Προς το περιεχόμενο

O.C CPU Intel Core i7 4770k


xSlender

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να φτάσω τον cpu μου στα 4.5 GHz με settings  απο τα bios και λιγες πληροφορίες με οτι έχει να κάνει με το κάθε βήμα μέσα sta bios. Ευχαριστώ!!

 

Mobo : Asus maximus Vi Hero 

Ram : kingston 1600 MHz

Psu : corsair Tx750M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει άπειρο υλικό για το πώς γίνεται oc με Asus μητρικές. Ειδικά με την δική σου που είναι δυνατή, σίγουρα υπάρχει. Έχω δει και video της Asus στο Youtube για το πώς γίνεται εύκολα oc με το AI Suite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw 4500 για 24/7 θέλει καλό κομμάτι αλλιώς βράσε ρίγανη.

Οτι και να σε πει κανείς ψέμματα θα είναι εσύ πρέπει να δεις πρώτα τι κομμάτι έχεις και μετά στο περίπου να δούμε. Ακριβώς ρυθμίσεις το ξεχνάς.

Στην τελική δεν γνωρίζεις και φοβάσε πάνω απο όλ, αστο μαμά και πάλι μια χαρά θα είσαι εκτός και αν μας πεις οτι τρως μπουκάλι απο το cpu που δεν το πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw 4500 για 24/7 θέλει καλό κομμάτι αλλιώς βράσε ρίγανη.

Οτι και να σε πει κανείς ψέμματα θα είναι εσύ πρέπει να δεις πρώτα τι κομμάτι έχεις και μετά στο περίπου να δούμε.

 

Έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε εγω τν πηγα στα 4,5με 1,280v για σταθερα....δοκιμασε με 1,26 και μετα σιγα σιγα βλεπεις αν θελει και αλλο ρευμα παιξε με adaptive mode ρευμα οχι fixed mode μν τρωει ολη τν ωρα 1.26 και αναλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το o.c το έκανα αλλά με το Prime95 η CPU έφτασε 110 βαθμούς ενώ με όλα τα άλλα stress tests (real bence v2) ήταν σε κανονικές θερμοκρασίες γιατί γίνεται αυτό? το o.c το έκανα για αρχή στα 4 GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ακριβώς , γύρω στα 1.260 (max). Η ψύξη μου δουλεύει εδώ και 1,5 χρόνο δεν θα είχα βρει κάποιο πρόβλημα? δεν είχα πρόβλημα με όλα τα benchmark που έχω κάνει 1,5 χρόνο τώρα μόνο με το Prime95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η θερμοκρασια που προσεχετε εσεις οι διπυρηνοι rfc? Core-temp? Και αν ναι, ποιο το οριο?

Ειναι φυσιολογικο το πιο απαιτητικο test για εναν 4770 να ειναι το small fft's του Prime95?

 

Και μενα 2 πραγματα μου περασαν απ το μυαλο: το κακο tim ή δεν παταει καλα το block (ή δεν εχει σωστα την παστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...