Προς το περιεχόμενο

Toshiba Encore WT8-A-102


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω συνδέσει το μικρό με HDMI στην TV (Philips 42") αλλά η εικόνα δεν καλύπτει όλη την οθόνη αλλά ένα 70% στο κέντρο με μαύρη μπάρα γύρω γύρω.. Υπάρχει τρόπος με κάποια ρύθμιση να ανοίξει η εικόνα και να καλύψει το 100% της οθόνης; 

 

 

Κάπου στον "πίνακα ελέγχου γραφικών HD της Intel" λογικά θα υπάρχει η ρύθμιση που ψάχνεις.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση. (ή είμαι αόμματος και δεν τη βλέπω). Μπορεί κάποιος που έχει HDMI να μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση. (ή είμαι αόμματος και δεν τη βλέπω). Μπορεί κάποιος που έχει HDMI να μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα; 

Τις ρυθμίσεις για την αναλογία εικόνας στην τηλεόραση τις κοίταξες?

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι την έχω στο auto αλλά δεν αλλάζει. Δοκίμασα και ότι επιλογή έχει χειροκίνητα αλλά τίποτα...

Επεξ/σία από africa_twin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση. (ή είμαι αόμματος και δεν τη βλέπω). Μπορεί κάποιος που έχει HDMI να μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα; 

Ειχα το ιδιο προβλημα ,σε SAMSUNG 42  και σε 42 αρα UPLLEVA απο το ΙΚΕΑ και η λυση ειναι στο μενου εικονας της καθε τηλεορασης

που φυσικα εχουν διαφορετικα μενου

Στη σαμσουνγκ ειναι στο μενου ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ που εχει την αναλογια εικονας 4:3 , 16:9 ,ζοομ1 ,ζοομ 2 και παρακατω ΠΛΗΡΗΣ ΟΘΟΝΗ , θεση εικονας Και αλλα ....

Ψαξε να τσεκαρεις το ΠΛΗΡΗΣ ΟΘΟΝΗ

Αναλογα ειναι και στο μενου της TV απο ΙΚΕΑ

Παντα μιλαω για 1920 χ 1080 αναλυση. αλλες δε δοκιμασα.

Επεξ/σία από zalisleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το ιδιο προβλημα ,σε SAMSUNG 42  και σε 42 αρα UPLLEVA απο το ΙΚΕΑ και η λυση ειναι στο μενου εικονας της καθε τηλεορασης

που φυσικα εχουν διαφορετικα μενου

Στη σαμσουνγκ ειναι στο μενου ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ που εχει την αναλογια εικονας 4:3 , 16:9 ,ζοομ1 ,ζοομ 2 και παρακατω ΠΛΗΡΗΣ ΟΘΟΝΗ , θεση εικονας Και αλλα ....

Ψαξε να τσεκαρεις το ΠΛΗΡΗΣ ΟΘΟΝΗ

Αναλογα ειναι και στο μενου της TV απο ΙΚΕΑ

Παντα μιλαω για 1920 χ 1080 αναλυση. αλλες δε δοκιμασα.

Έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές της τηλεόρασης (4:3, 16:9 κλπ.) και δεν αλλάζει κάτι. Δεν έχει επιλογή πλήρης οθόνη αλλά μια επιλογή "Υπερδιευρυση" και auto zoom που και σε αυτά δεν κάνει τίποτα απολύτως...

Αυτή η ανάλυση που λες 1920x1080 την έχεις στο toshiba; Εμένα η μεγαλύτερη ανάλυση είναι 1280x800 και μάλιστα την λέει "προτείνεται". Δεν έχει μεγαλύτερη.

Λες να φταίει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές της τηλεόρασης (4:3, 16:9 κλπ.) και δεν αλλάζει κάτι. Δεν έχει επιλογή πλήρης οθόνη αλλά μια επιλογή "Υπερδιευρυση" και auto zoom που και σε αυτά δεν κάνει τίποτα απολύτως...

Αυτή η ανάλυση που λες 1920x1080 την έχεις στο toshiba; Εμένα η μεγαλύτερη ανάλυση είναι 1280x800 και μάλιστα την λέει "προτείνεται". Δεν έχει μεγαλύτερη.

Λες να φταίει αυτό;

Μαλλον εχεις κανει -mirror-αναπαραγωγη- οθονων και βλεπεις στην tv οτι και στο tablet

οποτε φυσικο ειναι να μην καλυπτει ολη τη οθονη της TV.

Πρεπει να ορισεις -extend-ΕΠΕΚΤΑΣΗ- ΟΘΟΝΩΝ στις ριθμισεις του tablet και η δευτερη οθονη

που ειναι η tv να την βαλεις σε αναλυση 1920 χ 1080

Ετσι η οθονη του tablet δουλευει στην μεγιστη αναλυση της 1280x800

αλλα το σημα που στελνει μεσω HDMI στην τηλεοραση ειανι 1920 χ 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχεις κανει -mirror-αναπαραγωγη- οθονων και βλεπεις στην tv οτι και στο tablet

οποτε φυσικο ειναι να μην καλυπτει ολη τη οθονη της TV.

Πρεπει να ορισεις -extend-ΕΠΕΚΤΑΣΗ- ΟΘΟΝΩΝ στις ριθμισεις του tablet και η δευτερη οθονη

που ειναι η tv να την βαλεις σε αναλυση 1920 χ 1080

Ετσι η οθονη του tablet δουλευει στην μεγιστη αναλυση της 1280x800

αλλα το σημα που στελνει μεσω HDMI στην τηλεοραση ειανι 1920 χ 1080

 

 

Όντως το είχα όπως λες... 

Το ρύθμισα σε "Εκτεταμένη επιφάνεια εργασίας" ρύθμισα και τις αναλύσεις  1280x800 στο tablet και 1920x1080 στηνTV άνοιξε η οθόνη 100%

Το πρόβλημα είναι ότι στο tablet είναι όλα ok αλλά στην τηλεόραση βλέπω μόνο το φόντο της επιφάνειας εργασίας τα εικονίδια στην γραμμή εργασιών (χωρίς να δείχνει τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας). Όταν παίζω ένα video ή ανοίγω τον chrome παίζουν κανονικά στο tablet αλλά η τηλεόραση εξακολουθεί να δείχνει το φόντο της επιφάνειας εργασίας τα εικονίδια στην γραμμή εργασιών, χωρίς να δείχνει ούτε τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, ούτε το video που αναπαράγεται στο tablet. 

Έχω Windows 10 δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πολύ καιρό να το συνδέσω, αλλά όπως το περιγράφεις είχε γίνει και στη δική μου περίπτωση. Το λες κι εσύ, "εκτεταμένη επιφάνεια" έχεις επιλέξει, δλδ η άδεια επιφάνεια εργασίας που βλέπεις είναι προέκταση /επέκταση της αρχικής, όχι αναπαραγωγή της.. Αν στο τάμπλετ σου τώρα πάρεις το παράθυρο του βίντεο (ή του browser κλπ) και το τραβήξεις προς το πλάι / εκτός οθόνης τάμπλετ, θα εμφανιστεί στην άδεια επιφάνεια της tv.

 

+, δεν νομίζω πως παίζουν ρόλο τα 10άρια σε αυτό, το δικό μου με τα 8.1 το έχω. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα, κι εγώ δεν έβλεπα άλλες επιλογές ώστε να γίνει κανονική αναπαραγωγή. Απλά τραβούσα το παράθυρο του βίντεο να φανεί στην tv (και είχα ποντικι συνδεδεμένο ώστε μετά να μπορώ να χειρίζομαι κανονικά ότι ήθελα... αφού όταν το πας στην επιφάνεια της tv δεν το έχεις πλέον στην οθόνη του ταμπλετ).

 

Προσωπικά υπέθεσα πως o όποιος περιορισμός /έλλειψη σε επιπλέον ρυθμίσεις/αναλύσεις, ήταν λόγω του ότι η tv μου είναι crt..και βαριόμουν να το ψάξω παραπάνω, δεν ξέρω αν όντως έφταιγε αυτό...

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολύ καιρό να το συνδέσω, αλλά όπως το περιγράφεις είχε γίνει και στη δική μου περίπτωση. Το λες κι εσύ, "εκτεταμένη επιφάνεια" έχεις επιλέξει, δλδ η άδεια επιφάνεια εργασίας που βλέπεις είναι προέκταση /επέκταση της αρχικής, όχι αναπαραγωγή της.. Αν στο τάμπλετ σου τώρα πάρεις το παράθυρο του βίντεο (ή του browser κλπ) και το τραβήξεις προς το πλάι / εκτός οθόνης τάμπλετ, θα εμφανιστεί στην άδεια επιφάνεια της tv.

 

+, δεν νομίζω πως παίζουν ρόλο τα 10άρια σε αυτό, το δικό μου με τα 8.1 το έχω. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα, κι εγώ δεν έβλεπα άλλες επιλογές ώστε να γίνει κανονική αναπαραγωγή. Απλά τραβούσα το παράθυρο του βίντεο να φανεί στην tv (και είχα ποντικι συνδεδεμένο ώστε μετά να μπορώ να χειρίζομαι κανονικά ότι ήθελα... αφού όταν το πας στην επιφάνεια της tv δεν το έχεις πλέον στην οθόνη του ταμπλετ).

 

Προσωπικά υπέθεσα πως o όποιος περιορισμός /έλλειψη σε επιπλέον ρυθμίσεις/αναλύσεις, ήταν λόγω του ότι η tv μου είναι crt..και βαριόμουν να το ψάξω παραπάνω, δεν ξέρω αν όντως έφταιγε αυτό...

Έτσι είναι όπως τα λες... Έκανα αυτό που λες και γίνεται αυτό ακριβώς που περιγράφεις.... Θέλει και ποντίκι συνδεδεμένο για να χειριστείς την εικόνα στην TV. Δεν είναι πολύ βολικό...

Ευχαριστώ @scullyist και @zalisleo για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρύθμισα σε "Εκτεταμένη επιφάνεια εργασίας" ........

Έχω Windows 10 δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

 

Εφοσον πετυχες να ανοιξεις 100% την εικονα στην τηλεοραση ,εχεις δυο επιλογες ,

1.να μεταφερεις οποιο παραθυρο προγραμματος συροντας το με το ποντικι απο το ταμπλετ στην τηλεοραση

(οπως λεει καιο φιλος παραπανω)

2. να ορισεις την δευτερη οθονη (TV ) σαν ΚΥΡΙΑ οθονη,

ετσι ολα τα προγγραματα θα ανοιγουν στην τηλεοραση.

-

Ολα αυτα δεν ειναι θεμα του ταμπλετ η της τηλεοραση σου αλλα υσχυουν για ολα τα tablet ,desktop, laptop,

που συνδεονται σε TV , projector , crt , ειτε με καλωδιο HDMI ειτε με καλωδιο VGA

Επεξ/σία από zalisleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα αυτα δεν ειναι θεμα του ταμπλετ η της τηλεοραση σου αλλα υσχυουν για ολα τα tablet ,desktop, laptop,

που συνδεονται σε TV , projector , crt , ειτε με καλωδιο HDMI ειτε με καλωδιο VGA

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που λες...Αυτή ναι, είναι όντως η νορμάλ λειτουργία του μοιράσματος οθόνης, όπως π.χ. αν είχαμε δύο κανονικές οθόνες στο pc μας και κάναμε μοίρασμα/επέκταση της εικόνας από την κύρια 1η, στην 2η (και εναλλαγή αν θέλουμε όπως λες).

 

Αλλά για το ότι δεν γίνεται αναπαραγωγή από το τάμπλετ -να βλέπεις και στα δύο την ίδια εικόνα- δεν νομίζω πως ισχύει ως νορμάλ σε τέτοιου είδους συνδέσεις γενικά για όλες τις συσκευές / μηχανήματα.

 

Θυμάμαι τώρα ότι προ αιώνων είχα συνδέσει το λάπτοπ στην -ίδια crt-  tv και έκανα κανονικά αναπαραγωγή, ότι έβλεπα στο λαπτοπ έβλεπα και στην Tv. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ορολογία, νομίζω απλά μέσα στις επιλογές πέρα από το "extent" κλπ , έδινε και "duplicate"... με το οποίο γινόταν ακριβώς αυτό, αναπαραγωγή της ίδιας οθόνης (και υπήρχε επιλογή από κάπου με την οποία είτε έσβηνε η οθονη του λαπτοπ, είτε παρέμενε ενεργή συγχρόνως με της tv).

 

 

υγ. Όταν συνδέεται το τάμπλετ στην εξ.οθόνη του pc, σβήνει αυτοματα η οθόνη του και προβάλεται η εικόνα μόνο στην εξωτερική.

 

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις, στο multiple displays υπάρχει η επιλογή duplicate these displays, αλλά όταν πατάς apply, βγαίνει μήνυμα "Τhe display settings could not be saved. Please try a different combination of display settings".

 

Εντωμεταξύ, την οθόνη (μοντέλο /driver?) στο μενού display την αναγνωρίζει (π.χ. Dell...) αν πατήσεις πιο κάτω το project to a second screen , αλλά με το που επιλέξεις το duplicate από την πλαϊνή 'κουρτίνα', τότε βγαίνει πάλι το παραπάνω μήνυμα και στο display δεν βλέπει πλέον το μοντέλο της εξ.οθόνης, γυρίζει αυτόματα στο γενικό 1Ι2 multiple displays.

 

= το πρόβλημα της μη ταυτόχρονης αναπαραγωγής, δεν αφορά μόνο την -παλιά, ξεπαλιά- tv.

Επεξ/σία από scullyist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως η λύση στα παραπάνω με αναβάθμιση του bios (αν είστε σε πιο παλιά έκδοση)...;

Change History
 

Version 1.80 - 2014-10-15

- Fixed an Intermittent issue where the DMI settings may be erased when BIOS V1.70 is applied.

 

Version 1.70 - 2014-05-31

- Added Computrace module

- Fixed an EFI Absolute Pointer Protocol issue.

- Fixed an issue where the system automatically hibernates when the battery capacity drops to 4%.

 

Version 1.60 - 2014-03-18

- Improved power consumption in Connected Standby mode.

- Added Dolby support.

- Fixed: Web camera takes 30/60 seconds to appear. (Note - requires Intel Platform Installer (PR8.1 TXE V1054 (0X10E) and BIOS V1.60 update).

- Fixed: No external display in clone mode. (Note - requires Intel Platform Installer (PR8.1 TXE V1054 (0X10E) and BIOS V1.60 update).

- Modified the Microphone default sensitivity.

- Fixed: System hangs on first boot after updating the BIOS.

- Modified the OA3.0 DPK injection flow.

- Fixed: Wireless LAN is intermittently not detected after updating the BIOS.

 

Version 1.20 - 2013-10-14

- Initial production BIOS release for these models.

eta: Αναβάθμισα το bios σε 1.80 και πέρασα και το Intel Platform Installer

(πριν που δεν έπιανε το duplicate, είχα μεν bios 1.60 αλλά όχι το IPI).

Πλέον παίζει κανονικά το duplicate (ενεργές και οι δύο οθόνες), ΑΛΛΑ παραμένει το θέμα της ανάλυσης... δλδ ενώ βγαίνει μήνυμα που προτείνει να επιλεξεις 1280χ800, δεν μπορεί να κρατήσει την επιλογή (συνεχίζει στο μενού display να μην βλέπει το μοντέλο οθόνης αλλά γενικά "multiple displays") και απλά κεντράρει την μικρότερη εικόνα από το ταμπλετ σε 800χ600 στην εξ.οθόνη.

 

Απ'΄οτι διαβάζω σε διάφορα φόρα μέχρι στιγμής, το πράμα συνοψίζεται στο

If you have more than one display, then they will each need to be set to Extend desktop to this display instead of a duplicate option to be able to set a separate screen resolution per display. Duplicate will default to using the lowest screen resolution of the displays for all of them.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η λύση στα παραπάνω με αναβάθμιση του bios (αν είστε σε πιο παλιά έκδοση)...;

eta: Αναβάθμισα το bios σε 1.80 και πέρασα και το Intel Platform Installer

(πριν που δεν έπιανε το duplicate, είχα μεν bios 1.60 αλλά όχι το IPI).

Πλέον παίζει κανονικά το duplicate (ενεργές και οι δύο οθόνες), ΑΛΛΑ παραμένει το θέμα της ανάλυσης... δλδ ενώ βγαίνει μήνυμα που προτείνει να επιλεξεις 1280χ800, δεν μπορεί να κρατήσει την επιλογή (συνεχίζει στο μενού display να μην βλέπει το μοντέλο οθόνης αλλά γενικά "multiple displays") και απλά κεντράρει την μικρότερη εικόνα από το ταμπλετ σε 800χ600 στην εξ.οθόνη.

Τι ακριβώς κάνει το Intel Platform Installer; 

Εγώ που δεν το έχω εγκαταστήσει πρέπει να το κάνω σε windows 10; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά την τελευταία αναβάθμιση των Windows 10 v1511 που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες το μικρό σταμάτησε να έχει ήχο. Έχει αναγνωριστεί η συσκευή έχει βρει τους drivers αλλά δεν ακούγετε ο ήχος. πριν το update ήταν όλα οκ. Συμβαίνει και σε άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...