

Καλά ολα αυτα που μου λες αλλα 83€ Νομίζω ότι ειναι αρκετά...θα δώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ολα αυτα που μου λες αλλα 83€ Νομίζω ότι ειναι αρκετά...θα δώ.

 

επειδή είπες 70-80 είναι καλά, γι'αυτο στην προτείναμε.

 

πάντως με τη Ζ, δε νομίζω να χρειαστεί να αγοράσεις ποτέ οτιδήποτε έχει σχέση με ήχο. (εκτός αν την κάψεις) ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανών να εχω κάνει κάποια π@π@ρια με τς καλώδια αλλα ότι και να ειναι θα ήθελα να προσθέσω μια ξεχωριστή καρτα για να μπορώ να εχω συνδεδεμένα και τα ακουστικά αλλα και τα ηχεία. Οπότε βάση αυτών των αναγκαίων σίγουρα θα χρειαστω να μου προτείνετε κάποια καρτα.

 

Γιατι δεν βαζεις καλωδια-ανταπτορες πισω για να τα συνδεσεις και τα δυο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...