Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά έχει αγοράσει κανείς κρεββάτι (βάση & κεφαλαρι) από τα μαγαζιά που πουλάνε στρώματα; Έχουν ένα στυλ πιο ξενοδοχειακό και όχι το κλασικό ξύλινο 

Θεωρείτε είναι σκόπιμη ή αγορά και κρεβατιού από τα μαγαζιά αυτά ή καλύτερα ή ανάθεση σε έναν μαραγκό ξυλινου κρεβατιού ή αγορά έτοιμου (ξύλινου) από επιπλαδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Γενικά έχει αγοράσει κανείς κρεββάτι (βάση & κεφαλαρι) από τα μαγαζιά που πουλάνε στρώματα; Έχουν ένα στυλ πιο ξενοδοχειακό και όχι το κλασικό ξύλινο 

Θεωρείτε είναι σκόπιμη ή αγορά και κρεβατιού από τα μαγαζιά αυτά ή καλύτερα ή ανάθεση σε έναν μαραγκό ξυλινου κρεβατιού ή αγορά έτοιμου (ξύλινου) από επιπλαδικο;

Ανάθεση σε μαραγκους έκαναν οι παλιές γενιές, παππούδες και πίσω, έτσι είναι τα δικά μας κρεββατια. 

Θα πρότεινα αγορά έτοιμου ξυλινου. Αφού δείτε κάποιο της αρεσκείας σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john1987 είπε

Γενικά έχει αγοράσει κανείς κρεββάτι (βάση & κεφαλαρι) από τα μαγαζιά που πουλάνε στρώματα; Έχουν ένα στυλ πιο ξενοδοχειακό και όχι το κλασικό ξύλινο 

Θεωρείτε είναι σκόπιμη ή αγορά και κρεβατιού από τα μαγαζιά αυτά ή καλύτερα ή ανάθεση σε έναν μαραγκό ξυλινου κρεβατιού ή αγορά έτοιμου (ξύλινου) από επιπλαδικο;

Εξαρτάται από τις διαστάσεις. Εγώ έχω στρώμα 140x220 και επειδή στα έτοιμα κρεβάτια τα μήκη είναι σταθερά, ο ξυλουργός ήταν μονόδρομος όταν αγόρασα το στρώμα. Έχω το κλασσικό ξύλινο εδώ και χρόνια, στα μέτρα που θέλω και απλά αλλάζω στρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό στρώμα και φθηνό δεν υπάρχει. Καταρχήν το σωστό πιατοποοημενο Βελγικό memory foam είναι μωβ, και δεν είναι κίτρινο σαν το βουλγαρικό και το κινέζικο που το αγγίζεις και σπάει από άκρη σε άκρη. Πράγματι το latex μπορεί να κάτσει με τον καιρό, γιαυτό ένα καλό στρώμα είναι προτιμότερο να έχει φύλλα λατέξ μερικών εκατοστών στα ενδιάμεσα επίπεδα. Στο ενδιάμεσο(κατ εμέ) πρέπει να τοποθετούνται ανεξάρτητα ελατήρια(αν έχετε προσέξει είναι ραμμένα ένα προς ένα σε βαμβακερές θήκες), αν όχι τα κλασικά pocket έστω τα nano pocket(μικρού μήκους) ώστε να ισορροπεί το σώμα αλλά και το στρώμα να μη σπάει. Φυσικά για να παίξετε με διάφορους παράγοντες υπάρχουν άλλα υλικά που προστίθενται όπως φύλλα αλογότριχας, βιομηχανικής κάναβης, clima foam και άλλα πολλά... Τώρα αν θέλετε να περιορίσετε το κόστος κι αν θέλετε ένα πολύ μαλακό στρώμα, τότε το μεγαλύτερο μέρος του θα είναι latex με Κοκοφοίνικα στο κέντρο κι αφρολέξ η πολυαστέρα. Εγώ προσωπικά έχω ανάγκη από σκληρό στρώμα οπότε επέλεξα συνδιασμο με coco-pocket-latex, χωρίς memory κλπ

Επεξ/σία από chrisSerres
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο γκρουπ.. Ενδιαφέρομαι να αλλάξω στρώμα ύπνου. Μην αρχίσετε να μου προτείνετε στρώματα από επώνυμες εταιρείες καθώς έχω ψάξει αρκετά.. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει για τα στρώματα της afroline καθώς είναι ελληνική και έχει πολύ καλές προσφορές αν αξίζουν ή όχι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις γνωστο που φτιαχνει στρωματα μπορεις να το φτιαξεις οπως θελεις,δεν υπαρχουν παντου αλλα αξιζει να ρωτησεις και να δεις

εμενα μου αρεσει να ειναι σκληρο να μη κανει γουβα...το εχω 15 χρονια και δεν εχει αλλαξει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και η δουλειά μου είναι η κατασκευή & η εμπορία στρωμάτων θα συμφωνήσω σε αυτά που λέει ο chrisSerres πιο πάνω γενικά. Καλό στρώμα και φθηνό δεν υπάρχει. Καλό είναι να ψάξεις/ξέρεις περίπου τα υλικά που θέλεις γιατί στις (πολύ)επώνυμες εταιρίες θα φας και το αντίστοιχο "καπέλο" με πιο ακριβή θεωρώ τη MediaStrom. 
ThodorisAthens1991 στείλε μου ότι ερώτηση θέλεις να σε βοηθήσω & από Θεσ/κη μπορώ να σου προτείνω Ελληνική εταιρία στρωμάτων που τη γνωρίζω, αν θες.

Επεξ/σία από geodevil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπήγα στην elite strom και είδα το privilege plus, το ήθελα στην firm έκδοση αλλά στην έκθεση είχαν την soft και medium. Γιατί δεν μπορώ να βρω κριτικές για την elite strom στο γνωστό site σύγκρισης τιμών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2021 στις 11:22 ΠΜ, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Άρχισα την αναζήτηση σε στρώμα για διπλό κρεββάτι (200 Χ 180) - αρχικό μπάτζετ σκεφτόμουν κάπου στα 1000 ευρώ με δυνατότητα να ανέβω εάν βρω κάτι εξαιρετικό. Γενικά μου αρέσει το στρώμα να είναι προς το μαλακό παρά προς το σκληρό.

Μέχρι στιγμής έχω επισκεφθεί τη Media Strom όπου είδα το advance prime gallaxy premium το οποίο με 50% έκπτωση φτάνει στα 1000 ευρώ - μου φάνηκε αρκετά καλό. Επίσης μου έδειξαν την ακριβή σειρά (optimum platinum) αλλά έβγαινε 2300. Σκέφτομαι να περάσω και από Grecostrom (από αυτές τις δύο εταιρείες έχω αγοράσει παλαιότερα μόνο).

Έχετε υπόψη σας κάποιο μοντέλο σε αυτά τα χαρακτηριστικά που σας βόλεψε; Θεωρείτε ότι το μπάτζετ είναι αρκετό για αυτό που ψάχνω;

 

Προσωπικα είμαι υπέρ των πιο υγιεινών επιλογών σε κάτι που περνάς το 1/3 της ζωής σου. Οπότε προτιμάω στρώματα χωρίς ελατήρια και όσο πιο καθαρά υλικά γίνεται. Υπάρχουν τα memory foam, τα latex και τα στρώματα με ελατηρια και φυσικά ολα αυτά μεταξύ τους μπορεί να συνδυαστούν. Το πιο αγνό υλικό θεωρείται το Latex αν είναι φυσικό και όχι συνθετικό. Το φυσικό είναι λιγο ακριβότερο αλλα πιο ανθεκτικό. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για 7 zoned latex(ουσιαστικά είναι στρώμα latex φτιαγμένο με διαφορετικής σκληρότητας latex, αλλη σκληρότητα έχει η περιοχή στον ώμο και άλλη στη μέση στη λεκάνη κλπ). Και για να είναι λίγο πιο μαλακό να βάλεις  ένα λεπτό ανώστρωμα μαλακό latex.  Αν βρεις μια καλή βιοτεχνία ή μια καλή εταιρεία νομίζω θα το ευχαριστηθείς, το κόστος μπορείς να το υπολογίζεις γύρω στα 1300-1500 (οχι σε επώνυμες εταιρείες, ίσως η grecostrom εχει κατι τετοιο). Πολύ σημαντικό φυσικά και το τελάρο που θα βάλεις. Το χω ψάξει πολύ και στα λέω αναλυτικά για να μη την πατήσεις. Εγώ έβαλα κοκοματ, πλήρωσα 2500 και δε μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος, αφού την έπαθα άρχισα να το ψάχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη candia μου έδειξαν στρώμα από φυσικά υλικά (με ελατήρια χειροποίητα χωρίς κόλλες και χημικά κλπα) αλλα έκανε 3.200!

Δεν εχω δει στρώμα μόνο με latex μέχρι στιγμής (και χωρίς ελατήρια).Σε επίπεδο άνεσης ειναι καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοκοματ εχει μονο λατεξ χωρις ελατηρια, λατεξ κοκοφοινικα, πηγαινε στη greco εχει 7 zoned latex το χα δει προσφατα. Λιγο ειχα ξαπλώσει φαίνεται σταθερό, αλλα νομίζω θελει και το ανωστρωμα λατεξ το λεπτο 6-7cm απο πάνω για να ναι πιο "χουχουλιαρικο" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Candia 3200! 😲 Πολλά τα λεφτά παιδιά...  δες και την Orion Strom αν θέλετε κάτι σε επώνυμο και πιο οικονομικό από ονόματα όπως cocomat, media κτλ. 
Αν & μια μικρή βιοτεχνία μπορεί να σου φτιάξει ένα στρώμα των παραπάνω ονομάτων με 30-40% παρακάτω σε κόστος αν ξέρεις τα υλικά σου.

Επεξ/σία από geodevil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, geodevil είπε

Candia 3200! 😲 Πολλά τα λεφτά παιδιά...  δες και την Orion Strom αν θέλετε κάτι σε επώνυμο και πιο οικονομικό από ονόματα όπως cocomat, media κτλ. 
Αν μια βιοτεχνία μπορεί να σου φτιάξει ένα στρώμα των παραπάνω ονομάτων με 30-40% παρακάτω σε κόστος αν ξέρεις τα υλικά σου.

Το θεμα ειναι η βιοτεχνια θα χρησιμοποιήσει καλής ποιότητας latex? Γτ ξέρω πως υπάρχουν πάρα πολλές ποιότητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2021 στις 12:24 ΠΜ, john1987 είπε

Γενικά έχει αγοράσει κανείς κρεββάτι (βάση & κεφαλαρι) από τα μαγαζιά που πουλάνε στρώματα; Έχουν ένα στυλ πιο ξενοδοχειακό και όχι το κλασικό ξύλινο 

Θεωρείτε είναι σκόπιμη ή αγορά και κρεβατιού από τα μαγαζιά αυτά ή καλύτερα ή ανάθεση σε έναν μαραγκό ξυλινου κρεβατιού ή αγορά έτοιμου (ξύλινου) από επιπλαδικο;

Έχω κρεβάτι που γύγω γύρω έχει ύφασμα και στο κεφαλάρι έχει μαξιλάρες με το ίδιο ύφασμα και είναι πολύ όμορφο, διαλέγεις και το συνδυασμό χρωμάτων που θες να κάνεις.

Το είχα πάρει από Linea Strom μαζί με στρώμα (δεν θυμάμαι πως το λένε, είναι κάποιο με aloe vera), αν θυμάμαι καλά είχαν βγει και τα δύο μαζί (ήταν περίοδος εκπτώσεων) γύρω στα 1500 ευρώ, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από το στρώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...