Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην κανεις το λαθος και παρεις latex... ειδικα αυτα που και καλα εχουν ζωνες για το σωμα και αλλα σημεια ειναι πιο σκληρα και αλλα πιο μαλακα. Πλεον εχω πονους στο σωμα καθως δεχομαι πιεση απο τα σκληρα σημεια του latex και ισως να αλλαξω στρωμα συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... ρίξτε μια ματιά σε king coil. 

Εκτός απο τις premium σειρές οι οποίες φτάνουν σε αστρονομικές τιμές υπάρχουν κ πιο οικονομικές. Πρόκειται για ποιοτικά στρώματα κ σίγουρα είδα αλλαγή προς το καλύτερο, στον ύπνο μου.

Επίσης γνωστά κ σχετικά ποιοτικά είναι κ τα Elite (σίγουρα δεν τα συγκρίνω με τα king coil, αλλά ελέω τιμής, είναι τίμια).

Μακριά απο coco mat, candia, κ τα τούρκικα istikbal (τα είχα, τα χρησιμοποίησα, τα δοκίμασα)

Καθαρά προσωπικές απόψεις οι παραπάνω. Το έψαξα μέχρι αηδίας πρίν καταλήξω σε νέο στρώμα.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε αναζήτηση στρωματος εδώ και κάποιο καιρό. Ξάπλωσα σε πολλά, μου άρεσαν πολλά. 

Αξιόλογα στρώματα γι αυτά που πληρώνεις θεωρώ τα candia. Ειδικά το vive μου φάνηκε εξαιρετικό για τα γούστα μου. Επίσης ξάπλωσα και στο morpheus της king koil και μου άρεσε πολύ. Τα reviews όμως στο ιντερνετς για τα συγκεκριμένα στρώματα με απέτρεψαν. Που κατέληξα; 

Στην "ακριβή" σειρά hidrasund της IKEA που τουλάχιστον βρήκα και reviews ανα τον κόσμο. Οι λόγοι που το πήρα:

1) Legit reviews απο όλο τον κόσμο (και θετικά αλλα και αρνητικά) 

2) Όχι φουσκωμένες τιμές με εκπτώσεις πάνω απο 60% που σε κάνει να αναρωτιέσαι, πόσο τελικά αξίζει το στρώμα που αγοράζεις. 

3) Φυσικά υλικά (latex, κοκοφοινικες κλπ) και ανεξάρτητα ελατήρια. Η αίσθηση του είναι υπέροχη για τα γούστα μου. 

4) 25 χρόνια εγγύηση. Δεν ξέρω αν τελικά η εγγύηση αυτή έχει πρακτικότητα, αλλά μου δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου από έναν μεγάλο retail όμιλο για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα. Ελπίζω να μη χρειαστεί.

5) 40 μέρες για να το επιστρέψεις αν δεν σου κάνει. Το ότι θα σου κάνει ενα στρώμα στα 15-30 λεπτά που θα ξαπλώσεις πάνω του, δεν σημαίνει οτι θα σε βολέψει και ολα τα υπόλοιπα βράδια της ζωής σου. Σου δίνει τουλάχιστον το παραθυράκι για 1+ μήνα να το δοκιμάσεις κι αν δεν σου αρέσει το γυρίζεις πίσω. 

Τις λίγες ημέρες που κοιμάμαι, ήδη βλέπω αποτελέσματα στην ποιότητα του ύπνου μου. Η αίσθηση του όπως είπα είναι υπέροχη. Δυστυχώς πρόκειται για ενα πολύ βαρύ στρώμα (70+ kg). So far so good λοιπόν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυτό https://videnov.gr/stroma-body-balance-diplis-opsis από Βουλγαρία και είμαι ενθουσιασμός ένα χρόνο τώρα. Αν μένετε κοντά σε περιοχές παραλαβής(Β.Ελλαδα) σας το προτείνω. Αλλιώς δείτε τι παίζει με τα μεταφορικά σε άλλες περιοχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, TechnoState είπε

.... ρίξτε μια ματιά σε king coil. 

Εκτός απο τις premium σειρές οι οποίες φτάνουν σε αστρονομικές τιμές υπάρχουν κ πιο οικονομικές. Πρόκειται για ποιοτικά στρώματα κ σίγουρα είδα αλλαγή προς το καλύτερο, στον ύπνο μου.

Επίσης γνωστά κ σχετικά ποιοτικά είναι κ τα Elite (σίγουρα δεν τα συγκρίνω με τα king coil, αλλά ελέω τιμής, είναι τίμια).

Μακριά απο coco mat, candia, κ τα τούρκικα istikbal (τα είχα, τα χρησιμοποίησα, τα δοκίμασα)

Καθαρά προσωπικές απόψεις οι παραπάνω. Το έψαξα μέχρι αηδίας πρίν καταλήξω σε νέο στρώμα.

 

Για king koil morpheus πήγαινα κ εγώ αρχικά . 

Αλλα οι τόσο κακές κριτικές με απέτρεψαν να σου πω .

Αν δεν πάω για το Sealy hybrid stellar . Θα πάω σε κάτι ελληνικό . 

Η media strom δεν ήταν κακή. Αλλά δεν ενθουσιάστηκα  κ με κάποιο στρώμα τους .

Μου άρεσε ένα της linea αρκετά θα έλεγα . Αν θυμάμαι καλά το deluxe . 

Από elite δεν με ενθουσίασε κανένα .

Candia θα πάω αύριο . Όπου και θα καταλήξω σε ποιο θα πάω .

Ελπιζω αν επιλέξω το sealy να υπάρχει ακόμα η προσφορά .

 

Επεξ/σία από rokforaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Questioner said:

Ήμουν σε αναζήτηση στρωματος εδώ και κάποιο καιρό. Ξάπλωσα σε πολλά, μου άρεσαν πολλά. 

Αξιόλογα στρώματα γι αυτά που πληρώνεις θεωρώ τα candia. Ειδικά το vive μου φάνηκε εξαιρετικό για τα γούστα μου. Επίσης ξάπλωσα και στο morpheus της king koil και μου άρεσε πολύ. Τα reviews όμως στο ιντερνετς για τα συγκεκριμένα στρώματα με απέτρεψαν. Που κατέληξα; 

Στην "ακριβή" σειρά hidrasund της IKEA που τουλάχιστον βρήκα και reviews ανα τον κόσμο. Οι λόγοι που το πήρα:

1) Legit reviews απο όλο τον κόσμο (και θετικά αλλα και αρνητικά) 

2) Όχι φουσκωμένες τιμές με εκπτώσεις πάνω απο 60% που σε κάνει να αναρωτιέσαι, πόσο τελικά αξίζει το στρώμα που αγοράζεις. 

3) Φυσικά υλικά (latex, κοκοφοινικες κλπ) και ανεξάρτητα ελατήρια. Η αίσθηση του είναι υπέροχη για τα γούστα μου. 

4) 25 χρόνια εγγύηση. Δεν ξέρω αν τελικά η εγγύηση αυτή έχει πρακτικότητα, αλλά μου δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου από έναν μεγάλο retail όμιλο για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα. Ελπίζω να μη χρειαστεί.

5) 40 μέρες για να το επιστρέψεις αν δεν σου κάνει. Το ότι θα σου κάνει ενα στρώμα στα 15-30 λεπτά που θα ξαπλώσεις πάνω του, δεν σημαίνει οτι θα σε βολέψει και ολα τα υπόλοιπα βράδια της ζωής σου. Σου δίνει τουλάχιστον το παραθυράκι για 1+ μήνα να το δοκιμάσεις κι αν δεν σου αρέσει το γυρίζεις πίσω. 

Τις λίγες ημέρες που κοιμάμαι, ήδη βλέπω αποτελέσματα στην ποιότητα του ύπνου μου. Η αίσθηση του όπως είπα είναι υπέροχη. Δυστυχώς πρόκειται για ενα πολύ βαρύ στρώμα (70+ kg). So far so good λοιπόν. 

Πολύ ωραία αξιολόγηση 

 

Σκαλωσα σε ένα σημείο... 70 κιλά? Όντως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, barman_ είπε

Πολύ ωραία αξιολόγηση 

Σκαλωσα σε ένα σημείο... 70 κιλά? Όντως? 

Είναι παραπάνω από 70 κιλά (μιλάω για διάσταση 180x200). Σε κάθε αλλαγή σεντονιών θα πληρώνω παπαγαλάκι για την ανύψωση... 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 6 χρόνια με candia onar απογοήτευση, παρόλο που το άλλαζα πλευρές έκανε βαθουλώματα, ποτέ ξανά ανατομικό και ανεξάρτητα ελατήρια, σαν το ορθοπαιδικό δεν έχει αυτή είναι η πραγματικότητα. Κοιτάξτε και σε μαγαζιά στη γειτονιά σας πέρα από τα μεγάλα ονόματα που πληρώνεις brand και καλά. Το πιο σημαντικό δοκιμάστε τα και εννοείται δε χρειάζεται να δώσεις 1000+ το πολυ με 500€ αγοράζεις στρωματαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dancer said:

Μετά από 6 χρόνια με candia onar απογοήτευση, παρόλο που το άλλαζα πλευρές έκανε βαθουλώματα, ποτέ ξανά ανατομικό και ανεξάρτητα ελατήρια, σαν το ορθοπαιδικό δεν έχει αυτή είναι η πραγματικότητα. Κοιτάξτε και σε μαγαζιά στη γειτονιά σας πέρα από τα μεγάλα ονόματα που πληρώνεις brand και καλά. Το πιο σημαντικό δοκιμάστε τα και εννοείται δε χρειάζεται να δώσεις 1000+ το πολυ με 500€ αγοράζεις στρωματαρα

Γιατί δεν επικαλείσαι την εγγύηση;

 

εγώ για Θεσσαλονίκη που έκανα μια έρευνα του συγκεκριμένου ‘σπορ’ γιατί καλώς η κακώς δεν το κατέχω , αλλά ήθελα κάτι καλό ...

ξεκινησα από το 0, πήγα σε όλα σχεδόν τα στρώματαδικα ..

αυτο που κατάλαβα είναι , ότι το πιο σημαντικό είναι τελικά τι θα βολέψει εσένα , άσχετα με το πόσες εκατοντάδες ελατήρια έχει η πόσες στρώσεις με υλικά . 
 

για την ιστορία πήγα , mediastrom , elit storm , candia strom , bed & bath , Matt royale , afronline και σίγουρα κάποιο ακομα μου ξεφεύγει .

λυπαμαι που δεν πήγα στο ικεα που προτείνει ο συμφορουμιτης , καθώς κανείς δεν παρέχει καμία δωρεάν Δοκιμή στρώματος , ακόμα και με προϋπόθεση ότι θα αγοράσεις από αυτούς τελικά , οποτε και λόγω εκπτώσεων ένιωθα ότι είναι και λίγο τύχη αυτό που θα επιλέξεις τελικά .

 

για να μην μακρηγορώ άλλο , η candia με κέρδισε με ένα στρώμα της το nyx της Hyperion collection . Με κέρδισε σαν κατάστημα , προσωπικό , χώρος δοκιμής , χρόνος δοκιμής σε ήρεμο περιβάλλον  και φυσικά  σαν τιμή και σαν άνεση και απλά μου επιβεβαίωσε μέσω μιας εφαρμογής που χρησιμοποιούν , ότι μάλλον θα κάνω τη σωστή επιλογή .

 

https://www.candia-strom.gr/el/candia-xsensor

https://www.candia-strom.gr/el/stromata/hyperion-collection/nyx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2020 στις 11:27 ΠΜ, Questioner είπε

Ήμουν σε αναζήτηση στρωματος εδώ και κάποιο καιρό. Ξάπλωσα σε πολλά, μου άρεσαν πολλά. 

Αξιόλογα στρώματα γι αυτά που πληρώνεις θεωρώ τα candia. Ειδικά το vive μου φάνηκε εξαιρετικό για τα γούστα μου. Επίσης ξάπλωσα και στο morpheus της king koil και μου άρεσε πολύ. Τα reviews όμως στο ιντερνετς για τα συγκεκριμένα στρώματα με απέτρεψαν. Που κατέληξα; 

Στην "ακριβή" σειρά hidrasund της IKEA που τουλάχιστον βρήκα και reviews ανα τον κόσμο. Οι λόγοι που το πήρα:

1) Legit reviews απο όλο τον κόσμο (και θετικά αλλα και αρνητικά) 

2) Όχι φουσκωμένες τιμές με εκπτώσεις πάνω απο 60% που σε κάνει να αναρωτιέσαι, πόσο τελικά αξίζει το στρώμα που αγοράζεις. 

3) Φυσικά υλικά (latex, κοκοφοινικες κλπ) και ανεξάρτητα ελατήρια. Η αίσθηση του είναι υπέροχη για τα γούστα μου. 

4) 25 χρόνια εγγύηση. Δεν ξέρω αν τελικά η εγγύηση αυτή έχει πρακτικότητα, αλλά μου δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου από έναν μεγάλο retail όμιλο για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα. Ελπίζω να μη χρειαστεί.

5) 40 μέρες για να το επιστρέψεις αν δεν σου κάνει. Το ότι θα σου κάνει ενα στρώμα στα 15-30 λεπτά που θα ξαπλώσεις πάνω του, δεν σημαίνει οτι θα σε βολέψει και ολα τα υπόλοιπα βράδια της ζωής σου. Σου δίνει τουλάχιστον το παραθυράκι για 1+ μήνα να το δοκιμάσεις κι αν δεν σου αρέσει το γυρίζεις πίσω. 

Τις λίγες ημέρες που κοιμάμαι, ήδη βλέπω αποτελέσματα στην ποιότητα του ύπνου μου. Η αίσθηση του όπως είπα είναι υπέροχη. Δυστυχώς πρόκειται για ενα πολύ βαρύ στρώμα (70+ kg). So far so good λοιπόν. 

και γω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

ποιο πηρες το σκληρο η το μετριο?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marios1515 είπε

και γω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

ποιο πηρες το σκληρο η το μετριο?

Το μέτριο. Το σκληρό ήταν αρκετά σκληρό για τα γούστα μου. Και ο πωλητής με ενημέρωσε ότι αν δεν έχω πολλά κιλά (που δεν έχω), καλύτερα να πάω σε μέτριο. Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, εχει κανεις εμπειρια απο το seleste limited edition της candia; Με βολεψε αρκετα στη δοκιμη αλλα με προβληματιζει η 60% εκπτωση και οτι ειναι μετριο προς το σκληρο, καθως κοιμαμαι στο πλαι. Απο dunlopillo value και sensible εχει κανεις γνωμη; Γενικα και τα τρια με βολεψαν, κοντινες τιμες εχουν οποτε καποια εμπειρια χρησιμη θα ειναι, ακομα και για την αξιοπιστια των δυο εταιρειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Questioner είπε

Το μέτριο. Το σκληρό ήταν αρκετά σκληρό για τα γούστα μου. Και ο πωλητής με ενημέρωσε ότι αν δεν έχω πολλά κιλά (που δεν έχω), καλύτερα να πάω σε μέτριο. Εσύ;

Κι εγω το μετριο πηρα. Το σκληρο παραειναι σκληρο στο συγκεκριμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Knop29 said:

Γεια σας παιδια, εχει κανεις εμπειρια απο το seleste limited edition της candia; Με βολεψε αρκετα στη δοκιμη αλλα με προβληματιζει η 60% εκπτωση και οτι ειναι μετριο προς το σκληρο, καθως κοιμαμαι στο πλαι. Απο dunlopillo value και sensible εχει κανεις γνωμη; Γενικα και τα τρια με βολεψαν, κοντινες τιμες εχουν οποτε καποια εμπειρια χρησιμη θα ειναι, ακομα και για την αξιοπιστια των δυο εταιρειων.

Σαν brand πιστεύω υπερέχει η Κάντια .

Κανε μια ακόμη επανάληψη για να επιβεβαιωθείς .

 

επισης κοίτα ιστορικό τιμών .

 

το Selene limited edition  που λες κι εγώ το είδα , αλλά στο ιντερνετ τόσο πήγαινε ανέκαθεν . Δεν μου φαίνεται δηλαδή πραγματική η έκπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...