Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, zNikosz είπε

Καλημέρα και από μένα.

Είχαμε βγει και εμείς προς αναζήτηση αρχικά στρώματος αλλά τελικά καταλήξαμε να πάρουμε και κρεβάτι λόγο της μεγάλης διάστασης του στρώματος που ζητήσαμε 2,00 x 2,00. Το κόστος πήγε αρκετά ψηλά όπως καταλαβαίνετε (περίπου 2700€). Διαπιστώνουμε ότι άξιζε τα χρήματα γιατί το έχουμε περίπου 2-3 εβδομάδες και κάθε μέρα ξυπνάω και δεν νιώθω ότι έσκαβα στον ύπνο μου, σηκώνομαι και δεν νιώθω ούτε πιασμένος ούτε κουρασμένος. Πολύ σημαντικό να σου προσφέρει τόση άνεση ένα στρώμα. Μπορώ να πω πως ανυπομονώ καθημερινά πότε θα έρθει η ώρα να πάμε για ύπνο. Πραγματικά με το προηγούμενο στρώμα (είχε φάει τα ψωμιά του) σηκωνόμασταν και λέγαμε ότι δεν πάει άλλο η κατάσταση. Τόση κούραση κάθε μέρα πάει πολύ.

Αρχικά ήμουν πολύ διστακτικός στο να πάρω στρώμα με memory foam, έψαχνα κάτι ποιο συνηθισμένο και πολύ κοντά σε αυτό που είχα. Πέρασα πολλές ώρες διαβάσματος στα site και στα forum σε Ελλάδα και εξωτερικό μήπως μπορέσω να βρω κάποια πληροφορία που θα με βοηθήσει στην επιλογή μου. 

Για να μην μακρηγορώ σας παραθέτω τα 3-4 στρώματα που πήγα και δοκίμασα με την γυναίκα μου.

Αρχικά πάμε στην εταιρία Elite Strom και δοκιμάζουμε το Sealy Lavish, μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. 

Μετά πάμε στην Media Strom και δοκιμάζουμε το Advance Care, δεν μπορώ να πω ότι ένοιωθα την ίδια άνεση με το Sealy Lavish και το απέρριψα. 

Επόμενη εταιρία που είδαμε ήταν η Candia Strom και συγκεκριμένα από όσα δοκιμάσαμε καταλήξαμε ότι πιο άνετο ήταν το μοντέλο Selene, όχι το Limited όμως το σκέτο. Πολύ κοντά οι τιμές με τα Sealy και ήμουν στο τσάκ να το πάρω.

Παρόλα αυτά πάλι κάτι με χάλαγε και ξαναγυρνάω μετά από 2 μέρες στην Elite strom και ζητάω να δοκιμάσω ξανά το Lavish και το Majestic που έχει memory foam. Πολύ εξυπηρετική η πωλήτρια στο κατάστημα, να μας αναλύσει όλες τις λεπτομέρειες και τις διαφορές που έχουν τα δύο μοντέλα. Οι τιμές ήταν σχετικά κοντά και είχα μπερδευτεί γιατί ένιωθα άνετα και με τα δύο. 

Τελικά καταλήξαμε να πάρουμε το Sealy Majestic της Elite Strom όπου για τον τρόπο που κοιμόμαστε είναι όνειρο.

31 πόντοι χωρίς ελατήρια είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Έχει και ελατήρια γιαυτό το λένε αυτοί Hybrid στρώμα, γιατι συνδιάζει και τα δύο.

Καλή περίπτωση τότε αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2020 στις 2:20 ΜΜ, Lenique είπε

Είμαστε σε ψαξιμο στρώματος. Θέλουμε να αναβαθμίσουμε το δικό μας (15 χρόνων) και να βρούμε κατι σαφως καλύτερο.

Εχουμε δοκιμάσει στρωματα coco-mat,sealy,media,elite,cosmostrom,ecosleep οι τιμές από 350 εως 1800!!

Κοιμηθήκαμε σε coco-mat 2 φορές σε ξενωνες και μας αρεσε πολύ!!

Στα υπόλοιπα απλα ξαπλωσαμε για λίγα λεπτα. Μας αρεσαν αρχικά αρκετά αλλά...

Ψάχνουμε φυσικά υλικά και πιστοποιήσεις και καταλήγουμε στο ότι δεν υπάρχει 100% φυσικό καουτσουκ, το καλύτερο ειναι 80-20. Μερικά δεν έχουν καν φερμουαρ για να δεις τι έχουν μεσα.

Τα διάφορα foam όπως κι αν τα ονομάζονται απο τι υλικά ειναι φτιαγμένα; Water foam, health foam. Κανένας δεν ξέρει ακριβώς. Μαλακά είναι μεν αλλά μηπως θα ανασαίνουμε όλα τα περίεργα; Δεν υπάρχει πιστοποίηση

Βρήκα αυτο http://www.eurolatex.com/info_ecostandard.htm στο οποίο νομίζω μόνο μία βιοτεχνία εχει απλά λίνκ

Θα κάνουμε pause για λίγο και βλέπουμε.

Σας έχεις δώσει κάποια εταιρεία πιστοποιήσεις για τα υλικά που χρησιμοποιεί; Τι έχετε να προτείνετε;

Αυτό με τα υλικά προβληματίζει και εμένα. Σαν αίσθηση είμαι κοντά σε sealy.

Στις 11/8/2020 στις 10:14 ΜΜ, AMSTERIS είπε

πλέον τα τελευταία χρόνια έχουμε όλοι πειστεί και αποδεχτεί ότι το καλό στρώμα ΔΕΝ είναι πολυτέλεια.Δεν χρειάζεται (έτσι πιστεύω) να έχεις απαραίτητα το καλύτερο των καλύτερων ,αλλά απαγορεύεται να κοιμόμαστε σε στρώμα 15 και 20 ετών.. Τελευταία πολλές ειναι οι εταιρείες που κατασκευάζουν ή εμπορεύονται στρώματα...

Σε σημείο να είναι δύσκολη η έρευνα αγοράς...Και για να μην φανταστείτε ότι το παίζω ειδήμονας και παντογνώστης ,υπάρχει και το εξής σενάριο: έδωσα πάνω από 1200 ευρώ για στρώμα πριν λίγα χρόνια και δυστυχώς ψάχνω πάλι καινούργιο...

Καλημέρα φίλε,

 

Για ποία εταιρία μιλάς αν επιτρέπεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, harryTG είπε

Αυτό με τα υλικά προβληματίζει και εμένα. Σαν αίσθηση είμαι κοντά σε sealy.

 

Βρήκα τα https://pieriastrom.gr/stromata-upnou/oikologika/cocolatex/

https://www.afronline.gr/proionta/stromata/stroma_elatiria/stroma_coco_pocket/

https://afrokoptiki.gr/product/100-latex

Επίσης το CYCLADIC SERENITY μου τράβηξε την προσοχη.

Αλλά πως θα τα δοκιμάσω; Τα έχει κανείς;  Έχετε κάποια εμπειρία;

Επεξ/σία από Lenique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σε αναζήτηση στρώματος. Από αυτά τα δύο ποιο προτείνεται; 

1) Media Strom Royal 4G Ημίδιπλο 110cm

2) Imperial Strom Superlux Ημίδιπλο 110cm

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο στην κατηγορία αυτή έως 250 ευρώ θα ήμουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, ενδιαφερομαι να αγοράσω ένα στρώμα. Θα ήθελα την γνώμη κάποιου που να έμεινε ευχαριστημένος από στρώμα και να έχει θέμα με την μέση όπως δισκοκηλες. Τα μαλακα είναι αναπαυτικά αλλά μετά από ώρες κουράζουν αρκετά. Από media προτείνουν οπωσδήποτε στρώμα με μεμορι φοαμ και προς σκληρό. Στα Κάντια δεν προτείνουν κάτι, Είναι της φιλοσοφίας ότι πει ο πελάτης. Επίσης είναι προτιμότερο όλο λατέξ; Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Xenia1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα κρεβάτι από τα ΙΚΕΑ. Οι τάβλες του, έχουν καμπυλότητα, όμως έχουν και κάποια απόσταση μεταξύ τους.

Σκέφτομαι να αλλάξω και να πάρω ανατομικό στρώμα. Πρέπει να προσθέσω τάβλες ώστε να μικρύνω το κενό ή είναι εντάξει ως είναι;

Να ανεβάσω και καμιά φωτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, charilaos είπε

Έχω ένα κρεβάτι από τα ΙΚΕΑ. Οι τάβλες του, έχουν καμπυλότητα, όμως έχουν και κάποια απόσταση μεταξύ τους.

Σκέφτομαι να αλλάξω και να πάρω ανατομικό στρώμα. Πρέπει να προσθέσω τάβλες ώστε να μικρύνω το κενό ή είναι εντάξει ως είναι;

Να ανεβάσω και καμιά φωτό;

Αν πάρεις με ανεξάρτητα ελατήρια ιδανικά οι τάβλες πρέπει να απέχουν < 5 cm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, charilaos είπε

Έχω ένα κρεβάτι από τα ΙΚΕΑ. Οι τάβλες του, έχουν καμπυλότητα, όμως έχουν και κάποια απόσταση μεταξύ τους.

Σκέφτομαι να αλλάξω και να πάρω ανατομικό στρώμα. Πρέπει να προσθέσω τάβλες ώστε να μικρύνω το κενό ή είναι εντάξει ως είναι;

Να ανεβάσω και καμιά φωτό;

Πρέπει να απέχουν 4 εκατοστά μεταξύ τους, περίπου δυο δάχτυλα αν πάρεις στρώμα με ελατήρια σε θήκες μεμονωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε κάποια καταστήματα με στρώματα που ρώτησα έτσι μου είπαν για τα ανατομικά με τα ανεξάρτητα ελατήρια.

Όμως, στο ΕΝΤΟΣ, απ' όπου και παρήγγειλα ένα στρώμα μου είπαν ότι δε χρειάζεται. Και μάλιστα αυτό έγινε σε 2 διαφορετικά καταστήματα. Μάλιστα μου έδειξαν τις τάβλες από το κρεβάτι που ήταν το εκθεσιακό στρώμα και όντως η απόσταση ήταν περίπου 5 εκατοστά, όση δηλαδή είναι και η δική μου (5,5εκ. από κρεβάτι 8ετίας από ΙΚΕΑ)

 

2.jpg.1be62ba7292bb9778721231e02115532.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θεμα εγγύησης στις εταιριες ξερετε τι παιζει?

Εμενα μου αρεσαν και τις greco strom αλλα διαβασα καποιες κακες κριτικες.

Εχει καποιος εμπυρια απο Greco strom ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2020 στις 9:05 ΜΜ, Lenique είπε

Βρήκα τα https://pieriastrom.gr/stromata-upnou/oikologika/cocolatex/

https://www.afronline.gr/proionta/stromata/stroma_elatiria/stroma_coco_pocket/

https://afrokoptiki.gr/product/100-latex

Επίσης το CYCLADIC SERENITY μου τράβηξε την προσοχη.

Αλλά πως θα τα δοκιμάσω; Τα έχει κανείς;  Έχετε κάποια εμπειρία;

Καλημέρα. Επισκέφθηκα την afrokoptiki και την afronline, μεταξύ άλλων περισσότερο και λιγότερο επώνυμων εταιριών, και μπορω να πω ότι μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και οι δύο, ειδικά η σχέση ποιότητας - τιμής. Τελικά κατέληξα σε αυτο https://afrokoptiki.gr/product/stroma-aloe-vera-latex,  το οποίο αποτελείται από λάτεξ πάνω κάτω και πυρήνα από water foam και είναι ένα αρκετά σταθερό (δεν θα το έλεγα όμως σκληρό) στρώμα. Ενα στοιχείο που με κέρδισε ήταν και τα παιδιά εκεί στην εταιρία, είναι επαγγελματίες και γνήσια εξυπηρετικοί, χωρίς να το κάνουν απλά για να πουλήσουν. Μου απάντησαν σε όλες τις απορίες μου και παρότι ήμουν ανάμεσα σε αυτό και σε ένα άλλο στρώμα με ελατήρια bonnel που ήταν 200€ φθηνότερο, δεν προσπαθησαν να με κατευθύνουν προς το ακριβότερο, μου είπαν απλά ότι τους αρκεί ότι και τα δύο στρώματα ήταν από τα καλύτερα στην κατηγορία τους και θα έμενα ευχαριστημένη. Όλα αυτά τα λέω γιατί σε διάφορες άλλες εταιρίες που πήγα, είτε φαινόταν ότι ήταν απλά πωλητές χωρίς περαιτέρω γνώσεις για τα υλικά, είτε ήθελαν να μου πουλήσουν κάτι συγκεκριμένο. Το σκέτο λάτεξ που αναφέρεις δεν το δοκίμασα γιατί δεν ήθελα κάτι μαλακό.

Ως προς την afronline πήγα συγκεκριμένα για το στρώμα που αναφέρεις, το οποίο δοκίμασα και ήταν σταθερό προς το μέτριο. Περισσότερο με είχε κερδίσει η περιγραφή, από την οποία φαίνεται ότι έχει μόνο φυσικά υλικά (ανεξάρτητα ελατήρια, κοκοφοίνικα και λάτεξ) το οποίο μου είπε και η πωλήτρια στο κατάστημα. Ωστόσο, επειδή δεν μου έβγαιναν τα νούμερα, γιατί είχα καταλάβει ότι αυτά τα υλικά συνήθως είναι 2 εκατοστά πάνω κάτω συν τα ελατήρια, δεν έβγαινε 25 εκ. πάχος, πήρα τηλέφωνο στην εταιρία και από εκεί μου είπαν ότι έχει και αφρώδη υλικά και επίσης 2 εκ λάτεξ και 1 εκ κοκοφοίνικα. Γενικά όμως έχει εντυπωσιακά χαμηλές τιμές και πολύ καλές κριτικές.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι αναμεσα στο greco strom το profile σειρας bodytopia και το media strom advance touch. Εχει καποιος εντυπωσεις για καποιο απο τα δυο; η καποια αλλη προταση για στρωμα γυρω στα 500 ευρω με ανεξαρτητα ελατηρια μετριο προς σκληρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα εντυπωσιακό ότι πολλοί φίλοι εδώ ,επιλέγουν νέες ή και όχι πολύ γνωστές εταιρείς στρωμάτων....δλδ εμείς καθόμαστε και κάνουμε αυστηρότατη κριτική σε Καντια, Μέντια στρομ,ΚοκοΜατ κλπ και άλλος πάει και παίρνει απο μια εταιρεία που άνοιξε εχθες! Παραδέχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...