Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Jpetropoulos76 είπε

Καλησπέρα . Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι στρώμα ύπνου να αγοράσω ; Πιο είναι το καλύτερο και πιο ξεκούραστο ; Θα ήθελα να είναι Μαλακό και όχι σκληρό . Πιο πολύ δηλαδή θα ήθελα να επικεντρωθούμε στο πως να είναι κατασκευασμένο και όχι στην μάρκα . Η τιμή να είναι σχετικά λογική γιατί σκοπεύω σε 2 χρόνια περίπου να μετακομίσω όποτε θα αλλάξω κρεβάτι 

Αυτο εχει να κανει καθαρα με τι εχει συνηθίσει το σωμα σου..  Πρεπει να ειναι κατι κοντινο σε σχεση με αυτο που εχει συνηθησει το σωμα σου αλλιως θα περασεις μια διαδικασια προσαρμογης.. Υπαρχουν τα κλασικα-ορθοπαιδικα με ελατηρια.. τα ανατομικα με ξεχωριστα ελατηρια και τα αφρωδεις-latex.

Για το οικονομικο κομματι πρεπει να πας σε βιοτεχνια..  Στα υπολοιπα θα πληρωσεις brand!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα βγώ λιιιιγο offtopic για μια ερώτηση στα γρήγορα.

στρώμα έχω καλό,κρεββάτι θελω να αλλάξω. απλά μετράω το στρώμα και διαλέγω συμφωνα με αυτές τις διαστάσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2020 στις 2:36 ΜΜ, kid είπε

Έχει κανείς άποψη για τα ECOMAT emerald https://eco-mat.gr/product/στρωμα-emerald/ ; 

Δοκιμάσαμε σήμερα τα emerald (650), pearl (500), star (400) της ecomat.
Πήγαμε με τη λογική να δοκιμάσουμε και να πάρουμε καρφί το star, εφόσον θα μας φαινόταν έστω decent μιας και αυτο που έχουμε τωρα ειναι 15 ετων και ψάχναμε για κάτι φθηνό,  αλλά (ευτυχως) είχε όλη τη σειρά της ecomat.

Σαφής διαφορα των 2 πρώτων σε σχέση με το star, το οπόιο όμως για 400 ευρω ειναι σίγουρα πολυ οκ.

Τα άλλα 2 εξαιρετικά, αλλά όπως και να το κανουμε αν δεν κοιμηθείς.. Μεγαλη διαφορά στη σκληρότητα αλλά και γενικότερα μεταξύ αυτων των δεν είδα, σιγουρα οχι καποια που να δικαιολογει τα +150 ευρω του emerald vs Pearl.

Τελικά παραγγείλαμε το Pearl γιατι για +100 σε σχέση με το Star ηταν κλεψιμο.

Επεξ/σία από kosnik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κρεβατι εχει στρωμα 150x200 αλλα δεξια και αριστερα ειναι ανοιχτο και στην ιδια ευθεια με τις ταυλες στο 157, το καινουριο μπορει να ειναι 160x200 η μενεις σε 150x200? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Βρίσκομαι σε αναζήτηση στρώματος και πριν μπω σε ονοματολογία και προτάσεις, ήθελα να το  δω λίγο από πλευράς κατασκευής.

Πρόκειται για μονό στρώμα 90Χ200 και προορίζεται για βαρύ άτομο 110 κιλά και 1.92 ύψος. Λόγω ευαισθησίας στη μέση, προτιμώ μέτριο προς σκληρό στρώμα με μεγάλη σίγουρα αντοχή. Κάπως το έχω στο μυαλό μου ότι τα ελατήρια δίνουν σκληρότητα και αντοχή. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Όσοι έχετε ψαχτεί και έχετε εμπειρία, τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα σκληρο και τελικα ξυπνουσα με πονους μετα απο καιρο βρηκα λυση με ανωστρωμα και βρηκα την υγεια μου,ψαξτο λιγο αυτο με το σκληρο δεν νομιζω να σε βολεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kosnik είπε

Δοκιμάσαμε σήμερα τα emerald (650), pearl (500), star (400) της ecomat.
Πήγαμε με τη λογική να δοκιμάσουμε και να πάρουμε καρφί το star, εφόσον θα μας φαινόταν έστω decent μιας και αυτο που έχουμε τωρα ειναι 15 ετων και ψάχναμε για κάτι φθηνό,  αλλά (ευτυχως) είχε όλη τη σειρά της ecomat.

Σαφής διαφορα των 2 πρώτων σε σχέση με το star, το οπόιο όμως για 400 ευρω ειναι σίγουρα πολυ οκ.

Τα άλλα 2 εξαιρετικά, αλλά όπως και να το κανουμε αν δεν κοιμηθείς.. Μεγαλη διαφορά στη σκληρότητα αλλά και γενικότερα μεταξύ αυτων των δεν είδα, σιγουρα οχι καποια που να δικαιολογει τα +150 ευρω του emerald vs Pearl.

Τελικά παραγγείλαμε το Pearl γιατι για +100 σε σχέση με το Star ηταν κλεψιμο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Σε γενικές γραμμές ποιες είναι οι διαφορές του emerald με το pearl;
Δοκίμασες κάποια άλλη εταιρία πριν καταληξεις σε ecomat; 
Ρωτάω γιατί δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι τώρα δεν υπάρχει κάπου κοντά να το δοκιμάσω.

Επεξ/σία από kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kid είπε

Σε γενικές γραμμές ποιες είναι οι διαφορές του emerald με το pearl;

Προσωπικά δεν ειδαμε ουσιαστική διαφορά. Η γυναίκα μου έβαλε μάλιστα το pearl πρωτο σε σειρα προτίμησης. Στα χαρτιά η διαφορά υποτίθεται είναι και στην σκληρότητα, αλλα πρακτικά θα έλεγα οτι είναι μηδαμινές. Η διαφορά στην τιμη προκύπτει προφανως απο μια στρώση Memory Foam που εχει το emerald, οτι ειναι 2 πλευρων καλοκαιριου-χειμωνα (no idea what that means) και του οτι εχει καλύτερο ύφασμα (minor).

Οτι και να λέμε όμως, άλλο η δοκιμη στην έκθεση, άλλο στο σπίτι σου για καμια βδομάδα. Και , όπως σε όλα τα στρώματα, είναι κι εάν θεμα η αντοχή στο χρόνο.

Δεν δοκιμάσαμε άλλης εταιρίας.
 

Αν δεν έχεις πάρει κάτι ωσπου να παραλαβω θα δωσω feedaback μετα απο μερικες μερες δοκιμης

Επεξ/σία από kosnik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mandragorious είπε

?καλησπερα. εχει κανενας γνωμη για τα στρωματα serta του εντοσ?  Το ritz που ειναι πολυδιαφημισμενο?

Εμένα μου άρεσε όταν το δοκίμασα. Η Serta είναι πάρα πολύ μεγάλη εταιρεία και από ότι καταλαβα αυτά τα στρώματα τα φτιάχνει αποκλειστικά για τα Εντός. Αν έπαιρνες στρώμα με αυτά τα χαρακτηριστικά από Serta η Sealy, σίγουρα θα είχε την τιμή πριν την έκπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Αν κάποιος πήρε στρώμα σκληρό που δεν τον βόλεψε, βρήκε λύση με κάποιο ανώστρωμα και είναι ευχαριστημένος, ας παράθεσει την άποψη του και πως το έλυσε.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από kosnisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Πρίν 3 μήνες αγόρασα το Αdvance Care απο Media Strom αλλά μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό στρώμα με αποτέλεσμα να το στείλω πίσω και μάλλον θα πάει για αντικατάσταση. Επειδή το συγκεκριμένο στρώμα είναι πολύ μαλακό (7.3) μου είπανε οτι μπορώ να διαλέξω και κάτι διαφορετικό αν θέλω πιο σκληρό.Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας για ένα ημίσκληρο στρώμα όχι πάνω απο την τιμή που κάνει το Care (530€); Please help!

Επεξ/σία από vassemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vassemo είπε

Παιδιά καλησπέρα. Πρίν 3 μήνες αγόρασα το Αdvance Care απο Media Strom αλλά μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό στρώμα με αποτέλεσμα να το στείλω πίσω και μάλλον θα πάει για αντικατάσταση. Επειδή το συγκεκριμένο στρώμα είναι πολύ μαλακό (7.3) μου είπανε οτι μπορώ να διαλέξω και κάτι διαφορετικό αν θέλω πιο σκληρό.Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας για ένα ημίσκληρο στρώμα όχι πάνω απο την τιμή που κάνει το Care (530€); Please help!

δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις; media strom υπάρχουν πολλά καταστήματα.

Απ'ότι βλέπω λίγο πιο σκληρό είναι το advance touch (5.7) αλλά αυτό έχει λιγότερα ανεξάρτητα ελατήρια και δεν έχει latex οπότε είναι λίγο πιο χαμηλής ποιότητας.

Διαφορετικά ανεβαίνεις σε κόστος και πας σε advance prime discover το οποίο είναι και αυτό πιο σκληρό (5.0) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, The_Judas είπε

δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις; media strom υπάρχουν πολλά καταστήματα.

Απ'ότι βλέπω λίγο πιο σκληρό είναι το advance touch (5.7) αλλά αυτό έχει λιγότερα ανεξάρτητα ελατήρια και δεν έχει latex οπότε είναι λίγο πιο χαμηλής ποιότητας.

Διαφορετικά ανεβαίνεις σε κόστος και πας σε advance prime discover το οποίο είναι και αυτό πιο σκληρό (5.0) 

Έχω δοκιμάσει σε μαγαζί τα advance live (5.0) και advance touch (5.7)  και όντως δεν μου φάνηκαν και πολύ ποιοτικά. Το prime discover αξίζει όμως; Διάβασα σε κριτικές οτι εχει αφρωδες υλικό το οποίο  προκαλεί αίσθημα ζέστης. Ισχύει; Εκτός απο αυτά δεν υπάρχουν άλλα ημίσκληρα στρώματα της εταιρίας εκεί γύρω στα 500€ που να αξίζουν;

Επεξ/σία από vassemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιμάμαι στο Vive της Candia εδώ και περίπου 10 μέρες. Εξαιρετικό μέχρι τώρα. Αφράτο που δίνει λίγο αυτήν την "ξενοδοχειακή αίσθηση" αλλά στηρίζει άψογα το σώμα. 

Δεν έχει καμία εξεζητημένη τεχνολογία, αλλά για κάποιο λόγο μας ταίριαξε πάρα πολύ σε σχέση με πολλά άλλα που είδαμε (Media, Cocomat, Serta, Bed and Bath, Istikbal).

Όποιος θέλει λίγο αφράτη αίσθηση αλλά χωρίς να βουλιάζει, ας πάει να το ξαπλώσει κάνα 20λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...