Προς το περιεχόμενο

Επίθεση στα Chromebooks με σούπερ χαμηλές τιμές ετοιμάζει η Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μιας και λεμε τι συστηματα εχουμε και αν κολλανε τα Windows 8.1 pro θα πω κι εγω εχω ενα ultrabook touchscreen asus vivobook s400ca με intel i5, 256 ssd - 8 gb ram στα 1600 και παει σφεντονα και ενα desktop pc (σαν κυριο pc) με ι7 , ati 5970, 8 gb ram 1800, 512 ssd και αλλους 5 εσωτερικους σκληρους ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΦΑΙΡΑ. Αρα ειτε δυνατο μηχανημα εχετε, ειτε ακομα και με τους νεους atom τα windows 8.1 τρεχουν τελεια εκτος και αν κανετε μακακιες με προγραμματα πχ reg προγραμματα ή δεν ξερετε απο pc.

Ακομη και στο imac και macbook pro που εχω παραλληλα με το bootcamp τα windows 8.1 pro εκδοση πανε σφαιρα. Και προτιμω να εχω επιλογες σε οτι λειτουργικο θελω παρα ενα υποτιθεμενο λειτουργικο της google που δεν μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα μονο και μονο για να λεω οτι το πηρα φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα τους,είναι ότι ενώ μπαίνουν ωραίοι και κουλατοι σε κάθε θέμα με WP,ένα λογισμικό ΕΙΔΙΚΆ ΜΟΝΟ για κινητα τηλεφωνα των 5",για να τα κραξουν για το ποσο λιμιτ είναι σαν λογισμικό και ποσο υπερμεγιστο ειναι το android στα ΚΙΝΗΤΑ,τους έρχεται κάπως ξινό,οταν θα πρέπει να κάνουν υπερμεγέθεις κωλοτούμπες,οταν θα πρέπει να δικαιολογισουν γιατι στα tablets&netbook,πρέπει να προτιμήσουμε σαν καταναλωτές τη παιδική χαρά της google(android/chromeos) και όχι ένα σοβαρό και πραγματικό εργαλείο,όπως τα windows tablets/netbooks!

Αυτό είναι μεγάλο ζόρι και τους καταλαβαίνω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσια είναι ένα os να είναι οσο τον δυνατον πιο ελαφρυ και με καλη διαχειρηση των πορων του συστηματος. Αυτό εκανε η ms με τα 8αρια και πολλοι από εσας εχετε λυσσάξει και επιμενετε ότι τα 7αρια για παράδειγμα είναι καλυτερα.....όχι δεν είναι καλυτερα.....

 

Απλα σας μπερδεψε το metro ui που προσωπικα εγω σαν χρηστης του t100 το εχω λατρεψει! ετσι και αλλιως σε λιγο ολοι αφη θα προσφερουν στα μηχανήματα τους, οποιος δεν γουσταρει βεβαια παραμενει στο κλασικο desktop - δεν σας το εχει στερησει η ms για ονομα του θεου, αυτά τα ολιγα για win 8 που πανε σφαιρα στο ταπεινο μου μηχανακι που δεν είναι core i7 ουτε εχει την τρομερη ram....

 

Οσον αφορα τωρα τα chromebooks προσωπικα απαξιώ να ασχοληθώ μαζι τους γιατι δεν μου αρεσει η ολη φιλοσοφια του os που κουβαλάνε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ουσιαστικό όμως θέμα είναι κατά πόσο θα μπορούν να τρέξουν τα windows 8 αυτά τα netbook? Γιατί το chromebook στην κυριολεξία πετάει και δεν καταναλώνει καθόλου πόρους από ένα σύστημα. 

για ποιο λόγο να βάλεις windows 8???? καλύτερα αγόρασε το με win 8 το μηχανάκι σου ;)

τόσες εναλλακτικές έχεις <Linux-freebsd-Chrome κτλ>

γιατί να είσαι με σπασμένο OS???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο amazon της "μικρης" αγορας που ειναι η Κινα και γραψε chromebook και πες πρωτα ποια μοντελα εχει?

Μετα μπες στα ευρωπαικα amazon και δες ποια συστηματα κατεχουν τις πρωτες θεσεις σε πωλησει και σε ποιες θεσεις ειναι τα chromebook σε πωλησεις?

Και μετα πηγενε δωσε σε ενα αμερικανο στο δρομο, το iphone 4 και πες του οτι ειναι το 5αρι και ελα να μας πεις,αν δε σου επιβεβαιωσει οτι πραγματι ειναι πιο λεπτο.ελαφρυ και μεγαλυτερο απο το iphone4,που μπορει να το εχουν και στην τσεπη τους! 

Αυτα προς το παρον!

 

Υ.Γ.Η ms απλα κλεινει τις πορτες νωρις,αυτη τη φορα!Δευτερη φορα και μαλιστα απο την ιδια εταιρια,δε νομιζω να ξανα αφησει ουτε χαραμαδια(χαμηλες τιμες),για να ξανα τρυπωσει στα χωραφια της και παλι να τρεχει!

 

Εχεις κολλήσει εσύ και ο φίλος σου... Δεν μίλησα για πωλήσεις... Καταλαβαίνεις τα ελληνικά ή όχι. Δυο φορές το έγραψα. Μίλησα για την δημοτικότητα της Google γενικά και όσα παραδείγματα και να φέρεις είναι πολύ πιο μπροστά απο την MS...

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες γιατί γίνονται αυτές οι κινήσεις "πανικού" της MS που κανένας σήμερα δεν ακολουθεί...

 

ΥΓ. Γιατί τόση ζέση για την MS και αυτό το εριστικό ύφος σε κάθε τι αρνητικό που γράφουμε για αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπες στο amazon της "μικρης" αγορας που ειναι η Κινα και γραψε chromebook και πες πρωτα ποια μοντελα εχει?

Μετα μπες στα ευρωπαικα amazon και δες ποια συστηματα κατεχουν τις πρωτες θεσεις σε πωλησει και σε ποιες θεσεις ειναι τα chromebook σε πωλησεις?

Και μετα πηγενε δωσε σε ενα αμερικανο στο δρομο, το iphone 4 και πες του οτι ειναι το 5αρι και ελα να μας πεις,αν δε σου επιβεβαιωσει οτι πραγματι ειναι πιο λεπτο.ελαφρυ και μεγαλυτερο απο το iphone4,που μπορει να το εχουν και στην τσεπη τους! 

Αυτα προς το παρον!

 

Υ.Γ.Η ms απλα κλεινει τις πορτες νωρις,αυτη τη φορα!Δευτερη φορα και μαλιστα απο την ιδια εταιρια,δε νομιζω να ξανα αφησει ουτε χαραμαδια(χαμηλες τιμες),για να ξανα τρυπωσει στα χωραφια της και παλι να τρεχει!

 

Εχεις κολλήσει εσύ και ο φίλος σου... Δεν μίλησα για πωλήσεις... Καταλαβαίνεις τα ελληνικά ή όχι. Δυο φορές το έγραψα. Μίλησα για την δημοτικότητα της Google γενικά και όσα παραδείγματα και να φέρεις είναι πολύ πιο μπροστά απο την MS...

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες γιατί γίνονται αυτές οι κινήσεις "πανικού" της MS που κανένας σήμερα δεν ακολουθεί...

 

ΥΓ. Γιατί τόση ζέση για την MS και αυτό το εριστικό ύφος σε κάθε τι αρνητικό που γράφουμε για αυτή;

 

Ποσο μπροστα ειναι?

Σε επεισε να αλλαξεις το λαποπ σου με cromebook ή το επαγγελματικο σου pc με chrome os?Τοσο μπροστα?

Οταν σταματισετε ΕΣΕΙΣ ΤΑ FANBOYS ΤΗΣ GOOGLE, να μπαινετε στα θεματα των windows και να κοκορευεσται για το γελεια λογισμικα της google!Τοτε θα εχετε και το αναλογο υφος!

Ειστε κουραστικοι και δε λετε να το καταλαβετε!

 

Υ.Γ.Εσας πραγματικα,τι σας κοπτει που θα υπαρχουν windows laptop κατω των 200$?Eχετε να χασετε τιποτα?Ή νοιαζεστε για του πελατες που θα τα παρουν και νομιζετε,οτι δε θα ικανοποιηθουν με το προιον και θα χασουν τα λεφτα τους?

Ή την ειδατε ΣΩΤΗΡΕΣ και προσπαθητε να σωσετε το κοσμακι,με το να πλασσαρετε τα chromebooks σαν πιο ιδανικα μηχανηματα,γι'αυτη την κατηγορια?

Σοβαρα,πως βλεπετε τους εαυτου σας,σ'αυτο ή σε αλλα φορουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις πάρει λάθος απο την αρχή! Εχεις τυφλωθεί απο την αγάπη (?) για την MS?

Καταρχήν δεν μίλησα σε κανένα ποστ για πωλήσεις.

Είπα πως η δημοτικότητα της Google έχει αναγκάσει την ms σε αυτές τις κινήσεις. Η ms βρίσκεται στη δύσκολη θέση να μας πείσει (την αγορά εννοώ) για τα πάντα windows 8, τα windows phone 8 το surface (αλήθεια πόση ζημιά είχε ανακοινώση η ίδια η Ms???)...  Απο εκεί και πέρα αναρωτήσου αν αυτά που έγραψες για εμένα ισχύουν πρώτα για εσένα γιατί πραγματικά τέτοιο ζήλο για την ms είχα να δω πολύ καιρό! Δεν προσπαθώ να σώσω κανέναν, την γνώμη μου εκφράζω. Αλλά απο την μια να μην καταλαβαίνεις τι γράφει ο άλλος απο την άλλη να του φορτώνεις ένα σωρό χαρακτηρισμούς γιατί είπε πως η google είναι πιο δημοφιλής απο την ms (όχι πωλήσεις έτσι; το ξεκαθαρίσαμε αυτό) νομίζω πως δεν τιμά την συζήτηση.

Τέλος πάντων, βλέπω πως υπάρχει ασυννενοησία οπότε να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους. Εγώ απλώς ήθελα να ξεκαθαρίσω την θέση μου. Δεν μίλησα για πωλήσεις και το λάβατε λάθος απο την αρχή. παρεξήγηση και το κλείνουμε εδώ.

 

ΥΓ. Καλύτερα να με έλεγες apple fanboy παρά google :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχοληθικα μαζι σου?

Απαντησα σε κατι που εγραψες ή απαντησα σε αυτον που αναφερε για τις πωλησεις στο amazon αμερικης?

Εσυ απο που εβγαλες στο συμπερασμα,οτι παρεξηγισα τα λογια σου (οτι δεν αναφερεσαι σε πωλησεις),αφου δε απαντησα σε σενα???

 

Υ.Γ.Λογισμικα,οπως το osx,ubuntu,debian κ.α.,που ΑΞΙΖΟΥΝ ,χερομαι να τα βλεπω να αυξανονται και να προοθουντε!Για τα γελια λογισμικα οπως το chromeos,δεν αξιζει καν να υπαρχουν,ποσο μ'αλλον να στα πλασσαρουν σαν την υπερτατη επιλογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχοληθικα μαζι σου?

Απαντησα σε κατι που εγραψες ή απαντησα σε αυτον που αναφερε για τις πωλησεις στο amazon αμερικης?

Εσυ απο που εβγαλες στο συμπερασμα,οτι παρεξηγισα τα λογια σου (οτι δεν αναφερεσαι σε πωλησεις),αφου δε απαντησα σε σενα???

 

Υ.Γ.Λογισμικα,οπως το osx,που ΑΞΙΖΟΥΝ ,χερομαι να τα βλεπω να αυξανονται και να προοθουντε!Για τα γελια λογισμικα οπως το chromeos,δεν αξιζει καν να υπαρχουν,ποσο μ'αλλον να στα πλασσαρουν σαν την υπερτατη επιλογη!

 

Αφού έκανες παράθεση τα δικά μου λόγια... Τέλος πάντων, το θέμα είναι να υπάρχει αυτός ο ανταγωνισμός για να έχουμε και εμείς καλύτερες τιμές. Και πίστεψε με αυτό που γίνεται με το android και πάνω σε αυτό πατάει η δημοτικότητα της google ούτε σε εμένα αρέσει. Οπότε θέλω να υπάρχουν και άλλες λύσεις (?) να πιέζουν καταστάσεις για να μην φτάσουμε να έχουμε πάλι μονοπώλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανες παράθεση τα δικά μου λόγια... .

Εχεις δικαιο,εχασα την συνεχεια της συζητησης και το quote,που ηταν ηταν και δεν ηταν quote!

Απλα στο αναφερα,οτι εκτος απο την αμερικη,τα cromebooks,δεν ειχαν τη αναλογη ζητηση ουτε αποδοχη στον υπολοιπο κοσμο!

Σε αντιθεση με την apple,που εχει αυξησει τις πωλησεις της σε ολο τον κοσμο,με σωστη τακτικη και με το καταλληλο προιον,χωρις χαραμαδιες και χωρις γελεια browser λογισμικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειλικρινά  δεν μπορώ να σας καταλάβω .  Συγκρίνετε μηχάνημα 1000€ με 200?

Πιστεύετε πως το μηχάνημα των 200 έχει τις ίδιες επιδόσεις με τον 1000,τα Windows εννοείτε δεν κολλάνε σε μηχανήματαρες Αλλά σε μικρά μηχανήματα είναι άλλο θέμα. 

Αλλιώς δεν θα παίρναμε "καλά μηχανήματα" . 

Λογικό είναι αν το φορτώσεις μεOffice, antivirus, πρόγραμμα κλπ θα λαγκαρει . Όσον αφορά  το chromebook είναι καθαρά για Internet . 

Αν θέλεις καλό μηχάνημα παίρνεις ακριβό και ότι θες βάλε μέσα . 

Αν θες να σερφαρεις στο Internet είναι μια πολύ καλή φθηνή λύση το chromebook. Τώρα για μηχάνημα 200€ με  Windows, αργά ή γρήγορα θα κολλήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κόψε κάτι ektor7. Έχω windows 8.1 στο λάπτοπ μου (core i7, 8gb ram) και τα κολληματάκια του τα τρώει. Σφεράτα δεν πάει ούτε με σφαίρες. Μη λέμε ό,τι θέλουμε.

 

Το μηχανημα σου οχι τα 8.1 αλλα και τα vista (οπως ηταν στην αρχη οχι μετα που τα σουλουπωσανε καπως) θα επρεπε να τρεχει σφαιρα.

Θα πω αυτο που ειχα πει σε αλλο Thread. Αν θελετε να δειτε το laptop σας να τρεχει σωστα πρεπει να κανετε καθαρη εγκατασταση windows. Οι προεγκατεστημενες εκδοσεις που εχουν σχεδον ολα τα laptop ειναι φρικη, γεματα bloat και crapware που θες μια μερα να το καθαρισεις και αν το καταφερεις χωρις να αφησεις κουσουρια.

 

Ναι ειναι αδικο και κατακριτεο. Μπορειτε να κατηγορησετε τους κατασκευαστες λαπτοπ, σε συνδυασμο με τη microsoft για την κατασταση αυτη αλλα αν βγαζετε συμπερασματα για τα windows απο την αποδοση που βλεπετε, αυτα απλως θα απεχουν απο την πραγματικοτητα

 

Και αν χρειαζεσαι τα windows για εργασια αλλα ηθελες linux μπορεις πανευκολα να κοψεις λιγο απο το δισκο και να εγκαταστησεις καποια διανομη με dual boot.

Επισης το xampp υπαρχει φυσικα και σε linux αν και καλυτερη πρακτικη αν εχεις ορεξη ειναι να μαθεις να εγκαθιστας και να ρυθμιζεις το καθε πακετο (apache php, mysql κλπ) ξεχωριστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά  δεν μπορώ να σας καταλάβω .  Συγκρίνετε μηχάνημα 1000€ με 200?

Πιστεύετε πως το μηχάνημα των 200 έχει τις ίδιες επιδόσεις με τον 1000,τα Windows εννοείτε δεν κολλάνε σε μηχανήματαρες Αλλά σε μικρά μηχανήματα είναι άλλο θέμα. 

Αλλιώς δεν θα παίρναμε "καλά μηχανήματα" . 

Λογικό είναι αν το φορτώσεις μεOffice, antivirus, πρόγραμμα κλπ θα λαγκαρει . Όσον αφορά  το chromebook είναι καθαρά για Internet . 

Αν θέλεις καλό μηχάνημα παίρνεις ακριβό και ότι θες βάλε μέσα . 

Αν θες να σερφαρεις στο Internet είναι μια πολύ καλή φθηνή λύση το chromebook. Τώρα για μηχάνημα 200€ με  Windows, αργά ή γρήγορα θα κολλήσει

Επειδη εχετε κουρασει τον κοσμο!

Για να μορφωνονται μερικοι,που βγαινουν στα φορουμ και λενε οτι τους κατευει,ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!!

 

 

Αυτα τα low badget netbooks θα εχουν ή τα ιδια ισως και καλυτερα χαρακτηριστηκα απο το t100,των βιντεο πιο κατω!!!

 

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχετε κουρασει τον κοσμο!

Για να μορφωνονται μερικοι,που βγαινουν στα φορουμ και λενε οτι τους κατευει,ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!!

 

 

Αυτα τα low badget netbooks θα εχουν ή τα ιδια ισως και καλυτερα χαρακτηριστηκα απο το t100,των βιντεο πιο κατω!!!

 

 

Είπα κάπου εγώ πως δεν είναι καλά? 

Να στο πω ξανά πω να το Καταλάβεις 

 είναι χειρότερα από τα Ακριβότερα 

Αν το φορτώσεις θα Κολλήσει 

Αν δεν κολλάνε είμαστε χαζοί ε που δίνουμε Περισσότερα Λεφτά Για υπολογιστές 

το chromebook Είναι για Internet Και λίγα Πράγματα Δεν κολλάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα κάπου εγώ πως δεν είναι καλά? 

Να στο πω ξανά πω να το Καταλάβεις 

 είναι χειρότερα από τα Ακριβότερα 

Αν το φορτώσεις θα Κολλήσει 

Αν δεν κολλάνε είμαστε χαζοί ε που δίνουμε Περισσότερα Λεφτά Για υπολογιστές 

το chromebook Είναι για Internet Και λίγα Πράγματα Δεν κολλάνε

Αν δωσεις περισσοτερα,δε τα δινεις για να μην κολλανε σε απλη χρηση,internet,streaming,office,ελαφρυα χρηση editing και photoshop!

 

Ελπιζω να το καταλαβες και να μπορει να αντιληφθεις,γιατι υπαρχουν ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ στα LAPTOPS και γενικα στα PC! ;)

 

Και οταν σε ενα φορουμ,λενε οτι ΠΕΤΑΝΑΙ τα WINDOWS tablets ,ολοι οι χρηστες τουΚΑΙ σου βαζουμε και βιντεο-αποδειχτικα στοιχια,η γνωμη καποιου ασχετου με τετοια μηχανηματα,σαν και σενα που απλα λεει κολλανε ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ,ειναι αναξιοπηστη!

Συγνωμη,αυτη ειναι η αληθεια!

Φερε αποδειξεις και το ξανα συζηταμε!Μεχρι τοτε ... :X

 

Υ.Γ.Και προσεχε τι ερωτησεις κανεις,γιατι μολις υπονοησες οτι ειναι ηλιθιοι,αυτοι που αγοραζουν λαπτοπ των 1000-1500ευρων,αντι να περουν ενα των 500-600(i3&i5 cpu)ευρω,που τρεχει μια χαρα τα windows!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...