Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχει κανεις αποψη για το στρωμα που είναι στο μέσα στο πακετο προσφορας της Istikbal?

https://istikbalgreece.gr/eshop/Stromata/Stromata--Istikbal-/Prosfora-Stroma-me-krebati-me-apoth-horo/3576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα στρώμα 1.60 μέχρι 700 ευρώ.

Έχω δει από e-shop κάποια στρωματά (φωτογραφίες), αλλά είναι αλλιώς αν κάποιος το έχει να σου πι μια γνώμη.

Οπότε παιδιά όποιος μπορεί μια βοήθεια.

Ecosleep CoolRest

https://indecor.gr/shop/stromata/ecosleep/ecosleep-coolrest/

ecomat emerald

https://eco-mat.gr/product/στρωμα-emerald/?attribute_pa_size-chart=160x200

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω βάλει και στο άλλο thread για στρώματα, αλλά ας ρωτήσω κι εδώ:

Έχει κανείς εμπειρία από στρώμα της Afronline (Ελληνική εταιρεία στη Θεσσαλονίκη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ειμασταν και εμείς σε αναζήτηση στρωματος γιατί το προηγούμενο της Camel strom που είχαμε πάρει μαζί με κρεββάτι με αποθηκευτικό χώρο, πριν 7 μήνες εκανε γούβα παρότι το γυρνουσα, και ειπα να δώσουμε παραπάνω να πάρουμε ένα καλύτερο. Καταλήξαμε στο media touch 4 της σειράς Νεα advance με τιμή 500€ και εγγύηση 8 χρόνια. Όταν μας το έφεραν μετά από 8 μέρες τα παιδιά μας είπαν ότι για να αντέξουν τα ανεξαρτητα ελλατηρια αφου δεν έχουμε τελάρο με πολλές μικρές τάβλες πρέπει οπωσδηποτε μετά από ένα μήνα να αγοράσουμε απο πρακτικερ και να βιδωσουμε πάνω απο το τελάρο μας 2 μεγάλα κομμάτια ξύλου Osb κατά πλάτος για να αντέξει το στρώμα, γιατί αν χρειαστούμε την εγγύηση θα πουν ότι έφταιγε το κρεββάτι μας, και είπε ακόμα ότι αυτό δεν το λένε κάποιοι επίτηδες. Στο στρώμα κοιμάσαι πολύ άνετα το μόνο μειον είναι ότι σε ζεσταινει και ιδρωνεις, παρότι έχω βάλει καλύμματα, θα τα αλλάξω και θα ξαναγραψω αν άλλαξε αυτό. Τώρα θέλω να ρωτησω αν ξέρει κάποιος, αν βάλουμε ένα μονοκοματο κομμάτι στο μέγεθος του τελάρου χωρίς να το βιδωσουμε δεν θα είναι το ίδιο? Για την ώρα βαλαμε 2 κομματια κόντρα πλακε που ειχαμε κατά μήκος στις μεριές που κοιμομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2020 στις 1:13 ΜΜ, sardelisp είπε

Νομίζω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε για στρώματα της Serta.. φέτος την έφερε η εντός στην Ελλάδα αυτή την εταιρία..

Δοκίμασα απο κοντά το Ritz και μου άρεσε..η βάση του είναι που σκληρή, και έχουν ρίξει όλο το βάρος στο ανωστρωμα να κάνει όλη την υποδοχή και την στήριξη..

Με προβλημάτισε όλο αυτό σε αντίθεση με το Energy cushion firm της Sealy που έδινε την ίδια και ίσως καλύτερη υποστηρικτική αίσθηση σε σχέση με το Ritz.

Και αν πάρεις στρώμα με ανωστρωμα και μετά αυτό κάτσει; 

Δύσκολα τα πράγματα..ένα είναι μάλλον το τελικό συμπέρασμα.. να μην δώσουμε πολλά λεφτά για τέτοιο στρώμα (ειδικά αν κάποιος έρχεται από παλιό κλασικό με ελατήρια..)

Το ανώστρωμα βελτιώνει πολύ την ποιότητα του ύπνου,  το πολύ πολύ αλλάζεις ανώστρωμα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Βγαίνει πιο φθηνά από το να αλλάξεις στρώμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 5:09 ΜΜ, bromiaris είπε

Έχω το Optimum silver iii στρώμα...

Το χρυσοπλήρωσα (900+ ευρώ) και το γύρναγα πλευρά κάθε μήνα...

Μετά από 19 μήνες υποφέρει η μέση μου και κοιμάμαι μόνιμα σε μια λακκούβα...

Η χειρότερη ακριβή αγορά που έκανα ποτέ και την μετανιώνω κάθε βράδυ...

Προφανως εριξαν την ποιοτητα των υλικων. Η μητερα μου εχει το silver αγορασμενο το 2011 στα 1250 χοντρικα. Στη παραγγελια εγραφαν silver 2009 οποτε μαλλον τοτε λανσαριστηκε το δικο μας μοντελο. Το στρωμα εχει χαλασει  γιατι η μητερα μου ειχε την κακη συνηθεια να καθεται στην ακρη του στρωματος οποτε επαθαν ζημια τα περιμετρικα λαμακια. Το υπολοιπο στρωμα ειναι οπως το πηραμε. Να τονισω οτι η μητερα μου ειναι κοντα στα 85-90 κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοήθησετε κι εμένα για την αγορά στρώματος; Μετά από ~10 χρόνια συμβίωσης με ένα Candia Strom των ~400 ευρώ, θέλω να πάω σε κάτι (πολύ) πιο καλό.

Είμαι ανάμεσα σε Coco-Mat Άτλας (στρώμα) + Ιβίσκος (ανώστρωμα) στα 1800 και Media-Strom Optimum Platinum III στα 1260. Αίσθηση παρόμοια, αν και προτιμώ ελαφρώς της Coco-Mat.

Από την Coco-Mat μου είπαν ότι τα latex στρώματά τους βγάζουν εύκολα 15-20 χρόνια ζωής, σε αντίθεση με τα ελατηρίων, που maxάρουν στα 10. Έτσι η όποια διαφορά τιμής υπάρχει, εκμηδενίζεται, ή έρχεται και υπέρ της Coco-Mat. Στα λοιπά πλεονεκτήματα του Coco-Mat είναι ότι είναι δύο στρώματα ενωμένα με ανώστρωμα (οπότε γυρίζεις, μεταφέρεις, βάζεις σεντόνι κλπ πιο εύκολα) ενώ το Media-Strom είναι τεράστιο και θεόβαρο. Επιπλέον, το Coco-Mat πλένεται (αφαιρείται τελείως η θήκη).

Θεωρητικά, όλα φωνάζουν "ΠΑΡΕ ΤΟ COCO-MAT". Αλλά για κάποιο λόγο δεν έχω πειστεί ότι το καουτσούν είναι σωστό υλικό για στρώμα. Φοβάμαι π.χ μήπως χάσει την ελαστικότητά του άμεσα, μην πάρει το σχήμα του σώματός μου, κλπ, ενώ σε στρώμα ελατηρίου να υπάρξει πλαστική παραμόρφωση μου "φαντάζει" πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις άλλαξα πρόσφατα από ένα στρώμα ΙΚΕΑ της κακιάς ώρας σε άλλο χωρίς ελατήρια. Είναι δύο εποχών, memory foam για τον χειμώνα και φυσικό latex για το καλοκαίρι. Το latex είναι πιο σκληρό από το memory. Δοκίμασα και με ελατήρια ανεξάρτητα αλλά δεν με ενθουσίασε η αίσθηση. Μου φάνηκαν πολύ μαλακά σαν αίσθηση ενώ αυτό που πήρα μόλις ξαπλώνω νιώθω να μου κρατάει την μέση εκεί που πρέπει και είναι πολύ πιο ζεστό από το προηγούμενο (ξυλωσαμε εντελώς το θερμαινόμενο υπόστρωμα). Το συνδύασα με μαξιλάρι ορθοπεδικό για να είναι ολοκληρωμένη η αγορά. Αγοράστηκε από βιομηχανία με στρώματα στην Καλαμαριά και είναι αυτό το μοντέλο https://afrokoptiki.gr/product/stroma-2-seasons-memory-latex

Από τιμή δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά αλλά με αυτά που διαβάζω καλή μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σε αναζητηση στρωματος παιδια. πηγα δοκιμασα mediastrom , candia strom , elite strom, και sealy.

στα mediastrom δοκιμασα την σειρα advance touch και advanced care   . στην candia strom  αυτο που μου αρεσε ηταν το mystiq στα 530.  

μετα απο μερες δοκιμασα το energy της sealy και μου αρεσε πολυ.   εχει κανεις εμπειρια με την συγκεκριμενη εταιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα το Energy από τα Sealy μου άρεσε πολύ για τα λεφτά του, αλλά μάλλον θα κινηθούμε προς το Vive της Candia γιατί η δικιά μου το θέλει πιο αφράτο. Σε αίσθηση το Vive (700€) είναι ανάμεσα σε Platinum & Diamond από Mediastrom, οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε διπλάσια λεφτά.

Εξαιρετικός μου φάνηκε και ο συνδυασμός Αιγέας  + Ιβίσκος από CocoMat στα 1400€.

Γενικά σε όλα αυτά το μόνο που με απασχολεί είναι η αντοχή τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2020 στις 1:51 ΜΜ, Haldol είπε

Θα βοήθησετε κι εμένα για την αγορά στρώματος; Μετά από ~10 χρόνια συμβίωσης με ένα Candia Strom των ~400 ευρώ, θέλω να πάω σε κάτι (πολύ) πιο καλό.

Είμαι ανάμεσα σε Coco-Mat Άτλας (στρώμα) + Ιβίσκος (ανώστρωμα) στα 1800 και Media-Strom Optimum Platinum III στα 1260. Αίσθηση παρόμοια, αν και προτιμώ ελαφρώς της Coco-Mat.

Από την Coco-Mat μου είπαν ότι τα latex στρώματά τους βγάζουν εύκολα 15-20 χρόνια ζωής, σε αντίθεση με τα ελατηρίων, που maxάρουν στα 10. Έτσι η όποια διαφορά τιμής υπάρχει, εκμηδενίζεται, ή έρχεται και υπέρ της Coco-Mat. Στα λοιπά πλεονεκτήματα του Coco-Mat είναι ότι είναι δύο στρώματα ενωμένα με ανώστρωμα (οπότε γυρίζεις, μεταφέρεις, βάζεις σεντόνι κλπ πιο εύκολα) ενώ το Media-Strom είναι τεράστιο και θεόβαρο. Επιπλέον, το Coco-Mat πλένεται (αφαιρείται τελείως η θήκη).

Θεωρητικά, όλα φωνάζουν "ΠΑΡΕ ΤΟ COCO-MAT". Αλλά για κάποιο λόγο δεν έχω πειστεί ότι το καουτσούν είναι σωστό υλικό για στρώμα. Φοβάμαι π.χ μήπως χάσει την ελαστικότητά του άμεσα, μην πάρει το σχήμα του σώματός μου, κλπ, ενώ σε στρώμα ελατηρίου να υπάρξει πλαστική παραμόρφωση μου "φαντάζει" πιο δύσκολο.

Η τιμή που ανέφερες για το cocomat  σε τι διάσταση αφορά και σε ποιο κατάστημα ,με ενδιαφέρει και μένα για άμεση αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !!! 

Ειμαστε σε αναζήτησή στρώματος και έχουμε μπερδευτεί !

Αυτα που μας άρεσαν προς το παρόν είναι το Manhattan της king Koil , το discover premium της media storm και το dreamzone f135 από JYSK .

Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή καμία συμβουλή για τα παραπάνω ;;;

Στις 4/2/2020 στις 11:55 ΠΜ, leodary είπε

Καλησπέρα, εχει κανεις αποψη για το στρωμα που είναι στο μέσα στο πακετο προσφορας της Istikbal?

https://istikbalgreece.gr/eshop/Stromata/Stromata--Istikbal-/Prosfora-Stroma-me-krebati-me-apoth-horo/3576

καλησπέρα ! Για το συγκεκριμένο δεν έχω άποψη . Αλλά με ένα άλλο αντίστοιχης κατηγορίας που αγόρασα πριν 3 χρόνια από εκεί έχω να πω τα χειρότερα. Τόσο για το ίδιο το στρώμα και άλλο τόσο για την υποστήριξη τους βάσει εγγύησης . Δεν το καλύπτουν γιατί το memory foam έχει εγγύηση 3 χρόνια  ( μου το άλλαξαν ήδη μια φορά στον 1μιση χρόνο ) . Η αρχική εγγύηση που δίνουν είναι για τα ελατήρια !!! Το στρώμα έχει γίνει σαν ξεχειλωμένο ... να μην το γράψω !!! καταλαβαίνετε !!! 

Δεν θα πρότεινα με τπτ να τους δώσεις τα λεφτά σου !

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...