Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για στρώματα/ανωστρώματα/επιστρώματα


tripialosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ απο μένα, αναζητώ ανωστρωμα, δοκίμασα στην ecomat το golden κ θέλω να δοκιμάσω κ στην cocomat κάποιο αντίστοιχο. Υπάρχουν διαφορες; υπάρχει κάποια άλλη εταιρεία να μου προτείνει κάποιος κατι; ευχατιστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια απο αποψη ανθεκτικοτητας/αντοχης και αερισμου-θερμοκρασιας, καλυτερο γενικα ειναι το συστημα με ανεξαρτητα ελατηρια ή με λατεξ (φυσικο)-κοκοφοινικα?

ΥΓ. το θεμα ανεσης ειναι υποκειμενικο, οποτε μονο με δοκιμη μπορει να διαπιστωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2021 at 20:56, Nickfoxjr said:

Καλησπερα κ απο μενα το ειδα και εγω αυτο κ μου αρεσει... Οχι απο κοντα ομως γιατι λογο δουλειας δεν προλαβαινω..Αν καποιος εχει αποψη ας μας πει!Ψαχνω στρωμα με κρεββατι μαζι compo αν εχει βρει καποιος καποια αναλογη προσφορα σαν αυτη ας μας πει!

1 minute ago, antinazi said:

Καλησπερα κ απο μενα το ειδα και εγω αυτο κ μου αρεσει... Οχι απο κοντα ομως γιατι λογο δουλειας δεν προλαβαινω..Αν καποιος εχει αποψη ας μας πει!Ψαχνω στρωμα με κρεββατι μαζι compo αν εχει βρει καποιος καποια αναλογη προσφορα σαν αυτη ας μας πει!

Λαθος παραθεση για αυτο ηθελα να πω.....

Προσφορά Στρώμα με κρεβάτι με αποθ. χώρο (istikbalgreece.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Να κάνω μία ερώτηση, είμαι με ένα στρώμα διπλό Linea Select εδώ και 14 χρόνια. Δεν έχει κάνει ούτε βαθουλώματα ούτε άλλες φθορές. Σκέφτομαι να αλλάξω με κάτι πιο σύγχρονο με ανεξάρτητα ελατήρια. Σε αρκετές εταιρείες όμως αναφέρουν ότι το ορθοπεδικό τελάρο πρέπει να έχει κενά στις τάβλες μικρότερο από 28 χιλιοστά. Εμένα τα κενά είναι 70 χιλιοστά οπότε υποχρεωτικά πάω σε ελατήρια τύπου Bonnel?

Το ίδιο στρώμα σήμερα έχει 230€ μέχρι τα διπλά χρήματα σε διάσταση 150x190 μέτριο προς σκληρό μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μερικές ημέρες μετά έχοντας κάνει μια επίσκεψη και στην Dunlopillo, μιας και διάβασα καλά σχόλια.

Αρχικά πήγα για να δοκιμάσω το Celeste Plus το οποίο αποτελείται από φυσικό latex & κοκοφοίνικα αλλά έχει στη μέση και ανεξάρτητα ελατήρια.

Δεν με εντυπωσίασε διότι μου φάνηκε λίγο σκληρό, όχι ότι ήταν κακό αλλά όχι αυτό που ήθελα.

Είδα και κάποια άλλα χωρίς πάλι να ξεχωρίσω κάποιο, ωσπου δοκίμασα και τα στρώματα αποκλειστικά με latex.

Αυτό που πραγματικά μου άρεσε είναι το Fine Ivory, πολύ ωραία αίσθηση, λιγάκι μαλακό, μου θύμισε πολύ το Divine της Sealy.

Όσον αφορά την τιμή, είναι πάνω από το budget μου αλλά μιλάμε για φυσικό υλικό και με έχει βάλει σε σκέψεις αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2021 στις 11:30 ΠΜ, nik16v είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Να κάνω μία ερώτηση, είμαι με ένα στρώμα διπλό Linea Select εδώ και 14 χρόνια. Δεν έχει κάνει ούτε βαθουλώματα ούτε άλλες φθορές. Σκέφτομαι να αλλάξω με κάτι πιο σύγχρονο με ανεξάρτητα ελατήρια. Σε αρκετές εταιρείες όμως αναφέρουν ότι το ορθοπεδικό τελάρο πρέπει να έχει κενά στις τάβλες μικρότερο από 28 χιλιοστά. Εμένα τα κενά είναι 70 χιλιοστά οπότε υποχρεωτικά πάω σε ελατήρια τύπου Bonnel?

Το ίδιο στρώμα σήμερα έχει 230€ μέχρι τα διπλά χρήματα σε διάσταση 150x190 μέτριο προς σκληρό μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Ευχαριστώ.

Δεν μπορείς να πυκνώνσεις κάπως τη σανίδωση; Πχ αν πας σε έναν ξυλουργό και του πεις ότι θέλεις τάβλες σε συγκεκριμένες διαστάσεις, σίγουρα θα μπορεί να σου κατασκευάσει ώστε να προσθέσεις ενδιάμεσα στα κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση :

Afroline , έχουμε καμία άποψη ; Βλέπω πάρα πάρα πολύ καλές αξιολογήσεις (για Θεσσαλονίκη μεριά) .

Βρήκα επίσης Entos προσφορές για 140x200 (που είναι το κρεβάτι μου), θα τα δώ και από κοντά, αλλά ανάμεσα στα 2 να 

Royal Crown (10 χρόνια εγγύηση) -  Unique 140x200cm  - 255,00 €

Tribeca 140x200cm (5 χρόνια εγγύηση) - 255.00€ 

Από ότι διαβάζω απλά το RoyalCrown είναι με αντι-αλλεργικό ,αντι-μυκητιακό,και δεν γυρίζει ενώ το Tribeca δεν γράφει τίποτα από αυτά.

Θέλω να δώσω ΤΟΡ 250-270€ ,φυσικά έλεγχος από κοντά , και όχι Online shops ,από άλλες πόλεις κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν γνωριζει καποιος, για διπλο στρωμα με το ενα ατομο στα 55 κιλα και το αλλο στα 90 κιλα, τι τυπου στρωμα ενδεικνυται για να παραμενουν και οι δυο σχετικα "ανενοχλητοι"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για σας κι από εμένα. Σε αναζήτηση λοιπόν στρώματος κι εγώ. Έχω διαβάσει όλα τα ποστ και πραγματικά έχω κατά μπερδευτεί για αυτό θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Ψάχνω για στρώμα 160×200 προέρχομαι από παλιό στρώμα περίπου 16-17 ετών με ελατήρια 27 περίπου εκατοστών πάχος. Ο τρόπος που κοιμάμαι είναι μπρούμυτα και πλάγια μιας και ανάσκελα κάνω άπνοιες λόγο στραβου διαφράγματος. Τα λεφτά που θέλω να δώσω για το στρώμα είναι περίπου από 500 έως 1000 ευρώ όχι παραπάνω. Κάνοντας μια μικρή έρευνα είδα (δεν δοκίμασα)  το Serta  Ritz και τα Royal Crown Mystique και Μajestic αλλά και το sealy lavish το οποίο βγαίνει αρκετά ακριβότερο από τα προ αναφερθέντα αλλά λίγο παραπάνω από το όριο που έχω βάλει στην τιμή. Μπορείτε με βάση την προσωπική σας εμπειρία να μου προτείνετε την καλύτερη επιλογή  κάποιου από τα παραπάνω ; Υπάρχει κάποιο καλύτερο ενδεχομένως σε αυτή την κατηγορία τιμής και με την δική μου προτίμηση στον ύπνο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, TSITSI58 είπε

Για σας κι από εμένα. Σε αναζήτηση λοιπόν στρώματος κι εγώ. Έχω διαβάσει όλα τα ποστ και πραγματικά έχω κατά μπερδευτεί για αυτό θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Ψάχνω για στρώμα 160×200 προέρχομαι από παλιό στρώμα περίπου 16-17 ετών με ελατήρια 27 περίπου εκατοστών πάχος. Ο τρόπος που κοιμάμαι είναι μπρούμυτα και πλάγια μιας και ανάσκελα κάνω άπνοιες λόγο στραβου διαφράγματος. Τα λεφτά που θέλω να δώσω για το στρώμα είναι περίπου από 500 έως 1000 ευρώ όχι παραπάνω. Κάνοντας μια μικρή έρευνα είδα (δεν δοκίμασα)  το Serta  Ritz και τα Royal Crown Mystique και Μajestic αλλά και το sealy lavish το οποίο βγαίνει αρκετά ακριβότερο από τα προ αναφερθέντα αλλά λίγο παραπάνω από το όριο που έχω βάλει στην τιμή. Μπορείτε με βάση την προσωπική σας εμπειρία να μου προτείνετε την καλύτερη επιλογή  κάποιου από τα παραπάνω ; Υπάρχει κάποιο καλύτερο ενδεχομένως σε αυτή την κατηγορία τιμής και με την δική μου προτίμηση στον ύπνο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε μου επειδή εργάζομαι στο χώρο, θα σου έλεγα να μην βασιστείς στις απαντήσεις που ενδεχομένως θα βρεις εδώ μέσα. Το στρώμα (όπως και το μαξιλάρι) είναι ό,τι πιο υποκειμενικό υπάρχει για να διαλέξει κάποιος. Άντε και σου λέμε διάλεξε το Χ έναντι του Ψ. Θα πας και θα το πάρεις; Εγώ έχω συγκεκριμένο ύψος, βάρος, κατανομή βάρους, άλλες συνήθειες. Ο σωματότυπος ο δικός σου είναι άλλος. Ακόμα και ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να αλλάξει προτίμηση μέσα σε λίγα χρόνια γιατί μπορεί να αλλάξει το σώμα του ή οι ανάγκες του. Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, που το πάω.

Αυτό που μπορώ να σου πω πολύ χοντρικά με βάση τον τρόπο που κοιμάσαι είναι ότι το μπρούμυτα χρειάζεται λίγο πιο "στιβαρά" στρώματα αλλά αναπαυτικά. Όχι "σανίδες" αλλά ούτε κάτι που να βουλιάζει πολύ και δεν στηρίζει σωστά.

Πας στα καταστήματα που βρήκες τα στρώματα που σε ενδιαφέρουν, ξαπλώνεις ΓΙΑ ΩΡΑ και όπως θα ξάπλωνες σπίτι σου και αποφασίζεις. Το στρώμα είναι μια πολύ προσωπική επιλογή και μία επένδυση και μόνο ο ενδιαφερόμενος πρέπει να αποφασίζει για αυτό.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μιας και τρέχουν ακομη κάποιες προσφορές κοιτάω μήπως προχωρήσω στην αγορά στρώματος που ψάχνω τον τελευταίο καιρό. Μέτριο προς σκληρό. Έχει κανείς πάρει από Homico τη σειρά BodyHealth; Σαν αίσθηση ήταν πολύ καλά και τα χαρακτηριστικά τους επίσης πολύ καλά. Σκεφτόμουν το:

https://www.homico.gr/el/body-health-collection/b-air-160x200-detail

Από Entos μου άρεσε και το Royal Crown το Mythos που έχει σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά με το B-air BodyHealth και παρόμοια τιμή:

https://www.entos.gr/el/stromata/stromata-ypnou/royal-crown/mythos-detail

Στη Homico επίσης έχουν και King Koil από τα οποία μου άρεσαν τα:

https://www.homico.gr/el/king-koil-collection/intimate/bayview-160x200-detail

https://www.homico.gr/el/king-koil-collection/penrose-160x200-detail

Τέλος από Elite έχει δοκιμάσει κανείς τη σειρά τους την Privillage; Aξίζει;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα, σε αναζήτηση στρώματος και εγώ,,χαμένος στις πολλές πληροφορίες.

Θα ήθελα να ρωτήσω, ποιες εταιρίες θεωρειτε οτι έχουν ποιότητα κατασκευής για να μην τις περασω όλες μιας και χρόνος δεν υπάρχει.

Αν ξέρετε Αθήνα ή προτμότερο προς Πείραια/κορυδαλλό/Νικαια η περίχωρα, που εχει μαζεμένα μαγαζια ωστε να κανουμε τεστ drive οσον το δυνατον ποιο κοντα και να αποφασίσουμε,.

τελος μια ερώτηση,,η cocomat δεν αναφερετε καθόλου..ειναι θέμα τιμής ή ποιοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε όλους.Επειδη ειμαι και εγω σε αναζητηση στρωματος.Εχω δοκιμασει candia αλλα τα πιο καλα τους ξεφευγουν σε τιμη (selene limited edition). Σημερα δοκιμασα το JYSK GOLD S50. Το έχει πάρει κάνεις?Εχετε καμια γνωμη.Μου φανηκε καλο γενικα και λογω εκπτωσης απο 710 το δινουν 360 μαζί με επίστρωμα.Ενα αρνητικο ειναι οτι δεν εχει χερουλια στο πλαι που ειναι βολικο για το γυρισμα.Ξερω δεν ειναι το βασικο θεμα σε ενα στρωμα απλα το αναφερω,Ευχαριστω.

 

 

Επεξ/σία από mumra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2021 στις 12:58 ΜΜ, Dionisakos4 είπε

Ερώτηση :

Afroline , έχουμε καμία άποψη ; Βλέπω πάρα πάρα πολύ καλές αξιολογήσεις (για Θεσσαλονίκη μεριά) .

Βρήκα επίσης Entos προσφορές για 140x200 (που είναι το κρεβάτι μου), θα τα δώ και από κοντά, αλλά ανάμεσα στα 2 να 

Royal Crown (10 χρόνια εγγύηση) -  Unique 140x200cm  - 255,00 €

Tribeca 140x200cm (5 χρόνια εγγύηση) - 255.00€ 

Από ότι διαβάζω απλά το RoyalCrown είναι με αντι-αλλεργικό ,αντι-μυκητιακό,και δεν γυρίζει ενώ το Tribeca δεν γράφει τίποτα από αυτά.

Θέλω να δώσω ΤΟΡ 250-270€ ,φυσικά έλεγχος από κοντά , και όχι Online shops ,από άλλες πόλεις κτλ. 

Επειδη κοιταζα και εγω το unique μεταξυ άλλων, μηπως τελικα το αγόρασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σημερα περασα και απο entos.Δοκιμασα το royal crown unique.Ωραια αισθηση.Σκληρο σε γενικες γραμμες αλλα όχι πετρα.Ανετο μου φανηκε για τα λιγα δευτερολεπτα που ξαπλωσα. Δοκιμασα και το privilege το οποίο είναι λάτι αντιστοιχο με το προηγουμενο αλλα με ραμμενο ανωστρωμα μαλακο-μετριο.Ο όλος συνδθασμος μου φάνηκε πολύ άνετος και ξεκουραστος .Τωρα βεβαια επειδη με ενοχλουν τα μαλακα στρωματα δεν ξερω πως θα είναι σε πολυωρο υπνο.Αν εχει κανεις καμια γνωμη μου λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...