Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, geodevil είπε

Αν και έχω πολύ αμφιβολία ότι ξεμπέρδεψες με τα ακάρεα, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι καλό αερισμό του χώρου. Για μένα καλύτερα να βγάλεις και το στρώμα έξω στον ήλιο και σε αέρα (π.χ. αν έχεις μπαλκόνι)

Το εβγαλα ωρες στον ηλιο οταν το χα ψεκασει το περασα και με τη σκουπα απο ολες τις μεριες αν με πιασει ξανααλεργια θα φανει αν εφυγαν. Αλλα πιστευω τοσο καλα που το κανα να φυγαν τι στο καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/6/2020 στις 8:10 ΜΜ, Tsoukos87 είπε

Καλησπέρα, πήγα και είδα πριν λίγες μέρες στρώματα στο entos και καταλήξαμε στο Tribeca λόγω επειδή θέλαμε κάτι πιο οικονομικό και κάτι πιο μέτριο προς σκληρό στρώμα. 

Πάντως για το Ritz είναι πολύ καλή πρόταση για μαλακό στρώμα όπως και το soho που είναι serta σε μαλακό και γενικά ο υπεύθυνος του υποκαταστηματος στα entos θεωρεί μακράν καλύτερη σειρά την serta από την royal crown. 

Είναι από τις καλύτερες εταιρίες, ειδικά τα ελατήρια θεωρείται από τα καλύτερα και προμηθεύει αρκετά ξενοδοχεία από τα πιο πασίγνωστα όπως, Hilton bellagio plaza κτλ και αυτό κάτι λέει ότι είναι πολύ καλά στρώματα. 

Επίσης αν θέλει κάποιος μέτριο προς σκληρό στρώμα πολύ καλή επιλογή είναι από την σειρά royal crown το mystique αρκεί να έχει κρεβάτι 160 x 200 γιατί τα royal crown φέρνει μόνο σε 160 x 200. 

Εντυπωσεις απο το tribeca? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ramshi είπε

Εντυπωσεις απο το tribeca? 

Έτσι και έτσι καλουλι είναι αλλά φταίει πιθανώς και το κρεβάτι μου δεν είναι πολύ σωικο, ήδη έχει κάνει κάποια μικρά βουλιασματα, αν θες να κάνεις κάποια επένδυση πάρε το mystique αλλά βγαίνει μόνο σε 160x200 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 6:28 ΜΜ, nikpap2000 είπε

Το εβγαλα ωρες στον ηλιο οταν το χα ψεκασει το περασα και με τη σκουπα απο ολες τις μεριες αν με πιασει ξανααλεργια θα φανει αν εφυγαν. Αλλα πιστευω τοσο καλα που το κανα να φυγαν τι στο καλο. 

Καλημέρα παιδιά,

Έχει κάποιος το emerland της ecomat?

Επισης άτομα που είδα σε προηγούμενα σχόλια που πήρανε στρώματα ecomat, μπορούν να μας δώσουν κάποια αξιολόγηση μετά από καιρό χρήσης τους?

Επίσης μήπως κάποιος έχει πάρει στρώμα από τη βιοτεχνία Λάρισας Extra Strom Χατζηεφραιμιδης ή από Κοζάνη Παρχαριδης?

Επίσης δοκίμασα δύο στρώματα της strom eco, το ένα ήταν με ανεξάρτητα ελατήρια (μοντέλο Therapy)  που μου έδωσε την αίσθηση που περιγράφω παρακάτω και ένα χωρίς ελατήρια της magniflex memorabile 10 που μου είπαν είναι όλο στρώσεις από memory foam το οποίο μου φάνηκε αρκετά καλό με 10 χρόνια αντικατάστασης και όχι επισκευής (όπως μου είπανε, ότι πχ το therapy έχει εγγύηση επίσκεψης και όχι αντικατάστασης), έχει κάποιος άποψη για τα συγκεκριμένα?

Έχω δοκιμάσει να ξαπλώσω σε στρώμα με ανεξάρτητα ελατήρια (eco strom therapy) και ενώ όσο ξάπλωνα μου φάνηκε σταθερό, όταν πχ πήγαινα να σηκωθώ και ακουμπούσα τα χέρια ένιωθα να βουλιάζει, η πχ αν πήγαινα να ξαπλώσω και ακουμπούσα με το γόνατο, και μου έδωσε την εντύπωση πως δεν είναι και τόσο σταθερό, έτσι είναι όλα αυτά με ανεξάρτητα ελατήρια?

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε κανείς το bodytopia bounce της grecostrom να μου πει εντυπώσεις? Δοκίμασα relief και modus αλλά στο πρώτο η στήριξη στο πλάι είναι ανεπαρκής και το 2ο είναι λίγο πιο σκληρό απ ότι θα ήθελα και σκέφτομαι το bounce αλλά δεν το βρίσκω να το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το είχα δοκιμάσει το bounce στο κατάστημα της κηφισίας, αν είσαι στην αθήνα, και είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο της σειράς bodytopia. Είχε και πολύ καλή στήριξη και δεν ήταν σκληρό, αρκετά αναπαυτικό μου είχε φανεί. Μου είχε αρέσει περισσότερο και από το relief και από το modus. Τελικά αγόρασα το trillion από τη σειρά lithos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, eltonis είπε

Καλησπέρα,

Το είχα δοκιμάσει το bounce στο κατάστημα της κηφισίας, αν είσαι στην αθήνα, και είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο της σειράς bodytopia. Είχε και πολύ καλή στήριξη και δεν ήταν σκληρό, αρκετά αναπαυτικό μου είχε φανεί. Μου είχε αρέσει περισσότερο και από το relief και από το modus. Τελικά αγόρασα το trillion από τη σειρά lithos. 

ωραίος ευχαριστώ. Από την λιθος δοκίμασα κάποιο, δεν θυμάμαι ποιο, αλλά ήταν πολύ σκληρο για μένα και έχω θέμα με τα σκληρά στρώματα, δεν μπορώ να κοιμηθώ. Δεν ξέρω αν τα μοντέλα της λιθος μεταξύ τους έχουν διαφορές. 

Νομίζω ήταν το jonker. βέβαια δεν ξέρω πως θα είναι αν ξάπλωσες πολύ ώρα στο lithos jonker, γιατί αυτή εκεί είπε ότι θέλει ώρα για να πάρει το σχήμα του σώματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

ωραίος ευχαριστώ. Από την λιθος δοκίμασα κάποιο, δεν θυμάμαι ποιο, αλλά ήταν πολύ σκληρο για μένα και έχω θέμα με τα σκληρά στρώματα, δεν μπορώ να κοιμηθώ. Δεν ξέρω αν τα μοντέλα της λιθος μεταξύ τους έχουν διαφορές. 

Νομίζω ήταν το jonker. βέβαια δεν ξέρω πως θα είναι αν ξάπλωσες πολύ ώρα στο lithos jonker, γιατί αυτή εκεί είπε ότι θέλει ώρα για να πάρει το σχήμα του σώματος. 

Πήγαινε να δοκιμάσεις το bounce και αν σου αρέσει ο αφρός μνήμης και το excelsior της σειράς lithos. Το jonker είναι ελαφρώς πιο μαλακό από το trillion που αγόρασα και καλύτερο αφού έχει περισσότερα ελατήρια. Πάντως στην αρχή το trillion δείχνει να είναι σκληρό , αλλά μετά από μερικές χρήσεις είναι πάρα πολύ αναπαυτικό και ξεκούραστο στρώμα, κοιμάσαι πολύ καλά.  Επίσης η ανώτερη στρώση μαλλιού που περιέχει δίνει μία πολύ ωραία 'ζεστή' αίσθηση για να κοιμηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eltonis είπε

Πήγαινε να δοκιμάσεις το bounce και αν σου αρέσει ο αφρός μνήμης και το excelsior της σειράς lithos. Το jonker είναι ελαφρώς πιο μαλακό από το trillion που αγόρασα και καλύτερο αφού έχει περισσότερα ελατήρια. Πάντως στην αρχή το trillion δείχνει να είναι σκληρό , αλλά μετά από μερικές χρήσεις είναι πάρα πολύ αναπαυτικό και ξεκούραστο στρώμα, κοιμάσαι πολύ καλά.  Επίσης η ανώτερη στρώση μαλλιού που περιέχει δίνει μία πολύ ωραία 'ζεστή' αίσθηση για να κοιμηθείς.

Το θέμα είναι ότι Κύπρο αυτή η ζεστή αίσθηση δεν είναι ότι καλύτερο μιας και κοιμάμαι με το ac από τον Μάιο μέχρι τέλος Οκτωβρίου. Θα βγάλω φωτιά. 

Δεν θυμάμαι καθόλου πιο λίθος δοκίμασα, μόνο ότι ήταν όλο memory foam θυμάμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

πήγα και δοκίμασα το Εντός Royal Crown Majestic.

Μόνο σε εμένα έχει φανεί τόσο πολυτελές και ξεκούραστο? Σε σχέση με ότι άλλο έχω δοκιμάσει εως τώρα είχε τρομερή διαφορά και μου φάνηκε για αρκετά στιβαρό επίσης.

Βέβαια βλέπω σε σχέση με πέρυσι έχει 100€ αύξηση, Πέρυσι 650€ φέτος 750€.

Λένε θα πάρουν και άλλες αυξήσεις τα στρώματα, να ισχύει άραγε? 

Το έχει κάποιος να πει μια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι σε αναζήτηση στρώματος και θέλω τα φώτα σας. Ψάχνω μέτριας σκληρότητας ως 1600€. Είμαι 53 κιλά κ κοιμάμαι πλάι κ ανάσκελα.

Έχω το Hovag μέτριο από το IKEA από πέρυσι και κάθε μέρα ξυπνάω με αφόρητους πόνους σε πλάτη και αυχένα. Θέλω να κλαίω κάθε πρωΐ.

Πήγα διακοπές και εκεί κατάλαβα τη διαφορά στα ξενοδοχεία. Αγγλία που είχα στρώμα ΙΚΕΑ (δεν ξέρω ποιο μοντέλο) κοιμόμουν άψογα).
Παλαιότερα (εφηβική ηλικία) είχα cocomat το οποίο στην 8ετία μας το αντικατέστησαν (με τα χίλια ζόρια) διότι αναδυόταν περίεργη μυρωδιά. Τίποτα special στον ύπνο.

Αγόρασα το μαξιλάρι tempur μήπως σώσω την κατάσταση αλλά πάλι ξυπνάω με πόνους.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά στρώματα στα μαγαζιά.

θετική εντύπωση μου έκαναν από media strom το optimum gold (το έχει και φίλος και ειπναι ευχαριστημένος), το afvance galaxy premium, απ´ Candia strom το aegean sunset, orion & vive με προσθήκη ανωστρώματος, από εντός το ritz μου φάνηκε σκληρό για ύπνο στο πλάι και τo royal crown majestic με ενοχλεί που ειπναι κινέζικο. 
Δοκίμασα και τα perdormire. Ωραία αίσθηση- γύρω στα 1000€ αλλά δεν εμπιστεύομαι το memory foam . Για τα tempur ανεβαίνουμε πολύ και δεδομένου ότι δε μου άρεσε το μαξιλάρι μάλλον θα το αποφύγω. 

Greco strom είχα κοιμηθεί σε σπίτι φίλης και μου είχε κάνει καλή εντύπωση αλλά διαβάζω ψιλοκακές κριτικές.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα και δοκίμασα το bounce της greco strom και όσο το δοκίμασα μου φάνηκε εξαιρετικό. πιο μαλακό από το modus και πιο σκληρό από το relief. Αυτή τη στιγμή είναι και σε 50% έκπτωση και σκέφτομαι αν θα το πάρω από τώρα αν και θα το χρειαστώ προς το Νοέμβριο, μήπως και δεν ξανά βγάλουν 50% ως τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Rene127 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι σε αναζήτηση στρώματος και θέλω τα φώτα σας. Ψάχνω μέτριας σκληρότητας ως 1600€. Είμαι 53 κιλά κ κοιμάμαι πλάι κ ανάσκελα.

Έχω το Hovag μέτριο από το IKEA από πέρυσι και κάθε μέρα ξυπνάω με αφόρητους πόνους σε πλάτη και αυχένα. Θέλω να κλαίω κάθε πρωΐ.

Πήγα διακοπές και εκεί κατάλαβα τη διαφορά στα ξενοδοχεία. Αγγλία που είχα στρώμα ΙΚΕΑ (δεν ξέρω ποιο μοντέλο) κοιμόμουν άψογα).
Παλαιότερα (εφηβική ηλικία) είχα cocomat το οποίο στην 8ετία μας το αντικατέστησαν (με τα χίλια ζόρια) διότι αναδυόταν περίεργη μυρωδιά. Τίποτα special στον ύπνο.

Αγόρασα το μαξιλάρι tempur μήπως σώσω την κατάσταση αλλά πάλι ξυπνάω με πόνους.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά στρώματα στα μαγαζιά.

θετική εντύπωση μου έκαναν από media strom το optimum gold (το έχει και φίλος και ειπναι ευχαριστημένος), το afvance galaxy premium, απ´ Candia strom το aegean sunset, orion & vive με προσθήκη ανωστρώματος, από εντός το ritz μου φάνηκε σκληρό για ύπνο στο πλάι και τo royal crown majestic με ενοχλεί που ειπναι κινέζικο. 
Δοκίμασα και τα perdormire. Ωραία αίσθηση- γύρω στα 1000€ αλλά δεν εμπιστεύομαι το memory foam . Για τα tempur ανεβαίνουμε πολύ και δεδομένου ότι δε μου άρεσε το μαξιλάρι μάλλον θα το αποφύγω. 

Greco strom είχα κοιμηθεί σε σπίτι φίλης και μου είχε κάνει καλή εντύπωση αλλά διαβάζω ψιλοκακές κριτικές.

ευχαριστώ

Είναι όντως Κινέζικα τα  Entos royal crown majestic?

Λέτε να μην έχουν καλά υλικά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...