Προς το περιεχόμενο

Ποτέ ξανά έλεος, σε microsoft λειτουργικά..


black adder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η εν λογω μητρικη εχει ολα και ολα (απο οσο λεει δηλ) 2 sata ports με 

 

- 2 x SATA 1.5 Gb/s connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, and JBOD) and Hot Plug functions

 

μπας και ειναι 3ου κατασκευαστη , φορτωνει δικο του bios και τετοια? και δεν υποστηριζεται απλα στο λινουξ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Windows...και γιατί θέλουν restart μετά απο update...μεγάλη ιστορία, άλλο ένα bonus της υπέροχης αρχιτεκτονικής τους...ένα ωραίο μη τεχνικό άρθρο http://lifehacker.com/5661194/why-do-i-have-to-reboot-my-pc-so-often

Προσωπικά τα θεωρώ άθλιο λειτουργικό (ΝΤ family) για πολλούς και διάφορους λόγους, αρχιτεκτονικής φύσης κυρίως...αλλα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιοι ειναι αυτοι? Δεν βλεπω καποιον στο νημα να κραζει το linux (ισως καποιο υποσυνολο των χρηστων του) και απ'οτι φαινεται ολοι οσοι εχουν απαντησει εχουν τουλαχιστον καποια επαφη και με τα δυο λειτουργικα

 

 

 

 

Το ποιος εχει το προβλημα, φαινεται...

 

 

 

Ξερεις ποιος?

 

 

 

Αυτος που υποστηριζει οτι "βρηκε την υγεια του" απο τοτε που εβαλε ΤΑ linux!

 

 

 

Και αυτος που λεει "ΤΑ linux δεν κολλανε ιους",

 

ουτε εχουν registry ή οποιο αλλο window feature θεωρει "σκατα υλοποιηση".

 

 

 

Ειναι λοιπον αυτος (ο παραπανω) αρκετος λογος για να ψαχνει καποιος... δικαιολογιες χρησης Linux?

 

 

 

Οι περισσοτεροι linux χρηστες, ειστε ασχετοι, π.χ δεν εχετε ιδεα απο shell scripting,

 

και φυσικα η τσιχλα οτι το OpenSource ειναι/δινει "ελευθερια" σε οποιον θελει να αλλαξει οτι θελει,

 

δεν σας αφορα, αφου δεν θα αλλαξετε ΠΟΤΕ, ΤΙΠΟΤΑ! Δεν πειραζει, αυτα τα κανουν οι advanced/power users...

 

 

 

Κατσε λοιπον εσυ στο Linux εχοντας AMD καρτα γραφικων ή Broadcom WiFi

 

ή κατι αλλο Linux-NON friendly, τολμα να εγκαταστησεις και KDE και...

 

η αντιστροφη μετρηση για να γινουν ολα κωλος  και να σου μεινει στο χερι η εγκατασταση, ξεκινησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' οτι καταλαβα δεν δουλευουν οι sata ports του και χρησιμοποιει atapi.

 

Σωστα. Και δεν υπαρχει επιλογη στο BIOS για να τα κανω disable

 

Θα δοκιμασω να τα κανω Blacklist με kernel parameter τρεχοντας μια live διανομη αλλα πως θα βρω ποιο ακριβως να κανω? Δεν μπορω να κανω boot να δω τι φορτωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Και δεν υπαρχει επιλογη στο BIOS για να τα κανω disable

 

Θα δοκιμασω να τα κανω Blacklist με kernel parameter τρεχοντας μια live διανομη αλλα πως θα βρω ποιο ακριβως να κανω? Δεν μπορω να κανω boot να δω τι φορτωνει.

 

το cd του arch φορτωνει? 

 

αν ναι με ενα lsmod θα δεις.

 

αν οχι δοκιμασε με libata.force=2.00:disable στην γραμμη του kernel στον bootloader. Syslinux ειναι οποτε πατας tab για να κανεις edit.

 

http://superuser.com/questions/599333/how-to-disable-kernel-probing-for-drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθύμιση: ο χρήστης χρειάζεται περισσότερο χρόνο, αντικειμενικά, να χτίσει μηχάνημα με Linux και να κάνει τα ίδια tasks, τουλάχιστον στην αρχή, εν συγκρίση με τα Windows. Τα Windows είναι περισσότερο user friendly, πως να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπενθύμιση: ο χρήστης χρειάζεται περισσότερο χρόνο, αντικειμενικά, να χτίσει μηχάνημα με Linux και να κάνει τα ίδια tasks, τουλάχιστον στην αρχή, εν συγκρίση με τα Windows. Τα Windows είναι περισσότερο user friendly, πως να το κάνουμε.

 

Σαφεστατα και ειναι πιο φιλικα στον χρηστη και ενοειται οτι δεν μπορεις να τον αναγκασεις τον αλλον να μαθει κονσολα η να καθεται με τις ωρες να ψαχνει στο ιντερνετ πως θα λυσει το ενα η το αλλο προβλημα που στα Windows θα το κανει μ ενα κλικ.Η πλειοψηφια του κοσμου θελει να κανει την δουλεια της γρηγορα και ευκολα και κανεις δεν μπορει να τους κατηγορισει γι αυτο.Απλα το λινουξ απευθυνεται σε αλλο κοινο,ειναι απλα αλλη νοοτροπια,ειναι η κοινοτητα στην οποια ολοι οι χρηστες ειναι ενεργοι και συμβαλουν ολοι ωστε να βρισκουν λυσεις,να διορθωνουν προβληματα με αποτελεσμα να βελτιωνουν το λειτουρικο τους.

Αν σ αρεσει αυτο πας εκει η ακομα καλυτερα πας ΚΑΙ εκει,απλα ειναι τα πραγματα,περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λεει και ο σοφος λαος μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Εμένα μου φαίνεται τρομερός μπελάς να στησω win και μετα να πρέπει να βρω όλους τους drivers για τις συσκευές μου, ειδικα για την κάρτα γραφικών, να τους κατεβασω και να τους εγκαταστήσω... Χωρια όλα τα προγράμματα που πρεπει επίσης να κατεβασω και να εγκαταστησω. Και όλα αυτά τουλαχιστον σε buntu που ήμουν ηταν θέμα μερικών κλικ. Τώρα, εαν εγώ επέλεξαν Debian και παραμετροποιώ τα μηχανήματα που έχω μέχρις εσχάτων, αυτό είναι θέμα επιλογής διανομής. Η οικογένεια βλέπει μόνο το αποτέλεσμα και εαν είναι εύκολο στη χρήση δεν την ενδιαφέρει τι τρέχει το μηχάνημα. Μην μπερδεύετε την εξοικείωση (είμαστε οι περισσότεροι με win από τα 3.1) με την ευκολία στη χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα διαφωνήσω για την δυσκολία του linux. Αν είναι συμβατό το hardware απλά παίζει χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Εχω εγκαταστήσει αρκετούς άσχετους με τους υπολογιστές διανομές που το βρήκαν σαν  λειτουργικό αρκετά ποιό εύκλο από τα windows και το έχουν κρατήσει για χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα διαφωνήσω για την δυσκολία του linux. Αν είναι συμβατό το hardware απλά παίζει χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Εχω εγκαταστήσει αρκετούς άσχετους με τους υπολογιστές διανομές που το βρήκαν σαν  λειτουργικό αρκετά ποιό εύκλο από τα windows και το έχουν κρατήσει για χρόνια.

 

σαφως δεν θα χρειαστεις να κανεις τιποτα αλλο..απο θεμα οδηγων!

αλλα απο θεμα παραμετροποιησεων , ρυθμισεων , αλλαγων ,εγκαταστασεων προγραμματων κλπ κλπ κλπ...εχεις να κανεις Π Ο Λ Λ Α :)

 

Εκτος και αν πας σε καποια διανομη που ειναι πειραγμενη -based καποιας αλλης διανομης και σου χει σεταρει εξαρχης ΚΑΠΟΙΑ πραματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω εγκαταστήσει αρκετούς άσχετους με τους υπολογιστές διανομές που το βρήκαν σαν  λειτουργικό αρκετά ποιό εύκλο από τα windows

 

Ε ενταξει αδερφε δεν το λες και πιο ευκολο,ειναι αρκετα τραβηγμενο αυτο.Φιλικα παντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην μανα μου εχω βαλει zorin os , ubuntu-based , πιο πολυ επειδη μοιαζει με τα windows...

 

ολα αυτοματοποιημενα , μπαινει σε επιφανεια αργασιας , ανοιγει σκαιπ , εικονιδια απο τα προγραμματα που χρησιμοποιει...

 

δεν το λες και ευχρηστο , αλλα δεν το λες και παλουκι...(της το εβαλα επειδη εχει παλιο φορητο)

 

Αλλα για να κατσω να σεταρω ολες αυτες τις μαλακιες , μου φαγε μιση μερα..

 

Αν πιασουμε πιο σοβαρες διανομες , redhat , fedora , debian , arch , opensuse κλπ , το επιπεδο παραμετροποιησης για να πεις οτι τα χεις φερει στα μετρα σου , ειναι διπλασιο , απο διανομες στυλ zorin os.

 

Εντωμεταξυ εχει ενα μαγκωμα το zorin os , το keyboard indicator δεν αλλαζει οταν εναλλασσεις τις γλωσσες..οταν τις εναλλασσεις με το alt+shift εννοω.

 

Οποτε στην ερωτηση της μανας μου "γιατι δεν αλλαζει το εικονιδιο της γλωσσας , ενω στα windows αλλαζε , και μου λες οτι το αυτο ειναι πιο γρηγορο και καλο"....τι απαντηση δινεις?

 

Οτι υπαρχουν "παιδικες ασθενειες"  και στα λειτουργικα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ευκολια ειναι σχετικο.

 

για μενα πχ ειναι πιο ευκολο να αναβαθμιζω απαντα με μια εντολη παρα να μπαινω στην σελιδα του καθε προγραμματος και να κατεβαζω νεα εκδοση.

 

οπως, για μενα, ειναι πιο ευκολο να κανω restore ενα tar image, οπως ακριβως το θελω, σε ενα νεο μηχανημα παρα να κανω εγκατασταση+σεταρισμα απο την αρχη.

 

Οτι υπαρχουν "παιδικες ασθενειες" και στα λειτουργικα?

στο netbook της μανας εχω lxpanel και αλλαζει κανονικα το εικονιδιο.

 

αρα η συγκεκριμενη "παιδικη ασθενεια" ειναι στο panel (ή στο συγκεκριμενο plugin) που χρησιμοποιει το zorin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει δεν κρινεις την ευχρηστια του λινουξ απο ας πουμε την μητερα του φιλου καλη ωρα που η γυναικα κανει απλα 2-3 πραγματακια και τελος,η αλλος που απλα σερφαρει στο facebook,μιλαμε για εναν μεσο χρηστη με πιο πολλες απαιτησεις,ενταξει τωρα εχω φαει ωρες αμετρητες μεσα στο νετ να κανω copy-paste εντολεςστην κονσολα για να λυσω κατι ,και προς θεου δεν παραπονιεμαι,εμενα μ αρεσει αυτο αλλα απο κει μεχρι να το λες ποιο ευκολο απ τα windows ε ειναι καπως τραβηγμενο.

 

Φιλε tritonas00 επειδη βλεπω οτι εισαι σε Arch εκει αμα μπει ενας χρηστης windows στα φορουμ σας εδω στο ινσομνια και διαβασει 2-3 σελιδες παιζει να παθει κανενα διπλο εγεκεφαλικο και 2-3 εμφραγματα :-D :-D :-D Ασχετο αλλα πηγα να το εγκαταστησω 2 φορες και δεν καταφερα να βγω σε γραφικο περιβαλλον και το παρατησα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...