Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τι τιμή παίζει αυτό σε διπλό;

Γενικά ο συνδυασμός σχετικά σκληρού στρώματος και ανωστρωματος μαλακού για άνεση είναι πρακτικός και αποδοτικός;

Σε τι τιμή παίζει αυτό σε διπλό;

Γενικά ο συνδυασμός σχετικά σκληρού στρώματος και ανωστρωματος μαλακού για άνεση είναι πρακτικός και αποδοτικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, john1987 είπε

Σε τι τιμή παίζει αυτό σε διπλό;

Γενικά ο συνδυασμός σχετικά σκληρού στρώματος και ανωστρωματος μαλακού για άνεση είναι πρακτικός και αποδοτικός;

Σε τι τιμή παίζει αυτό σε διπλό;

Γενικά ο συνδυασμός σχετικά σκληρού στρώματος και ανωστρωματος μαλακού για άνεση είναι πρακτικός και αποδοτικός;

Σε 140x220 μου έδωσαν τιμή 1450 ευρώ. Στο site βγαίνει 1711 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν εχει απαντηθει ξανα...διαβαζα σε διαφορα sites του εξωτερικου οτι θεωρειται πιο "υγεινο" τα στρωματα με "φυσικο" latex σε σχεση με τις πολυουρεθανες (ανεξαρτητα την εμπορικη τους ονομασια, tempur, βισκοζη, κλπ).

Υπαρχει διαβασα το latex και το φυσικο latex. η διαφορα τους στην τιμη ειναι αρκετα υψηλη, σχεδον χ2 φορες η τιμη του φυσικου latex (υποτιθεται με πιστοποιησεις κλπ).

Εχει καποιος εμπειρια σε τετοιο ειδους στρωμα? χρειαζεται ανωστρωμα? σε παχος ειδα γυρω στα 18~24cm βγαινει αναλογα τι επιθυμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, camel555 είπε

Σε 140x220 μου έδωσαν τιμή 1450 ευρώ. Στο site βγαίνει 1711 ευρώ.

Εμενα που ζήτησα γενικά μαλακα στρωματα δε μου το έδειξαν. Είναι με φυσικά υλικά μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, john1987 είπε

Εμενα που ζήτησα γενικά μαλακα στρωματα δε μου το έδειξαν. Είναι με φυσικά υλικά μήπως;

Το συγκεκριμμένο (Aegean sunset) δεν εντάσσεται στα μαλακά στρώματα της candia, ίσως για αυτό να μην στο πρότειναν. Το site αναφέρει ότι ως προς την άνεση, τείνει προς το σταθερό (αντί για αφράτο) και ως προς την στήριξη τείνει προς το σκληρό (αντί για μαλακό).

Αναφέρει ότι είναι με φυσικά υλικά και ότι είναι χειροποίητο. Χωρίς να είμαι γνώστης και από την τομή που είδα και την αίσθηση της αφής, μου φάνηκε όντως να είναι ιδιαίτερα προσεγμένο. πχ είδα βαμβακερές θήκες ελατηρίων κλπ. Δεν μου φάνηκε σαν την πλειοψηφία των στρωμάτων που έχω δει (elite, sealy, greco strom, κλπ) να έχει 3678 διαφορετικά υλικά (αφρό μνήμης,επαναφοράς,λατεξ,dacron,διπλά ελατήρια,τζελ, κλπ) που χωρίς να είμαι μηχανικός, πιστεύω ότι μια κατασκευή με λιγότερες "στρώσεις", είναι πιο στέρεη από μια με πολλές. Εξαίρεση το tempur που είδα και μου άρεσε (1 κυρίως υλικό) αλλά απέρριψα λόγω μη διάθεσης στα 220 cm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/07/2021 at 07:17, john1987 said:

Σε τι τιμή παίζει αυτό σε διπλό;

Γενικά ο συνδυασμός σχετικά σκληρού στρώματος και ανωστρωματος μαλακού για άνεση είναι πρακτικός και αποδοτικός;

Σε τι τιμή παίζει αυτό σε διπλό;

Γενικά ο συνδυασμός σχετικά σκληρού στρώματος και ανωστρωματος μαλακού για άνεση είναι πρακτικός και αποδοτικός;

ο καλυτερος συνδιασμος , ειναι να αρεσει σε σενα και το σωμα σου. 

μονο με δοκιμες θα παρεις την αποφαση , εδω οτι και να σου πουμε , ειναι υποκειμενικο.

 

εμενα με βολεψε και δε μετανιωσα δευτερολεπτο το :

 

Candia Nyx 

https://www.candia.gr/el/stromata/hyperion-collection/nyx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2021 στις 8:16 ΜΜ, _emperor είπε

δεν ξερω αν εχει απαντηθει ξανα...διαβαζα σε διαφορα sites του εξωτερικου οτι θεωρειται πιο "υγεινο" τα στρωματα με "φυσικο" latex σε σχεση με τις πολυουρεθανες (ανεξαρτητα την εμπορικη τους ονομασια, tempur, βισκοζη, κλπ).

Υπαρχει διαβασα το latex και το φυσικο latex. η διαφορα τους στην τιμη ειναι αρκετα υψηλη, σχεδον χ2 φορες η τιμη του φυσικου latex (υποτιθεται με πιστοποιησεις κλπ).

Εχει καποιος εμπειρια σε τετοιο ειδους στρωμα? χρειαζεται ανωστρωμα? σε παχος ειδα γυρω στα 18~24cm βγαινει αναλογα τι επιθυμεις.

Καλησπέρα,

Έχω 2 στρώματα ιδια της dunlopillo το fine ivory, 100% φυσικό λάτεξ, μιας πυκνότητας, μέτριας σκληρότητας σε ύψος 21-22 cm νομίζω (το site της εταιρίας έχει τα στοιχεία). Το πρώτο το αγόρασα πριν από 12 περίπου χρόνια και δυσκολεύτηκα πολύ να το συνηθίσω καθώς έκανα μετάβαση από στρώμα με ελατήρια .Προτού να αρχίσω να αλλάζω βάσεις κρεβατιού (κλασικές τάβλες, ανατομικό τελάρο, υπόστρωμα) είχε ήδη καταλήξει στο εξοχικό και αγόρασα ένα ίδιο πάλι το 2018 με νέο κρεβάτι υπόστρωμα για καλύτερη στήριξη και στο οποίο κοιμάμαι ακόμη. Το πρώτο με το δεύτερο στρώμα δεν είναι πανομοιότυπα καθως άλλαξε η εταιρία προμηθευτή / παραγωγό λάτεξ τα τελευταία χρόνια.  Δεν χρησιμοποιώ ανώστρωμα γιατι δεν είναι σκληρό στρώμα και εχει αρκετη ελαστικότητα. Αν ήταν πιο σκληρό ίσως ένα ανώστρωμα να το έκανε πιο αναπαυτικό. Μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης αγοράς, αγόρασα πάλι στρώμα με ελατήρια και επειδή έχω μία προτίμηση στα φυσικά υλικά και σε σχέση βέβαια και με το τι γνώριζα από σρώματα μέχρι τότε, είχα αγοράσει το excellence της elite το οποίο έχει εξαιρετική στήριξη , αλλά το συνδύασα με ένα μάλλινο ανώστρωμα γιατί μου φαινόταν λίγο σκληρό. Το στρώμα αυτό επίσης το έχω και το χρησιμοποιώ και είναι πολύ καλό. 

Για να επανέλθω στο στρώμα του λάτεξ, είναι για εμένα τουλάχιστον, πολύ αναπαυτικό και εδώ και στο εξοχικό (εκέι είναι σε κρεβάτι ικέα με τη βάση lonset) και δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάτι άλλο που να μου ταιριάζει καλύτερα. Βέβαια αν αγόραζα λάτεξ αυτή τη στιγμή θα αγόραζα της ίδιας εταιρίας το celcion plus το οποίο έχει σειρές από λάτεξ διαφορετικής σκληρότητας. Στο εξωτερικό παρατηρώ πως αρκετά στρώματα λάτεξ έχουν ζώνες σκληρότητας η και ένα στρώμα στην επιφάνεια μαλακότερου λάτεξ για να είναι πιο άνετο. και μιλώ πάντα για φυσικό λάτεξ το οποίο και αξίζει. Στο απλό λάτεξ υπάρχει και συνθετικό υλικό σε κάποια αναλογία.

Το θέμα του στρώματος είναι πολύ υποκειμενικό και επιλέγουμε πάντα αυτό που ταιριάζει στις προτιμήσεις μας και στο σώμα μας. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά… έχω ένα θέμα… πριν ένα μήνα αγοράσαμε στρώμα 1.60*1,90 σήμερα που ήρθε ο μαραγκός το κρεβάτι είναι 1.60*2,00.. άκρη δεν βρίσκω.. έχετε να μου προτείνεται καμία πατέντα.. πήρα βέβαια στο εργοστάσιο τηλέφωνο για να μου το μεγαλώσουν αλλά μου παν θα με ειδοποιήσουν.. αν δεν βρεθεί λύση με το εργοστάσιο τι μπορώ να κάνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά… έχω ένα θέμα… πριν ένα μήνα αγοράσαμε στρώμα 1.60*1,90 σήμερα που ήρθε ο μαραγκός το κρεβάτι είναι 1.60*2,00.. άκρη δεν βρίσκω.. έχετε να μου προτείνεται καμία πατέντα.. πήρα βέβαια στο εργοστάσιο τηλέφωνο για να μου το μεγαλώσουν αλλά μου παν θα με ειδοποιήσουν.. αν δεν βρεθεί λύση με το εργοστάσιο τι μπορώ να κάνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα στρώμα της cocomat που έχει χρησιμοποιηθεί για 1-2 χρόνια . Είναι το μοντέλο Nefeli σε διάσταση 1.80x2.00 . 

Αν ενδιαφέρεται κανείς ας μου στείλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τιποτα απο αυτα τα γιαπωνεζικα που τα μαζευουν μετα υπαρχει στην ελλαδα σε ημιδιπλο?Δε θελω να εχω κρεβατι να πιανει χωρο.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις ένα σκληρό κομμάτι φελιζόλ 1,60χ0,10 στο κάτω μερος του κρεβατιού το οποίο δεν θα περνάει σε ύψος τα πλαϊνά για να γεμίσεις το κενό, η να κόψεις ένα χοντρό αφρολέξ και να το βάλεις στο κενό. 
Κάτι τέτοιο
https://www.plasteldeco.com/prosfores/αφρολεξ-σε-διαφορα-παχη-απο-2,70-ευρω-τεμ-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ αυτό κάνω. Βάλε το κενό στο πάνω μέρος για να μην χάσεις σε μάκρος και εκει βάλε τίποτα παλιές κουβέρτες η ότι άλλο θες και το μαξιλάρι μετά και δεν θα καταλάβεις τίποτα, όλα καλά. ακριβός αυτό έπαθα και εγώ πριν κάτι χρόνια χαχα20210723_201311.jpg.db0599919a155468ec640ecef6c13de3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vivipapa1986 είπε

Καλησπέρα παιδιά… έχω ένα θέμα… πριν ένα μήνα αγοράσαμε στρώμα 1.60*1,90 σήμερα που ήρθε ο μαραγκός το κρεβάτι είναι 1.60*2,00.. άκρη δεν βρίσκω.. έχετε να μου προτείνεται καμία πατέντα.. πήρα βέβαια στο εργοστάσιο τηλέφωνο για να μου το μεγαλώσουν αλλά μου παν θα με ειδοποιήσουν.. αν δεν βρεθεί λύση με το εργοστάσιο τι μπορώ να κάνω.. 

Να σου αλλάξουν το στρώμα. 

Την επιμήκυνση του κρεβατιού ξεχνα την. Πρέπει να αλλαχτούν τα δύο άκρα των πλευρών στις οποίες είναι μεγαλύτερο το στρώμα και να τα μονταρουν πάλι στα παλιά για να χωρέσει το στρώμα. 

Edit: Άκυρο ότι έγραψα, δεν διάβασα καλά. Αν είναι το κρεββάτι μεγαλύτερο του στρώματος τότε είναι εύκολη η λύση, βάλε κάποια υφάσματα η μαξιλάρια να καλύπτουν το κενό, εναλλακτικά αφρολέξ/φελιζολ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vivipapa1986 είπε

Καλησπέρα παιδιά… έχω ένα θέμα… πριν ένα μήνα αγοράσαμε στρώμα 1.60*1,90 σήμερα που ήρθε ο μαραγκός το κρεβάτι είναι 1.60*2,00.. άκρη δεν βρίσκω.. έχετε να μου προτείνεται καμία πατέντα.. πήρα βέβαια στο εργοστάσιο τηλέφωνο για να μου το μεγαλώσουν αλλά μου παν θα με ειδοποιήσουν.. αν δεν βρεθεί λύση με το εργοστάσιο τι μπορώ να κάνω.. 

Σε παρόμοιο πρόβλημα, έβαλα κομμάτι αφρολέξ να χωρά ακριβώς στο κενό (ύψος, πλάτος, μήκος, το έχω "σφινώσει" ) και το έντυσα με παλιό σεντόνι, είναι μια χαρά. Πάει από πάνω το σεντόνι, είναι η προσθήκη και στα πόδια, ούτε που την καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...