Προς το περιεχόμενο

Η "εργοστασιακή επαναφορά" στο Android, δεν λειτουργεί σωστά σύμφωνα με την Avast


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, διαφημίζει την Apple ενώ έχει εφαρμογή μόνο για το Android.

 

Τόσο δύσκολο είναι να παραδεχτεί κάποιος ότι υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας; Μετά λέτε για apple fanboys...

 

Και στο android υπάρχει κρυπτογράφηση. Αλλά πρέπει να την ενεργοποιήσει ο χρήστης, δεν είναι by default. Τα "καλά" του ανοιχτού και με ελευθερίες λογισμικού.

 

Κανενα προβλημα ασφαλειας. Κατα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, πουθενα δεν αναφερεται οτι τα δεδομενα σου σβηνονται δια παντος. Το οτι απο μονοι του καποιοι θεωρησαν οτι με μια επαναφορα σβξνονται τα παντα δια παντος, δε φταιει ουτε το λειτουργικο ουτε η συσκευη.

Θα μου πεις, επρεπε να το αναφερει, μηπως και θες να το πουλησεις... σωστα, κατα τη μεταπωληση ενος σκληρου δισκου, κανει κανενας low level format; Διοτι κι εκει, ακομη πιο ευκολα (αν δεν εχει γραφτει τιποτε και στον δωσει οαλλος αδειο), μπορεις να κανεις επαναφορα ολου του δισκου οπως ηταν. εκει δεν υπαρχει προβλημα ασφαλειας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι προειδοποιηση ρε συ? Του στυλ "οταν κανεις format ουσιαστικα τα δεδομενα δεν σβηνονται, απλα χαρακτηριζονται ως "αδεια" απο το λειτουργικο οποτε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις σαν ελευθερα"?

ναι

 

Υποτιθεται οτι αυτος που αγοραζει android τα ξερει αυτα

πολυ σωστα, υποτιθεται, ξερεις ποσοι εχουμε root? μονοψιφιος αριθμος.οσα ατομα εχω γνωρισει ουτε ενας δεν εχει root. οι υπολοιποι δινουν κινητα με τις φωτογραφίες τους χωρις να το ξερουν. οπως πολυ σωστα σου λεει οτι θα φας ιο αν βαζεις apk απο εξω, ετσι επρεπε να σου λεει και στις εργοστασιακες ρυθμισεις. για να κανει και ατομα που δεν ξερουν να μπουν google και να δουν τι πρεπει να κανουν. τωρα αν παλι τα δωσουν ετσι, το προβλημα ειναι καθαρα στον χρηστη. για αυτο και στο ios δεν σε ρωταει καν και το κανει μονο του, γιατι ειναι πιο user friendly ακομα και για ατομα που δεν εχουν επαφη με την τεχνολογια. ή αυτους που δεν ξερουν να παιζουν με το google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

πολυ σωστα, υποτιθεται, ξερεις ποσοι εχουμε root? μονοψιφιος αριθμος.οσα ατομα εχω γνωρισει ουτε ενας δεν εχει root. οι υπολοιποι δινουν κινητα με τις φωτογραφίες τους χωρις να το ξερουν. οπως πολυ σωστα σου λεει οτι θα φας ιο αν βαζεις apk απο εξω, ετσι επρεπε να σου λεει και στις εργοστασιακες ρυθμισεις. για να κανει και ατομα που δεν ξερουν να μπουν google και να δουν τι πρεπει να κανουν. τωρα αν παλι τα δωσουν ετσι, το προβλημα ειναι καθαρα στον χρηστη. για αυτο και στο ios δεν σε ρωταει καν και το κανει μονο του, γιατι ειναι πιο user friendly ακομα και για ατομα που δεν εχουν επαφη με την τεχνολογια. ή αυτους που δεν ξερουν να παιζουν με το google.

Mα το απαντησα ηδη. Καλος η κακος (οπως το βλεπει ο καθενας), τo android παιρνει σαν δεδομενο οτι ο χρηστης εχει ενα Α επιπεδο. Οσοι δεν εχουν / δεν θελουν να αποκτησουν καποιες βασικες γνωσεις, ας πανε σε iPhone, που το λειτουργικο σε κλειδωνει μεσα για να εισαι "ασφαλης".

Εγω σαν χρηστης που ξερω 5 πραματα, προτιμω να με αφηνει να κανω οτι θελω, παρα να με προστατευει με το ζορι επειδη μερικοι ειναι "ασχετοι"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα το απαντησα ηδη. Καλος η κακος (οπως το βλεπει ο καθενας), τo android παιρνει σαν δεδομενο οτι ο χρηστης εχει ενα Α επιπεδο. Οσοι δεν εχουν / δεν θελουν να αποκτησουν καποιες βασικες γνωσεις, ας πανε σε iPhone, που το λειτουργικο σε κλειδωνει μεσα για να εισαι "ασφαλης".

Εγω σαν χρηστης που ξερω 5 πραματα, προτιμω να με αφηνει να κανω οτι θελω, παρα να με προστατευει με το ζορι επειδη μερικοι ειναι "ασχετοι"

δηλαδη σε προστατευει με το ζωρι οταν σου πεταει μια προειδοποίηση; αν ειναι ετσι να τους πουμε να βγαλουν και το warning για τα apk, ή να ειναι ανοιχτο απο την αρχη.

 

υπαρχει πολυς κοσμος φιλε μου που δεν θελει να σκασει 500αρια για κινητο οποτε και δεν ειναι εφικτο το iphone.

τωρα για wp δεν ξερω να σου πω, οταν θα παρει η μανα μου με το καλο το lumia 520 θα εχω αποψη και για αυτο, ισως για εναν απλο χρηστη να ειναι οτι πρεπει το wp (θα το ανακαλυψει η μανα μου αυτο) αλλα βλεπεις κοιτανε στο google ποσο διασημο ειναι το wp και βλεπουν ενα 3% οποτε σου λενε γιατι να παρω ενα κινητο που δεν το παιρνει κανεις;

οποτε κοιτανε απο android μερια γιατι σου λεει για να το εχουν τοσα ατομα θα ειναι καλο.

μετα βαζουν ενα facebook και το βλεπουν να σερνετε σε επιπεδο που να κολαει ο dialer (true fact με το lg e400 που πηρε η μανα μου πριν απο κανα δυο χρονια, και για αυτο θελει να παρει αλλο.)

 

 

φυσικά το nokia της το πρότεινα εγω, θελω να πειραματιστω μαζι του,

της στελνω το λινκ με το νοκια και τις λεει ενα φιλος της, αα μην το παρεις, αυτα δεν ειναι καλα. παρε αυτο εδω (και της δείχνει το s4)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γνωριζα εδω και τουλαχιστον 10 χρονια αφου το εχω κανει στην πραξη στα περισσοτερα λειτουργικα.

εξαλλου δεν ειναι τυχαιο που τα παλια iPhone κατα την επαναφορα τους εκαναν... μια ωρα! (κυριολεκτικα)

αντιθετως ολα τα αλλα κινητα κανουν μολις μισο λεπτο. προφανως και σε μισο λεπτο δεν αντικαθίσταται κανενα απο τα αρχεια σου και ολα ειναι προς επαναφορα αν ξερεις τον τροπο. (οπως ακριβως δρα και το quick format στους υπολογιστες που αφηνει τα αρχεια σου εκτεθειμένα για επαναφορα)

 

απο την αλλη ο σωστος τιτλος για το αρθρο αυτο θα ηταν "η εργοστασιακη επαναφορα σε καθε κινητο οποιασδηποτε χρονολογιας εκτος του iPhone" εκτος και αν χρησιμοποιει κρυπτογραφηση και καποιο αλλο λειτουργικο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα ασφαλειας. Κατα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, πουθενα δεν αναφερεται οτι τα δεδομενα σου σβηνονται δια παντος. Το οτι απο μονοι του καποιοι θεωρησαν οτι με μια επαναφορα σβξνονται τα παντα δια παντος, δε φταιει ουτε το λειτουργικο ουτε η συσκευη.

Θα μου πεις, επρεπε να το αναφερει, μηπως και θες να το πουλησεις... σωστα, κατα τη μεταπωληση ενος σκληρου δισκου, κανει κανενας low level format; Διοτι κι εκει, ακομη πιο ευκολα (αν δεν εχει γραφτει τιποτε και στον δωσει οαλλος αδειο), μπορεις να κανεις επαναφορα ολου του δισκου οπως ηταν. εκει δεν υπαρχει προβλημα ασφαλειας;

 

Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται. Πετάγεται προειδοποίηση όταν πας να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών που λέει ότι "πρόσεχε τι κάνεις μ@λ@κ@ γιατί θα σβηστούν ΟΛΑ τα δεδομένα σου"; Θα πρέπει δηλαδή η Σούλα η κομμώτρια να ξέρει ότι δεν σβήνονται αλλά πρέπει να κάνει low level format και, και, και...;!

 

Σκεφτείτε λίγο out of the box, δεν μπαίνουν όλοι στο insomnia για να μαθαίνουν πράγματα. As a matter of fact, ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν τις γνώσεις σε σχέση με τη μάζα.

 

Φυσικά και προωθεί το λογισμικό της η Avast, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχει το πρόβλημα και ναι, όταν αφορά δυνατότητα ανάκτησης προσωπικών δεδομένων, ονομάζεται κενό ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝεπάρκεια ακόμα και σε βασικά πράγματα, θυμίζω ότι προ καιρού σε κινέζικα γνωστών κατασκευαστών δεν γινόταν καν επαναφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝεπάρκεια ακόμα και σε βασικά πράγματα, θυμίζω ότι προ καιρού σε κινέζικα γνωστών κατασκευαστών δεν γινόταν καν επαναφορά...

 

Αυτό έχει να κάνει με τους κατασκευαστές και όχι με το λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η avast καλα θα κανει να φτιαξει λιγο το antivirus της, το οποιο εχει πατωσει σε detection rate και ενω μεχρι περισυ ηταν απο τα καλυτερα, η εκδοση 2014, ειναι η χειροτερη μακραν.

 

Οι ιοι κανουν παρτυ σε υπολογιστες με avast.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα γράφοντας οτι μ@λ@κια θέλετε.

 

Γράφει ο άλλος ειρωνικά:

 

"πρόβλημα ασφάλειας οτι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν διαγράφει τα αρχεία. Οκ το ακούσαμε και αυτο"

 

Το άρθρο μιλάει για ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ!

 

Πόσο οτι να ναι πια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται. Πετάγεται προειδοποίηση όταν πας να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών που λέει ότι "πρόσεχε τι κάνεις μ@λ@κ@ γιατί θα σβηστούν ΟΛΑ τα δεδομένα σου"; Θα πρέπει δηλαδή η Σούλα η κομμώτρια να ξέρει ότι δεν σβήνονται αλλά πρέπει να κάνει low level format και, και, και...;!

 

Σκεφτείτε λίγο out of the box, δεν μπαίνουν όλοι στο insomnia για να μαθαίνουν πράγματα. As a matter of fact, ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν τις γνώσεις σε σχέση με τη μάζα.

 

Φυσικά και προωθεί το λογισμικό της η Avast, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχει το πρόβλημα και ναι, όταν αφορά δυνατότητα ανάκτησης προσωπικών δεδομένων, ονομάζεται κενό ασφαλείας.

 

Την ιδια ακριβως προειδοποιηση δε βγαζουν τα windows (η παλιοτερα το dos, αρα μιλαμε για πανω απο 20 χρονια), οταν πας να κανεις format το δισκο; Ακριβως την ιδια βγαζει, και με ενα οποιοδηποτε hdd recovery τα επαναφερεις μια χαρα. Εκει που ηταν η avast τοσα χρονια για να προστατευσει την καημενη τη Σουλα και να της πει οτι τελικως δεν εξαφανιζονται τα δεδομενα αλλα καποιος γνωστης μπορει να τα ξαναβρει;

 

Πεταγεται η ιδια προειδοποιηση οταν πας να αδειασεις τον καδο στα windows; Προφανως και πεταγεται. Μπορεις να τα επαναφερεις αν ξερεις 5 πραγματακια απο υπολογιστες; Προφανως και μπορεις.

 

Γιατι γινονται λοιπον ολα αυτα; Για την καημενη τη Σουλα, για αυτην ειναι η προειδοποιηση, οτι με τις γνωσεις που εχει, δεν μπορει να επαναφερει τα αρχεια της. Το αν μπορει καποιος αλλος, ειτε θελει απλες γνωσεις υπολογιστη, ειτε σπουδες στο ΜΙΤ, αυτο δεν αναφερεται πουθενα εδω και χρονια. Δεν ειναι κατι νεο που μας το ανακαλυψε η avast, για να φοβηθουμε για τα κενα ασφαλειας των android συσκευων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνουμε μου φαίνεται...

 

Παίρνουμε κάτι αρνητικό που συμβαίνει εδώ και 20 χρόνια στα PC για να δικαιολογήσουμε το κενό ασφαλείας στο Android. Με την ίδια λογική σου αντιστρέφω το επιχείρημα και σου λέω ό,τι λέει και στην τελευταία παράγραφο του άρθρου:

 

 

 

Όσο αφορά στους χρήστες iOS, η Apple έχει βρει το τρόπο ώστε να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο. Στις πιο σύγχρονες συσκευές της εταιρείας, το χαρακτηριστικό εργοστασιακής επαναφοράς στο iOS, αφαιρεί το κλειδί κρυπτογράφησης που προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα του χρήστη. Οπότε, αν με κάποιο τρόπο καταφέρει κάποιος να επαναφέρει προσωπικά δεδομένα, δεν θα μπορεί να τα "διαβάσει" και θα είναι απλώς άχρηστα. Στις παλαιότερες συσκευές της, η Apple "γράφει" δεδομένα πάνω από αυτά των χρηστών κατά την εργοστασιακή επαναφορά.

 

 

Την ίδια προειδοποίηση βγάζει και το iOS αλλά το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό για τους λόγους που λέει το παραπάνω quote.

 

 

Η Σούλα είναι υποχρεωμένη να ξέρει μόνο από ανταύγειες και πιστολάκι, όχι από low level format. Υποχρέωση του λειτουργικού είναι να προστατέψει τον χρήστη γιατί δεν πουλάει μόνο σε γκουρού από το MIT όπως λες, αλλά ΚΥΡΙΩΣ σε άσχετους.

 

 

 

 

Γιατι γινονται λοιπον ολα αυτα; Για την καημενη τη Σουλα, για αυτην ειναι η προειδοποιηση, οτι με τις γνωσεις που εχει, δεν μπορει να επαναφερει τα αρχεια της.

 

 

Φυσικά, κενό ασφαλείας δεν είναι όταν Σούλα κάνει επαναφορά το κινητό της. Κενό ασφαλείας ορίζεται κάτι όταν κάποιος μπορεί να έχει πρόσβαση σε δεδομένα μου χωρίς την έγκρισή μου και εν αγνοία μου. Γιατί αν η Σούλα κάνει επαναφορά και κρατήσει το κινητό της, δεν είναι κενό ασφαλείας. Όταν, όμως, κάνει επαναφορά για να το πουλήσει/χαρίσει/whatever, τότε είναι ήσυχη γιατί το μήνυμα το λέει καθαρά: Θα χαθούν όλα τα δεδομένα σου. Δεν λέει: Θα χαθούν όλα τα δεδομένα σου αλλά να ξέρεις ότι αν κάποιος ξέρει, μπορεί να τα ανακτήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα ασφαλειας το οτι η ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ δεν διαγραφει τα αρχεια? Ok, το ακουσαμε και αυτο :D

 

Eιναι και προβλημα ασφαλειας το οτι το iPhone ειναι φτιαγμενο απο πολυτελη αλουμινιο (ξερεις, σαν αυτο που εχουν στα κουτακια της κοκα κολας), γιατι αμα το ξεχασω καπου θα μου το κλεψουν. Ενω αμα ξεχασω τη μουφα πλαστικουρα samsung android μου, θα με παρουν τηλφ να μου το φερουν πισω. Να τα λεμε και αυτα ε

 

αν λέγανε το αντίθετο όμως, ότι το Iphone δεν κρυπτογραφεί δεδομένα και επαναφέρονται θα ήταν μειονέκτημα.... τώρα δεν είναι.... φιλικά πάντα... δεν είμαι fanboy καμίας εταιρείας γιατί καμία δεν με πληρώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, κρυπτογράφιση δεν σπάζει;

Στην τελική δεν νομίζω να αγοράζει κανείς τηλέφωνα για να πάρει καμια φωτογραφία, αν το κάνει θα το κάνει για "επάγγελμα ".

Οποτε που πάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε παιδια. Εργοστασιακή επαναγορά λέγεται όχι διαγραφή όλων. Τα περισσότερα τηλέφωνα το διαχωρίζουν μάλιστα. Η εργοστασιακή επαναφορά σβήνει τις εφαρμογές του χρήστη και επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Ό,τι αρχεία έχεις σώσει στην μνήμη του τηλεφώνου προφανώς και μένουν. Ακόμα και αν δεν το ξέρεις αυτό, αν είσαι τόσο ζώο που πουλας το τηλέφωνό σου και δεν κοιτάς καν στο gallery αν έχει μείνει καμμια φώτο, κακό του κεφαλιού σου.

Το θεμα είναι ότι δημιουργούν βήμα σε εταιρίες "ασφάλειας" να φαίνονται αγγελικες κ προστατευτικές για να διαφημίζονται για κάτι αυτονόητο.

Κάνεις λάθος φίλε μου δεν μένει τίποτα (κανονικά) στην μνήμη του τηλεφώνου! Μένει στην micro sd....όταν πας να κάνεις factory defaults σου λέει ότι θα διαγραφεί ότι είναι μέσα στο τηλέφωνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...