Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη και παράλληλα η οικονομικότερη λύση για ύπνο σε στρώμα σε κακή κατάσταση από άποψη υγιεινής και όχι μόνο σε χωριό, για λίγες μέρες τώρα το καλοκαίρι, κανά Πάσχα κ.λπ.;

Κοιτούσα για ανώστρωμα, αλλά τα οικονομικά δεν έχουν καλές κριτικές, συν ότι δε βρίσκω κάποιο κοντά μου να το παραλάβω ο ίδιος εντός της ερχόμενης εβδομάδας.

Το επίστρωμα θα κάνει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
27 minutes ago, phanispal said:

Το επίστρωμα θα κάνει τίποτα;

To επίστρωμα είναι για να προστατεύει το στρώμα (ιδρώτα/σάλια/κτλπ, βρώμα γενικότερα)  αν δεν κάνω λάθος, δεν προσφέρει κάτι από πλευράς άνεσης κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ούτε εγώ, γι' αυτό ρωτάω.

Αλλά η λογική λέει ότι απ' το να στρώσεις σκέτο σεντόνι και να ξαπλώσεις πάνω σε ένα βρωμερό στρώμα, καλύτερα θα είναι να βάλεις ένα επίστρωμα και πάνω από αυτό το κατωσέντονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ έχω επίστρωμα στο δικό μου στρώμα, αλλά το δικό μου στρώμα είναι σε άριστη κατάσταση.

Ξέρω πώς είναι δηλαδή, και όντως το έχω για την προστασία του στρώματος στη δική μου περίπτωση, απλά εδώ ψάχνω κάτι να προστατευτώ εγώ (όσο γίνεται), γιατί σιχαίνομαι το στρώμα στο οποίο θα αναγκαστώ να κοιμηθώ κάποιες μέρες τώρα τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σαν αίσθηση θα είναι σαν να έχεις 2 σεντόνια, θα αλλάξει κάτι στη σιχαμάρα? 😛

Μόνο με ανώστρωμα θα νοιώθεις "ασφαλής". Από εκεί και πέρα αποφασίζεις ανάλογα την τιμή τι θα επιλέξεις και τι θα το κάνει την υπόλοιπη χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Αύριο περιμένω το ritz από εντός. Σχεδόν  2 μήνες αναμονή.  Ελπίζω να αξίζει τον κόπο. 

Περιμένουμε εντυπώσεις .....   Είναι και αυτό μια επιλογή  εκτός απο το Mystique .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα καμία πρόταση για στρώμα 130χ200 στα 300-400(;)  κατα προτιμηση μαλακο;

 

μια ψιλοακυρη ερωτηση επειδη μ αρεσει το κρεββατι να ναι καπως ψηλο υπαρχει καποιο προβλημα να βαλω το παλιο στρωμα κατω απ το καινουργιο;

 

https://www.bedandhome.gr/product/pillow-top-aloe-latex-memory-2/?attribute_pa_diastasi=130x200&skr_prm=WyJlZDAzMjg1Yy0xNTkzLTRjZDktODJiNC1kMjNjNzA0YjdjNzAiLDE1OTY1NTA2MDAxMDcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σε ψαξιμο στρώματος. Θέλουμε να αναβαθμίσουμε το δικό μας (15 χρόνων) και να βρούμε κατι σαφως καλύτερο.

Εχουμε δοκιμάσει στρωματα coco-mat,sealy,media,elite,cosmostrom,ecosleep οι τιμές από 350 εως 1800!!

Κοιμηθήκαμε σε coco-mat 2 φορές σε ξενωνες και μας αρεσε πολύ!!

Στα υπόλοιπα απλα ξαπλωσαμε για λίγα λεπτα. Μας αρεσαν αρχικά αρκετά αλλά...

Ψάχνουμε φυσικά υλικά και πιστοποιήσεις και καταλήγουμε στο ότι δεν υπάρχει 100% φυσικό καουτσουκ, το καλύτερο ειναι 80-20. Μερικά δεν έχουν καν φερμουαρ για να δεις τι έχουν μεσα.

Τα διάφορα foam όπως κι αν τα ονομάζονται απο τι υλικά ειναι φτιαγμένα; Water foam, health foam. Κανένας δεν ξέρει ακριβώς. Μαλακά είναι μεν αλλά μηπως θα ανασαίνουμε όλα τα περίεργα; Δεν υπάρχει πιστοποίηση

Βρήκα αυτο http://www.eurolatex.com/info_ecostandard.htm στο οποίο νομίζω μόνο μία βιοτεχνία εχει απλά λίνκ

Θα κάνουμε pause για λίγο και βλέπουμε.

Σας έχεις δώσει κάποια εταιρεία πιστοποιήσεις για τα υλικά που χρησιμοποιεί; Τι έχετε να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Ψάχνω στρώμα 200χ90 (μονό κρεβάτι). Απαιτήσεις δεν έχω απλά να είναι καλύτερο από το 25 ετών :) που έχω τώρα. Το θέλω για το πατρικό μου που εξαιτίας της δουλειάς κοιμάμαι αρκετά συχνά τελευταία. Να φανταστείτε στην δουλειά όταν είμαι νυχτερινός και δεν δουλεύει το εργοστάσιο κάνω καλύτερο ύπνο σε δύο πάγκους ενωμένους. Είμαι 1.82 και 72 κιλά, δεν έχω καμία ιδέα από στρώματα, θα προτιμούσα κάτι που να είναι οικονομικό και καλό :) μέχρι ~300€. Μία φορά μόνο που "δοκίμασα" σε κατάστημα στρώματα το μόνο που κατάλαβα αν κατάλαβα είναι ότι θέλω κάτι σε μέτρια σκληρότητα. 

Τα φώτα σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον τα τελευταία χρόνια έχουμε όλοι πειστεί και αποδεχτεί ότι το καλό στρώμα ΔΕΝ είναι πολυτέλεια.Δεν χρειάζεται (έτσι πιστεύω) να έχεις απαραίτητα το καλύτερο των καλύτερων ,αλλά απαγορεύεται να κοιμόμαστε σε στρώμα 15 και 20 ετών.. Τελευταία πολλές ειναι οι εταιρείες που κατασκευάζουν ή εμπορεύονται στρώματα...

Σε σημείο να είναι δύσκολη η έρευνα αγοράς...Και για να μην φανταστείτε ότι το παίζω ειδήμονας και παντογνώστης ,υπάρχει και το εξής σενάριο: έδωσα πάνω από 1200 ευρώ για στρώμα πριν λίγα χρόνια και δυστυχώς ψάχνω πάλι καινούργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την κοινότητα..

Θα παραθέσω και την δική μου εμπειρία απο ψαξιμο για καλό στρώμα σε ανατολική θεσσαλονίκη. Το στρώμα ήθελα εξ αρχής να είναι 100% λατεξ και μετριο-μαλακό αλλα προς το μέτριο. 

Ξεκίνησα απο terzostrom (Θεσσαλονίκη προς Περαία) και ξάπλωσα στο λάτεξ στρώμα που είχαν. Ηταν πολύ μαλακό στρωμα. Βούλιαζες αρκετά και δεν ήμουν σίγουρος εαν κρατούσε το σώμα μου σε ευθεία στάση (90 κιλά). 

Επειτα πήγα cocomat οπου ο πωλητης πραγματικα μας είχε 1 ώρα και μας βολιδοσκοπούσε με λεπτομέρειες... Το στρώμα 100% λάτεξ 14cm ήταν παλι πολύ μαλακό και με την έκπτωση ήταν στα 1000 ευρώ. 

Σαν τρίτη επιλογή πήγα στην Αφροκοπτική, (Καλαμαριά - Αιγαίου) και βρήκα ενα στρώμα που είχε 18cm παχος όλο λάτεξ. Μετριο προς μαλακό και μαζί με το 100% πολύ καλό βαμβακερό κάλυμμα μας βγήκε στα 760 με μια έκπτωση και 2 δωρεάν απλά μαξιλάρια ή ενα λατεξ. Πολύ καλή εξυπηρέτηση απο τα παιδια και το στρώμα το λάτρεψα. ( το χρησιμοποιώ εδω και 10 ημέρες)

Συμπέρασμα: Εαν θέλεις ενα 100% λάτεξ και είσαι ανατολική θεσσαλονίκη, τότε κοίτα οπωσδήποτε την αφροκοπτική. Καλό ψάξιμο και καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα.

Είχαμε βγει και εμείς προς αναζήτηση αρχικά στρώματος αλλά τελικά καταλήξαμε να πάρουμε και κρεβάτι λόγο της μεγάλης διάστασης του στρώματος που ζητήσαμε 2,00 x 2,00. Το κόστος πήγε αρκετά ψηλά όπως καταλαβαίνετε (περίπου 2700€). Διαπιστώνουμε ότι άξιζε τα χρήματα γιατί το έχουμε περίπου 2-3 εβδομάδες και κάθε μέρα ξυπνάω και δεν νιώθω ότι έσκαβα στον ύπνο μου, σηκώνομαι και δεν νιώθω ούτε πιασμένος ούτε κουρασμένος. Πολύ σημαντικό να σου προσφέρει τόση άνεση ένα στρώμα. Μπορώ να πω πως ανυπομονώ καθημερινά πότε θα έρθει η ώρα να πάμε για ύπνο. Πραγματικά με το προηγούμενο στρώμα (είχε φάει τα ψωμιά του) σηκωνόμασταν και λέγαμε ότι δεν πάει άλλο η κατάσταση. Τόση κούραση κάθε μέρα πάει πολύ.

Αρχικά ήμουν πολύ διστακτικός στο να πάρω στρώμα με memory foam, έψαχνα κάτι ποιο συνηθισμένο και πολύ κοντά σε αυτό που είχα. Πέρασα πολλές ώρες διαβάσματος στα site και στα forum σε Ελλάδα και εξωτερικό μήπως μπορέσω να βρω κάποια πληροφορία που θα με βοηθήσει στην επιλογή μου. 

Για να μην μακρηγορώ σας παραθέτω τα 3-4 στρώματα που πήγα και δοκίμασα με την γυναίκα μου.

Αρχικά πάμε στην εταιρία Elite Strom και δοκιμάζουμε το Sealy Lavish, μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. 

Μετά πάμε στην Media Strom και δοκιμάζουμε το Advance Care, δεν μπορώ να πω ότι ένοιωθα την ίδια άνεση με το Sealy Lavish και το απέρριψα. 

Επόμενη εταιρία που είδαμε ήταν η Candia Strom και συγκεκριμένα από όσα δοκιμάσαμε καταλήξαμε ότι πιο άνετο ήταν το μοντέλο Selene, όχι το Limited όμως το σκέτο. Πολύ κοντά οι τιμές με τα Sealy και ήμουν στο τσάκ να το πάρω.

Παρόλα αυτά πάλι κάτι με χάλαγε και ξαναγυρνάω μετά από 2 μέρες στην Elite strom και ζητάω να δοκιμάσω ξανά το Lavish και το Majestic που έχει memory foam. Πολύ εξυπηρετική η πωλήτρια στο κατάστημα, να μας αναλύσει όλες τις λεπτομέρειες και τις διαφορές που έχουν τα δύο μοντέλα. Οι τιμές ήταν σχετικά κοντά και είχα μπερδευτεί γιατί ένιωθα άνετα και με τα δύο. 

 

Τελικά καταλήξαμε να πάρουμε το Sealy Majestic της Elite Strom όπου για τον τρόπο που κοιμόμαστε είναι όνειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...