Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και θα αλλάξω στρώμα, είπα τελικά να αλλάξω και το τελάρο που έχω. Έχω μερικές ερωτήσεις για ανατομικά τελάρα, μιας και αυτό που έχω έχει πολύ μεγάλα κενά ανάμεσα στις τάβλες. Απ' ό,τι κατάλαβα, τα κενά θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρά (2 δάκτυλα). Ψάχνοντας είδα ότι υπάρχουν τελάρα με αρκετά φαρδιές τάβλες, αυτά είναι προτιμότερα από τις πιο στενές? Μιλάω για διάσταση 140x220 στρώμα και τελάρο, το οποίο τελάρο θα πρέπει υποχρεωτικά να έχει ποδαράκια.

Επίσης είδα ότι μερικά έχουν καρφωτές φωλιές στο κεντρικό δοκάρι, με αποτέλεσμα το στρώμα να μην ακουμπά απευθείας στο κεντρικό δοκάρι. Αυτό πιστεύετε ότι είναι συν? Το παλιό μου στρώμα έχει κάνει μια κατά μήκος γραμμή στο κέντρο, από το κεντρικό αυτό δοκάρι....

Ο φελός στο πάνω μέρος, εξυπηρετεί σε κάτι?

Κάποιος φίλος σε προηγούμενη σελίδα ανέφερε την λύση ξύλου Ocb από πράκτικερ (2 φύλλα κατά πλάτος). Αυτή η λύση πως την κρίνετε? Από θέμα αερισμού. υγρασίας στρώματος κλπ...

Παραθέτω φωτό από τα τελάρα που είδα.

 

a.jpg

aa.jpg

aaaaa.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νάστε καλά, έχω συλλέξει πολλές χρήσιμες πληροφορίες από αυτη την συζήτηση. Μια τελευταία βοήθεια θα ήθελα. Είμαστε μεταξύ το Candia Luxus  και της  Cosmostrom Power Plus. έχει κανείς προσωπική εμπειπια από αυτα να με συμβουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να επισημάνω προς όλους ότι το πιο σωστό είναι (οποιοδήποτε) στρώμα και να καταλήξετε να πάρετε, καλό είναι να το δοκιμάσετε οι ίδιοι. Ακόμη και να έχετε ψαχτεί αρκετά ως προς τα υλικά, η άνεση και η σκληρότητα είναι υποκειμενικό θέμα του καθενός. Ειδικά αυτό με τη σκληρότητα που βλέπετε από κλίμακα "1-10" στις περισσότερες εταιρίες/μάρκες αν ρωτήσω 10 διαφορετικούς ανθρώπους, αν ένα στρώμα του "5" είναι σκληρό θα πάρω 10 διαφορετικές απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gmar80 είπε

Γνώμη για Diamond της Ecomat?? Αξίζει πιστεύετε;

Και γω είμαι σε αγορά στρώματος συγκεκριμένα διάστασης 90*190 και μου φαίνεται πάρα πολύ καλή επιλογή. Υπάρχει κάποιος που να το έχει να μας πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ειμαι σε αναζητηση νέου στρώματος με μέτρια προς σκληρή αίσθηση και εχω καταλήξει στα παρακάτω, υπαρχει καποια γνώμη για τα συγκεκριμένα? Εχει κάποιος εμπειρία μηπως?

Dunlopillo exclusive gray (100% φυσικο latex)

Dunlopillo executive ( latex  & ελατηρια)

Elite strom bliss

Elite strom wave

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2021 στις 12:24 ΜΜ, geodevil είπε

Θα ήθελα να επισημάνω προς όλους ότι το πιο σωστό είναι (οποιοδήποτε) στρώμα και να καταλήξετε να πάρετε, καλό είναι να το δοκιμάσετε οι ίδιοι. Ακόμη και να έχετε ψαχτεί αρκετά ως προς τα υλικά, η άνεση και η σκληρότητα είναι υποκειμενικό θέμα του καθενός. Ειδικά αυτό με τη σκληρότητα που βλέπετε από κλίμακα "1-10" στις περισσότερες εταιρίες/μάρκες αν ρωτήσω 10 διαφορετικούς ανθρώπους, αν ένα στρώμα του "5" είναι σκληρό θα πάρω 10 διαφορετικές απαντήσεις.

To "5" σε κλιμακα 1-10 σκληροτητας σε καμια περιπτωση δεν θεωρειται σκληρο. Μετριο προ μαλακο μπορεις να το πεις. Οσο για τις διαφορετικες αποψεις συμφωνω. Αλλιως θα το κρινει ενα ατομο 70 κιλα, αλλιως ενα ατομο 120 κιλα. Αλλη αισθηση εχει χωρις ελατηρια, αλλη με ελατηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2021 στις 11:24 ΜΜ, nasos96 είπε

Το μπάτζετ μου για στρώμα είναι περίπου στα 400ε. Πήγα στα entos και μου έκαναν καλή εντύπωση το divine και το privilege της royal crown και regency της serta. Όποιος έχει κάποιο από τα παραπάνω ή γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει. Επίσης, σκέφτομαι να πάρω και κρεβάτι. Αν έχει πάρει κάποιος από τα entos αν μπορεί να μας πει την εμπειρία του ή ότι γνωρίζει. 

Ευχαριστώ, 

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι κι 'γω για αγορά και έχω καταλήξει στο divine της royal crown. Τελικά το αγόρασες; Και αν ναι, πώς σου φαίνεται; Ευχαριστώ!

Μου αρέσει και το Regency της Serta αλλά δεν υπάρχει σε 150x200 άμεσα διαθέσιμο, οπότε το αφήνω. Είμαι επίσης ανοικτός σε προτάσεις από τα υπόλοιπα μέλη του Ινσόμνια για μπάτζετ 350-450 (χοντρικά) με προτίμηση σε πιο μαλακό στρώμα!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DoMxx199 είπε

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι κι 'γω για αγορά και έχω καταλήξει στο divine της royal crown. Τελικά το αγόρασες; Και αν ναι, πώς σου φαίνεται; Ευχαριστώ!

Μου αρέσει και το Regency της Serta αλλά δεν υπάρχει σε 150x200 άμεσα διαθέσιμο, οπότε το αφήνω. Είμαι επίσης ανοικτός σε προτάσεις από τα υπόλοιπα μέλη του Ινσόμνια για μπάτζετ 350-450 (χοντρικά) με προτίμηση σε πιο μαλακό στρώμα!
 

Όχι δεν πήρα ακόμα γιατί θέλω και κρεβάτι και το ψάχνω λίγο. Τα κρεβάτια του entos μου φάνηκαν κάπως ακριβά. Αν έπαιρνα λογικά το regency θα έκλεινα. Πολύ τίμιο μου φάνηκε. Αν και κάποιος είπε ότι φτιάχνονται τουρκία. Καλό είναι να δίνουμε χρήματα σε δικούς μας αλλά αν και αυτοί βάζουν κάτι τιμές στο θεό. Επίσης, έχω ακούσει ασχημα λόγια για τη παράδοση τους και επιπλέον την χρεώνουν. 

Στις 2/8/2021 στις 12:50 ΜΜ, john1987 είπε

Για τα instikbal τι γνώμη έχετε;

Πήγα και οι τιμές τους είναι τίμιες. Τα στρώματα τους βέβαια είναι προς το μαλακό τα περισσότερα. Επίσης, σε κρεβάτια (με αποθηκευτικό) έχουν καλές τιμές. Τώρα, για ποιότητα αν μπορεί να μας πει κάποιος που τα έχει 2-3 χρόνια για αν αντέχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω : χρησιμοποιησα ενα καθαριστικο για ακαραια και νομιζω εκανε δουλεια απλα τωρα μυριζει ο χωρος γερανιολη το καθαριστικο ηταν ενα aroxol για ακαραια. καμια ιδεα πως να το καθαρισω ή πως να διωξω τη μυρωδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nikpap2000 είπε

παιδια καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω : χρησιμοποιησα ενα καθαριστικο για ακαραια και νομιζω εκανε δουλεια απλα τωρα μυριζει ο χωρος γερανιολη το καθαριστικο ηταν ενα aroxol για ακαραια. καμια ιδεα πως να το καθαρισω ή πως να διωξω τη μυρωδια?

Αν και έχω πολύ αμφιβολία ότι ξεμπέρδεψες με τα ακάρεα, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι καλό αερισμό του χώρου. Για μένα καλύτερα να βγάλεις και το στρώμα έξω στον ήλιο και σε αέρα (π.χ. αν έχεις μπαλκόνι)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nikpap2000 είπε

παιδια καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω : χρησιμοποιησα ενα καθαριστικο για ακαραια και νομιζω εκανε δουλεια απλα τωρα μυριζει ο χωρος γερανιολη το καθαριστικο ηταν ενα aroxol για ακαραια. καμια ιδεα πως να το καθαρισω ή πως να διωξω τη μυρωδια?

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Όπως ειπώθηκε, αερισμός του στρώματος σε δυνατο ήλιο. Ενδεχομένως αντί για εντομοκτόνα να είχε νόημα αν έβαζες έναν λαμπτήρα υπερηθρων να σαρώσεις την επιφάνεια του στρώματος αλλά δεν γνωρίζω αν αυτή η μέθοδος έχει αποτέλεσμα στα ακαρεα, μόνο στους μικροοργανισμούς και στα βακτήρια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...