Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για Ravenna έχουμε καμία άποψη; Εχω μπει και εγώ σε αυτό το τρυπάκι γιατί το πρόβλημα που προέκυψε στην μέση μου είμαι 100% βέβαιος ότι φταίει το στρώμα μου. Από σπίτι επιπλωμένο που ένας Θεός ξέρει πόσο παλιό είναι και πόσα άτομα έχουν περάσει από πάνω του. Σε κάθε περίπτωση όμως επειδή έχω σκοπό να φύγω κάποια στιγμή σε άλλο σπίτι με την λήξη της πανδημίας χρειάζομαι ένα στρώμα να μην σπάσω παραπάνω την μέση μου. Η συγκεκριμένη εταιρία έχει φθηνές λύσεις όμως τι συμβαίνει με την ποιότητα; 

Επίσης γενικότερη ερώτηση, αν θεωρήσουμε ότι το κρεβάτι είναι all day βάση (καλύπτει ρόλους καναπέ, γραφείου, τα πάντα όλα) είναι καλύτερα συγκεκριμένο είδος; Ρωτάω γιατί προτιμώ τα προς σκληρά στρώματα για ύπνο. 

Edit: Κοιτούσα αυτό συγκεκριμένα. 

https://www.ravenna.gr/product/9736/epipla-ypnodomatio-stromata-stroma-petit-foam-90-x-190-x-11

Edit 2: Το δεύτερο που ήθελα να πάρω είναι αυτό εδώ. 

https://afrokoptiki.gr/product/stroma-atmo

Γενικότερη άποψη μεταξύ τους αν είναι εφικτό;

Επεξ/σία από ikaruga24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζετε οι ζώνες στήριξης πόσο σημαντικές είναι;

Βλέπω για στρώματα 140 x 200  γύρω στα 250€ με pocket springs και κάποιο στρώμα μπορεί να έχει περισσότερα pocket ελατήρια αλλά λιγότερες ζώνες στήριξης

https://www.entos.gr/el/unique-140x200-detail λογικά είναι 225 ελατήρια/τ.μ , 5 ζώνες στήριξης, 10 χρονια εγγύηση , μια πλευρά , παχος 24cm  --234€

https://www.bedandhome.gr/product/feeling-pocket/?attribute_pa_diastasi=140x200 330 ελατήρια/τ.μ , 5 χρονια εγγύηση , δυο πλευρών , παχος 26cm --231€

https://www.bedandhome.gr/product/velvet-latex-pocket/?attribute_pa_diastasi=140x200 3 ζώνες στήριξης , 5 χρονια εγγύηση , δυο πλευρών , παχος 26cm --275€

https://www.afronline.gr/proionta/stromata/stroma_elatiria/stroma_regal_pocket_7_zonon/?attribute_pa_diastasi=140x200 310 ελατήρια/τ.μ , 7 ζώνες στήριξης, 5 χρονια εγγύηση , δυο πλευρών , παχος 27cm --260€

https://www.mediastrom.com/advance/advance-live/ 260 ελατήρια/τ.μ , 7 ζώνες στήριξης, 8 χρονια εγγύηση  , παχος 24cm (στο site της εταιρίας λέει 260/τμ και σε κάποια site λέει 625 ελατήρια στο 160x200, φαντάζομαι εμπιστεύομαι την εταιρία) --264.50€

 

Επεξ/σία από SofoS@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Έχω δει 2 στρώματα, αλλά λόγω COVID περιμένω να τα δω από κοντά. 

Το 1ο είναι το emerald της ecomat στα 650€ (διάσταση 1,6Χ2,0). 

Το 2ο είναι το mythos από Εντός στα 490€. 

Τα έχει μήπως κανένας δοκιμάσει και τα δύο να μου γνώμες? 

Είμαι λίγο επιφυλακτικός για τα στρώματα από Εντός, βλέπω δλδ ότι έχει παραπάνω πραγματάκια από τα υπόλοιπα (όπως 2400 ελατήρια, έναντι 1000 του Emerald) αλλά μήπως αυτοί οι αριθμοί είναι μόνο αριθμοί και τίποτα παραπάνω? Τα στρώματα από εντός επιπροσθέτως βλέπω στα σχόλια ότι παραδίδονται μετά από 2 μήνες και... 

Από την άλλη για τα στρώματα της ecomat ακούω μόνο θετικά σχόλια. Ειδικά για το emerald. Και ότι παραδίδονται εντός λίγων ημερών. 

Μπορείτε να βοηθήσετε καθόλου? 

Θα το εκτιμούσα. 

Ευχαριστώ πολύ όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παιδιά μου ηρθε το στρώμα και το κρεβατι αλλα υπαρχει το εξης προβλημα και θα ηθελα την γνώμη σας

Το στρώμα θελει απόσταση στις ταβλες 3 εκατοστών ενω αυτη την στιγμη η αποσταση ειναι 6 εκατοστα μεταξύ τους 

Πέρα απο την εγγύηση πιστεύεται υπάρχει σοβαρη πιθανότητα να παθει κατι το στρώμα με αυτη την αποσταση?

Ρωτάω γιατι τσιγκουνεύομαι λιγο να δωσω άμεσα αλλα 90 ευρω που εχει ενα ακομα ζευγάρι απο τις συγκεκριμένες τάβλες που χρειάζονται για να φτασω τα 3 εκατοστά αποσταση

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MySql είπε

Καλησπέρα, παιδιά μου ηρθε το στρώμα και το κρεβατι αλλα υπαρχει το εξης προβλημα και θα ηθελα την γνώμη σας

Το στρώμα θελει απόσταση στις ταβλες 3 εκατοστών ενω αυτη την στιγμη η αποσταση ειναι 6 εκατοστα μεταξύ τους 

Πέρα απο την εγγύηση πιστεύεται υπάρχει σοβαρη πιθανότητα να παθει κατι το στρώμα με αυτη την αποσταση?

Ρωτάω γιατι τσιγκουνεύομαι λιγο να δωσω άμεσα αλλα 90 ευρω που εχει ενα ακομα ζευγάρι απο τις συγκεκριμένες τάβλες που χρειάζονται για να φτασω τα 3 εκατοστά αποσταση

Κατα πάσα πιθανότητα θα χαλάσεις το στρώμα πριν την ώρα του αν οι αποστάσεις δεν είναι αυτές που συνιστά ο κατασκευαστής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Κατα πάσα πιθανότητα θα χαλάσεις το στρώμα πριν την ώρα του αν οι αποστάσεις δεν είναι αυτές που συνιστά ο κατασκευαστής

ευχαριστω για την αμεση απαντηση! αφου υπαρχει τοσο μεγαλος κινδυνος θα αγορασω αμεσα τις εξτρα τάβλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τί γνώμη έχετε για τα Ecomat, τα έχει δοκιμάσει κανένας;

Σκέφτονται να αγοράσουν οι γονείς μου το Star και τους εντυπωσίασε που έχει 1000 ανεξάρτητα ελατήρια και δίνουν 10 χρόνια εγγύηση.

Το καλύτερο θα ήταν να τα δούν απο κοντά αλλά covid :P

Τι αλλο θα προτείνατε με 30cm τουλάχιστον ύψος και budget μάξ 400€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Luciferia είπε

Κατα πάσα πιθανότητα θα χαλάσεις το στρώμα πριν την ώρα του αν οι αποστάσεις δεν είναι αυτές που συνιστά ο κατασκευαστής

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλα έκανα την παραγγελία και βλεπω οτι η απόσταση με τις εξτρα τάβλες θα είναι τωρα 1 εκατοστο από 6 εκατοστά και όχι 3-4 εκατοστα που λεει ο κατασκευαστής του στρώματος, θα υπάρχει πρόβλημα?

Εάν δεν υπάρχει άλλη επιλογή πιο ειναι το μη χείρον βέλτιστον να είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο το κενο ανάμεσα στις ταβλες?

Θέλω να πω η απόσταση ανάμεσα στις τάβλες υπάρχει καθαρα για τον αερισμο του στρώματος?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MySql είπε

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλα έκανα την παραγγελία και βλεπω οτι η απόσταση με τις εξτρα τάβλες θα είναι τωρα 1 εκατοστο από 6 εκατοστά και όχι 3-4 εκατοστα που λεει ο κατασκευαστής του στρώματος, θα υπάρχει πρόβλημα?

Εάν δεν υπάρχει άλλη επιλογή πιο ειναι το μη χείρον βέλτιστον να είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο το κενο ανάμεσα στις ταβλες?

Θέλω να πω η απόσταση ανάμεσα στις τάβλες υπάρχει καθαρα για τον αερισμο του στρώματος?

Ευχαριστώ

Μικρότερο κενό καλύτερη στήριξη.

πχ εμείς δεν έχουμε τάβλες αλλά τελάρο με ύφασμα/ελατήρια,το οποίο χρειάζεται να το αλλάξω,γιατί το στρώμα είναι καινούργιο αλλά τα ελατήρια στο τελάρο έχουν κάτσει και όσο να'ναι το στρώμα επηρεάζεται,όχι πολύ αλλά και πάλι...

οπότε όσο μεγαλύτερο το κενό ,τόσο το χειρότερο θα έλεγα εγω..

ο αερισμός ,εφόσον τα υλικά του στρώματος είναι καλά,δεν θα έχεις πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω quote τον Κο. από πάνω που σνόμπαρε το ταπεινό budget μου.

Αγόρασα το εν λόγω στρώμα τελικά, MEDIASTROM ADVANCED LIVE (ημίδιπλο), στα 220€. Τώρα πήγε κατευθείαν στα ~320€ και πάντα κάπου εκεί πωλείται.

Μέχρι στιγμής, έχω 10/10 εμπειρία με αυτό. Είναι ακριβώς το στρώμα που έψαχνα από το ζήτημα σκληρότητας, καθώς καθόμαστε πολλά άτομα στο κρεβάτι πριν γίνει κρεβάτι τα βράδια.. τρώω πάνω του με δίσκο κ.α.

 

Όχι μόνο δεν κινείται, και απορροφάει τους κραδασμούς, αλλά τα νέα ελατήρια (100% ανώτερα από τα παλιά bonnel) σε ξεκουράζουν αφάνταστα και δε σε αφήνουν να πιαστείς, γιατί είναι stand-alone ένα - ένα μεταξύ τους.

Το κορίτσι μου τόνισε πως σε κάποιες περιπτώσεις πιανόταν, αλλά τώρα δεν συμβαίνει. Άρα και το "ανατομικό" κομμάτι καλύπτει!

Εάν κάποιος θέλει "σκληρό" και σταθερό στρώμα.. το συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω κι εγώ τη μαύρη μου αλήθεια, μάλλον τα πιο απλά και φθηνά στρώματα που έχουν πιο πολύ την αίσθηση του σκληρού επειδή δεν έχουν όλα αυτά τα layers των ακριβότερων που πέφτεις πάνω τους και αισθάνεσαι ότι σε αγκαλιάζουν, ενδείκνυνται για τους περισσότερους ανθρώπους.

Δε μιλάω για τα πολύ ακριβά που κοστίζουν > 1.500-2.000€, αυτά δέχομαι ότι ίσως δεν είναι μόνο φρου φρου κι αρώματα.

Αλλά η εμπειρία που έχω από στρώμα των 500-600€ που ναι μεν δεν είναι και το ακριβότερο της εταιρείας (αν θυμάμαι καλά Greco Strom), δεν είναι και η καλύτερη.

Θεωρώ ότι μπορούσα να δώσω λιγότερα και να πάρω ένα πιο απλό και σκληρό και το σημαντικότερο, να κάνω καλύτερα τη δουλειά μου.

Νομίζω ότι όλα αυτά τα layers που βάζουν στα ακριβότερα σου δημιουργούν μια ωραία στιγμιαία αίσθηση όταν ξαπλώνεις πάνω τους στις εκθέσεις, και ότι αυτό είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που βιώνεις όταν κοιμάσαι πάνω τους για μήνες/χρόνια.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω στρώμα σκληρό κ ορθοπαιδικό, λόγω θέματος μέσης. (κοίλη μεσοσπονδύλιου δίσκου). Ένα τέτοιο μου σύστησε ο ορθοπεδικός. Έχω στείλει mail σε εταιρείες, αλλά λόγω lock down δεν μπορώ ούτε να τα δω.Εχω ψάξει,έχω διαβάσει...,αλλά με  με ελατήρια,αλλά  χωρίς ελλατηρια, έχω χαθεί!!! Έχει κανείς παθοντας κάποια πρόταση. (το Βάρης μου ειναι σκάρτα 78 κιλά). Ευχαριστώ !!!

Επεξ/σία από daoxos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 11:43 ΠΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Κάνω quote τον Κο. από πάνω που σνόμπαρε το ταπεινό budget μου.

Αγόρασα το εν λόγω στρώμα τελικά, MEDIASTROM ADVANCED LIVE (ημίδιπλο), στα 220€. Τώρα πήγε κατευθείαν στα ~320€ και πάντα κάπου εκεί πωλείται.

Μέχρι στιγμής, έχω 10/10 εμπειρία με αυτό. Είναι ακριβώς το στρώμα που έψαχνα από το ζήτημα σκληρότητας, καθώς καθόμαστε πολλά άτομα στο κρεβάτι πριν γίνει κρεβάτι τα βράδια.. τρώω πάνω του με δίσκο κ.α.

 

Όχι μόνο δεν κινείται, και απορροφάει τους κραδασμούς, αλλά τα νέα ελατήρια (100% ανώτερα από τα παλιά bonnel) σε ξεκουράζουν αφάνταστα και δε σε αφήνουν να πιαστείς, γιατί είναι stand-alone ένα - ένα μεταξύ τους.

Το κορίτσι μου τόνισε πως σε κάποιες περιπτώσεις πιανόταν, αλλά τώρα δεν συμβαίνει. Άρα και το "ανατομικό" κομμάτι καλύπτει!

Εάν κάποιος θέλει "σκληρό" και σταθερό στρώμα.. το συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

 

Καλοριζικο το νεο στρωμα αλλα απο τα γραφομενα σου δεν εχεις και μεγαλη εμπειρια. Δεν ξερω τι εψαχνες αλλα το 5/10 σκληρο παει περισσοτερο για μαλακο παρα για μετριας σκληροτητας. Το παλαιο σου ηταν απλα "τσιμεντο". Απλα για να μακροημερευσει το νεο σου στρωματακι ,σταματα να το χρησιμοποιεις σαν καναπε . Διαφορετικα συντομα το λαμακι στο πλαι θα διαλυθει και θα "κατσει" ολη η πλευρα. 

16 ώρες πριν, daoxos1 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω στρώμα σκληρό κ ορθοπαιδικό, λόγω θέματος μέσης. (κοίλη μεσοσπονδύλιου δίσκου). Ένα τέτοιο μου σύστησε ο ορθοπεδικός. Έχω στείλει mail σε εταιρείες, αλλά λόγω lock down δεν μπορώ ούτε να τα δω.Εχω ψάξει,έχω διαβάσει...,αλλά με  με ελατήρια,αλλά  χωρίς ελλατηρια, έχω χαθεί!!! Έχει κανείς παθοντας κάποια πρόταση. (το Βάρης μου ειναι σκάρτα 78 κιλά). Ευχαριστώ !!!

Εφοσον ψαχνεις για σκληρο ,δες οτι δινουν οι εταιρειες με σκληροτητα απο 6,5/10 και πανω. Και αυτο επειδη εισαι λιγα κιλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα, και το πιστεύω πως ίσως δεν αντέξει το ίδιο με τις "παλαιές", ίσως τιμιότερες κατασκευές..

 

Το στρώμα που είχα, πέρα του δεδομένου πως το είχα καμιά 10ετία τουλάχιστον και είχε μπει μέσα στο κέντρο ίσα στο σχήμα του σώματος, είχε τα bonnel ελατήρια τα οποία δεν λέω πως το κάνανε πέτρα, ήταν μια χαρά αλλά είναι άλλη κατασκευή τα ενιαία άρα έχουν άλλο αποτέλεσμα.

 

Θα έλεγα πως είναι ό,τι πρέπει για τον μπερδεμένο φίλο παραπάνω. Καθώς διάβασα πως το "ανατομικό" είναι gimmicky, και το καταλαβαίνω το καλύτερο είναι να δει τι τον βολεύει και γιατί. Εγώ για κάποιον που το θέλει σταθερό μεν, αλλά μαλακούλι στο πετσί του το θεωρώ ιδανικότατο. Δε πάει πιο σκληρό. Δεν αξίζει πιο σκληρό. Στάνταρ πράγματα, αλλά παραμένει άποψη μου.

 

Το αν θα αντέξει τώρα, είναι άλλου παππά.. Θα επανέρθω και θα κάνω updated review στο μέλλον στο skroutz. Βλέπεις πολύ λίγα reviews εκεί, και θα είμαι αναλυτικότατος.

 

Εν κατακλείδι, περί του τι ξέρω. Διάβασα ΠΟΛΛΑ πριν αγοράσω. Είδα κάθε υλικό, ελατήρια και μη. Κατέληξα σε κάποιο, ίσως με απέτρεπες, αλλά άκουσα το ένστικτο και τη λογική μου και παραδόξως έπεσα 101% μέσα. Έφτασα να ξέρω και ποιο υλικό έχει ως αρνητικό πως ανεβάζει θερμοκρασία το καλοκαίρι. Τι θα πει δε ξέρω, καταναλωτής είμαι δεν είμαι βιοτέχνης.

 

Daoxos δεδομένου πως δεν έχεις τη δυνατότητα να πας να τα δοκιμάσεις, και δεν θες να εμπιστευθείς έναν άγνωστο (εμένα) και για να μην πέσεις θύμα υποκειμενικότητας, ορίστε : https://www.sleepadvisor.org/mattress-types/

Θα τα μάθεις όλα αναλυτικά! Υπομονή, αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...