Προς το περιεχόμενο

Διαγνωστικά εργαλεία σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 μήνες μετά...

Μιας και πολλές φορές όταν ψάχνει κάποιος να δει την υγεία του δίσκου του ήδη έχει φτάσει σε κατάσταση που δεν μπαίνει ποια στα windows... :/

Υπάρχει πολύ εύκολη λύση να φτιάξεις ένα usb με dos έτσι ώστε να τρέχεις την dos έκδοση απευθείας από το usb.
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-security/how-can-i-make-a-ms-dos-boot-disk-on-a-cdusb-for/9fd9067a-d327-4ba5-8aca-0f33501b87a4

(Δίνω αυτό το λίνκ ενώ υπάρχουν ποιο καλοί οδηγοί επειδή είναι στο φόρουμ της microsoft,εδώ και χρόνια και με mod να το έχει σχολιάσει,οπότε θαρρώ ότι είναι σχετικά νόμιμο ή έστω δεν τους νοιάζει. )

Κάποιος που θέλει κάτι λίγο ποιο όμορφο από το να του σκάει η εικόνα τον 98 κάθε φορά μπορεί να κάνει εγκατάσταση του freedos σε εικονική μηχανή,άνω των 500mb για να γίνει fat32 και allocated τον χώρο από πριν,και μετά το γράφει σε ένα usb ή με το WinFLASHTool  ή με το DD (ΜΟΝΟ αν ξέρει τι κάνει αφού το dd σκοτώνει(δεδομένα) ανελέητα)  ,στο τέλος κάνει και expand στο διαμέρισμα αν θέλει όλη την χωρητικότητα του usb.

 

 

@Nuxx λογικά αυτό πρέπει να δουλεύει και σε mac αφού ουσιαστικά έχει το ίδιο hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 5 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα ενα προγραμμα για ssd να δω αν καηκε

 

Απο τα παραπάνω προγράμματα μπορείς να δεις την υγεία του με το hdsentinel , φυσικά αν έχει καει δεν θα τον βγάζει καν στο bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα παραπάνω προγράμματα μπορείς να δεις την υγεία του με το hdsentinel , φυσικά αν έχει καει δεν θα τον βγάζει καν στο bios

 

Απο προσωπικη μου πειρα, το HD Sentinel δεν αξιζει καθολου για SSD.

Ο λογος; Ειχα εναν SSD Corsair, εβαλα τις προαλλες το HD Sentinel. Μου τα εδειχνε ολα τελεια, 100% κλπ..

.. κλεινω το PC, το ανοιγω την επομενη ημερα και απλα "no hard disk found". Ουτε στο BIOS, ουτε πουθενα.

Αρα δεν αξιζει το HD Sentinel για SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη μου πειρα, το HD Sentinel δεν αξιζει καθολου για SSD.

Ο λογος; Ειχα εναν SSD Corsair, εβαλα τις προαλλες το HD Sentinel. Μου τα εδειχνε ολα τελεια, 100% κλπ..

.. κλεινω το PC, το ανοιγω την επομενη ημερα και απλα "no hard disk found". Ουτε στο BIOS, ουτε πουθενα.

Αρα δεν αξιζει το HD Sentinel για SSD.

Το sentinel δεν είναι μάγος, σου εμφανίζει απλά τα αυτοδιαγνωστικά δεδομένα που έχει το bios του δίσκου.

Ένας δίσκος μπορεί να είναι 100% καλός και να πέσει μια πτώση, ή μάλλον spike, τάσης και να σου τον ψήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

 

Ειχα εναν SSD Corsair, εβαλα τις προαλλες το HD Sentinel. Μου τα εδειχνε ολα τελεια, 100% κλπ..

.. κλεινω το PC, το ανοιγω την επομενη ημερα και απλα "no hard disk found". Ουτε στο BIOS, ουτε πουθενα.

 

 

Ίδια εμπειρία στο laptop που έχω.O ocz που είχα (100% health) την μία μέρα δούλευε κανονικά  και την επόμενη που πάω να ανοίξω το laptop δεν τον έβρισκε κάν.Πάπαλα κοινώς...αντικαταστάθηκε σήμερα βέβαια από τον

http://www.e-shop.gr/ssd-intenso-3812430-top-performance-128gb-25-sata3-p-PER.320817

και απλά το σύστημα πετάει....Κοινώς αυτό που έχω να πω είναι να κρατάμε backup (ευτυχώς για μένα) συνεχώς τα αρχεία διότι τα διάφορα διαγνωστικά προγράμματα των σκληρών δεν είναι πάντα έγκυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη μου πειρα, το HD Sentinel δεν αξιζει καθολου για SSD.

Ο λογος; Ειχα εναν SSD Corsair, εβαλα τις προαλλες το HD Sentinel. Μου τα εδειχνε ολα τελεια, 100% κλπ..

.. κλεινω το PC, το ανοιγω την επομενη ημερα και απλα "no hard disk found". Ουτε στο BIOS, ουτε πουθενα.

Αρα δεν αξιζει το HD Sentinel για SSD.

 

Ίδια εμπειρία στο laptop που έχω.O ocz που είχα (100% health) την μία μέρα δούλευε κανονικά  και την επόμενη που πάω να ανοίξω το laptop δεν τον έβρισκε κάν.Πάπαλα κοινώς...αντικαταστάθηκε σήμερα βέβαια από τον

http://www.e-shop.gr/ssd-intenso-3812430-top-performance-128gb-25-sata3-p-PER.320817

και απλά το σύστημα πετάει....Κοινώς αυτό που έχω να πω είναι να κρατάμε backup (ευτυχώς για μένα) συνεχώς τα αρχεία διότι τα διάφορα διαγνωστικά προγράμματα των σκληρών δεν είναι πάντα έγκυρα...

Πάει κάποιος στο γιατρό για check-up: Όλα καλά, χαίρει άκρας υγείας.

Το επόμενο πρωί στο δρόμο για τη δουλειά σκοτώνεται σε τροχαίο με το αμάξι του.

Φταίει ο γιατρός που δεν διέγνωσε πρόωρα το θάνατό του;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...