Προς το περιεχόμενο

Επέκταση των δικτύων VDSL και 4G του ΟΤΕ σε νέες περιοχές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω που ειμαι επισης δυτικα (αιγαλεω) εχω κλειδωσει στα 20mbps και who gives a fU%k για τη vdsl. αλλωστε ποιος θα μου δωσει τετοια ταχυτητα για να την χρησιμοποιησω και βεβαια σιγα μην δω ποτε 50....

Αιγαλεω ειμαι και εγω.Για να πιανεις 20 Mbps λογικα θα εισαι κοντα σε Καφαο του ΟΤΕ,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αιγαλεω ειμαι και εγω.Για να πιανεις 20 Mbps λογικα θα εισαι κοντα σε Καφαο του ΟΤΕ,σωστα?

δεν ξερω που το εχει... ειμαι στο lidl της ιερας οδου. ο οτε ειναι 500-600 μετρα μακρυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω που το εχει... ειμαι στο lidl της ιερας οδου. ο οτε ειναι 500-600 μετρα μακρυα.

Οταν ειχα ρωτησει σε καταστημα της Forthnet στο Αιγαλεω για VDSL οπως γραφω πιο πανω θυμαμαι οτι μου ειπε πως υπαρχουν 2 καφαο του ΟΤΕ.Το 1 βρισκεται κοντα στο νοσοκομειο Λοιμωδων,το 2ο δεν θυμαμαι που μου ειπαν οτι ειναι.Οποτε μαλλον για αυτο πιανεις καλη ταχυτητα,εισαι κοντα στο Λοιμωδων.Ισως δεν παιζει ρολο που εισαι κοντα στον ΟΤΕ.Εγω μενω χαμηλα,καπου 1200 μετρα απο ΟΤΕ αλλα και απο τα 2 καφαο.

 

Λογικα μπορεις να βαλεις VDSL με καλες ταχυτητες.Αλλα αν δεν τις αξιοποιεις,πχ για γρηγορο download κλπ δεν αξιζει.Σε ποια εταιρια εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 50 να ειναι κ 24. ενω το 30 ισως 14. οσο πιο κοντα ειστε. Ισως ομως να μην πληρωναμε το ιδιο εως 24 ενω καποιος εχει 4 και καποιος αλλος 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχουν ηδη vdsl μπορουν να μας πουν αν πραγματικα ποιανουν καλες ταχυτητες και αν ειναι και στις vdsl μεχρι 30 ή 50 ή αν ειναι καρφωμενα στα 30 ή 50 η ταχυτητα?

 

Επισης τα ρουτερ που δινωνται απο τις εκαστοτε εταιριες ειναι ακριβως οπως τα adsl routers ή αλλαζουν κατα που στις ρυθμησεις κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφωμενοι στα 50 ή στα 30 αντιστοιχα για να ειναι θα πρεπει το ενδιαμεσο τμημα ΚΑΛΩΔΙΟΥ απο την υπαιθρια καμπινα μεχρι και το σπιτι να μην εχει απωλειες και να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα . Θεωρητικα οι απωλειες πρεπει να ειναι μικρες γιατι οι καμπινες συνηθως δεν καλυπτουν μεγαλες αποστασεις . Τωρα αν σας λεει ο ΟΤΕ 50ΜΒ και στο σπιτι κλειδωνει στα 45 και το θεωρειτε κοροιδια ε μην το βαλετε ! Θεωρειται αποδεκτη απωλεια λογω του ενδιαμεσου χαλκου .  Οσο υπαρχει ο χιλιοταλαιπωρημενος χαλκος που τοσα χρονια εχει περασει οσα εχει περασει ( κοψιματα απο εργα - νερο απο βροχες και οξειδωσεις κλπ ) μην περιμενετε το τελειο . Για να μπει οπτικη ινα που αναφερθηκε πιο πριν μεχρι το σπιτι , το κοστος για ψηφιακο κατανεμητη θα τον επωμιζονται οι ιδιοκτητες στις πολυκατοικιες - μονοκατοικιες κλπ ... Να δω τι θα λετε οταν σας ζητησει ο ΟΤΕ και ο καθε ΟΤΕ χρηματα για αναβαθμιση στον χωρο σας για να εχετε οπτικη μεχρι το διαμερισμα σας .

Υπαρχουν περιοχες στην Αττικη που θεωρειται αστικο κεντρο ( και οχι καποιο χωριο με πολυ μικροτερο πληθυσμο ) που δεν πιανει ταχυτητες πανω απο 1ΜΒ εν ετει 2014 .  Πρωτα επενδυει σε τετοιες περιοχες που αντιστοιχα θα βγαλει και τα χρηματα της επενδυσης . Και σιγα σιγα απο οσα μαθαινω θα γινει σε πολλες περιοχες για να μπορει αντιστοιχα να αυξησει τις ταχυτητες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το 50 να ειναι κ 24. ενω το 30 ισως 14. οσο πιο κοντα ειστε. Ισως ομως να μην πληρωναμε το ιδιο εως 24 ενω καποιος εχει 4 και καποιος αλλος 12

όταν μιλάμε για κάλυψη από υπαίθριες καμπίνες οι ταχύτητες συνήθως είναι οι ονομαστικές, οι εξαιρέσεις είναι αυτές που παίζουν πιο κάτω και συνήθως είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού, πχ παράλληλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξερω είναι ότι πληρώνω για 24Mbps και παίρνω 10 με το ζόρι!!! Ας κοιτάξουν πρώτα να είναι συνεπείς στις υπηρεσίες τους και μετά να κάνουν επεκτάσεις!!! 

 

αν νομιζεις οτι αυτο ειναι το χειροτερο..

εγω πληρωνα για 24αρα και επιανα 7. και οταν τους πηρα τηλεφωνο μου ειπανε με απολυτη ειλικρινεια "ενταξει ειστε, τοσο δινουμε εκει που μενετε".

 

τι "φταιει η αποσταση" και "φταινε τα καλωδια", συνηθισμενες απαντησεις. (και μενω και μεσα στο κεντρο, τοσο δινουν εκει!)

 

απο τοτε εχω πεισει απειρους φιλους να μην βαλουν ΟΤΕ. (και κατεβαζα 24ωρα χωρις σταματημο μεχρι να αλλαξω εταιρεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν βλέπουν ότι αφήνουν κενά σε περιοχές:Τι στο καλό συνεχίζουν έργα; Μόνο για να φανεί η ανάπτυξη που κάνουν.Αγόραζε vdsl εσύ και περίμενε πότε θα σου έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν θα αγοραζει VDSL εαν αυτο δεν μπορει να υλοποιηθει αμεσα, δεν θα κανει κανεις αγορα για κατι που θα εχει σε 2 χρονια. Στο Π.Φαληρο ειδα καινουργιες καμπινες, πλατεια Νταβαρη, Ζησιμοπουλου κλπ

Οταν ολοκληρωθουν τα εργα στην περιοχη και ενεργοποιηθουν οι καμπινες ξεκιναει το τμημα πωλησεων να κανει τηλεφωνω ενημερωνοντας οσους ειναι ηδη ετοιμοι για την δυνατοτητα. Εαν στο Περιστερι ο δημαρχος θελει λεφτα δεν θα μπει τιποτα, δεν θα καλεσει κανενα τμημα πωλησεων για να κανει ενεργοποιηση VDSL γιατι δεν θα υπαρχει τιποτα.

 

Απο καπου δεν πρεπει να ξεκινησει ολο αυτο; Ολες οι περιοχες εχουν προβλημα, παντου υπαρχουν απομακρυσμενα σπιτια γιατι το δικτυο ειχε φτιαχτει για τηλεφωνο και οχι για dsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...