Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιάξω το Βιογραφικό μου


Nyan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπηρχε ενα ακομη θεμα προσφατο σχετικα με την σωστη δημιουργια βιογραφικου;

http://www.insomnia.gr/topic/533269-%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%B1/

Επρεπε να φτιαχτει και αλλο?

 

Στο word νομιζω εχει καποια προτυπα βιογραφικων, αν δεν θες να το φτιαξεις με δικο σου τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ρε είστε σοβαροί? δεν μπορείτε απλά να μου πείτε γνώμες πιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω πρέπει να χλευάζεται? τι σημασία εχει το πόσο χρονών ειμαι και γιατι το θέλω μπορει να θέλω να δω απλα πως φτιάχνεται η να το κάνω update κάθε φορα που μαθαίνω κάτι καινούργιο για να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον.. πρεπει να είστε τοσο αρνητικοί?

 

 

Σοβαροί δεν ξέρω εάν είναι... δεν τους ξέρω κιόλα αλλά ένα δίκιο τους δίνω. 

 

Συγκεκριμένα η άποψη: 

 

 

Η έννοια αξιόλογο βιογραφικό είναι εντελώς ασύμβατη με την ηλικία σου. No offense.

 

 

Είναι εντελώς ακριβώς αυτό που ταιριάζει. Όμως το ερώτημα είναι το εξής: Για να ρωτήσεις για βιογραφικό, δεν ξέρεις για βιογραφικό. Εφόσον σου λένε ότι δεν κάνει για εσένα, τότε γιατί δεν ρωτάς "γιατί δεν κάνει για εμένα" αλλά προσπαθείς να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο στην ερώτηση που έκανες; 

 

Το οποίο οδηγεί στο: Εφόσον δεν ξέρεις, τότε τι υπερασπίζεσαι; Προφανέστατα (και είσαι έστω και λίγο λογικός) όχι αυτό που δεν ξέρεις. Τότε τι; 

 

 

Εν ολίγης, εάν θέλεις ένα καλό βιογραφικό μάθε να ακούς και να καταλαβαίνεις μέχρι που ξέρεις και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω ορισμένα πράγματα, εσείς που ρωτάτε τι το θέλει ένας 17χρονος το Cv, δεν υπάρχει δλδ πέρίπτωση κάποιος να τελείωσε τώρα το σχολείο (μια τεχνική ειδικότητα πχ υδραυλικός) και να ψάχνει δουλειά? δε πρέπει να γράψει 5 πράγματα σε ένα χαρτι? τι θα γράψει, έπαιζα τυφλόμυγα στο σχολείο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτήσαμε (ρώτησαν άλλοι συνφρουμίτες αλλά δεν έχει σημασία) γιατί ζήτησε ένα βιογραφικό για "όσα αξιόλογα έχει κάνει μέχρι σήμερα".

Και μετά όπως είδες το έκανε γαργάρα και άρχισε να μιλάει για το μέλλον και αυτά που...θα κάνει!!!

Βέβαια μέχρι να κάνει αυτά που ΘΑ κάνει μπορεί να έχουν αλλάξει και τα δεδομένα των βιογραφικών και να βγει γενική απαίτηση όλα τα βιογραφικά να υποβάλλονται σε pdf ενώ τώρα του προτείνουμε να το δουλέψει σε word.

Και τέλος, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, υπήρχε ήδη πρόσφατο θέμα για βιογραφικό και αν έκανε και ένα ψαξιματάκι θα έβρισκε και στο google αλλά και στο insomnia πολλά ακόμα.

Αλλά θεώρησε σκόπιμο να δημιουργήσει ένα νέο θέμα γιατί μάλλον βαριόταν το ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να έχεις τελειώσει το σχολείο με καλό βαθμό και το να έχεις δουλέψει με τον μαστρογιαννη της γειτονιάς σου κανα 4- 5 μήνες δεν είναι αξιόλογο για 17χρονο?

 

τώρα βέβαια κάνω το δικηγόρο του διαβόλου σε κάποιον που βαριέται να ψάξει, όπως πολύ σωστά λέτε, αλλά τεσπα.

μήπως να συγχωνευτούν τα Thread για τα cv?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι αξιόλογα.

Αλλά αυτός που έχει τελειώσει με καλό βαθμό το σχολείο του (άρα επιμελής, οργανωτικός, κλπ) και έχει ήδη δουλέψει στον μαστρογιάννη (όχι το μαρτσέλο :-)) για κάνα 4μηνο (άρα άνθρωπος φιλότιμος που σίγουρα δεν αφήνει το χρόνο του να περνάει άσκοπα) θα είχε ήδη ψάξει και θα ήξερε τόσα για τα βιογραφικά (αφού από εκεί εξαρτάται το μέλλον του το οποίο επιμελώς προετοιμάζει) που θα μας "πουλούσε και θα μας αγόραζε" όλους εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι αφού δούλεψε στον μαστρογιάννη, τώρα που θα πάει στον μαστροκώστα εκείνος θα τον παραπέμψει στο HR του να αφήσει βιογραφικό.

 

Ακριβώς αυτό λέμε, μπορεί να είναι πχ το πιο γαμάτο μαστόρι αλλά σε αυτήν την περίπτωση οι δουλειές κλείνονται αλλιώς και όχι με βιογραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορίνα μάλλον δεν έγινα κατανοητός θέλω απλά να δω τι παίζει και να φτιάξω σιγά σιγά για το (ΜΕΛΛΟΝ) το βιογραφικό μου με όσα λιγα πράγματα εχω κάνει, δεν είπα οτι εχω κάνει σπουδαία πράγματα και το θέλω εδω και τώρα να το στείλω κάπου.

 

Πολύ καλά κάνεις και να έχεις κατα νου γενικότερα οτι δεν περιμένουμε από κανέναν να μας βοηθήσει. Μάθημα λοιπόν για σήμερα, διεκδικούμε τη ζωή μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ρε είστε σοβαροί? δεν μπορείτε απλά να μου πείτε γνώμες πιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω πρέπει να χλευάζεται? τι σημασία εχει το πόσο χρονών ειμαι και γιατι το θέλω μπορει να θέλω να δω απλα πως φτιάχνεται η να το κάνω update κάθε φορα που μαθαίνω κάτι καινούργιο για να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον.. πρεπει να είστε τοσο αρνητικοί?</p>

Πες τα επιτέλους! Αντί να απαντήσουν στην ερώτηση άρχισαν τη π@π@ρολογια.

Ο κόσμος ειναι κακός κ ζηλιάρης φίλε.

 

Τα σύγχρονα βιογραφικά ειναι να ξέρεις το πολυ 2 σελίδες. Συνήθως ειναι μονο μια.

Προσωπικά στοιχεία

Μορφωση απο τα πρόσφατα στα πιο παλαιά κ

τελος επαγγελματική εμπειρία. THATS ALL

 

Συνήθως τα φτιάχνουν σε word που πολλες φορές το κάνουν PDF.

Ψάξε στο google για cv templates και δες περίπου πως θα το κανεις ανάλογα με τα προσόντα σου.

Στο λέω για να ξέρεις οτι πολλά απο τα cv που θα δεις στο Internet φτιάχνονται στο illustrator/Photoshop/InDesign μετατρέπονται σε word/PDF και πωλούνται ως templates για 4-6€

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αν έχετε στείλει βιογραφικό σε μια εταιρία, έχετε κληθεί για συνέντευξη, αλλά έκτοτε δεν υπήρξε άλλη συνάντηση ή επικοινωνία, θα παίρνατε τηλ/στέλνατε mail, ή το θεωρείτε ενοχλητικό/άσχημο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε είστε σοβαροί? δεν μπορείτε απλά να μου πείτε γνώμες πιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω πρέπει να χλευάζεται?...

 

επειδή είσαι Kid και πετάς ακόμα... κάτσε και άκου τους μεγαλύτερους που ξέρουν.

 

Από αυτά που γράφεις είναι σαν να ψάχνεις κάποια "ειδική" εφαρμογή για βιογραφικά. Σαν να ψάχνεις φρου φρου και αρώματα. Δεν χρειάζεσαι τέτοια προγράμματα... το Word είναι μια χαρά.

 

Επίσης στα βιογραφικά πρέπει

  • Να είσαι σοβαρός
  • Να είναι κλασικά και σε καμιά περίπτωση να μην βάζεις γραφικά
  • Να αναφέρεις ουσιαστικές πληροφορίες και όχι τι κάνεις, τι τρως και τι χόμπι έχεις. (εδώ οι απόψεις διίστανται! μερικοί μπορεί να σου πουν ότι αναφέρεις χόμπι)
  • ^ Άντε μπορεί να βάλεις μια πολύ απλή περίληψη (summary) 2-3 γραμμών και συνήθως μπαίνει πάνω πάνω (ακριβώς μετά τα στοιχεία επικοινωνίας)
  • Στην εκπαίδευση δεν βάζεις όλα τα σχολεία που έχεις περάσει. Βάζεις το τελευταίο. Πχ, ως απόφοιτος λυκείου θα βάλεις μόνο το λύκειο και όχι και το γυμνάσιο.
  • Πρόσεχε με τα ψέματα. Όλοι γράφουμε ψέματα αλλά μην εκτεθείς άσχημα.
  • Το βιογραφικό δεν είναι στατικό - 1 για όλες τις δουλειές. Το προσαρμόζεις ανάλογα με την αγγελία
  • και άλλα... βαριέμαι να σου γράφω... δίνω πάσα στους άλλους

Σιγά μην κάτσεις και κάνεις custom. Οπότε πάρε αυτό https://europass.cedefop.europa.eu/el/documents/curriculum-vitae και απλά κοίτα να μην γράφεις αρλούμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε στείλει βιογραφικό σε μια εταιρία, έχετε κληθεί για συνέντευξη, αλλά έκτοτε δεν υπήρξε άλλη συνάντηση ή επικοινωνία, θα παίρνατε τηλ/στέλνατε mail, ή το θεωρείτε ενοχλητικό/άσχημο;;

Εξαρταται το πώς πηγε η συνεντευξη. Αν πηγε ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ καλα και δημιουργηθηκαν προσδοκιες και περασε περισσοτερος χρονος απο αυτον που ειχαν πει πως θα τους παρει να σε ειδοποιησουν, ενα τηλεφωνακι δεν ειναι ντροπη.

Αν στη συνεντευξη ησουν τρεις λαλουν και 2 χορευουν ή αν απλως δεν τους ενδιεφερες και στο δειξαν ειτε διακριτικα, ειτε ευθεως, δεν υπαρχει λογος για τηλεφωνημα εαν υπαρχει αισθηση της πραγματικοτητας.

 

Επίσης στα βιογραφικά πρέπει

  • Να είναι κλασικά και σε καμιά περίπτωση να μην βάζεις γραφικά
Oχι.

 

Όλοι γράφουμε ψέματα

Oυτε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...