Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιάξω το Βιογραφικό μου


Nyan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι απλουστατα δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο να σου προταθει. Το CV ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος. Υπαρχουν καποιοι γενικοι κανονες (που πολλες φορες δεν ακολουθουνται καν), αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι προσωπικο θεμα και αποτελεσμα πολλων μεταβλητων παραγοντων.

χυμα στο κυμα δηλαδη...ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου χυμα. Απλα αυτο που στο δικο σου CV μπορει να ειναι εξαιρετικη ιδεα, μπορει στο δικο μου να ειναι κακη επιλογη, επειδη πχ ειμαστε σε αλλο αντικειμενο, εχουμε διαφορετικη πειρα, διεκδικουμε θεσεις με τελειως διαφορετικο προφιλ κλπ. Ενα παραδειγμα αυτου που σου λεω, ηταν αυτο που ειπαμε πιο πανω για τα infographics. Για εναν designer μπορει να ειναι εξαιρετικη επιλογη. Δεν μπορεις να πεις το ιδιο και για εναν δικηγορο.

 

Κανονες εννοειται πως υπαρχουν κι ετσι αποφευγεται το "χυμα", πχ οχι πανω απο 2 σελιδες ειδικα για καποιον που πρωτομπαινει στην αγορα εργασιας.

 

Αλλα απο τους κανονες εως την αντιγραφη ξεπερασμενων προτυπων, υπαρχει μια διαφορα που αδικει μαλλον τον υποψηφιο που παει βαση προτυπων τυπου europass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα απο τους κανονες εως την αντιγραφη ξεπερασμενων προτυπων, υπαρχει μια διαφορα που αδικει μαλλον τον υποψηφιο που παει βαση προτυπων τυπου europass.

 

Υπάρχει κάποια αναγνωρισμένη έρευνα που να δείχνει ότι αποτελεί μειονέκτημα η σύνθεση βιογραφικού βάσει Europass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια αναγνωρισμένη έρευνα

Γελαω με αυτο το κλισε.

 

Την αποψη μου την ειπα. Εαν την αμφισβητεις, ασε τα ευφυολογηματα αυτου του τυπου (πιο ξεπερασμενα κι απο το europass) και πες μας τη δικη σου αποψη. Ο διαολογος στα φορουμ ετσι γινεται συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια αναγνωρισμένη έρευνα που να δείχνει ότι αποτελεί μειονέκτημα η σύνθεση βιογραφικού βάσει Europass?

 

Την προσωπική του γνώμη εξέφρασε ο άνθρωπος, δεν χρειάζεται επιστημονική μελέτη για να εκφέρεις προσωπική γνώμη. Και με την οποία συμφωνώ και εγώ.

 

Το europass είναι ένα έτοιμο template στο οποίο εισάγεις απλά τα στοιχεία και τις πληροφορίες των προσόντων σου πατάς save το εκτυπώνεις και τέλος. Άντε να δεχτώ οτι υπάρχει και η δυνατότητα κάποιας παραμετροποίησης, που όντως υπάρχει. Σε κάθε περίπτωση όταν ο ένας υποψήφιος έχει στείλει βιογραφικό με το έτοιμο template ή σχεδόν έτοιμο/παραμετροποιήσιμο template από το europass και ο άλλος έχει στείλει ένα βιογραφικό που το έχει καθορίσει και το έχει σχεδιάσει μόνος του αφιερώνοντας χρόνο και ψάξιμο, για μένα το πλεονέκτημα βάσει σχεδίασης και template το έχει ο δεύτερος.

 

Και αναφέρομαι πάντα για άτομο που ψάχτηκε και ασχολήθηκε να φτιάξει το δικό του βιογραφικό, γιατί υπάρχουν και μη europass βιογραφικά που είναι χάλια. Αν είναι κάποιος να φτιάξει χάλια βιογραφικό και να μην προσέξει την σχεδίαση ας πάει σε europass καλύτερα να αποφύγει το χαντάκωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω με αυτο το κλισε.

 

Την αποψη μου την ειπα. Εαν την αμφισβητεις, ασε τα ευφυολογηματα αυτου του τυπου (πιο ξεπερασμενα κι απο το europass) και πες μας τη δικη σου αποψη. Ο διαολογος στα φορουμ ετσι γινεται συνηθως.

 

Εφόσον η συμπλήρωση και αξιολόγηση του Europass αποτελεί μέχρι τώρα αντικείμενο που διδάσκεται στα MBAs, δεν είναι ξεπερασμένο.

 

Οπότε εγώ σου παραβάλω ένα γεγονός και όχι προσωπική άποψη.

 

H προσωπική μου άποψη είναι ότι από την προσωπική μου πείρα όταν αξιολογώ βιογραφικά υποψηφίων, αυτοί που τα συμπληρώνουν με το template του Europass δεν μειονεκτούν σε τίποτα από τα υπόλοιπα βιογραφικά. Το αντίθετο θα έλεγα, μιάς και συνήθως παρουσιάζουν περισσότερες πληροφορίες στον ίδιο χώρο και επειδή το template είναι στάνταρ, είναι αυτόματα πιό ευανάγνωστα και εύκολα στην αξιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...