Προς το περιεχόμενο

αλλαγη μπαταριας σε archos gamepad


hackerW32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για σας, αγόρασα μια μπαταρια για το ταμπλετ μου

το θεμα ειναι οτι η μπαταρια εχει ηδη pcb πανω της, αλλα βγαζει μονο δυο καλοδια (+ -) ενω το pcb του ταμπλετ απο την δικια του μπαταρια εχει 3, (+ - Τ ground(?) )

 

τι πρεπει να κανω? να εχω δυο pcb?

να χρησιμοποιήσω το pcb της καινούριας μπαταριας? (εχει πανω επαφη για (Τ) by the way,)

ή να βγαλω το pcb απο την καινουρια μπαταρια; (κατι που φοβάμαι γιατι η μπαταρια αυτη αποτελείται απο δυο μπαταριες.

 

εγω ψηφίζω το δευτερο πάντως, να βαλω ενα καλώδιο ακομα πανω στην μπαταρια για το Τ και να χρησιμοποιήσω το pcb της

 

 

το εσωτερικό του ταμπλετ

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν αντεξα, το εκανα, αλλα χωρις να συνδεσω το ασπρο (Τ) καλώδιο του ταμπλετ στο pcb της νεας μπαταριας. φενεται να δουλευει. τι ειναι αυτο το Τ;;

 

ρε μπας και ειναι Τemperature?

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Τ σημαίνει thermistor

googlare το και θα δείς γιατί είναι αυτό.

για να είναι εκεί..κάτι δουλειά θα κάνει  ;)

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ενα προβλημα αλλα φενεται πως το έλυσα
αρχικά οταν εβαλα την μπαταρια το εβαλα σε εναν φορτιστή 1Α, απο 39% πηγε 41%
μετα το έβγαλα και το σύνδεσα με τον φορτηστη του ταμπλετ που ειναι 2Α απο εκεινη την ωρα έδειχνε πως φορτίζει αλλα δεν ανέβαινε καθολου η σταθμη της μπαταριας, εκανα wipe την μπαταρια απο το custom recovery, αποφόρτισα τελειως την μπαταρια, τιποτα.

το ξανα ανοιγω, αποσυνδέω την μπαταρια, την ξανασυνδεω και ενώνω και την επαφη για το thermistor. τωρα φορτίζει κανονικα.

γιατι συνέβη αυτο; και τι εκανα λαθος για να αποφύγω την επομενη φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω πως ισως να χρειαζεται το Τ για να παρακολουθεί και την θερμοκρασία της μπαταρίας για να υπάρχει προστασία απο υπερθέρμανση. Αν δε το είχες θα έβλεπε κάποια άκυρη τιμή και δε θα το φορτιζε. (Υποθέτω ε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και εγω αυτο σκεφτηκα, επρεπε να κανω ενα απο τα δυο μια μια φορα, μια το Τ μια να βγαλω και να ξαναβαλω την μπαταρια.

 

πάντως απο οτι εχω δει σε αλλα ταμπλετ απο εικονες για το πως να αλλαξεις μια μπαταρια σε ενα ταμπλετ ειχαν μονο τα δυο καλώδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 11 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...