Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, chriskourou είπε

Σήμερα δοκίμασα κι εγώ 2 στρώματα. Το ένα ήταν το Πρωτέας της COCO-MAT και το άλλο ήταν Sealy Hybrid, νομίζω το majestic.

Το Πρωτέας, το θυμόμουν πολύ πιο ελαστικό (το είχα δοκιμάσει ξανά το 2017, αλλά τότε ήθελα κάτι πιο οικονομικό) και δυστυχώς, αν και μου αρέσει η φιλοσοφία της εταιρείας, μάλλον βγαίνει από τη λίστα.

Το Sealy Hybrid μου άρεσε αρκετά, απλώς προβληματίζομαι λίγο σχετικά με το υλικό που έχει και συγκεκριμένα για τις θερμοκρασίες. Νομίζω πως τους καλοκαιρινούς μήνες θα είναι ενοχλητικά ζεστό, ίσως κάνω και λάθος. Αυτή τη στιγμή βέβαια, μπαίνει στο τοπ της λίστας (που έχει μόνο 2 στρώματα προς το παρόν  :)  ) και λόγω του ότι κοστίζει λιγότερα από τα μισά σε σχέση με το coco-mat. 

Aν έχει κάποιος, κάποια άλλη πρόταση στη λογική αυτών των 2 στρωμάτων, θα με βοηθούσε πολύ..

Πήγαινε και δοκίμασε στα sato και της royal crown το majestic, αν σου άρεσε το sealy θα σου αρέσει και αυτό 100%. Δώσε και ένα feedback αν μπορείς μετά γιατί είμαι στο τσακ από το να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

update: Τελικα το εκλεισα σε διασταση 180x200 επειδη τα 160x200 εξαφανιστηκαν 5 τεμαχια σε μια μερα. Ειδωμεν

Επεξ/σία από cliobaccarra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το royal crown majestic, το ήθελα σε 160x200 και την Παρασκευή το βραδυ είχε 5 τεμάχια ετοιμοπαραδωτα. Σημερα πήρα την απόφαση να το αγοράσω και μπαίνω και είχαν πετάξει και τα 5. Μου λένε πλέον επόμενη παράδοση Σεπτέμβρη, και αναγκάστηκα πήρα σε διάσταση 180x200. Ευτυχώς δεν είχα πάρει το κρεβάτι ακόμα. Πάντως και σε 180x200 είχε μόνο 2. Πλέον δεν ξέρω καν αν έχει.

Την αίσθηση που μου έβγαζε το συγκεκριμένο δεν μου την έβγαλε κανένα. Ίσως είναι η μεταξένια υφή, ίσως είναι η στρώση λάτεξ δεν ξέρω. Ακόμα και το sealy majesty που πραγματικά ήταν κορυφαίο και μου άρεσε πάρα πολύ εν τέλη με κέρδισε το royal crown. Σε κάποια φάση την δεύτερη φορά που το δοκίμαζα κόντεψε να με πάρει ο ύπνος! Ελπίζω να μην πέφτω έξω από άποψη ποιότητας και να κρατήσει

Επεξ/σία από cliobaccarra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cliobaccarra είπε

Το royal crown majestic, το ήθελα σε 160x200 και την Παρασκευή το βραδυ είχε 5 τεμάχια ετοιμοπαραδωτα. Σημερα πήρα την απόφαση να το αγοράσω και μπαίνω και είχαν πετάξει και τα 5. Μου λένε πλέον επόμενη παράδοση Σεπτέμβρη, και αναγκάστηκα πήρα σε διάσταση 180x200. Ευτυχώς δεν είχα πάρει το κρεβάτι ακόμα. Πάντως και σε 180x200 είχε μόνο 2. Πλέον δεν ξέρω καν αν έχει.

Την αίσθηση που μου έβγαζε το συγκεκριμένο δεν μου την έβγαλε κανένα. Ίσως είναι η μεταξένια υφή, ίσως είναι η στρώση λάτεξ δεν ξέρω. Ακόμα και το sealy majesty που πραγματικά ήταν κορυφαίο και μου άρεσε πάρα πολύ εν τέλη με κέρδισε το royal crown. Σε κάποια φάση την δεύτερη φορά που το δοκίμαζα κόντεψε να με πάρει ο ύπνος! Ελπίζω να μην πέφτω έξω από άποψη ποιότητας και να κρατήσει

Δεν είχα σκοπό να δω στρώματα στα εντός, αλλά τώρα θα πάω γιατί έχω περιέργεια.. Καλύτερα 1.80. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα στρώματα zenius αθηναική στρωματοποιία, έχετε καθόλου άποψη; Τα είδα στο praktiker και έκατσα σε μερικά και μου φάνηκαν άνετα, συγκεκριμένα είδα αυτό https://www.praktiker.gr/p/stroma-zenius-hug-imidiplo-112x200cm-103047

Τι λέει από ποιότητα για low budget στρώμα ημίδιπλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cliobaccarra είπε

update: Τελικα το εκλεισα σε διασταση 180x200 επειδη τα 160x200 εξαφανιστηκαν 5 τεμαχια σε μια μερα. Ειδωμεν

αν έχεις το χώρο (που προφανώς τον έχεις) τότε θα το ευχαριστηθείτε το 180άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cliobaccarra είπε

Το royal crown majestic, το ήθελα σε 160x200 και την Παρασκευή το βραδυ είχε 5 τεμάχια ετοιμοπαραδωτα. Σημερα πήρα την απόφαση να το αγοράσω και μπαίνω και είχαν πετάξει και τα 5. Μου λένε πλέον επόμενη παράδοση Σεπτέμβρη, και αναγκάστηκα πήρα σε διάσταση 180x200. Ευτυχώς δεν είχα πάρει το κρεβάτι ακόμα. Πάντως και σε 180x200 είχε μόνο 2. Πλέον δεν ξέρω καν αν έχει.

Την αίσθηση που μου έβγαζε το συγκεκριμένο δεν μου την έβγαλε κανένα. Ίσως είναι η μεταξένια υφή, ίσως είναι η στρώση λάτεξ δεν ξέρω. Ακόμα και το sealy majesty που πραγματικά ήταν κορυφαίο και μου άρεσε πάρα πολύ εν τέλη με κέρδισε το royal crown. Σε κάποια φάση την δεύτερη φορά που το δοκίμαζα κόντεψε να με πάρει ο ύπνος! Ελπίζω να μην πέφτω έξω από άποψη ποιότητας και να κρατήσει

θα παω να τα δω και εγω το ΣΚ, αληθεια εμπιστεύεστε την sato/ royal crown σε θεμα εγγυησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

αν έχεις το χώρο (που προφανώς τον έχεις) τότε θα το ευχαριστηθείτε το 180άρι..

Ναι ναι υπάρχει ο χώρος απλά με έβγαζε λιγάκι εκτός budget και κρεβάτιου το οποίο ευτυχώς δεν είχα παραγγείλει ακόμα.

 

11 λεπτά πριν, _emperor είπε

θα παω να τα δω και εγω το ΣΚ, αληθεια εμπιστεύεστε την sato/ royal crown σε θεμα εγγυησης? 

Ο μόνος μου ενδοιασμος ήταν αυτός. Από την άλλη με τους όρους που έχουν όσον αφορά την εγγύηση τα στρώματα είναι μην σου τύχει. Μπες και διάβασε στην elite ότι λακούβα έως 4 πόντους θεωρείται φυσιολογικό. Επίσης μην ακούτε τι σας λένε οι πωλητές στα καταστήματα γιατί απλά λένε ναι φυσικά κτλπ και άμα χρειαστεί η εγγύηση δεν βγάζεις άκρη. Εμένα ευτυχώς μου τα μάσησε στην elite και μετά μπήκα στο site τους και το βρήκα . Αν δεν καταλάβαινα κάποιον ενδοιασμό στα λόγια της πωλήτριας μπορεί και να το είχα πιστέψει. Δείτε τι αναφέρει στους όρους της εγγύησης. Πραγματικά σε εγγύηση μόνο το ΙΚΕΑ θα εμπιστευόμουν που σε προηγούμενη εμπειρία μου είναι καταπληκτικοί. 

Επεξ/σία από cliobaccarra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cliobaccarra είπε

Ο μόνος μου ενδοιασμος ήταν αυτός. Από την άλλη με τους όρους που έχουν όσον αφορά την εγγύηση τα στρώματα είναι μην σου τύχει. Μπες και διάβασε στην elite ότι λακούβα έως 4 πόντους θεωρείται φυσιολογικό.

ναι το εχω διαβασει στην elite οπως επισης και την απομειωση της αξιας με τα χρονια...στα εντος δινει τοπικη λακουβα <2εκατοστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που πήρα το sealy hybrid majestic, στο επίσημο έγγραφο της εγγύησης που μου έδωσαν δεν λέει πουθενά για συμμετοχή του πελάτη. Αντίστοιχα στα στρώματα της ίδιας της elite αναγράφεται κανονικά η συμμετοχή από το 5ο έτος και μετά. Επίσης σε τηλέφωνο που ξαναέκανα πρόσφατα μου είπαν το ίδιο ότι καλύπτει το 100% της αξίας μέχρι το 10ο έτος. Ίσως να έχουν κάποια συμφωνία με τη μαμά Sealy γι' αυτό το θέμα δεν ξέρω. Να σας πω την αλήθεια αυτό με τη λακκούβα στα 4 cm με προβλημάτισε και μένα αλλά αποφάσισα να ρισκάρω λόγο της αίσθησης που σου παρείχε το συγκεκριμένο στρώμα. Πάντως εδώ που τα λέμε πιστεύω ότι και να αναγράφει η εγγύηση μετά από κάποια χρόνια σιγά μη παραδεχτεί κανείς ότι είναι κατασκευαστικό λάθος και στο φτιάξει τσάμπα. Προσωπικά θα είμαι ευχαριστημένος αν βγάλει μίνιμουμ μια 5-7ετία και μετά πάμε για άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giorgos90a είπε

Πάντως εγώ που πήρα το sealy hybrid majestic, στο επίσημο έγγραφο της εγγύησης που μου έδωσαν δεν λέει πουθενά για συμμετοχή του πελάτη. Αντίστοιχα στα στρώματα της ίδιας της elite αναγράφεται κανονικά η συμμετοχή από το 5ο έτος και μετά. Επίσης σε τηλέφωνο που ξαναέκανα πρόσφατα μου είπαν το ίδιο ότι καλύπτει το 100% της αξίας μέχρι το 10ο έτος. Ίσως να έχουν κάποια συμφωνία με τη μαμά Sealy γι' αυτό το θέμα δεν ξέρω. Να σας πω την αλήθεια αυτό με τη λακκούβα στα 4 cm με προβλημάτισε και μένα αλλά αποφάσισα να ρισκάρω λόγο της αίσθησης που σου παρείχε το συγκεκριμένο στρώμα. Πάντως εδώ που τα λέμε πιστεύω ότι και να αναγράφει η εγγύηση μετά από κάποια χρόνια σιγά μη παραδεχτεί κανείς ότι είναι κατασκευαστικό λάθος και στο φτιάξει τσάμπα. Προσωπικά θα είμαι ευχαριστημένος αν βγάλει μίνιμουμ μια 5-7ετία και μετά πάμε για άλλο.

πως ειναι η αισθηση εχεις μεινει ευχαριστημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, _emperor είπε

πως ειναι η αισθηση εχεις μεινει ευχαριστημενος?

Πες μας εντυπώσεις. Σε πιάνει η μέση? Σου φαίνετια πολύ μαλακό? Στηρίζει καλα? Θα το πάρω και εγώ μαλλον 

22 λεπτά πριν, giorgos90a είπε

Πάντως εγώ που πήρα το sealy hybrid majestic, στο επίσημο έγγραφο της εγγύησης που μου έδωσαν δεν λέει πουθενά για συμμετοχή του πελάτη. Αντίστοιχα στα στρώματα της ίδιας της elite αναγράφεται κανονικά η συμμετοχή από το 5ο έτος και μετά. Επίσης σε τηλέφωνο που ξαναέκανα πρόσφατα μου είπαν το ίδιο ότι καλύπτει το 100% της αξίας μέχρι το 10ο έτος. Ίσως να έχουν κάποια συμφωνία με τη μαμά Sealy γι' αυτό το θέμα δεν ξέρω. Να σας πω την αλήθεια αυτό με τη λακκούβα στα 4 cm με προβλημάτισε και μένα αλλά αποφάσισα να ρισκάρω λόγο της αίσθησης που σου παρείχε το συγκεκριμένο στρώμα. Πάντως εδώ που τα λέμε πιστεύω ότι και να αναγράφει η εγγύηση μετά από κάποια χρόνια σιγά μη παραδεχτεί κανείς ότι είναι κατασκευαστικό λάθος και στο φτιάξει τσάμπα. Προσωπικά θα είμαι ευχαριστημένος αν βγάλει μίνιμουμ μια 5-7ετία και μετά πάμε για άλλο.

Πες μας εντυπώσεις. Σε πιάνει η μέση? Σου φαίνετια πολύ μαλακό? Στηρίζει καλα? Θα το πάρω και εγώ μαλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _emperor είπε

πως ειναι η αισθηση εχεις μεινει ευχαριστημενος?

Φίλε μου το έχουμε περίπου 2 βδομάδες. Από τις 2 βδομάδες έχουμε κοιμηθεί σε αυτό 10 μέρες και όχι συνεχόμενα. Λοιπόν για μένα η αίσθηση είναι απίστευτη όπως έχω ξαναγράψει και στον πρώτο ύπνο που έκανα. Δηλαδή είναι λες και κοιμάμαι στον αέρα και δεν νιώθω πίεση πουθενά. Η κοπέλα μου βέβαια και ενώ αρχικά παραπονιόταν για πόνους στην πλάτη πλέον έχει και αυτή καλή άποψη. Η διαφορά κιλών μας είναι μεγάλη 110-50 και το ήθελε λίγο πιο μαλακό. Πιστεύω πάντως ότι όλα αυτά θέλουν κάποιο καιρό για να προσαρμοστεί το σώμα σου και τότε η αίσθηση θα είναι ακόμα καλύτερη.

Έχε πάντως υπόψιν σου ότι αν είσαι βαρύς, έχεις τάβλες και το πάρεις σε διάσταση >160 για μένα θέλει κάποια έξτρα ενίσχυση για να μην κουνιέται ο διπλανός σου. Προσωπικά έχω δρομολογήσει ένα φτηνό ανατομικό τελάρο και από πάνω θα βάλω τις τάβλες ώστε να υπάρχει η κεντρική στήριξη του τελάρου και να μην ταλαντώνονται οι τάβλες. Βέβαια αυτό είναι θέμα κρεβατιού και απλά το αναφέρω για να μην νομίζεις ότι έχει κάποιο θέμα το στρώμα όπως νόμιζα εγώ στην αρχή.

6 λεπτά πριν, harryTG είπε

Πες μας εντυπώσεις. Σε πιάνει η μέση? Σου φαίνετια πολύ μαλακό? Στηρίζει καλα? Θα το πάρω και εγώ μαλλον 

Πες μας εντυπώσεις. Σε πιάνει η μέση? Σου φαίνετια πολύ μαλακό? Στηρίζει καλα? Θα το πάρω και εγώ μαλλον 

Ήταν το μοναδικό σε όσα δοκίμασα που ένιωθα ότι μου στήριζε τη μέση απόλυτα, και πίστεψε με δοκίμασα αρκετά σε αυτό το price range από επώνυμες και μη εταιρίες... Απλά όλα αυτά είναι και κάπως προσωπική άποψη λόγω διαφορετικών σωματότυπων. Η σκληρότητα για το βάρος μου είναι μέτρια, αν είσαι πιο ελαφρύς ίσως σου φανεί κάπως σκληρό. Πάντως πιστεύω ότι αν σου αρέσει σαν πρώτη αίσθηση θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο αν του δώσεις χρόνο και το συνηθίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giorgos90a είπε

Φίλε μου το έχουμε περίπου 2 βδομάδες. Από τις 2 βδομάδες έχουμε κοιμηθεί σε αυτό 10 μέρες και όχι συνεχόμενα. Λοιπόν για μένα η αίσθηση είναι απίστευτη όπως έχω ξαναγράψει και στον πρώτο ύπνο που έκανα. Δηλαδή είναι λες και κοιμάμαι στον αέρα και δεν νιώθω πίεση πουθενά. Η κοπέλα μου βέβαια και ενώ αρχικά παραπονιόταν για πόνους στην πλάτη πλέον έχει και αυτή καλή άποψη. Η διαφορά κιλών μας είναι μεγάλη 110-50 και το ήθελε λίγο πιο μαλακό. Πιστεύω πάντως ότι όλα αυτά θέλουν κάποιο καιρό για να προσαρμοστεί το σώμα σου και τότε η αίσθηση θα είναι ακόμα καλύτερη.

Έχε πάντως υπόψιν σου ότι αν είσαι βαρύς, έχεις τάβλες και το πάρεις σε διάσταση >160 για μένα θέλει κάποια έξτρα ενίσχυση για να μην κουνιέται ο διπλανός σου. Προσωπικά έχω δρομολογήσει ένα φτηνό ανατομικό τελάρο και από πάνω θα βάλω τις τάβλες ώστε να υπάρχει η κεντρική στήριξη του τελάρου και να μην ταλαντώνονται οι τάβλες. Βέβαια αυτό είναι θέμα κρεβατιού και απλά το αναφέρω για να μην νομίζεις ότι έχει κάποιο θέμα το στρώμα όπως νόμιζα εγώ στην αρχή.

Ήταν το μοναδικό σε όσα δοκίμασα που ένιωθα ότι μου στήριζε τη μέση απόλυτα, και πίστεψε με δοκίμασα αρκετά σε αυτό το price range από επώνυμες και μη εταιρίες... Απλά όλα αυτά είναι και κάπως προσωπική άποψη λόγω διαφορετικών σωματότυπων. Η σκληρότητα για το βάρος μου είναι μέτρια, αν είσαι πιο ελαφρύς ίσως σου φανεί κάπως σκληρό. Πάντως πιστεύω ότι αν σου αρέσει σαν πρώτη αίσθηση θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο αν του δώσεις χρόνο και το συνηθίσεις.

Ο τρόπος που κοιμάσαι; Ανάσκελα στο πλάι κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...