Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/3/2020 στις 10:26 ΜΜ, kostakiss είπε

Σαν brand πιστεύω υπερέχει η Κάντια .

Κανε μια ακόμη επανάληψη για να επιβεβαιωθείς .

επισης κοίτα ιστορικό τιμών .

το Selene limited edition  που λες κι εγώ το είδα , αλλά στο ιντερνετ τόσο πήγαινε ανέκαθεν . Δεν μου φαίνεται δηλαδή πραγματική η έκπτωση .

Αρχικα σ ευχαριστω για την απαντηση σου.

Θα γραψω και εγω τα συμπερασματα μου μπας και βοηθηθει καποιος σαν και μενα που επειδη εχει διαφορα προβληματακια με πονους επεσε στην παγιδα της υπεραναλυσης σχετικα με την αγορα στρωματος.

Στην media strom δοκιμασα το care και το feel, το πρωτο με latex και το δευτερο με αφρο, και τα δυο με ανεξαρτητα ελατηρια, τα στρωματα μια χαρα μου φανηκαν. Δε μου αρεσε η επιμονη προσπαθεια των πωλητων να σε πεισουν για την ποιοτητα αναπαραγωντας παπαγαλιστικα πληροφοριες που καποιες φορες φαινοταν σαν να μην ξερουν ουτε οι ιδιοι τι λενε και το γεγονος οτι η εταιρεια εχει επενδυσει παρα πολυ στο μαρκετινγκ σαν να μην εχουν και τοσο μεγαλη εμπιστοσυνη στα προιοντα τους, οποτε μια τετοια κριση ηταν αρκετα βολικη ωστε να την απορριψω και να ξεδιαλυνω καπως το τοπιο.

Dunlοpillo μια χαρα ανθρωποι ευγενικοι και προθυμοι, δοκιμασα το value(αφρος, ανεξαρτητα) και το sensible μια χαρα στρωματα κι αυτα απλα το πρωτο μαλλον καπως μαλακο για τα γουστα μου και επαιξε και ενα ρολο οτι με εκατον εικοσι ευρω παραπανω επαιρνα στρωμα "ανωτερης" κατηγοριας απο αλλη εταιρεια λογω εκπτωσεων, το sensible φοβηθηκα το latex καθως η αισθηση δεν μου ηταν οικεια, μπορει αν επαιρνα το ρισκο να το συνηθισω να εκπλησσομουν ευχαριστα, ισως σε δεκα χρονια🤪

Candia δοκιμασα το selene limited που πανω απο τον αφρο εχει βαμβακι φυσικο και ανεξαρτητα, μεγαλη εκπτωση, υποτιθεται τοπ στρωμα, αισθηση μετρια προς σκληρη, οπως τα περισσοτερα της candia λογω φιλοσοφιας, και το luxus (αφρος, ελατηρια) λιγο πιο μαλακο. Ωραια στρωματα πολυ ωραια στηριξη. Τελικα εδωσα μια προκαταβολη να μη χασω την εκπτωση και θ αποφασισω μοντελο την τριτη. Ειχα κανει και το λαθος να πω στον πωλητη οτι δε θελω πολυ μαλακο επειδη το φοβομουν απο εμπειρια με στρωμα μονο αφρου( flexystrom ακομα και στο σκληρο βουλιαζα και ποναγε η μεση μου) και μου δειξε στο τελος το mystique που θεωρειται μαλακο για την candia (δεν βουλιαζεις νιωθεις στηριξη απλα η αισθηση ειναι καπως πιο αφρατη και αερινη) και αρχισα να το σκεφτομαι γιατι κοιμαμαι στο πλαι και ισως για πιεση στον ωμο ισχυο να ναι καπως καλυτερο, γιατι για αυτο αλλαζω και στρωμα. 70 κιλα ειμαι, βαρυ δε με λες. 

Τελος πηγα με την συγκατοικο μου στην elite αφου εδωσα προκαταβολη στην candia, για να παρει μαξιλαρι ( ενα tempur θα παρω και εγω) και δοκιμασα το sealy energy το μετριο, οχι το σκληρο και μου φανηκε αρεκτα ευχαριστο και παρομοιο με τις candia. Εχουν και τα δυο περισσοτεδα ελατηρια απο τα αντιστοιχα της candia.Το ιδιο και με το privillege plus της elite το μετριο. 

Αν καποιος θα μπορουσε να πει μια γνωμη συγκριτικα με τις δυο εταιρειες elite και candia θα το εκτιμουσα. Επισης αν υπαρχει καποια εμπειρια απο luxus, mystique της candia και τσ δυο την elite που ανεφερα καλοδεχουμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να μοιραστώ με την κοινότητα  την εμπειρία μου από την πρόσφατη αγορά στρώματος 166Χ200 καθώς και προηγούμενες αγορές μονών στρωμάτων.

Διαβάζοντας τα σχόλια στο forum και αφού  έκανα ενδελεχή έρευνα αγοράς σε Candia,, Greco Strom, Media Strom,  Elite, Dunlopillo, ArtStrom, FlexyStrom, κατέληξα στο Lavish της Sealy από Elite. Το παραλάβαμε την Πέμπτη. Προσφέρει εξαιρετική αίσθηση, χωρίς ούτε να βουλιάζει, αλλά ούτε και εκείνη του σκληρού, αφού αγκαλιάζει το σώμα λόγω του memory foam. Μαζί με τη γυναίκα μου απολαμβάνουμε πια τον ύπνο! Το προηγούμενο στρώμα (ανεξάρτητα ελατήρια από Imperial) είχε κάνει βαθουλώματα λόγω της μεγάλης του ηλικίας, 10 ετών.

Την τελευταία τριετία έχω επίσης αγοράσει στρώματα για τα παιδιά μου. To Celeste Plus από Dunlopillo για την κόρη μου, σκληρό λόγω του κοκοφοίνικα, νομίζω κατάλληλο όμως για την ηλικία της, αφού είναι μικρή,  Το Tempus από Greco Strom για το μεσαίο γιο, που είναι μαλακό και δίνει αίσθηση χαλάρωσης. Πρόσφατα, το Temptation της Elite για το μεγάλο γιο, που παρουσίασε θέματα με τη μέση του. Μέτριο προς σκληρό, πολύ καλό επίσης στον ύπνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, llldoomlll είπε

Μονο εγω ειμαι κομπλε με φτηνιαρικο στρωμα και καλο ανωστρωμα ?  xD

Ανάλογα το ανώστρωμα. Υπάρχουν ανωστρώματα που είναι πιο ακριβά από στρώματα των 300€. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά κατέληξα σε Coco-Mat. Συνδυασμός Άτλας (στρώμα) και Ιβίσκος (ανώστρωμα) στα 1800 σύνολο, για 140x200. Το ανώστρωμα είχε έκπτωση 260 ευρώ (από 530 αρχική) λόγω της προσφοράς που έβγαλαν αυτό τον καιρό.

Το παρέλαβα το Σάββατο. Εντυπώσεις; Το κάτι άλλο! Ψάχνω ευκαιρίες να χωθώ στο κρεβάτι. Πλέον ξυπνάω και ΔΕΝ πονάω! 😂

Μόνο παράπονο είναι ότι το latex είναι πιο ζεστό από τα ελατήρια, οπότε δε ξέρω το καλοκαίρι τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Haldol said:

Εγώ τελικά κατέληξα σε Coco-Mat. Συνδυασμός Άτλας (στρώμα) και Ιβίσκος (ανώστρωμα) στα 1800 σύνολο, για 140x200. Το ανώστρωμα είχε έκπτωση 260 ευρώ (από 530 αρχική) λόγω της προσφοράς που έβγαλαν αυτό τον καιρό.

Το παρέλαβα το Σάββατο. Εντυπώσεις; Το κάτι άλλο! Ψάχνω ευκαιρίες να χωθώ στο κρεβάτι. Πλέον ξυπνάω και ΔΕΝ πονάω! 😂

Μόνο παράπονο είναι ότι το latex είναι πιο ζεστό από τα ελατήρια, οπότε δε ξέρω το καλοκαίρι τι θα γίνει.

εγω που τα δοκιμασα ,μου εδωσαν περιεργη αισθηση λόγω μη υπαρξης ελατηριων ,και γι αυτο το απερριψα.

 

εκτος του οτι δε με βολεψαν,για 1,80χ2,00 ξεφευγε πολυ απο το μπατζετ.

 

αφου ομως εσενα σε βολευει τοσο πολυ, 

 

ΚΑΛΟΥΣ ΥΠΝΟΥΣ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !!!

Εμείς μετά από αρκετές βόλτες σε οοολα τα πιθανά στρωματαδικα καταλήξαμε στην candia .

Συγκεκριμένα selene στρώμα + ανώστρωμα με ενισχυμενο memory foam . Ο καλύτερος συνδυασμός που πετύχαμε !!! 

Πριν από αυτό μας άρεσαν της sealy από την σειρά hybrid τα πρώτα 2 μοντέλα και από την elite το deluxe .

Για κάποιον λόγο creco , media , kingkoil , haus , imperial που πήγαμε δεν μας ενθουσίασε κανένα .

Να προσθέσω ότι ενώ είχα καταλήξει σε μαξιλάρια της tempur . Πήρα από candia . Ίδια τεχνολογία με tempur μόνο που έχουν ένα επιπλέον υλικό gel από ότι μου είπαν για καλύτερη θερμοκρασία .

Σαν αίσθηση είναι σχεδόν ίδια με την tempur . Όποτε οποίος ενδιαφέρεται ας ρίξει κ εκεί μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, μια βοήθεια θέλω: εγώ που ξυπνάω το πρωί και νιώθω πιασμενος στο κορμί μου κυρίως στον κορμό λες και έκανα γυμναστική όλο το βραδυ είναι θέμα στρώματος; Αυτό εννοείται όταν λέτε πως πλέον ξυπνάτε και δεν πονάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pamouleon7 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια βοήθεια θέλω: εγώ που ξυπνάω το πρωί και νιώθω πιασμενος στο κορμί μου κυρίως στον κορμό λες και έκανα γυμναστική όλο το βραδυ είναι θέμα στρώματος; Αυτό εννοείται όταν λέτε πως πλέον ξυπνάτε και δεν πονάτε;

Εγώ είχα πόνους στην μέση χαμηλά. Ένιωθα σαν να είχαν αγκυλώσει οι μύες μου σε εκείνο το σημείο. Όταν σηκωνομουν, μετά από λίγο περπάτημα λύνονταν οι μύες και δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Με την αλλαγή στρώματος μαζί με μαξιλάρι, εμένα μου πέρασε τελείως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα παιδιά από ότι φαίνεται μπορεί επιτέλους να καταφέρω να βγάλω μια,κάποια άκρη από αυτό το comfusio για την αγορά στρώματος.

 'Ας ξεκινήσω λοιπόν με τα εξής,πολλά διλήμματα,αναποφασιστικότητα σε όλα τα μεγέθη,κυριολεκτικά στην προκειμένη περίπτωση για το ο,τι δεν μπορω να κατατάξω στο κλασικό παραλήρημα του χρόνου,θα αντέξει ή οχι;. Ειναι το σωστο-10ετη-στρώμα γιατι ή προδιαγραφές το κάνουν φαινομενικά εντέλει,ναι να είναι.Εδώ λοιπόν "χάνω την μπάλα" διότι

1ον.Ειναι παραπλανητικά;(τα ο,τι δείχνουν για τα χαρακτηριστικά του στρώματος)ο λογος-ανταγωνισμός;-ή ξεκάθαρα χρηματολαγνεία κολοσσού;.-

2ον.Ποία είναι αυτα τα οποια το κάνουν αντάξιο του ποσού τα υλικά τα οποία είναι σε ενα διαφορετικό αλλά φθηνότερο μοντέλο(Ελληνικά προϊόντα),διότι αυτο παρατήρησα και εκεί αδυνατώ να επιλέξω(pocket springs-foam-extra foam+extra support-support foam,κτλ.).Λοιπόν 3 μαγαζιά 5 ερωτήματα με απαντήσεις δια της πλαγίας οδού η,το λένε άλλοι.

3ον.Πώς να κατάληξης;. Σαφώς οφείλω,να κάνω σχετική-ολική έρευνα να δεις από κοντά και να αντιληφθώ εαν ειναι καλο για εμένα η όχι,τετριμμένο σε πολλους και υπερβολή συνάμα,εξέ μου σημαντικό διοτι 5-10χρονια εγγύηση συνάπτει με κάποια πράγματα όπως τιμή και κατασκευή,δεν θα προσφέρεις ξανά και ξανά στα 2 χρόνια,ας το θέσουμε ορθολογιστικά αυτα τα δυο έτη ειναι το ποσό πού απο οτι βλέπω,ειναι αόριστο στο αντικείμενο οπότε, πρέπει να είναι εξονυχιστική και η έρευνα στην οποία προβληματίζεσαι/ζομαι έτσι ωστε να πάψει αυτή η ρίψη κέρματος,ηταν/ειναι καλη αγορά,η όχι(δεν θέλω να μετανιώνω)

-Πολλά,κατανοητό εκτιμώ το χρόνο που διαβάσατε και που συμμεριστήκατε. Παρεμπιπτόντως στα εντός μου έδειξαν και το ritz(Αμερικαν made) της Serta στο οποίο στέκομαι μαζί με άλλα δύο το Power plus της Market storm και το royal της εντός μεταξυ τον οποιον ειναι και το HYPNOS της candia.Οπως ειπε και ο αείμνηστος,θανάσης  βεγγος-Καλοι μου ΄Ανθρωποι(βοήθεια).

Επεξ/σία από seprico
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα θελω να προβω στη αγορα αυτου του στρωματος ηθελα γνωμες ευχαριστω ειναι προφορα απο 650ε στα 260ε

 

Στρώμα Ορθοπεδικό 19V69 Italia® Blue Star

V1969.jpg  5202006674017

Το Blue Star της εταιρείας Versace 19.69 Abbigliamento Sportivo Srl είναι το στρώμα που θα ευχαριστηθείτε χειμώνα-καλοκαίρι: η καλοκαιρινή του πλευρά έχει απορροφητικό βαμβακερό ύφασμα, ενώ η χειμωνιάτικη μαλλί Woolmark®. H επιφάνειά του, η ορθοπεδική κατασκευή, τα εσωτερικά και τα περιμετρικά αφρώδη υλικά προσφέρουν άνεση και ολοκληρωμένη στήριξη.

Στήριξη ▪ Αντοχή ▪ Φυσικά υλικά ▪ Ιδανική επιφάνεια ύπνου

Σκληρό, ορθοπεδικό στρώμα

 Ύψος: 25 εκ.

DHT Spring System
Το σύστημα ελατηρίων DHT, με ύψος 14 εκατοστά και 265 ελατήρια/τ.μ., έχει κατασκευαστεί με επεξεργασία double heat treatment ώστε να είναι ανθεκτικό, με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και αθόρυβο. Έχει ελεγχθεί με διεθνή πρότυπα για την ποιότητα και τη συμπεριφορά του υλικού.

 

Επεξ/σία από THESPYROS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/4/2020 στις 8:43 ΠΜ, THESPYROS είπε

Καλησπερα θελω να προβω στη αγορα αυτου του στρωματος ηθελα γνωμες ευχαριστω ειναι προφορα απο 650ε στα 260ε

Στρώμα Ορθοπεδικό 19V69 Italia® Blue Star

V1969.jpg  5202006674017

Το Blue Star της εταιρείας Versace 19.69 Abbigliamento Sportivo Srl είναι το στρώμα που θα ευχαριστηθείτε χειμώνα-καλοκαίρι: η καλοκαιρινή του πλευρά έχει απορροφητικό βαμβακερό ύφασμα, ενώ η χειμωνιάτικη μαλλί Woolmark®. H επιφάνειά του, η ορθοπεδική κατασκευή, τα εσωτερικά και τα περιμετρικά αφρώδη υλικά προσφέρουν άνεση και ολοκληρωμένη στήριξη.

Στήριξη ▪ Αντοχή ▪ Φυσικά υλικά ▪ Ιδανική επιφάνεια ύπνου

Σκληρό, ορθοπεδικό στρώμα

 Ύψος: 25 εκ.

DHT Spring System
Το σύστημα ελατηρίων DHT, με ύψος 14 εκατοστά και 265 ελατήρια/τ.μ., έχει κατασκευαστεί με επεξεργασία double heat treatment ώστε να είναι ανθεκτικό, με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και αθόρυβο. Έχει ελεγχθεί με διεθνή πρότυπα για την ποιότητα και τη συμπεριφορά του υλικού.

Δεν θα εμπιστευόμουν αυτή την εταιρεία, αφου ξεκάθαρα πατάει σε άλλο μεγάλο μπραντ για να κερδίσει δημοφιλία και παλαιότερα όπως θυμάμαι πουλόυσε κρέμες στην τηλεόραση σε εκπομπές τύπου τελεμάρκετινγκ.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς άποψη για τα ECOMAT emerald https://eco-mat.gr/product/στρωμα-emerald/ ; 

Άλλη πρόταση σε budget max 800 ευρω για  160*200; 

Επεξ/σία από kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...