Προς το περιεχόμενο

super game τηλεπαιχνίδι απάτη ή όχι;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω άλλα 2 εγώ! Και το 4 μην το βάζεις όπως δεν έβαλες και άλλα τρίγωνα αφού χρησιμοποιούν εκείνη την γραμμή ως πλευρά τριγώνου..

 

 

Επίσης το 16ο όπως το 6οtaurho3AF0gammaomeganualphafinal_zps9666

 

 

για τα κενά στο (16ο και 6ο) έχω ακόμη τις αμφιβολίες μου (γιατι το γέμισμα είναι τρίγωνο ) αλλά δεν σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τα extra τριγωνάκια  γιατι δεν άλλαζε κάτι αλλά απο την άλλη δεν έχω και κανένα επειχήρημα ότι δεν προσμετρούντε και αυτά ωραίος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 942
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά παρ ότι έχουμε την υποτιθέμενη λύση για τις 20/7/14 με άθροισμα 494 κανείς δεν μπόρεσε να δώσει σωστή αιτιολόγηση. 

Το να μετράει ο αριθμός έξι (6) και για εννιά (9) και το αντίστροφο το έψαξε κανείς???

Αν δεν βρούμε την σωστή διαδικασία δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε και λύση.

 

post-305034-0-17583700-1405891274_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή βρήκα τη λύση και τραβάω τα μαλλιά μου..... Οι αριθμοί 8 και 9 ειναι 7-segment, Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να αναπαριστούν εκτός από το ψηφίο που φαίνεται και άλλους άριθμους οι οποίοι θα πρέπει να προστεθούν... Από το 243 που είχαμε καταλήξει αν προσθέσουμε όλα τα υπόλοιπα ψηφία έχουμε 243+7*(1+3+4+5+7)+3*(1+2+3+4+5+6+7+9)=494................................................................................................................................ :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που δείχνει τώρα πάντως με το πόσες φορές είναι γραμμένο το όνομα ΑΝΝΑ, λέω 623788 φορές παίρνω ήδη τηλέφωνα ασταμάτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή βρήκα τη λύση και τραβάω τα μαλλιά μου..... Οι αριθμοί 8 και 9 ειναι 7-segment, Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να αναπαριστούν εκτός από το ψηφίο που φαίνεται και άλλους άριθμους οι οποίοι θα πρέπει να προστεθούν... Από το 243 που είχαμε καταλήξει αν προσθέσουμε όλα τα υπόλοιπα ψηφία έχουμε 243+7*(1+3+4+5+7)+3*(1+2+3+4+5+6+7+9)=494................................................................................................................................ :fear:

 

Βρήκες την πουστιά τους θέλεις να πείς, σε λίγο θα μετράνε και οι δεκαεξαδικοί A,B,C,E,D,E,F

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που δείχνει τώρα πάντως με το πόσες φορές είναι γραμμένο το όνομα ΑΝΝΑ, λέω 623788 φορές παίρνω ήδη τηλέφωνα ασταμάτητα

Θα μπορουσε..... Μαλλον στον σημερινο θα πρεπει να υπολογισουμε ολους τους πιθανους συνδυασμους απο 2 α και 2 ν που εμφανιζονται γενικοτερα στην οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΓΡΙΦΟΣ 21-7

 

Η διαδικασία είναι γνωστή απο προηγούμενους παρόμοιους γρίφους.

Ξεκινάς απο ένα Α και ακολουθείς όλλες τις διαδρομές για να σχηματίσεις το ΑΝΝΑ , μπορείς να πάς πανω-κατω-δεξιά-αριστερά αλλά όχι διαγώνια. Επαναλαμβάνεις αυτή την διαδικασία για όλλα τα Α (εδώ έχουμε 14 Α). Επίσης νομίζω οτι στον προηγούμενο  γρίφο το ανάποδο Ν το μέτρισε κανινικά ωστόσο αυτοί είναι ικάνοί μία φορά να το μετράνε κανονικά και μία οχι οπότε πάρτε και τις δύο περιπτώσεις .

 

Απο το πρώτο Α  εχουμε 8 φορές το όνομα "ΑΝΝΑ" όπως δείχνω και στην εικόνα. Κάντε αυτό και για τα υπόλοιπα 13 Α και θα βρείτε την λύση.

 

 

Τελικά η απάντηση ήταν 66, λογική που φαίνεται (δεν καθησα να μετρίσω)

post-300865-0-88507600-1405898136_thumb.jpg

Επεξ/σία από thor777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΡΙΦΟΣ 21-7

Ξεκινάς απο ένα Α και ακολουθείς όλλες τις διαδρομές για να σχηματίσεις το ΑΝΝΑ , μπορείς να πάς πανω-κατω-δεξιά-αριστερά αλλά όχι διαγώνια.

 

Kρατάς μυστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΡΙΦΟΣ 21/7  Νο2

 

Προσοχή στα κάλπικα κέρματα / χαρτονομήσματα

 

Η άλλη ρωτάει απο πιο κανάλι είστε ? Πρέπει να παίρνει σε όλλα τα κανάλια και έχει μπερδευτεί !

post-300865-0-90496400-1405900597_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο: Ποσα να παιρνει αραγε ο παρουσιαστης/στρια για 2 ωρες εκπομπης στην τηλεοραση, στην οποια εκπομπη το μονο που κανει ειναι να κανει πως μιλαει σε 12 χρονα; Θα την κανατε αυτη τη δουλεια αν δεν ειχατε προβλημα να βγειτε στο γυαλι; Ευκολη δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ

 

Νομίζω οτι έχω βγάλει σωστα όλλα τα τρίγωνα μετά και τις διορθώσεις που μου κάνατε δηλαδή το άθροισμα είναι 243.

 

Γράφω όλλα τα τρίγωνα (Η γραμμή δίπλα στο 4 δεν ενώνεται προς τα πάνω):

 

Απλά τρίγωνα -> 1 / 2 / 3 / 6

 

Απο το πάνω μισό -> 1+3  / 1+3+4 / 1+3+4+6 / 1+3+4+6+8

 

Απο το κάτω μισό -> 2 / 2+9 (Χ2) / 2+9+5 / 2+9+5+3

 

Αυτά που σχηματίζονται απο την ζικ-ζακ γραμμη -> 1+2 / 3 /  6+5 / 8+3 / 1+2+3 / 1+2+3+9+4 /

1+2+3+9+4+6+5 / 1+2+3+9+4+6+5+8+3

 

Αν τα προσθέσετε βγάνει 243

 

Παρόλαυτα πρέπει να πρόσθεσουμε το 12 στα πέντε αντίστοχα τρίγωνα που συμμετέχει επειδή το 1 και το 2 έχει το ίδιο χρώμα, επίσης προσθέτουμε το 45 δύο φορές επειδή το 4 και 5 έχει το ίδιο χρώμα και τέλος το 36 τρείς φορές επειδή έχουν το ίδιο χρώμα (βέβαια παρεμβάλεται το πράσινο 4 αλλά αυτό είναι λεπτομέρια).

Οπότε έχουμε 12*5+45*2+36*3=258 .

 

Οπότε τελικά έχουμε 243+258= 501 . Όμως αν παρατειρήσεται δεν υπάρχει πουθενα το 7 άρα πρέπει να το αφαιρέσουμε. ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ 501-7 = 494 !!! ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΟΥΚΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ

Εγω τα βγαζω  367  .μεσα εχει και λατινικους αριθμους οπως  χ=10  και αραβικους  οπως  v=7  αλλα οι απαταιώνες  και στα λατινικα το v=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοολα τα λεφτα ο τυπος στον αντ1 και η προσπαθεια του να λεει συνεχεια τα ιδια πραγματα με διαφορετικες λεξεις να περασει βασανιστικα η ωρα.....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά τον γρίφο μετράω 44,2 αν τώρα έχουμε 1 κάλπικο δεκάευρω τότε είναι 34,2

 

 

Ασχετο: Ποσα να παιρνει αραγε ο παρουσιαστης/στρια για 2 ωρες εκπομπης στην τηλεοραση, στην οποια εκπομπη το μονο που κανει ειναι να κανει πως μιλαει σε 12 χρονα; Θα την κανατε αυτη τη δουλεια αν δεν ειχατε προβλημα να βγειτε στο γυαλι; Ευκολη δεν ειναι;

Δεν είναι τόσο απλό όπως λες, ή το έχεις ή δεν το έχεις. Ο τύπος αυτός γι αυτό που κάνει είναι καλός. Ακόμα και να βαράς τον φάκελο και να λές φςς πρέπει να το κάνεις με στυλ ώστε να είσαι ευχάριστος στον τηλεθεατή, επίσης πρέπει να είσαι καλός στο μπλα μπλα  και να γράφεις στον φακό. Τώρα πιστεύω οτι πρέπει να παίρνουνε χρήματα ανάλογα με την τηλεθέαση και των αριθμό των τηλεφονηματων που γίνονται, εγώ υπολογίζω γύρω στα 300€ για ΑΝΤ1

 

Εγω τα βγαζω  367  .μεσα εχει και λατινικους αριθμους οπως  χ=10  και αραβικους  οπως  v=7  αλλα οι απαταιώνες  και στα λατινικα το v=5

Ο ksarex λίγο πιο πάνω δίνει την λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το στουντιο αυτο δεν ειναι στον Αντεννα ειναι στο εξωτερικο και το δειχνει στον αντεννα....ή για λογαριασμο του αντεννα..πραγμα που δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο γινεται αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...