Προς το περιεχόμενο

Ποτέ ξανά έλεος, σε microsoft λειτουργικά..


black adder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τελος παντω δεν κραζω το 7 προς θεου,το θεωρω πολυ καλο λειτουργικο αλλα αυτο εδω το πραγμα αμαυρωνει την φημη του και ειναι κριμα,δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα πως ειναι δυνατον να εχεις τους καλυτερους και ακριβοπληρωμενους προγραμματιστες και να βγαζουν αυτο το πραγμα στο κοινο,ειναι δυνατον να μην μπορουσαν να το λυσουν το συγκεκριμενο θεμα?

 

 

Απ'οτι λες επρεπε να βαλεις και service pack που σημαινει οτι η εκδοση που εχεις ειναι απο το 2010. Σχεδον 4 χρονια updates πρεπει να κατεβασει. Σκεψου ποσες καινουριες εκδοσεις διανομων βγαινουν στο ενδιαμεσο στο linux και ποσο χρονο θα σου επαιρνε να πας απο διανομη του 2010 στο 2014 μεσω ενημερωσεων.

 

Απο default στα windows θα κατεβασει οτι βρει και θα στο εγκαταστησει με την πρωτη ευκαιρια.

Πολυ απλα λοιπον του λες:

Ειτε να μην κανει update ποτε (μεγαλη βλακεια αλλα δεν σου το απαγορευει)

Να σε ρωταει καθε φορα πριν κατεβασει οτιδηποτε. Η πιο λογικη επιλογη καθως ετσι δεν θα βρεθεις ποτε προ εκπληξεως.

Να κατεβαζει μονο του αλλα να μην εγκαθιστα τιποτε αν δεν του πεις εσυ.

Μολις τελειωσεις οτι κανεις και πας να το κλεισεις για βραδυ, στο shut down σου εγκαθιστα οτι εχει κατεβασει και μετα κλεινει μονο του.

 

Ποσο περισσοτερο ελεγχο θες? Ειναι τοσο δυσκολο να πας στο control panel και να ρυθμισεις το windows update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρόνια updates; 

Δηλαδή αν ένα κομμάτι λογισμικού τους πήγε από την 1.0 στην Χ.0, θα κατέβουν updates 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.6...X.0 και θα εγκατασταθούν όλες με τη σειρά, ώστε να επικρατήσει η Χ.0; 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τα σχόλια είναι περιττά.

Μάλλον δεν ισχύει όμως, και προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

 

Απ'οτι λες επρεπε να βαλεις και service pack που σημαινει οτι η εκδοση που εχεις ειναι απο το 2010. Σχεδον 4 χρονια updates πρεπει να κατεβασει. 

 

 

Πρόσφατα μου ζήτησε ένας φίλος μου να του καθαρίσω τον υπολογιστή του (windows 7).

Για να κάνω updates, να απεγκαταστήσω όλες τις βλακείες και να εγκαταστήσω antivirus μαζί με scan έχασα 7 ώρες από τη ζωή μου.

Ναι, έκανε 4,5 ώρες scan. 

Ο σκληρός δίσκος δεν πήρε ανάσα! Τον λυπήθηκα και απορώ πως αντέχει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 χρόνια updates; 

Δηλαδή αν ένα κομμάτι λογισμικού τους πήγε από την 1.0 στην Χ.0, θα κατέβουν updates 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.6...X.0 και θα εγκατασταθούν όλες με τη σειρά, ώστε να επικρατήσει η Χ.0; 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τα σχόλια είναι περιττά.

 

Ακριβως αυτο σκεφτηκα κ εγω,αν ισχυει κατι τετοιο που ειναι αδιανοτηο τοτε εχουνε θεμα σοβαρο,δηλαδη τι?δεν μου κατεβαζει τα τελευταια updates αλλα μου αρχιζει με αυτα του 2010 ας πουμε?ε ενταξει εδω μιλαμε πια για παρωδια αν ισχυει κατι τετοιο.

 

 

Ναι, έκανε 4,5 ώρες scan.

 

Εμενα φιλε χθες εκανε update απο τις 22 00 το βραδυ μεχρι τις 3 00 και το σταματησα απ τα νευρα μου,5 ΩΡΕΣ?ειμαστε σοβαροι?και οπως προανεφερα στο προηγουμενο μου ποστ βαλτε ρε χριστιανοι μια μπαρα προοδου να βλεπουμε ποσο εχει κατεβει και ποσο θελει ακομα,ελεος,τοσο δυσκολο ειναι?καθομουν μπροστα απο μια μπλε οθονη 5 ωρες σαν τον ηλιθιο,ενταξει μιλαμε για τραγικα πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρόνια updates; 

Δηλαδή αν ένα κομμάτι λογισμικού τους πήγε από την 1.0 στην Χ.0, θα κατέβουν updates 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.6...X.0 και θα εγκατασταθούν όλες με τη σειρά, ώστε να επικρατήσει η Χ.0; 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τα σχόλια είναι περιττά.

Μάλλον δεν ισχύει όμως, και προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

 

Υπαρχουν hotfixes τα οποια αλλαζουν συχνα και απο τα οποια φυσικα σου δινει μονο την τελευταια εκδοση.

Υπαρχουν αλλα που πιθανως να ειναι τα ιδια απο την αρχη μεχρι σημερα αλλα φυσικα δεν τα εχεις αφου το συστημα σου ειναι πληρως ανενημερωτο.

Αν σου εδινε οτι hotfix ειναι βγει εδω και 4.5 χρονια δεν θα εβλεπες 100 στη λιστα αλλα 300+

Καποια fixes επισης εχουν προαπαιτουμενα, οποτε η ενημερωση πρεπει να γινει σταδιακα

Αν το dvd σου ειναι απο τα μεταγενεστερα θα εχει οχι μονο service pack 1 αλλα και πολλα απο τα Hotfixes που το απαιτουν, οποτε η ενημερωση που χρειαζεσαι ειναι πολυ λιγοτερη.

 

Υπερβολικα πολυ χρονο επισης τρωνε τα .net framework, ειδικα τα 4 και 4.5 τα οποια αφου εγκατασταθουν θα θελουν και εκεινα τα δικα τους service pack

 

Εννοειται οτι αν εχεις office εχει και αυτο με τη σειρα του ενα σωρο fixes

 

Η λυση για ολα αυτα αν σας ενοχλουν ειναι πολυ απλη, εχει αναφερθει πολλες φορες αλλα δεν βλεπω να εφαρμοζεται.

 

Ρυθμιση του windows update

 

Κατεβαστε μονο τα hotfixes που θελετε (πχ μονο security), μονο για τα πακετα που θελετε (πχ μονο windows, οχι office και .net), οποτε θελετε (μεσω ρυθμισεων) και εγκαταστηστε τα οποτε θελετε (παλι μεσω ρυθμισεων)

 

Αν αυτο σας δυσκολευει πολυ η τη βρισκετε τοσο πολυ με τη γκρινια, συνεχιστε, καλα το πατε

 

 

Πρόσφατα μου ζήτησε ένας φίλος μου να του καθαρίσω τον υπολογιστή του (windows 7).

Για να κάνω updates, να απεγκαταστήσω όλες τις βλακείες και να εγκαταστήσω antivirus μαζί με scan έχασα 7 ώρες από τη ζωή μου.

Ναι, έκανε 4,5 ώρες scan. 

Ο σκληρός δίσκος δεν πήρε ανάσα! Τον λυπήθηκα και απορώ πως αντέχει ακόμα.

 

Και τ συμπερασμα πρεπει να βγαλουμε απο αυτο περα απο το οτι ο φιλος σου (οπως οι περισσοτεροι) δεν ξερει να συντηρει τον υπολογιστη του και οταν η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο σε εβαλε να κανεις αγγαρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Bspus ας υποθεσουμε οτι εχεις δικιο,θεωρεις δηλαδη αυτο το συστημα φιλικο προς τον χρηστη?Δηλαδη εχεις την απαιτηση απο τον απλο χρηστη που δεν εχει ιδεα απο ρυθμισεις(που ειναι η πληοψηφεια) να μπει και να κανε ρυθμισεις με αυτα που ανεφερεις?

1)Να σε ρωταει καθε φορα πριν κατεβασει οτιδηποτε

2)Να κατεβαζει μονο του αλλα να μην εγκαθιστα τιποτε αν δεν του πεις εσυ.

3)Ειτε να μην κανει update ποτε

4)Κατεβαστε μονο τα hotfixes που θελετε (πχ μονο security), μονο για τα πακετα που θελετε (πχ μονο windows, οχι office και .net), οποτε θελετε (μεσω ρυθμισεων) και εγκαταστηστε τα οποτε θελετε (παλι μεσω ρυθμισεων)

 

Δηλαδη μας λες οτι ο χρηστης που δεν εχει ιδεα πρεπει να κανει ΟΛΑ αυτα και αυτο εσυ το θεωρεις απλα και φιλικο και το υπερασπιζεσαι κιολας με ζηλο,επειδη εσυ ξερεις 5 πραγματα το θεωρεις αυτονοητο οτι πρεπει να τα ξερουν ολοι.Γιατι δεν εισαι αντικειμενικος και να πεις απλα οτι το συστημα αυτο με τα update δεν ειναι ευχρηστο,πως θα το κανουμε βρε αδερφε τωρα?Και σου ειπα πολλες φορες οτι δεν κραζω το 7 το οποιο ειναι καλο λειτουργικο,απλα κραζω το συγκεκριμενο θεμα με τα update.

 

Δεν ξερω αν μπαινεις σε ξενα φορουμ αλλα πας μια βολτα θα δεις την γνωμη του κοσμου για το θεμα αυτο,ολοι το κραζουνε,ε δεν μπορει ολοι να ειναι τρελοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στα windows έτσι και πας για format το έχασες το 24αωρο μόνο για τους driver.

Και λίγα λες κανα μήνα διαρκεί η όλη διαδικασία! Μόνο τους drivers έτσι! Θες μετά και κάνα μήνα ακομα να βαλεις και προγράμματα και λοιπά. Μάλλον check έχεις δουλεψει σε win μόνο με floppy, γιατι εμένα η όλη διαδικασία clean install μου πήρε μισή ώρα με όλους τους drivers περασμένους απο μόνο του μόνο τον chrome κατέβασα. Χαλάμε και το αρχικό τοπίκ αλλα να ρωτήσω τον ts όταν σου έλεγε ότι κάνει update δεν είδες κάτι μπαλίτσες να περιστρέφονται? Δεν σκέφτηκες ότι όντως το μηχάνημα κάτι κάνει εκείνη την στιγμή και δεν έπρεπε να το κλείσεις? Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατι εμένα η όλη διαδικασία clean install μου πήρε μισή ώρα με όλους τους drivers περασμένους

 

Αυτο ειναι γεγονος,τοσο μου παιρνει κι εμενα,σ αυτο οντος δεν εχω να πω κατι ειναι αρκετα γρηγορο

 

 

Χαλάμε και το αρχικό τοπίκ αλλα να ρωτήσω τον ts όταν σου έλεγε ότι κάνει update δεν είδες κάτι μπαλίτσες να περιστρέφονται? Δεν σκέφτηκες ότι όντως το μηχάνημα κάτι κάνει εκείνη την στιγμή και δεν έπρεπε να το κλείσεις? Anyway.

 

Δεν επρεπε να σου λεει ποσα εχουν κατεβει και ποση ωρα θελει ακομα η ολη διαδικασια?5 ωρες αδερφε περιμενα,με το ρολοι,παιξαν το νευρα μου και το εκλεισα,ελπιζω στο 9 να το λυσουν παντως αυτο το θεμα γιατι ειναι κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω με τον bazinga13. ασχετα με το τι ρυθμισεις σε αφηνει να κανεις, κανονικα θα επρεπε να ακουσει τι θελει ο κοσμος και να το βαλει στην επομενη εκδοση ως προεπιλογη. οπως ειναι και η περιπτωση του κλασικου desktop(δηλαδη μενου και κανονικα παραθυρα και οχι metro ui). που δηλαδη ελεος να χρειαζεται να ψαξω στο google για να μαθω πως κλεινει ο  υπολογιστης. ελεος ! για tablet ειναι οκ αλλα στον σταθερο μου ειναι χαλια.

Επεξ/σία από vaiosgtr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι γεγονος,τοσο μου παιρνει κι εμενα,σ αυτο οντος δεν εχω να πω κατι ειναι αρκετα γρηγορο

 

 

Δεν επρεπε να σου λεει ποσα εχουν κατεβει και ποση ωρα θελει ακομα η ολη διαδικασια?5 ωρες αδερφε περιμενα,με το ρολοι,παιξαν το νευρα μου και το εκλεισα,ελπιζω στο 9 να το λυσουν παντως αυτο το θεμα γιατι ειναι κριμα

Σε αυτο δεν έχεις άδικο. Πιστεύω θα το φτιάξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι drivers και μαλακιες λετε..οι drivers ειναι το πιο γρηγορο πραγμα..ασε που μερικους τους περνανε και τα windows.

 

Aπο κει και περα οι ενημερωσεις ειναι αλλο κεφαλαιο στην ζωη μας.

Ετυχε προχτες να περασω windows σε εναν πελατη.Το δισκακι ηταν χωρις πολλες πολλες ενημερωσεις και ουτε καν SP1.Ενταξει λεω θα το αφησω σε μια γωνια μετα και ας κανει ο,τι καταλαβαινει.Βγαζει 150 ενημερωσεις...πωπω σκεφτομαι..θα πονεσω τωρα.

Το αφηνω να κατεβαζει και να περναει...ε τους μισους τους εκανε FAIL.

Σκεφτηκα αυτους που εμειναν να τους διαλεγω ανα 10αδες ξερωγω και να τους περναει λιγους λιγους..μπας και δω ποιος μαγκωνει , ποιος τραβαει ζορια κλπ.

Παρατηρησα και το εξης φαινομενο.. για παραδειγμα ηταν να περαστουν ακομα 50...περνουσα 10 , καποια ενημερωση απο αυτες που περνουσα.."προκαλουσε" την υπαρξη νεων.Δηλαδη εκανα "check for updates" και εβγαιναν νεες διαθεσιμες!!!

 

Ολο αυτο που περιγραφω ειναι γιατι μαζευτηκαν πολλες ενημερωσεις..δυσλειτουργιες τις περιμενω σε τετοιες καταστασεις.Εδω διανομες λινουξ αφηνεις για καιρο και αν τυχει να αλλαξει κατι σημαντικο , σπανε πολυ ευκολα μετα.Το ποσο ευκολο/δυσκολο ειναι να επανελθουν ειναι αλλο θεμα.

Εχω δει arch να σπαει , εχω δει sabayon να σπαει...μιλαμε ομως να εχουν μεινει χωρις ενημερωσεις για ΜΗΝΕΣ!και να εχουν βγει ενημερωσεις που αλλαξανε κατι σημαντικο , π.χ. grub.

 

Oποτε μην συγκρινουμε ανομοιες καταστασεις..Ειτε λινουξ ειτε παραθυρα , αν οι ενημερωσεις γινονται σε τακτα χρονικα διαστηματα , δεν υπαρχει ουτε καθυστερηση ουτε κινδυνος να γινει καμμια στραβη.Και μην μου πειτε οτι ο ανιδεος χρηστης των παραθυρων δεν μπορει να τραβηξει μια ενημερωση οταν εμφανιστει το popup...μην τρελαθουμε κιολας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τ συμπερασμα πρεπει να βγαλουμε απο αυτο περα απο το οτι ο φιλος σου (οπως οι περισσοτεροι) δεν ξερει να συντηρει τον υπολογιστη του και οταν η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο σε εβαλε να κανεις αγγαρεια?

Δεν ξέρω. Ο καθένας, σύμφωνα με τη δική του λογική και τρόπο σκέψης βγάζει τα ανάλογα συμπεράσματα (ελπίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Bspus ας υποθεσουμε οτι εχεις δικιο,θεωρεις δηλαδη αυτο το συστημα φιλικο προς τον χρηστη?Δηλαδη εχεις την απαιτηση απο τον απλο χρηστη που δεν εχει ιδεα απο ρυθμισεις(που ειναι η πληοψηφεια) να μπει και να κανε ρυθμισεις με αυτα που ανεφερεις?

1)Να σε ρωταει καθε φορα πριν κατεβασει οτιδηποτε

2)Να κατεβαζει μονο του αλλα να μην εγκαθιστα τιποτε αν δεν του πεις εσυ.

3)Ειτε να μην κανει update ποτε

4)Κατεβαστε μονο τα hotfixes που θελετε (πχ μονο security), μονο για τα πακετα που θελετε (πχ μονο windows, οχι office και .net), οποτε θελετε (μεσω ρυθμισεων) και εγκαταστηστε τα οποτε θελετε (παλι μεσω ρυθμισεων)

 

Δηλαδη μας λες οτι ο χρηστης που δεν εχει ιδεα πρεπει να κανει ΟΛΑ αυτα και αυτο εσυ το θεωρεις απλα και φιλικο και το υπερασπιζεσαι κιολας με ζηλο,επειδη εσυ ξερεις 5 πραγματα το θεωρεις αυτονοητο οτι πρεπει να τα ξερουν ολοι.Γιατι δεν εισαι αντικειμενικος και να πεις απλα οτι το συστημα αυτο με τα update δεν ειναι ευχρηστο,πως θα το κανουμε βρε αδερφε τωρα?Και σου ειπα πολλες φορες οτι δεν κραζω το 7 το οποιο ειναι καλο λειτουργικο,απλα κραζω το συγκεκριμενο θεμα με τα update.

 

 

Να κανει ΟΛΑ αυτα?

Ειναι ενα drop down list, στην επιλογη change settings, μεσα στο control panel applet που ονομαζεται windows update. Δεν μιλαμε για ολοκληρη διαδικασια με πολλα δυσνοητα βηματα ουτε για καποιο undocumented registry key θαμμενο στο πουθενα και μη προσβασιμο απο μενου. Ειλικρινα δυσκολευομαι να σκεφτω πως θα μπορουσαν να το κανουν πιο ευκολο.

Bonus: Οταν μετα επιλεξεις τα hotfixes που θες να εγκαταστησεις σου βγαζει και μπαρα και λεει ποσα εχουν εγκατασταθει και ποσα μενουν

 

Το αν θα επρεπε να ειναι default επιλογη ειναι αλλη υποθεση. Αλλα το να προσπαθω να πεισω καποιον οτι η επιλογη υπαρχει και τον καλυπτει και θα του γλυτωνε προβληματα δεν νομιζω οτι με κανει φανατικο υποστηρικτη των windows.

Παντως δε με χαλαει που εστω και ετσι ο απλος χρηστης κανει τα updates του. Αν το default ηταν να ρωταει οι περισσοτεροι δεν θα τα κανανε ποτε και δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου. Αυτο κανω σε συστηματα που στηνω και τα περισσοτερα οταν τα ξαναβλεπω δεν εχουν κανει τιποτα. Φυσικα το ειχα δειξει στους χρηστες αλλα την επομενη στιγμη το ξεχασαν ουτε ποτε ενδιαφερθηκαν για αυτο το μπλε εικονιδιακι κατω δεξια.

Αν αυτοι ειναι οι απλοι χρηστες που αναφερεις ναι, θα δυσκολευτουν με αυτην οπως και οποιαδηποτε αλλη επιλογη παραμετροποιησης και (πες με ελιτιστη αν θες) ειναι αξιοι της μοιρας τους.

 

Αληθεια αν ανοιγα thread για τις περιπτωσεις που μου εσπασε το arch επειδη το αφησα μηνες χωρις update (δεν ειμαι ο μονος απ'οτι βλεπω τελικα) και το ονομαζα ποτε ξανα ελεος σε GNU λειτουργικα η κατι παρομοιο θα το εβρισκες σωστο?

Και το προβλημα εκει ειναι πιο σοβαρο γιατι αν το αφησεις στην τυχη του ειναι σχεδον αδυνατο να εγκαταστησεις νεο software με τα dependencies που θα εχει. Οποτε πρεπει να το παιξεις ρωσικη ρουλετα και αν σου σκασει να ψαχνεις μετα να το συνεφερεις.

Τουλαχιστον στα windows εχεις την επιλογη να μη κανεις update αλλα εγκαταστασεις προγραμματων θα μπορεις να κανεις.

 

Νομιζω οτι το εξαντλησαμε το θεμα. Εγω τουλαχιστον δεν εχω να πω κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το προβλημα εκει ειναι πιο σοβαρο γιατι αν το αφησεις στην τυχη του ειναι σχεδον αδυνατο να εγκαταστησεις νεο software με τα dependencies που θα εχει. Οποτε πρεπει να το παιξεις ρωσικη ρουλετα και αν σου σκασει να ψαχνεις μετα να το συνεφερεις.

Τουλαχιστον στα windows εχεις την επιλογη να μη κανεις update αλλα εγκαταστασεις προγραμματων θα μπορεις να κανεις.

 

Νομιζω οτι το εξαντλησαμε το θεμα. Εγω τουλαχιστον δεν εχω να πω κατι παραπανω.

Στο Arch - και σε οποιαδήποτε κυλιόμενη διανομή - δεν ενδύκνεινται τα partial updates, όμως όταν γίνεται full update (που στο netbook μου και στο laptop μου ποτέ δεν πήρε πάνω από μισή ώρα) αναβαθμίζονται τα άπαντα, λειτουργικό + προγράμματα όταν στα Windows το λεγόμενο update αναβαθμίζει μόνο το λειτουργικό, άντε και μερικά Windows components. Για όλα τα υπόλοιπα, non-MS προγράμματα η διαδικασία αναβάθμισης πρέπει να επαναληφθεί για κάθε ένα από αυτά, συνήθως με το γνωστό μαζοχέ τρόπο που εγκαθίστανται (μπες σελίδα, κατέβασε exe, κάνε διπλό κλικ στο exe, πάτα I agree, next, next ... next, finish) όταν στο Arch αρκεί μία απλή εντολή (pacman -Syu)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Σε κάποιο βαθμό ισχύει. O λόγος είναι ότι σχεδόν όλα τα προγράμματα στα windows απλά κάνουν bundle το dll που χρειάζονται, αντί να περιμένουν να υπάρχει εγκατεστημένο στο σύστημα.

 

That being said, ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό το λειτουργικό που τον κάνει πιο χαρούμενο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...