Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Το stelar είναι το πιο σκληρό της σειράς. Για να καταλάβεις σε σκληρότητα ήταν στο περίπου σαν αυτά από greco με τη διαφορά ότι το foam στο πάνω μέρος με αγκάλιαζε και βούλιαζα οριακά. Είμαι 1.90 95 κιλά. 

Ναι μπορει αυτο που πηγα να κοιμηθω τοτε να ηταν λιγο μαλακο και δεν ξερω αν ειναι ολα ετσι αλλα δεν μπορουσα να συγκρινω κιολας.Λογικα δεν ειναι εννοειται.Αλλα ηταν πολυ ζεστο δεν μπορουσα καθολου.

Θα τα δοκιμασω ολα απο κοντα αλλα εχω οριο μεχρι 600 ευρω γιατι δεν θελω να δωσω παραπανω αυτη τη στιγμη.

Θα παω και στην mediastrom γιατι δυο μονα που ειχα παρει παλιοτερα μου βγηκαν πολυ καλα κι εμεινα ευχαριστημενος.Αναλογα τι θα βρω κι εκει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περιμένουμε λοιπόν και άλλες απαντήσεις για να δούμε αν τελικά τα memory foam είναι τόσο ζεστά όσο λένε 

Περιμένουμε λοιπόν και άλλες απαντήσεις για να δούμε αν τελικά τα memory foam είναι τόσο ζεστά όσο λένε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είχα απορρίψει παλαιότερα τα memory foam γι'αυτόν το λόγο.
Νομίζω πως είναι και λίγο προσωπικό στο κάθε άτομο πως κοιμάται, πόσο ζεσταίνεται.
Γι'αυτό θα δεις άλλους να αποθεώνουν τα memory και άλλους να τα κράζουν.

Εγώ νομίζω πως γενικά ζεσταίνομαι εύκολα στον ύπνο και τα απέφυγα.
Φίλο που έχω με memory foam ανώστρωμα, πολύ ικανοποιημένος από αυτό και μου το πρότεινε με τα 1000, όταν του είπα την "ανησυχία" μου, μου είπε πως ναι μπορεί να με ζεσταίνει, κρίμα που δεν θα μπορώ να απολαύσω την εμπειρία:P

Τώρα που είμαι σε αναζήτηση στρώματος το σκέφτομαι πάλι λίγο.
Latex γενικά σκεφτόμουν, αλλά έριξα μια κλεφτή ματιά και στα tempur (ουσιαστικά είναι memory).
Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως θα κάνει ουσιαστική διαφορά ένα coolmax κάλυμμα στρώματος (ούτως ή άλλως χρειάζεται ένα κάλυμμα) π.χ.:
https://www.dunlopillo.gr/product/coolmax-κάλυμμα-για-στρώμα/
https://www.skroutz.gr/c/1567/Epistromata.html?from=catspan&keyphrase=coolmax

Διαβάζω σχετικά καλές κριτικές, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο γενικά να πάω σε memory και να το κλαίω (ειδικά το tempur).
Προς το παρόν κλείνω προς κάποιο "καλό" latex (π.χ. dunlopillo, cocomat).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σήμερα είχα update από την elite. Καταρχάς το στρώμα είναι memory jel και όχι foam. Από εκεί και πέρα μου είπε η κοπέλα πως γενικά ότι είναι foam είναι πιο ζεστό από τα άλλα. Περισσότερο το foam από το jel αλλά και τα 2 περισσότερο ζεστά από άλλα υλικά. 

Η ερώτηση είναι αν εγώ είμαι με aircodition (που είμαι πάντα με ζέστη) υπάρχει περίπτωση να ζεσταίνομαι λόγω του στρώματος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα ζεσταίνεται κάποιος είναι πολύ υποκειμενικό. Σίγουρα κάποια υλικά είναι πιο ζεστά από κάποια άλλα αλλά αν κοιμόμαστε σε ένα δωμάτιο με κανονική θερμοκρασία, τότε δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα.
 

Όσον αφορά στο Stellar, πρόκειται για memory foam με στοιχεία gel. Από κει και πέρα, το ίδιο το εξωτερικό κάλυμμα του στρώματος έχει ειδική επεξεργασία για να αποβάλει την υγρασία από το σώμα.

Αν σε ζεσταίνει, μπορείς να πάρεις ένα προστατευτικό επίστρωμα το οποίο ουσιαστικά έχει θερμορυθμιστικές ιδιότητες και σε δροσίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Καλημέρα σήμερα είχα update από την elite. Καταρχάς το στρώμα είναι memory jel και όχι foam. Από εκεί και πέρα μου είπε η κοπέλα πως γενικά ότι είναι foam είναι πιο ζεστό από τα άλλα. Περισσότερο το foam από το jel αλλά και τα 2 περισσότερο ζεστά από άλλα υλικά. 

Η ερώτηση είναι αν εγώ είμαι με aircodition (που είμαι πάντα με ζέστη) υπάρχει περίπτωση να ζεσταίνομαι λόγω του στρώματος?

 

Οχι άμα είσαι με κλιματιστικο δεν παίζει αυτό, το οποίο θέμα το συζητάμε όταν έχει πολύ ζέστη δίχως κλιματισμό. Δες το και αλλιώς  βέβαια το θέμα, ότι τον Χειμώνα με το κρύο μπορεί να σε βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 10:47 ΜΜ, HERTHAN είπε

Μιας και θα παω να ριξω μια ματια για στρωμα σε οσα καταστηματα μπορω(επαρχια) για στρωμα την επομενη γνωριζει κανεις να μου πει αν ξερει η αν εχει καποιο στρωμα απο τις παρακατω εταιριες(αν ειναι καλες δηλαδη) μιας και πρωτη φορα τις ακουω?

Cosmostrom, Grecostrom, Extra Strom.

CosmoStrom και GrecoStrom τις εχει ενα τοπικο καταστημα αλλα δεν ξερω τι εχει απο ποικιλια να δοκιμασω.Την ExtraStrom την εχει ενας Χατζηεφραιμιδης νομιζω απο Λαρισα.

Θα παω βασικα σε EliteStrom,MediaStrom και σε ενα αλλο καταστημα το οποιο συνεργαζεται με την Dunlopillo να δω αν εχει και τι εχει.

Ψαχνω για ενα στρωμα προς το σκληρο σε διασταση 154x199 μιας και οι καθαρες διαστασεις του κρεβατιου ειναι 156x201.5.Δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα και ξερω οτι δεν προκειται να παρω κατι ουαου αλλα να μην το πεταξω και απο το παρθυρο.Περιπου 500-600 ευρω.

Θα πηγαινα σε εναν που φτιαχνει πολλα χρονια και ολα τα στρωματα που εχουν οι δικοι μου ειναι απο αυτον(20+ χρονια και ειναι σαν να το πηρες χθες) και δεν χαλανε ποτε αλλα ηθελα να δω και τι υπαρχει γυρω γυρω στην αγορα.Βεβαια δεν ξερω τωρα τι φτιαχνει αλλα μια βολτα θα παω και απο εκει.

Αν μπορει κανεις να βοηθησει ειδικα με τις εταιριες που ανεφερα στην αρχη μιας και δεν τις ξερω καθολου.

Cosmostrom εταιρεια απο Θεσσαλονικη. Εχω παρει αυτο το χρονο το Ocean και το Cashmere. Mεχρι στιγμης ικανοποιημενος. Απλα τα περιμετρικα λαμακια ειναι σκληρα και το Ocean με ενσωματωμενο ανωστρωμα ,πολυ βαρυ. Greco strom αθηναικη εαν δεν κανω λαθος, ειχα το προηγουμενο στρωμα μου, το polyflex, που δεν παραγεται πια. Μετα απο 10-11 χρονια ειχε κανει μια τεραστια λακουβα στο κεντρο. Για τα πρωτα χρονια ηταν ικανοποιητικο αλλα μετα χαλια μαυρα. Media ειχα το Οptimum Silver το οποιο αντικατασταθηκε απο το cashmere. Eχω ακουσει οτι εχει πεσει η ποιοτητα τους πλεον, και απο ατομα που πηραν δεν ειναι ευχαριστημενοι. Απο Elite, θα σου προτεινα τα αμερικανικα αλλα ειναι εκτος προυπολογισμου σου. Τα υπολοιπα δεν τα γνωριζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αναζήτηση στρώματος και εγώ (μετά από 10 χρόνια  με ένα Media Strom Gold που δεν το ευχαριστήθηκα σχεδόν ποτέ). Πέρασα από Entos, Istikbal, Candia Strom, Greco Strom, Media Strom και Elite. Καταρχήν να πω πως από θέμα ευγένειας, εξυπηρέτησης, επαγγελματισμού κλπ η Elite μακράν μπροστά από τους άλλους. Σε κάποιες από τις άλλες  εταιρείες αισθάνθηκα πως μου κάνουν χάρη (και είμαι από αυτούς που απλά δοκιμάζουν ένα κρεβάτι max 2-3 λεπτά). Τέλοσπάντων. Από αυτά που είδα μου άρεσαν τα: Sealy Majestic  (1229 ευρώ), Tempur  Sensation Elite (2128 οπότε το ξεχνάω), Royal Crown Majestic (750) και Serta Ritz  (690). Όπως και όλους με προβληματίζει το άγνωστο του Royal Crown. Ψάχνοντάς το λίγο, το πιο κοντινό ΟΕΜ από Κίνα που βρήκα είναι αυτό:

https://www.jlhmattress.com/34pd-11-14-inch-5-zone-luxury-design-latex-with-pocket-spring-mttress-nano-spring-supportive

Αν και φαίνεται  ολόιδιο μιλάει για 5 ζώνες στήριξης και όχι 7 του Εντός. Επίσης με προβληματίζει που στα Certificates έχουν μονο τις περιβαλλοντικές άδειες λειτουργίας :). Δεν λέω πως είναι αυτό του Entos αλλά αν όντως είναι από Κίνα, κάτι παρόμοιο θα είναι (αν όχι ακριβώς αυτό).

Θα ξαναπάω να δω το Ritz και θα καταλήξω είτε σε αυτό, είτε στο Majestic Sealy

Επεξ/σία από gkoukakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδία,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ν αμου πείτε τη γνώμη σας.

Αφού υπάρχουν τα ανωστρώματα, που τελικα τα νεα στρώματα βγαίνουν με ενσωματωμένα ανωστρώματα.

Δεν θα ήταν προτιμότερο τελικά να παίρνουμε ανωστρώματα, και αν δούμε πως χρειαζόμαστε στώμα να παίρνουμε ένα πιο οικονομικό στρώμα με ανεξάρτητα και με απλά αφρόδη υλικά? 

Το λέω αυτό γιατί από άνθρωπο που φτιάχνει στρώματα με ανεξάρτητα βρισκώ στρώμα με 350€ σε 160x200. Επίσης το τωρινό μου στρώμα με bonel  ελατήρια, ναι μεν παλιο (candia 15ετίας), αλλά δεν έχω καταλάβει αν όντως θέλει αλλαγή, δεν έχει βαθουλώματα (ορατά τουλάχιστον) ούτε να νιώθω τα ελατήρια.

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να προμηθευτώ ένα καλό ανώστρωμα όπως πχ αυτό:

https://eco-mat.gr/product/anostroma-f1/ (300€)

ή αυτό: 

https://eco-mat.gr/product/anostroma-silver-f1/ (180€)

και αργότερα να αλλάξω το σρτώμα σε ένα απλο των 300-350 ευρω? 

Αν ας πόυμε αγοράσω το entos Mystique me 750 + 15 (μεταφορίκα) = 765€ η τιμή θα έιναι η ίδια, αλλά αν καθίσουν τα αφρόδη του σε λίγα χρόνια, δε θα μπορώ να προσθέσω ανώστρωμα γιατί ήδη έχει 35cm ύψος. 

Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερώτηση. Τελικά έχει εμπειρία κανείς από την Afronline; Έχει 2 στρώματα που φαινονται ενδιαφέροντα αλλά με προβληματίζει μια τυφλή αγορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geolits είπε

Καλησπέρα παιδία,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ν αμου πείτε τη γνώμη σας.

Αφού υπάρχουν τα ανωστρώματα, που τελικα τα νεα στρώματα βγαίνουν με ενσωματωμένα ανωστρώματα.

Δεν θα ήταν προτιμότερο τελικά να παίρνουμε ανωστρώματα, και αν δούμε πως χρειαζόμαστε στώμα να παίρνουμε ένα πιο οικονομικό στρώμα με ανεξάρτητα και με απλά αφρόδη υλικά? 

Το λέω αυτό γιατί από άνθρωπο που φτιάχνει στρώματα με ανεξάρτητα βρισκώ στρώμα με 350€ σε 160x200. Επίσης το τωρινό μου στρώμα με bonel  ελατήρια, ναι μεν παλιο (candia 15ετίας), αλλά δεν έχω καταλάβει αν όντως θέλει αλλαγή, δεν έχει βαθουλώματα (ορατά τουλάχιστον) ούτε να νιώθω τα ελατήρια.

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να προμηθευτώ ένα καλό ανώστρωμα όπως πχ αυτό:

https://eco-mat.gr/product/anostroma-f1/ (300€)

ή αυτό: 

https://eco-mat.gr/product/anostroma-silver-f1/ (180€)

και αργότερα να αλλάξω το σρτώμα σε ένα απλο των 300-350 ευρω? 

Αν ας πόυμε αγοράσω το entos Mystique me 750 + 15 (μεταφορίκα) = 765€ η τιμή θα έιναι η ίδια, αλλά αν καθίσουν τα αφρόδη του σε λίγα χρόνια, δε θα μπορώ να προσθέσω ανώστρωμα γιατί ήδη έχει 35cm ύψος. 

Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη.

Καλησπέρα.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λανθασμένη αυτή η άποψη και θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ τους λόγους.

Η δουλειά του ανωστρώματος είναι να μαλακώνει το υπάρχον στρώμα και να χαρίζει μία πιο πλούσια και πιο ξεκούραστη αίσθηση. Τα τοποθετούμε (κυρίως) σε σκληρά - παλιού τύπου στρώματα. Όμως, δεν είναι πανάκεια ένα καλό ανώστρωμα. Αφενός γιατί αν το στρώμα στο οποίο θα τοποθετηθεί έχει προβλήματα θα τα βγάλει και το ανώστρωμα πολύ σύντομα, μέσα και στα πρώτα χρόνια χρήσης. Αφετέρου γιατί ένα καλό ανώστρωμα μπορεί να κοστίζει όσο και ένα κανονικό στρώμα. Σαν μια προσωρινή λύση είναι μια χαρά η χρήση τους. Όχι για κάτι μόνιμο όμως γιατί τελικά θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να αγοράσεις στρώμα. Οπότε θα έχεις δώσει λεφτά και για στρώμα και για ανώστρωμα. Και αν είναι να δώσεις 300 για ένα στρώμα το οποίο πραγματικά θα είναι κακό (δυστυχώς στην αγορά στρώματος ισχύει το όσο πιο φθηνό τόσο πιο κακό) και άλλα 300 για ένα ανώστρωμα, δώσε με την μία 700-800 στις εκπτώσεις και πάρε ένα πολύ αξιόλογο επώνυμο στρώμα που αν κάτι στραβώσει έχεις την εγγύηση και μην μπλέξεις με συνοικιακούς "ανεξάρτητους ανθρώπους που φτιάχνουν στρώματα". Εκτός και αν είσαι από τους ανθρώπους που πραγματικά όπου και αν τους βάλεις να κοιμηθούν δεν τους κάνει διαφορά οπότε επέλεξε την πιο οικονομική πρόταση που θα βρεις στην αγορά. Αν, όμως, είσαι από αυτούς που θέλουν να αλλάξουν στρώμα και θέλουν αν πάρουν κάτι που θα τους ξεκουράζει, τότε θα κάνεις τη γύρα σου και θα δοκιμάσεις εταιρείες και μοντέλα. Το ανεξάρτητο ελατήριο από μόνο του δεν λέει απολύτως τίποτα. Ναι μεν, στηρίζει σωστά (αναλόγως τον τύπο και το πόσα υπάρχουν μέσα στο στρώμα) σε σχέση με τα παλιά συνδεδεμένα αλλά την όλη αίσθηση την δίνουν τα υλικά που βρίσκονται πάνω από τα ελατήρια.

Από  κει και πέρα, τα στρώματα με τα ενσωματωμένα ανωστρώματα είναι ειδικά και εργονομικά σχεδιασμένα και οι κατασκευαστές δεν έχουν πάρει απλά ένα στρώμα και του έχουν ράψει το ανώστρωμα από πάνω. Είναι ολόκληρος σχεδιασμός ώστε να πετύχουν το σωστό αποτέλεσμα στην στήριξη και στην τελική αίσθηση όταν ξαπλώνεις.

Επιπλέον, να έχεις στο νου σου ότι το ανώστρωμα όταν κοιμάσαι και αλλάζεις πλευρό ή κάνεις ό,τι κάνεις τέλος πάντως πάνω στο κρεβάτι, θα κουνιέται. Θα πρέπει δηλαδή να το προσαρμόζεις συνέχεια πάνω στο στρώμα σου.

Τα αφρώδη υλικά ενός στρώματος δεν κάθονται πάνω από το επιτρεπτό όριο που δίνει ο κατασκευαστής και αυτό γίνεται γιατί έρχεται και εναρμονίζεται το στρώμα με το σώμα. Δηλαδή κάποια εκατοστά θα "κάτσει" γιατί θα πάρει το φυσικό αποτύπωμα του σώματος. Αν με τα χρόνια καθίσει πολύ, τότε σημαίνει ότι είτε δεν έχει προσεχθεί το στρώμα, είτε είναι κακής ποιότητας είτε ήρθε η ώρα να αλλάξουμε στρώμα. Γενικά καλό είναι να αλλάζουμε ανά 9-10 χρόνια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ του Wise ήταν πολύ καλό, χωρίς να διαφωνώ μαζί του θα πως όμως την δική μου εμπειρία, που ήταν ότι είχα πάρει  ένα στρώμα της GrecoStrom σχετικά ακριβό με ανεξάρτητα ελατήρια, που ποτέ δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα να χάνομαι αλλά πολύ γρήγορα γινόταν χειρότερο και τελικά στα 7 χρόνια το πέταξα σχεδόν άχρηστο. Θα μου πεις μια εμπειρία και καταδικάζεις μια εταιρεία και έναν τύπο στρωμάτων. Ίσως. Πάντως παρά τις αντίθετες συμβουλές πήρα ένα στρώμα με ελατήρια bonell, όχι από τα πιο οικονομικά που υπάρχουν, τοποθέτησα ένα ανώστρωμα από πάνω και ευχαριστιέμαι πλέον ύπνο. Ίσως επειδή προτιμώ τα σκληρά στρώματα, πάντως και η σύζυγος μου αισθάνεται πολύ άνετα. Έντάξει, όταν κουνιέσαι ο άλλος αισθάνεται τις δονήσεις, δεν το θεωρώ και τραγικό και είμαι σίγουρος ότι έχει μεγαλύτερη αντοχή και διάρκεια ζωής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάποια εικόνα για τα στρώματα της  https://www.elatiriostrom.gr/
Τα εχει ενα μαγαζι εδω στην περιοχη μου και ειναι σε καλη τιμη και ψάχνομαι να μάθω τι λένε ( για κλασικο με ελατήρια Bonnel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...