Προς το περιεχόμενο

Ποτέ ξανά έλεος, σε microsoft λειτουργικά..


black adder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Arch - και σε οποιαδήποτε κυλιόμενη διανομή - δεν ενδύκνεινται τα partial updates, όμως όταν γίνεται full update (που στο netbook μου και στο laptop μου ποτέ δεν πήρε πάνω από μισή ώρα) αναβαθμίζονται τα άπαντα, λειτουργικό + προγράμματα όταν στα Windows το λεγόμενο update αναβαθμίζει μόνο το λειτουργικό, άντε και μερικά Windows components. Για όλα τα υπόλοιπα, non-MS προγράμματα η διαδικασία αναβάθμισης πρέπει να επαναληφθεί για κάθε ένα από αυτά, συνήθως με το γνωστό μαζοχέ τρόπο που εγκαθίστανται (μπες σελίδα, κατέβασε exe, κάνε διπλό κλικ στο exe, πάτα I agree, next, next ... next, finish) όταν στο Arch αρκεί μία απλή εντολή (pacman -Syu)..

 

 

Νατος ο γκουρου με το arch !! που δεν ενδεικνυνται τα partial updates αλλα ενδεικνυται να τραβας update μια φορα καθε δισεκτο ετος!!

 

Το υπολοιπο που περιγραφεις ειναι κατι περιττο , μιας και ολοι (?) ξερουμε οτι οι διανομες λινουξ παιζουν με αποθετηρια εξ'ου και το "αναβαθμιζονται ΟΛΑ" , σε αντιθεση με τα windows.

Βεβαια για επιδειξη ηταν καλο θεματακι να αναφερθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νατος ο γκουρου με το arch !! που δεν ενδεικνυνται τα partial updates αλλα ενδεικνυται να τραβας update μια φορα καθε δισεκτο ετος!!

 

Το υπολοιπο που περιγραφεις ειναι κατι περιττο , μιας και ολοι (?) ξερουμε οτι οι διανομες λινουξ παιζουν με αποθετηρια εξ'ου και το "αναβαθμιζονται ΟΛΑ" , σε αντιθεση με τα windows.

Βεβαια για επιδειξη ηταν καλο θεματακι να αναφερθεις.

Δεν χρειάζεται να είσαι guru για να αντιληφθείς τα αυτονόητα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας βαζει της αρεσκειας του λειτουργικο, για εμενα ηταν βραχνας, οτι gnome διανομη και να εβαζα ειχα παντα θεμα με θερμοκρασιες και πορους, σαν γραφικο περιβαλλον παντα με ενθουσιαζε το ubuntu, αλλα δεν με καθοτανε σωστα στο hardware εχω δοκιμασει αρκετες διανομες και κατεληξα σε slackware xfce desktop μιας και με ιντερνετ browsing, downloading, και προβολη ταινιων μεταβιας απασχολει το 10% 15% cpu και με αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες, προσεγγιζει κατα πολυ τη διαχειριση πορων με τα 8 ενω σε gnome περιβαλλον σε κατασταση αναμονης ηταν μονο και τοσο, αυτο δεν σημαινει οτι εξυπηρετει εμενα εξυπηρετει και τον αλλον, στον εναν η ταδε διανομη η λειτουργικο τον εξυπηρετει καλα για τις δικες του αναγκες, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες, ολα τα αλλα  fanboyσμοι ειναι να χαμε να λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και λίγα λες κανα μήνα διαρκεί η όλη διαδικασία! Μόνο τους drivers έτσι! Θες μετά και κάνα μήνα ακομα να βαλεις και προγράμματα και λοιπά. Μάλλον check έχεις δουλεψει σε win μόνο με floppy, γιατι εμένα η όλη διαδικασία clean install μου πήρε μισή ώρα με όλους τους drivers περασμένους απο μόνο του μόνο τον chrome κατέβασα. Χαλάμε και το αρχικό τοπίκ αλλα να ρωτήσω τον ts όταν σου έλεγε ότι κάνει update δεν είδες κάτι μπαλίτσες να περιστρέφονται? Δεν σκέφτηκες ότι όντως το μηχάνημα κάτι κάνει εκείνη την στιγμή και δεν έπρεπε να το κλείσεις? Anyway.

 

Εσύ,ή δε διάβασες,ή δε κατάλαβες τι διάβασες..Anyway..

Μπαλίτσες που γυρνάνε 3 ώρες ,γυρνάν και τις δικές μου μπαλίτσες μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...