Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιάξω το Βιογραφικό μου


Nyan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello παίδες θα μπω κατευθείαν στο θέμα, είμαι 17 χρονών και θέλω να φτιάξω ενα αξιόλογο βιογραφικό με όσα εχω κάνει ως τώρα.
Θέλω να μου προτείνεται κάποια   προγράμματα της Microsoft και να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.
  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ρε είστε σοβαροί? δεν μπορείτε απλά να μου πείτε γνώμες πιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω πρέπει να χλευάζεται? τι σημασία εχει το πόσο χρονών ειμαι και γιατι το θέλω μπορει να θέλω να δω απλα πως φτιάχνεται η να το κάνω update κάθε φορα που μαθαίνω κάτι καινούργιο για να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον.. πρεπει να είστε τοσο αρνητικοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω πρέπει να χλευάζεται?

Πάντως εάν βάλεις ως γλώσσα την ελληνική, βάλε σε παρένθεση ότι δεν γνωρίζεις ορθογραφία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συγγνώμη τώρα αλλά τι θα γράψεις μέσα;

Όσο για τα προγράμματα, word ίσως και excel.

Αγορίνα μάλλον δεν έγινα κατανοητός θέλω απλά να δω τι παίζει και να φτιάξω σιγά σιγά για το (ΜΕΛΛΟΝ) το βιογραφικό μου με όσα λιγα πράγματα εχω κάνει, δεν είπα οτι εχω κάνει σπουδαία πράγματα και το θέλω εδω και τώρα να το στείλω κάπου.

Πάντως εάν βάλεις ως γλώσσα την ελληνική, βάλε σε παρένθεση ότι δεν γνωρίζεις ορθογραφία.

να'σαι καλα φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, απο τώρα αγχώνεσαι για μετά απο 7-8χρόνια (1 χρόνο λύκειο, 5-6 σχολή, 9 μήνες στρατός);

Κοίτα ένα πρόσφατο θέμα που έχει μερικές προτάσεις http://www.insomnia.gr/topic/533269-%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%B1/ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα θα κατεβασεις απο το google διαφορα προτυπα βιογραφικων, θα δεις εσενα ποιο σου αρεσει πιο πολυ και ποιο σου φαινεται λιγοτερο κουραστικο. Θα το φτιαξεις με το word ή openoffice. Με το καιρο θα το διορθωνεις……

 

Γνωμη ειναι να φτιαξεις κατι απλο, που να μην ειναι πανω απο 2 σελιδες, 1 σελιδα θα ηταν πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο βιογραφικο στο κανει το linkedin. Αντε να δω πόσες γραμμές θα έχει το βιογραφικο σου.

Μικρος εισαι ακομα, τι το θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι δεν έγινες κατανοητός γιατί έγραψες επί λέξει "θέλω να φτιάξω ενα αξιόλογο βιογραφικό με όσα εχω κάνει ως τώρα". Όχι ότι απλά θέλεις να χαζο-παίξεις με templates, όπως λες τώρα. Και αυτό που αντιλαμβάνεσαι ως χλεύη μπορεί αντίθετα να είναι κάτι που θα σε προστατέψει. Δεκαεφτά χρόνων θα είχες αξιόλογο βιογραφικό μόνο αν ήσουν παιδί θαύμα στην Αμερική, ή κανένας απίστευτος αθλητής. Και στις 2 περιπτώσεις, ΔΕΝ θα χρειαζόσουν βιογραφικό.

 

Παρεμπιπτόντως, τί πρόγραμμα να χρειάζεσαι δηλαδή; Ένα word και πολύ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello παίδες θα μπω κατευθείαν στο θέμα, είμαι 17 χρονών και θέλω να φτιάξω ενα αξιόλογο βιογραφικό με όσα εχω κάνει ως τώρα.

Θέλω να μου προτείνεται κάποια   προγράμματα της Microsoft και να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.

  :-D  :-D  :-D

 

1. Για να κάνεις αξιόλογο βιογραφικό σε αυτήν την ηλικία ώστε να ληφθεί σοβαρά υπόψιν πχ. για κάποια υποτροφία, εκπαιδευτικό πρόγραμμα, graduate programme κ.λπ. πρέπει να έχεις να επιδείξεις ορισμένα achievements στη σχολική και εξωσχολική πορεία σου.

 

2. Ανατρέχεις σε προηγούμενα thread όπου έχουν ειπωθεί οι βασικοί κανόνες σύνταξης βιογραφικού. Άψογη εμφάνιση, στίξη, ορθογραφία (πρόσεξέ το αυτό - αν ο ανταγωνιστής σου υποψήφιος γράφει πιο σωστά θα προτιμήσουν εκείνον).

 

3. Τι εννοείς ποιό πρόγραμμα να χρησιμοποιήσεις; Στο word θα ξεκινήσεις όπως όλοι, κι αφού μάθεις την τέχνη σύνταξης βιογραφικού (που είναι δύσκολη για όλους) τότε μπορείς να "παίξεις" και με μετατροπή σε pdf, InDesign κλπ. Υπάρχουν ένα σωρό templates online. Ψάξε για student CV ή undergraduate. Δύσκολο βέβαια να βρεις για μαθητή.

 

4. Δομή για 1 σελίδα βιογραφικό.

 

α. Προσωπικά στοιχεία (όνομα διεύθυνση κλπ).

β. Εκπαίδευση. (σχολείο και βαθμούς άμα είναι καλοί, αν πήρες αριστεία κλπ.). Και πότε αναμένεται να τελειώσεις.

γ. Αν πρόκειται για υποτροφία, σεμινάριο, σχολή κλπ. θα βάλεις τα ερευνητικά/ακαδημαϊκά/επιστημονικά σου ενδιαφέροντα. Με bullet points με τι θες να ασχοληθείς (πχ. Μοριακή βιολογία).

δ. Εργασιακή εμπειρία, αν έχεις, ό,τι έχεις.

ε. Εθελοντισμός, προγράμματα μαθητικά, αθλητικές ομάδες, ΜΚΟ, εξωσχολικά στα οποία συμμετείχες. Πχ. βουλή των εφήβων (λέω εγώ τώρα).

στ. Δεξιότητες πχ. υπολογιστές.

ζ. Βραβεία και αριστεία με ημερομηνίες (αν έχεις δυο τρια)

η. Ενδιαφέροντα, ασχολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όπως έχει ειπωθεί και σε αντίστοιχα θέματα εδώ μέσα, δεν υπάρχει ένα καλό βιογραφικό. Αναλόγως πού θες να το στείλεις (ΟΚ, πουθενά για την ώρα), το τροποποιείς καταλλήλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...