Προς το περιεχόμενο

Ποτέ ξανά έλεος, σε microsoft λειτουργικά..


black adder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος αγόρασε εχθές λάπτοπ με προεγκατεστημένα τα 8.

Ζήτησε να μπεί σε dual boot με ubuntu 10.04.Τελικά κατέβασα mint 17 :-D .

Βασικά ήθελε να τα σβήσουμε,απλά εγώ είπα "κράτα μωρέ.."

Τα πλήρωσες,σιγά το χώρο που θα πιάσουν κτλ..

Strike 1.

Διαβάζω και τα πιθανά προβλήματα που θα αντιμετωπίσω,βρίσκω και πως να απενεργοποιήσω το fast startup,κατεβάζω το iso,φτιάχνω και το στικάκι..όλα κομπλέ.

Τους ρίχνω και μία ματιά όσο κατέβαζα,κάτι σαν ταχύτητα unity,με δυσκοιλιότητα microsoft μου άφησαν.

Έχουν και windows shop.Κέντρο λογισμικού είναι..αλλά δεν λειτουργούσε και πολύ καλά.

 

 

Πάω για επανεκκίνηση..99 ενημερώσεις για εγκατάσταση..χωρίς skip..με το ζόρι.

Δε βαριέσαι λέω..είπαμε να τα κρατήσουμε..εγκαθιστεί το λάπτοπ,βάζω ταινία,τελειώνει η ταινία,εγκαθιστεί το λάπτοπ,τρώμε,αρχίζει η παραμετροποίηση,αποτυγχάνει η παραμετροποίηση,αρχίζει το rollback..χωρίς ιδέα και ενημέρωση για το πόσο θα κρατήσει κανένα από τα βήματα.

Μετά από 3 ώρες,ο υπολογιστής προσπαθούσε να απεγκαταστήσει ενημερώσεις που χρειάστηκε μιάμιση να εγκαταστήσει.

Not looking good,αλλά ακόμα τα λυπόμουν.

Strike 2.

Μισή ώρα μετά,τελειώνει η υπομονή,χέρι στο power και αντίο.

Ανοίγει πάλι,αρχίζει παραμετροποίηση,δείχνει αποτυχία σχεδόν αμέσως,κλείσιμο.

Πατάω να μπω στο bios,να ρυθμίσω το στικάκι πρώτο bootable,κατευθείαν θαλασσί μενού

"windows repair παπάρια utility".Πρώτα περνάς από εδώ..

Δίνω μια ακόμα ευκαιρία..

Strike 3.

Βλέπω επιλογές,πάω για εργοστασιακές ρυθμίσεις,περιμένω,βγάζει μια μπάρα,και περιμένω..............

Shut down ,πάλι.

Bios,boot,usb πρώτο,ανοίγει,τρέχει το mint,εγκατάσταση,δεν έβλεπε άλλο λειτουργικό,αφήνω μόνο ένα partition απείραχτο,που φαινόταν να έχει αποθηκευμένα τα win και τους οδηγούς,χωρίζω / ,efi,home,swap,και τη συνέχεια την ξέρετε.

Σε τρία τέταρτα,είχα εγκαταστήσει,στήσει και παραμετροποιήσει πλήρως το λειτουργικό,να θυμίζει ui από ubuntu 10.Με ενημερώσεις.Με καινούριο πυρήνα.Με νέα προγραμμάτα.Με αφαίρεση άλλων.

Με..το κλειδί στο χέρι.

 

 

Εγώ λοιπόν,την έπαθα.Υπήρξα αδύναμος,και σε μία τέτοια στιγμή,επέτρεψα σε μια εταιρεία να με βάλει να κοιτάω

μια οθόνη υπολογιστή να λέει πως περνάει,αλλά και όχι,ενημερώσεις για 3 ώρες.

Αδέρφια,παραδειγματιστήτε.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Burn the Witch!!!! :P
Συμβαίνουν κ αυτά..εγώ πάντως σε φίλο που ηθελε 8αρια με ubuntu το μόνο θέμα ήταν ότι μετά την εγκατάσταση του ubuntu έβλεπε μόνο ένα λειτουργικό, το οποίο είναι συνήθεις πρόβλημα και λύνεται  εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινεις προεγκατεστημενο λειτουργικο με ολα τα σκατα και δυσλειτουργιες που συνηθιζουν να εχουν απο τον κατασκευαστη με καθαρη εγκατασταση αλλου λειτουργικου. Μηλα με πορτοκαλια δηλαδη

 

Βάλε καθαρα 8.1, ρυθμισε τις ενημερωσεις (δεν υπαρχει με το ζορι) και θα δεις οτι δεν θα εχεις προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το παραπανω που λεει ο bspus, εκανες μεγαλο λαθος που εκλεισες τον υπολογιστη την στιγμη που εκανε ενημερωσεις! Αυτο δεν το κανεις ποτε και για κανενα λογο. Και το apt αν διεκοπτες την ωρα που εκανε update, θα σου γκρινιαζε μεχρι να το αφηνες να τελειωσει.

 

Τελος, αν ειχες βαλει 10.04 ή την αντιστοιχη εκδοση του mint που υπηρχε το 2010, θα περναγες πολυ χειροτερα για να την ενημερωσεις στην σημερινη εκδοση. Δεν μιλαω μονο για τα ατελειωτα update αλλα και για την πιθανοτητα να σου μεινει το λειτουγικο στο χερι, αφου μεσα σε 4 χρονια αλλαξανε παρα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά λειτουργικό τα 8. τα κλείνεις στη μέση του update και χαλάνε.

 

Διάβασες το ποστ,και εκεί κατέληξες;Λες να μην το ξέρω;

Όταν πέρνει 4+ ώρες,ναι ,τα κλείνεις.Έχουν χαλάσει ήδη.Τον χρόνο σου,πρώτα απ'όλα.

 

Εκτος απο το παραπανω που λεει ο bspus, εκανες μεγαλο λαθος που εκλεισες τον υπολογιστη την στιγμη που εκανε ενημερωσεις! Αυτο δεν το κανεις ποτε και για κανενα λογο. Και το apt αν διεκοπτες την ωρα που εκανε update, θα σου γκρινιαζε μεχρι να το αφηνες να τελειωσει.

 

Τελος, αν ειχες βαλει 10.04 ή την αντιστοιχη εκδοση του mint που υπηρχε το 2010, θα περναγες πολυ χειροτερα για να την ενημερωσεις στην σημερινη εκδοση. Δεν μιλαω μονο για τα ατελειωτα update αλλα και για την πιθανοτητα να σου μεινει το λειτουγικο στο χερι, αφου μεσα σε 4 χρονια αλλαξανε παρα πολλα.

 

Το λέτε και το ξαναλέτε.Εσείς θα αφήνατε τον υπολογιστή ανοικτό όλο το βράδυ;Για να κάνει rollback;Δυόμιση ώρες δεν έφταναν;

Το apt,είχε να περάσει 242 ενημερώσεις.Έβγαλε χρόνο που απομένει,μπάρα ολοκλήρωσης,οθόνη που έβλεπες τι ακριβώς εγκαθιστούσε,και σε 45 λεπτά είχε τελειώσει.

Έχει κλείσει ubuntu linux στα χέρια μου πάνω σε ενημέρωση πυρήνα.Το μόνο που έγινε,ήταν η άδικη ανυσηχία μου.Και πως ξαναπέρασα τον πυρήνα...καταραμένε hayate.Άλλο μου γκρινιάζει,άλλο μου βγάζει άχρηστο τον υπολογιστή.Ε jim;Eχει βασική διαφορά.

Για ποιο λόγο να έβαζα 10.04;Ή οτιδήποτε 4 ετών παλιό;Η microsoft είμαι; :D

 

Συγκρινεις προεγκατεστημενο λειτουργικο με ολα τα σκατα και δυσλειτουργιες που συνηθιζουν να εχουν απο τον κατασκευαστη με καθαρη εγκατασταση αλλου λειτουργικου. Μηλα με πορτοκαλια δηλαδη

 

Βάλε καθαρα 8.1, ρυθμισε τις ενημερωσεις (δεν υπαρχει με το ζορι) και θα δεις οτι δεν θα εχεις προβλημα

 

Γιατί 8,1; Και τι εννοείς,καθαρά;Να τα πλύνω με διάλυμα H3O;Ή να αφαιρέσω ένα λειτουργικό μακράν καλύτερο τους; :P

Δεν μου έφτασαν τα προβλήματα με τα 8,που ένα restart έκανα ο μωαμεθανός,και έπρεπε να αλλάξω λειτουργικό;Πρέπει να μάθω να αντιμετωπίζω και αυτά των 8,1;

Να ρυθμίσω ενημερώσεις;Δεν υπάρχει επιλογή στο ίδιο το παράθυρό τους;Και γιατί να κάνει επανεκκίνηση για να περαστούν;

Εμένα αυτά ,τα mint δε μου τα κάνουν φίλε..Αυτό που λες είναι,γουστάρεις να παιδεύεσαι;Βάλε 8,1..

 

Kαι τέλος,8 είχε ο υπολογιστής.Συγκρίνω το λογισμικό που σχεδιάστηκε να δουλεύει,έγιναν partition για να δουλεύει πιο γρήγορα,παλιότερα αν θυμάμαι,είχε και firmware ρυθμισμένο για να μην μπαίνει άλλο λειτουργικό...και αυτό κράσαρε στην πρώτη του ενημέρωση.

Και τώρα,μία ημέρα μετά την αγορά του,θα έπρεπε να πάει πίσω,αφού 600 ευρώ το μόνο που σου αγόρασαν είναι μια μαύρη οθόνη.

Άμα έχουν σκατά και μανουάλια bspus,να μην τα βάζουν.Ή μάλλον,να μην τα βγάζουν.

 

Αν κάποιος άνοιγε θέμα και έλεγε,άρχισε να εγκαθιστεί ενημερώσεις ,κάτι χάλασε,έλεγε rollback,και μετά από 4 ωρες ,πάλι τα ίδια λέει...τι θα του λέγατε..άσ'τον ανοιχτό καμμιά βδομάδα;

Αν έλεγε,κάνω restore τις εργοστασιακές,και δείχνει μια μπάρα να πηγαινοέρχεται έδω και μισή ώρα,τι θα του λέγατε;Άσ'τον μια μέρα;

 

Κύριοι,λυπάμαι,αλλά στην πρώτη επαφή που είχα με τα 8,δεν μπόρεσαν να ανοίξουν τον υπολογιστή για 2η φορά.Τόσο απλά.

Θέλετε να ψάχνετε δικαιολογίες,για να δικαιολογήσετε τη χρήση τους,στον εαυτό σας;Δικό σας πρόβλημα.Αλλά να καταλάβετε,πως έχετε πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει εμένα όλα αυτά σαν παραλογισμός ενός Hater Μου ακούγονται. Δεν θέλω να τρολάρω αλλά το κάθε τι έχει το αιτιατό. Ο παραλληλισμός σου είναι απλά για το θέατρο τον εντυπώσεων.

 

Ενα ακόμα PEBCAK error μου μυρίζει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συμφωνω. εχω βαλει linux mint και εχω φαει κολλημα. τα χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση αλλα επειδη χρειαζομαι μερικα προγραμματα που τρεχουν μονο σε windows, εχω βαλει τα 8,1 σε virtual machine και εχω απενεργοποιηση τον ελεγχο για αυτοματες ενημερωσεις. για μενα αυτο ειναι η καλυτερη λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,λυπάμαι,αλλά στην πρώτη επαφή που είχα με τα 8,δεν μπόρεσαν να ανοίξουν τον υπολογιστή για 2η φορά.Τόσο απλά.

Θέλετε να ψάχνετε δικαιολογίες,για να δικαιολογήσετε τη χρήση τους,στον εαυτό σας;Δικό σας πρόβλημα.Αλλά να καταλάβετε,πως έχετε πρόβλημα.

 

Το ποιος εχει το προβλημα, φαινεται...

 

Ξερεις ποιος?

 

Αυτος που υποστηριζει οτι "βρηκε την υγεια του" απο τοτε που εβαλε ΤΑ linux!

 

Και αυτος που λεει "ΤΑ linux δεν κολλανε ιους",

ουτε εχουν registry ή οποιο αλλο window feature θεωρει "σκατα υλοποιηση".

 

Ειναι λοιπον αυτος (ο παραπανω) αρκετος λογος για να ψαχνει καποιος... δικαιολογιες χρησης Linux?

 

Οι περισσοτεροι linux χρηστες, ειστε ασχετοι, π.χ δεν εχετε ιδεα απο shell scripting,

και φυσικα η τσιχλα οτι το OpenSource ειναι/δινει "ελευθερια" σε οποιον θελει να αλλαξει οτι θελει,

δεν σας αφορα, αφου δεν θα αλλαξετε ΠΟΤΕ, ΤΙΠΟΤΑ! Δεν πειραζει, αυτα τα κανουν οι advanced/power users...

 

Κατσε λοιπον εσυ στο Linux εχοντας AMD καρτα γραφικων ή Broadcom WiFi

ή κατι αλλο Linux-NON friendly, τολμα να εγκαταστησεις και KDE και...

η αντιστροφη μετρηση για να γινουν ολα κωλος  και να σου μεινει στο χερι η εγκατασταση, ξεκινησε!

 

- loic -

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από πάνω είναι επίσης ενα PEBKAC error; Αυτό ενός ελλιτιστή που νομίζει ότι είναι καλύτερος από όλο τον κόσμο. 

Στο τεχνικό κομμάτι έχει απόλυτο δίκιο, να λέμε και του λόγου το αληθές, αλλά από social skills πάσχουμε σαν κοινότητα. 

 

Τα σχόλια μου στο θρεντ για να υποδυκνείουμε στους νέους χρήστες τι πάει λάθος με το community. Όλοι  οι γνώστες πουι θέλουν να νιώσουν διαφορετικοί και γαμάτοι βάζαν λινουξ. Οι άλλοι αγοράζουν OSX. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θεωρω οτι εισαι λιγο υπερβολικος σε καποια πραγματα. Ειμαι πιο πολυ χρηστης windows εδω και τοσα χρονια και τωρα μαθαινω σιγα σιγα τον κοσμο του linux. Τι μαθαινω..σκατα..το μονο που εχω μαθει ειναι τα βασικα. Τι desktop environments υπαρχουν, apt-get install και τετοια...μιας και μονο με mint και debian εχω ασχοληθει.

Μπορω να πω οτι το linux υπερτερει των windows σε παρα πολλα πραγματα, αλλα δεν ειναι λογος αυτος να κραζεις τα 8. Τα ειχα εγκαταστησει και μπορω να πω οτι ηταν πραγματικα σφαιρατα και δεν μου δημιουργησαν ουτε ενα προβλημα, ουτε ενα.

Πραγματικα πολυ καλο λειτουργικο, με καλυτερη διαχειρηση της ram και της cpu εναντι των 7. Ο μονος λογος που τα εβγαλα και κολλησα με τα 7, ειναι οτι δεν μπορουσα να συνηθισω το interface τους και οτι ειχα καποια ασυμβατοτητα με καποια παιχνιδια που επαιζα. Και γενικως δεν μπορω να καταλαβω προς τι τοση κακια για την microsoft. Εχω τα 7 απο το 2009 που βγηκαν και δεν μου εβγαλαν το παραμικρο. Απλα το μονο κακο με τα windows ειναι οτι θελουν προσοχη με τους ιους, μια στο τοσο μια ανασυγκροτηση αν δεν εχεις ssd και αυτο ηταν ολο. Μια απλη συντηρηση. Μπορει απλα να ειχε καποιο hardware προβλημα το λαπτοπ. Δεν εχει σημασια αν ειναι καινουργιο. Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ξερω εαν οι "φανατικοι οπαδοι" των λειτουργικων εχουν πει το εξης :

Ενα λειτουργικο ειναι ενα προιον που εξυπηρετει αναγκες ! Οποιος θελει βαζει ΟΠΟΙΟ θελει χωρις δυσταγμους ( ηθικους, ψυχολογικους κτλ ).

 

Επισης τα περισσοτερα ατομα που ξερουν πραγματικα απο Linux σε αυτο το φορουμ δεν "φανατιζονται" και ΒΡΟΝΤΟφωναζουν τις αποψεις τους για το λειτουργικο τους σαν να ειναι η "Εξυπνη ΣΙΤΑ "  :eek: . Το ιδιο βεβαια ισχυει για τους χρηστες Windows.

 

Οποτε εαν δεν το βλεπετε σαν ενα προιον ενα λειτουργικο συστημα τοτε αφηστε λιγο να σας παρουν τα χρονια να μεγαλωσετε και θα σας περασει...  :mad:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σας καταλαβαίνω ώρες ώρες! Flame war από το τίποτα και με τέτοιες ζέστες! Γιατί τα Windows είναι καλύτερα από το Linux, γιατί το Debian είναι καλύτερο από το *buntu και γιατί πρέπει να κάνει κανείς compile όλα τα πακέτα σε slackware! Και τσουπ, οι BSD τύποι να μας λένε ότι εμείς οι λινουξάδες είμαστε αίρεση και όχι Unix... ειδικά εσείς οι τελευταίοι, μην παίρνετε αέρα, πίσω στο κλουβί σας :-P

 

Στο σπίτι έχουμε αρκετά μηχανήματα, αλλά στην οικογένεια αδιαφορούμε τι τρέχει το RasberryPi, τι τρέχει ο file/media server, τι τρέχουν οι σταθεροί, οι φορητοί, ο NAS... ακόμα και τα κινητά μας. Εκείνο που έχει σημασία είναι η σταθερότητα και η αλληλεπίδραση όλων των συσκευών στο δίκτυο. Έχω να κάνω φορματ στα Windows7 μηχανήματα από το Δεκέμβρη και με εξαίρεση μια μπλε οθόνη από δική μου χαζομάρα! Και ούτε θα κάνω! Windows 8 δε βάλαμε ακόμα και σε αυτή τη φάση δε βλέπω το λόγο! Με ιούς δεν έχουμε θέμα, έχουμε το microsoft security essentials και οι λογαριασμοί μας δεν έχουν δικαιώματα admin!!!

 

Οι 9/10 εφαρμογές που τρέχουμε είναι ανεξάρτητης πλατφόρμας... τρέχουν σε linux, windows και android! Και οι σέρβερς έχουν υπηρεσίες open source και προσβάσιμες από όλες τις συσκευές. Ακόμα και στο λινουξ έχουμε διαφορετικές επιφάνειες εργασίας, ανάλογα με τους πόρους των μηχανημάτων, είτε είναι xfce είτε lxde! Και όταν με το καλό το Pi αποκτήσει ένα γρήγορο γραφικό περιβάλλον, πάλι θα είναι αδιάφορο εάν θα τρέχει debian ή arch!

 

Άντε, ώρα για μπανάκι ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...