Προς το περιεχόμενο

Η TSMC ρίχνει όλο της το βάρος στη κατασκευαστική μέθοδο των 10nm για να ανταγωνιστεί τη Samsung


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντυπωσιακά τα 10nm σε λίγο δεν θα φαίνονται καν τα τσιπάκια και θα ενσωματώνουν πολυ περισσότερα πράγματα απο τα σημερινά , νομιζω ομως οτι υπάρχει ενας περιορισμός με το ποσο μπορούν να μικρύνουν περα των 10nm

 

Τα chip μια χαρά θα φαίνονται. Παρόμοιο μέγεθος με σήμερα θα έχουν πάλι, απλώς θα περιέχουν πολύ περισσότερα transistors.

Όταν "χτυπήσουν" το όριο, που άλλοι λένε ότι είναι στα 5nm. άλλοι λένε στο 1nm, θα αλλάξουν υλικό κατασκευής από σιλικόνη σε σιλικίνη,γραφένιο ή νανοσωλήνες σιλικόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δε λέει η κβαντικής μηχανική, οτι κάτω από 20nm δεν μπορείς να ξέρεις που ειναι το ηλεκτρόνιο? Μούφα μου μυρίζει.

 

Τέλη του 2014 η Intel θα βγάλει στην αγορά τους Broadwell που είναι στα 14nm. Μόνο μούφα δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δε λέει η κβαντικής μηχανική, οτι κάτω από 20nm δεν μπορείς να ξέρεις που ειναι το ηλεκτρόνιο? Μούφα μου μυρίζει.

κάπου στα 5 είναι το όριο (για σημερινές τεχνολογίες) μερικές θυμες λενε οτι μπορεί να δουλεύει και στο 1 αν και λίγο δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fallen4ngel, δεν έχω κώλυμα με τα τηλέφωνα. Ούτε πρόβλημα με τη Samsung έχω και σίγουρα δεν αμφισβητώ την υπεροχή της.
Απλά λέω ότι δεν ήταν παντοκράτορας από πολύ παλιά.
Λέω δηλαδή ότι οι νέοι έχουν να μαθαίνουν, αλλά οι παλιοί δεν έχουν να θυμούνται. Κι αυτοί να μαθαίνουν έχουν

 

Κουβέντα να γίνεται δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...