Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση apple


Naciaa17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήταν ο haHa δικηγόρος της Apple και ο Johny του πελάτη, ο δικαστής θα πλήρωνε τη ζημιά απ´ την τσέπη του, να γλιτώσει!

( Αστειάκι, μη με βάλετε στη μέση! )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ρε παιδιά 2-3 άτομα που να έχουν πάει σε ένα ευλογημένο κατάστημα (public, πλαισιο, κάποιο που να πουλάει Apple) και να έχουν ζητήσει επισκευή μετά το πέρας το ενός χρόνου δεν υπάρχουν να μας πουν τι σκ@τ@ έγινε...

Όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω το thread και νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα θα αποτελούσε πολύ καλή έρευνα στα πλαίσια  διδακτορικής διατριβής, με τις τόσες διαφορετικές ερμηνείες που μπορεί να δώσει ο καθένας στο νόμο....

 

Απαπά θετικές επιστήμες και άγιος ο Θεός να ξέρεις τι σου γίνεται, κουκιά μετρημένα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά 2-3 άτομα που να έχουν πάει σε ένα ευλογημένο κατάστημα (public, πλαισιο, κάποιο που να πουλάει Apple) και να έχουν ζητήσει επισκευή μετά το πέρας το ενός χρόνου δεν υπάρχουν να μας πουν τι σκ@τ@ έγινε...

Όχι τίποτα άλλο αλλά διαβάζω το thread και νομίζω ότι το συγκεκριμένο θέμα θα αποτελούσε πολύ καλή έρευνα στα πλαίσια διδακτορικής διατριβής, με τις τόσες διαφορετικές ερμηνείες που μπορεί να δώσει ο καθένας στο νόμο....

 

Απαπά θετικές επιστήμες και άγιος ο Θεός να ξέρεις τι σου γίνεται, κουκιά μετρημένα!

Τα ιδια τα καταστήματα δεν εχουν παντα την ιδια πολιτική σε αυτο το θεμα, ακριβώς επειδή δεν ειναι υποχρεωμενα.

 

Θα τυχει να πας στο πλαίσιο και να σου δεχτουν το iphone για δωρεαν επισκευή στο 2ο χρονο, αλλα μπορει να μην σου δεχτουν το macbook.

 

Γενικότερα, με το iphone ειναι πολυ πιο ελαστικοι και πιο δεκτικοι στο να στο επισκευασουν στον 2ο χρονο, ειδικα αν μιλαμε για το iphone 4s, που ηταν προβληματικα(ειδικα στο wifi chip) ή στο iphone 5 με το κουμπι power που εχει κ επισημο πρόγραμμα η apple για επισκευες μετα το περας του πρωτου χρονου.

iPhone 5 Sleep/Wake Button Replacement Program

 

Apple has determined that the sleep/wake button mechanism on a small percentage of iPhone 5 models may stop working or work intermittently. iPhone 5 models manufactured through March 2013 may be affected by this issue.

...

The program covers iPhone 5 models for 2 years after the first retail sale of the unit.

 

Δεν ειναι ομως το ιδιο ευκολοι να τα επισκευασουν δωρεαν στον 2ο χρονο με τα macbook, imac.. Εκει ειναι λιγες ως ελαχιστες οι περιπτωσεις που κανουν δωρεαν επισκευη στον 2 χρονο. Εκτος βεβαια αν πραγματι ειχε "πραγματικο ελαττωμα που υπηρχε κατα την παραδοση", οπως πχ θεωρειται οτι ειχαν καποιες φουρνιες macbook pro retina με τα θεματακια τους με την οθονη.

------------------------------------------------------

Η επίσημη γραμμη της apple υπαρχει στην ιστοσελίδα της και ειναι σαφεστατη: δινει 1 χρόνο ΕΓΓΥΗΣΗ και εχεις σαν καταναλωτης 2 χρονια περίοδο για να εγειρεις απαιτησεις για πραγματικά ελαττώματα που υπήρχαν κατα την παραδοση.

 

Και επειδη μπορει ο καθενας(και εγω μεσα σε αυτους) να λεει/ερμηνεύει οτι θελει και οπως θελει, καλυτερα να παραθετουμε το ΝΟΜΟ ή τι λεει επισημα η apple.

 

Οπως ειδες ομως, καποιοι δεν παραθετουν, αλλα επιμενουν να λενε πραγματα που δεν τα υποστηρίζουν μαζι με την αντίστοιχη παραθεση νομου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λεει το φωνητικο μηνυμα(αμφιβάλλω αν λεει για 2 χρόνια ΕΓΓΥΗΣΗ), αλλα στην επίσημη σελίδα της(που παρεθεσε και ο φιλος πιο πριν) δεν γράφει πουθενά για 2 χρόνια ΕΓΓΥΗΣΗ.

 

Δυστυχώς για εμας τους καταναλωτές, η apple δινει μονο 1 χρόνο ΕΓΓΥΗΣΗ.

 

Το φωνητικό μύνημα όταν καλούμε apple Ελλάδας (00 800 44145417) το λέει ξεκάθαρα!

Νόμιζα το ίδιο με σένα αλλά προχθές που τους κάλεσα και το άκουσα μου έκανε εντύπωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φωνητικό μύνημα όταν καλούμε apple Ελλάδας (00 800 44145417) το λέει ξεκάθαρα!

Νόμιζα το ίδιο με σένα αλλά προχθές που τους κάλεσα και το άκουσα μου έκανε εντύπωση..

Λεει διαφορετικο πραγμα δηλαδη απο αυτο που εχουν στην σελιδα τους;

Αυτα ειναι εξαιρετικα νεα!

 

Μπορεις να μας πεις τι ακριβως λεει, γιατι δεν μπορω να καλεσω απο το εξωτερικο που ειμαι το 080044145417 της Ελλαδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας λέω οτι εγω εχω 2 χρονια εγγύηση απο κωτσοβολο μου το είπανε και στο μαγαζί και στην ιστοσελίδα της Apple το λέει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουφ επιτέλους λίγο εύκαιρος ...

 

Λοιπόν όπως σου υποσχέθηκα πηρα τηλ. το ΑπλΣτορ Αγγλίας. 

 

Αυτό που ισχύει στην Αγγλία είναι ένας χρόνος εγγύηση από την Αππλ, και αν σου τύχει κάτι από εκεί και πέρα πρέπει να αξιώσεις εγείρεις την διετή εγγύηση. 

Να αποδείξεις με νόμιμες διαδικασίες ότι υπήρχε λάθος κατασκευαστή από την αρχή, και να περιμένεις τα αποτελέσματα!

Μπορείς να αξιώσεις ακόμα και μέσα σε χρονική περίοδο 6 χρόνων.

Αυτά τονίζω πάλι μόνο για Αγγλία.

 

Για Γαλλια τώρα, είναι δυο χρονια χωρίς να εγείρεις η να αξιώσεις οτιδήποτε και από οποιονδήποτε. Τον πρώτο από την Αππλ και τον δεύτερο από τον ρισειλερ, που μπορεί βεβαια όλος τυχαίως να είναι πάλι η Αππλ. (αγορα από Απλ-Στορ)

 

Και για να φτάσουμε και Ελλάδα, από όσο έχω ακούσει, (μένω χρόνια μόνιμα στο εξωτερικό) και από όσο λένε και τα παιδιά εδώ μεσα, και σε αλλα αντίστοιχα τεχνολογικά φόρουμ, ισχύουν οι ίδιοι κανόνες και με τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. (εξαιρούμενης  Αγγλίας)

 

Δεν έχει σημασία τι λέει αυτού κάθε αυτού η τροπολογία , μιας που πρώτον το βλέπω για ένα καθαρο κοπι-παστ και μετάφραση google σε όλες ανεξαιρέτως τις συμπεριλαμβανόμενες χώρες το πινάκιο της Αππλ με την εγγύηση, αλλα και μιας που ο νομοθέτης της εκάστοτε χωρας ήταν ίσως επίτηδες  ελαστικός, και έχει αφήσει περιθώρια για 'μεγάλη συζήτηση' επί του παρόντος.

 

Λαμβάνοντας υπόψιν την επισήμανση της Αππλ ότι πλέον είμαστε στα 2 χρονια, με το καλημέρα που παίρνεις τηλέφωνο, για Γαλλια στάνταρ, αλλα και για Ελλάδα όπως επισημαίνουν τα παιδιά, καταλήγουμε στο λογικό συμπέρασμα ότι έχουν αποδεχθεί πλέον τα δυο χρονια εγγύησης.

Και τονίζω εγγύησης και όχι δικαίωμα καταναλωτή να εγείρει οποιαδήποτε διαδικασία, 2 χρονια οπου φυσικά προϋπήρχαν, και απλώς λόγο εσκεμμένης παραπληροφόρησης από τα εδώ αγοραστικά λόμπι,  και με τις ευλογίες του μεγάλου τσιφλικά Αππλ, πείθανε τον κόσμο ότι ήταν ένας χρόνος.

 

Έλα όμως που ο κόσμος ξύπνησε... 

 

Ότι πινάκιο να μου βγάλεις πάλι, η όποια εφημερίδα της κυβέρνησης, η όποια νομοθεσία γραμενη σε ασπρο μαυρο, για να μου ανεβάσεις σε σκριν-σοτ για αποδείξεις πάλι αυτά που ισχυρίζεσαι, απλώς δεν ισχύουν για την Ελλάδα, τη Γαλλια και τις περισσότερες  ευρ.χωρες.

 

Ισχύουν μόνο για Αγγλία, και ίσως καμία άλλη ακόμα ευρ.χωρα που πραγματικά δεν γνωρίζω.

 

 

 

 

 

 

 

υ.γ.  όλως 'τυχαίως' το μήνυμα ότι πλέον η εγγύηση έχει περάσει στα δυο χρονια, δεν το άκουσα στον αυτόματο του Απλ-Στορ της Αγγλίας που περίμενα. Γιατί άραγε;; ;-)

Επεξ/σία από iLuxus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iLuxus, γραφεις για νομοθετη και γραφεις επισης οτι ειναι 2 χρονια ΕΓΓΥΗΣΗ και οχι δικαιωματα καταναλωτη:

Δεν έχει σημασία τι λέει αυτού κάθε αυτού η τροπολογία , μιας που πρώτον το βλέπω για ένα καθαρο κοπι-παστ και μετάφραση google σε όλες ανεξαιρέτως τις συμπεριλαμβανόμενες χώρες το πινάκιο της Αππλ με την εγγύηση, αλλα και μιας που ο νομοθέτης της εκάστοτε χωρας ήταν ίσως επίτηδες  ελαστικός, και έχει αφήσει περιθώρια για 'μεγάλη συζήτηση' επί του παρόντος.

 

Λαμβάνοντας υπόψιν την επισήμανση της Αππλ ότι πλέον είμαστε στα 2 χρονια, με το καλημέρα που παίρνεις τηλέφωνο, για Γαλλια στάνταρ, αλλα και για Ελλάδα όπως επισημαίνουν τα παιδιά, καταλήγουμε στο λογικό συμπέρασμα ότι έχουν αποδεχθεί πλέον τα δυο χρονια εγγύησης.

Και τονίζω εγγύησης και όχι δικαίωμα καταναλωτή να εγείρει οποιαδήποτε διαδικασία, 2 χρονια οπου φυσικά προϋπήρχαν, και απλώς λόγο εσκεμμένης παραπληροφόρησης από τα εδώ αγοραστικά λόμπι,  και με τις ευλογίες του μεγάλου τσιφλικά Αππλ, πείθανε τον κόσμο ότι ήταν ένας χρόνος.

 

Έλα όμως που ο κόσμος ξύπνησε... 

 

Ότι πινάκιο να μου βγάλεις πάλι, η όποια εφημερίδα της κυβέρνησης, η όποια νομοθεσία γραμενη σε ασπρο μαυρο, για να μου ανεβάσεις σε σκριν-σοτ για αποδείξεις πάλι αυτά που ισχυρίζεσαι, απλώς δεν ισχύουν για την Ελλάδα, τη Γαλλια και τις περισσότερες  ευρ.χωρες.

 

Σε ποιο ΝΟΜΟ λοιπον στηριζεσαι;

Το εγραψες και πριν για το ΝΟΜΟ.

α) Ναι έχεις δίκιο..ο νομος δεν είναι καινούργιος. Εμείς στην Ελλάδα τον μάθαμε πριν έναν χρόνο λόγο της όλης αναστάτωσης.

Μπορεις να παραθεσεις ομως τον αριθμο του και την χρονολογια του για να πηγαινουμε με αυτον να διεκδικουμε τον 2ο χρονο εγγυησης; Για να ειμαστε ολοι ανετοι οταν πηγαινουμε για επισκευη στον 2ο χρονο.

 

 

 

Γιατι οπως ειπα και πριν:

καλυτερα απο το να εκφραζουμε την αποψη μας("το μακρυ μας και το κοντο μας" και αυτο παει και για τους 2 μας) ειναι να παραθετουμε το νομο ή ακομα και το τι λεει η apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στο 0080044145417 για να μάθω τι ισχύει και να αποφασίσω αν αξίζει το Apple Care για ένα MacBook Air.

Μου είπαν ότι ο δεύτερος χρόνος είναι κανονική εγγύηση (όχι έγερση απαίτησης για προϋπάρχον πρόβλημα), με την διαφορά ότι αναλαμβάνει ο re-seller την επισκευή και όχι η Apple. Παρόλα αυτά ο re-seller πρέπει να ενημερώσει την Apple ότι πρόκειται για πρόβλημα Hardware, άρα (νομίζω) ότι η Apple καλύπτει τον re-seller για ανταλλακτικά κλπ. Ουσιαστικά δηλαδή 2 χρόνια εγγύηση.

Το μόνο που γλυτώνει η Apple απ' όλη την ιστορία είναι ότι πουλάει 2 χρόνια (τον 2ο και τον 3ο) Apple Care αλλά στην ουσία πληρώνεις μόνο για τον 3ο. Αν δεν το κατεβάσουν στα 150 τουλάχιστον... no way.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι εξαιρετικα νεα για apple προιοντα!

 

Και ειναι πολυ περιεργο οτι αλλα λενε στο τηλεφωνο και αλλα λενε επισημα στην σελιδα τους.

Μακαρι να το κανουν και επισημα και να το δηλωνουν στην σελιδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 σελίδες για να παραδεχτείς στο τέλος κάτι που σου λένε τόσα άτομα εδώ και δυο μέρες! :rolleyes:

ΟΚ...σωστό και αυτό. ;-)

Φιλ iluxus, δεν εχω κανενα πρόβλημα να παραδεχθω κατι. Εξαρχης μαλιστα σου είπα ότι και σε εμενα εχουν επισκευασει κατι δωρεάν στο 2ο χρονο.

 

Κοιταω ομως το θεμα πιο σφαιρικα και τι μπορει να κανεις σε περίπτωση που στο αρνηθουν.

Ποιο νομο θα τους φερεις εκτυπωμενο;

Τι θα τους πεις αν πχ στο Πλαισιο σου πουν τα περι πραγματικων ελαττωματων που προυπηρχαν κλπ που γραφει η apple στην σελιδα της;

 

Τι γίνεται με αλλες εταιριες που δινουν 1 χρονο εγγυηση; Ποιο νομο θα επικαλεστεις;

 

Και ρωταω εσενα γιατι ανεφερες συχνα οτι θα στηριχτεις στο "νομο", αλλα το λες αοριστα. Ποιος ειναι ο αριθμός του νομου που επικαλεισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλ iluxus, δεν εχω κανενα πρόβλημα να παραδεχθω κατι. Εξαρχης μαλιστα σου είπα ότι και σε εμενα εχουν επισκευασει κατι δωρεάν στο 2ο χρονο.

 

Κοιταω ομως το θεμα πιο σφαιρικα και τι μπορει να κανεις σε περίπτωση που στο αρνηθουν.

Ποιο νομο θα τους φερεις εκτυπωμενο;

Τι θα τους πεις αν πχ στο Πλαισιο σου πουν τα περι πραγματικων ελαττωματων που προυπηρχαν κλπ που γραφει η apple στην σελιδα της;

 

Τι γίνεται με αλλες εταιριες που δινουν 1 χρονο εγγυηση; Ποιο νομο θα επικαλεστεις;

 

Και ρωταω εσενα γιατι ανεφερες συχνα οτι θα στηριχτεις στο "νομο", αλλα το λες αοριστα. Ποιος ειναι ο αριθμός του νομου που επικαλεισαι;

 

Ναι αλλα στο επισκευάσαν χατιρικά, γιατί είχαν μεγάλη καρδια κατά εσε. Μιας που μέχρι τώρα πίστευες ακράδαντα (ίσως και ακόμα) ότι η εγγύηση είναι ενός έτους.

 

Αν και δεν μιλάμε σφαιρικά, αλλα ειδικά για τα προιοντα της Αππλ, ο νομος είναι αυτός ακριβώς που σου λέει και η ιδια η Αππλ από το τηλέφωνο, και οι επίσημοι ρισειλερ.

Οπου εγώ έκανα τον κόπο  να πάρω Αγγλία και να σιγουρευτώ για τα λεγόμενα σου, κάτι που εσύ προφανώς δεν έκανες ούτε για την Γαλλια, άντε το καταλαβαίνω ποιος μιλάει  γαλλικά, αλλα ούτε και για την Ελλάδα που σου φωνάζουν τόση ώρα τα παιδιά.

 

Γιατί αν είχες πάρει, δεν θα έκανες τέτοιου είδους ερωτήσεις εδώ μεσα, και ούτε θα το συνέχιζες.

 

Στο φινάλε αν δεν σε κάλυπτε η απάντηση της ίδιας της Αππλ, η η απάντηση του Πλαισιου η οποιουδήποτε αλλου ρισειλερ, μπορούσες άνετα να ζητήσεις από αυτούς πλέον περαιτέρω εξηγήσεις, και αν ήθελες ακόμα να σου στείλουν και εγγράφως αυτά που λένε, αλλα σίγουρα δεν θα καθόσουν να αντιπαρέρχεσαι με τόσο σθένος τα λεγόμενα σου, και να ζητάς να σου φέρω αποδείξεις και νόμους από εμένα.

 

Και δεν βλέπω καν τον λόγο γιατί το συνεχίζεις...

 

 

σημ: δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλες εταιρίες. Για τα προϊόντα της Αππλ μιλάμε. Αν και άουτ οφ ρεκορντ και σε αυτές 2 χρονια είναι η εγγύηση. 

Και σε αφήνω να ψάξεις τον νομο που το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...